Internet Marketing

بازاریابی اینترنتی چیست؟ و چرا به بازاریابی آنلاین نیاز داریم؟

زمان مطالعه 6 دقیقه
بازاریابی اینترنتی چیست؟ و چرا به بازاریابی آنلاین نیاز داریم؟

بازاریابی اینترنتی اصطلاحی است که در میان فعالان حوزه وب و تبلیغات آنلاین جهت تبلیغ برند، محصول و خدمات رایج شد و شامل ایمیل مارکتینگ، سئو و بهینه سازی وب در موتورهای جستجوگر، تبلیغات کلیکی، بنر و تبلیغات متنی، بازاریابی محتوا، بازاریابی در رسانه های اجتماعی، بازاریابی ویدیویی و غیره است.

0
(0)

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی که به آن بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ نیز می گویند، برای توزیع پیام های تبلیغاتی به کانال های دیجیتال متکی است. بازاریابی آنلاین (اینترنتی) یک اصطلاح کلی است که طیف وسیعی از استراتژی ها و راه های بازاریابی را در بر می گیرد. از ایمیل‌ها، موتورهای جستجو، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و مقالات وبلاگ، یک اشتراک در میان همه این تاکتیک‌ها وجود دارد: همه آنها بر ارائه محتوا تمرکز دارند!

با گذر از فروش سنتی، اکنون کسب و کارها می توانند مخاطبان خود را با دقت بالاتری هدف قرار دهند و اطلاعات مفیدی را ارائه دهند که رزونانس شفافی دارد، عالی است چون دقیقاً همان چیزی است که مصرف کنندگان امروزه به آن نیاز دارند.

دیگر مردم نمی خواهند در مورد محصولات و خدماتی که برایشان جالب نیست بشنوند و با تاچ دکمه حذف تبلیغات این را اثبات کرده اند. بازاریابی اینترنتی با استفاده از محتوا اطلاعات معناداری را ارائه می دهد که مشکلات کاربران را حل کند و بر اساس تقاضای مصرف کننده به آن پاسخ می دهد. بازاریابی اینترنتی می تواند شامل انواع پلتفرم ها، ابزارها و سیستم های تحویل محتوای آنلاین باشند، مانند:

 • محتوا وب سایت و طراحی آن
 • ایمیل مارکتینگ
 • شبکه های اجتماعی
 • وبلاگ نویسی
 • ویدئو و پادکست
 • تبلیغات آنلاین
 • تبلیغات با صرف هزینه و حمایت های مالی

در حالی که در ظاهر هدف بازاریابی اینترنتی فروش کالاها و خدمات یا تبلیغات اینترنتی است، اما تنها دلیلی نیست که یک تجارت این کار را انجام دهد.

یک کسب و کار ممکن است به صورت آنلاین بازاریابی کند پیامی در مورد خود ارسال کند یا برند خود را بسازد و یا صرفاً جهت تحقیقات از بازاریابی اینترنتی استفاده کند. بازاریابی آنلاین می‌تواند راهی مؤثر برای شناسایی بازار هدف، کشف خواسته‌ها و نیازهای یک حوزه، ایجاد روابط بلندمدت با مشتریان و یا ایجاد قدرت و تخصص در یک صنعت خاص باشد.

نام های دیگر : بازاریابی آنلاین، وب مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ

اگر نمیدانید دیجیتال مارکتینگ چیست کلیک کنید.


بازاریابی اینترنتی چطور کار می کند؟

بازاریابی اینترنتی از فعالیتهای آنلاین مشتریان برای ارتباط آنها با یک کسب و کار، از طریق دسترسی به آنها در مکان های مختلف در سرتاسر اینترنت استفاده می کند. انواع بازاریابی اینترنتی که یک کسب و کار استفاده می کند به مدل کسب و کار، انواع محصولات، مشتریان هدف، بودجه و … بستگی دارد. در اینجا با انواع کمپین های دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید.


محتوا وب سایت و طراحی آن

یک وب سایت تجاری به مشتریان امکان می دهد که:

 • کسب و کار شما را به صورت آنلاین پیدا کنند.
 • اطلاعات تماس و موقعیت مکانی شما را بدانند.
 • محصولات یا خدمات شما در پیش چشم آنها قرار بگیرد.
 • در لیست ایمیل وب سایت شما ثبت نام کنند.
 • اطلاعات بیشتر مورد نیاز خود را درخواست کنند.
 • خرید انجام دهند.

وب‌سایت‌ها اغلب از بهینه‌سازی موتورهای جستجو (سئو) استفاده می‌کنند تا محتوای آنها در موتورهای جستجو در رتبه بالایی قرار می‌گیرد و به راحتی در دسترس مخاطبان خود قرار بگیرند.


ایمیل مارکتینگ

می توانید از ایمیل برای ارسال مستقیم استفاده کنید. ایمیل های مشتریان را از طریق خرید یا ثبت نام آن ها در وب سایت جمع آوری کنید و سپس از ایمیل ها برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم، تشویق خرید و ایجاد روابط استفاده کنید.

ایمیل مارکتینگ به شما این امکان را می دهد که به صورت شخصی به هر یک از مشتریان دسترسی پیدا کنید. یک مطالعه خرده‌فروشی در سال 2019 که بیش از یک میلیارد جلسه خرید را بررسی کرد، نشان داد که بازاریابی ایمیلی نرخ تبدیل 2.5 درصدی دارد، در مقایسه با تنها 1.1 درصد شبکه های اجتماعی. بازاریابی با ایمیل قطعاً یکی از روش های اثبات شده در بهبود نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ است.


شبکه های اجتماعی

اکثر کاربران از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، اگر چه نوع تمرکز شما به رفتار بازار هدف شما بستگی دارد.

بیش از 90 درصد افراد 18 تا 29 ساله به نوعی از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، در حالی که با افزایش سن استفاده از آن کاهش می یابد. می توانید از بازاریابی شبکه اجتماعی برای دسترسی به مصرف کنندگان در همه گروه های سنی استفاده کنید. بیش از 60 درصد از افراد بالای 65 سال از نوعی شبکه اجتماعی استفاده می کنند و این تعداد احتمالاً همچنان در حال رشد هستند.

به عنوان مثال، کاربران مسن تر به احتمال زیاد از پلتفرمی مانند فیس بوک استفاده می کنند. متوسط های سنی اغلب از اینستاگرام استفاده می کنند. و کاربران جوان تر به پلتفرم های ویدیویی مانند تیک توک یا YouTube علاقه بیشتری دارند. مشتریان ایده آل شما زمان خود را در کجا می گذرانند؟

امیرحسین ستاری
24 ساعته آنلاین هستیم

تماس آنی کارشناسان با شما


  وبلاگ نویسی

  وقتی به محتوا فکر می کنیم، معمولاً ابتدا به پست های وبلاگ فکر می کنیم. به این دلیل که آنها جز رایجترین پلتفرمها برای ارائه محتوای مفید هستند. وبلاگ فوق العاده است زیرا راه های زیادی برای سئو ارائه می دهند. وبلاگ وب سایت شما را به روز نگه می دارد و فرصت هایی را برای جذب مخاطب فراهم می کند. پس چه بهتر از این!

  می‌توانید به سایت‌های معتبر دیگر لینک دهید که به افزایش وفاداری مشتری و افزایش دسترسی شما کمک می‌کند. به صفحات خود لینک سازی داخلی کنید تا افراد مدت طولانی تری در وب سایت شما حضور داشته باشند. مهمتر از همه، یک وبلاگ می تواند به شما کمک کند ارتباط عمیق تری با مخاطبان خود برقرار کنید. همه اینها کمک می کند تا سرنخ های بیشتری ایجاد شود و به رشد فروش بیانجامد.

  وبلاگ نویسی به شما این امکان را می دهد که سئو وب سایت خود را با افزودن مقالات و پست ها در مورد کلمات کلیدی هدفمند خاص افزایش دهید و این احتمال را افزایش می دهد که مشتریان در نتیجه جستجوی آنلاین وب سایت کسب و کار شما را پیدا کنند و شما را مهمان بازدید خود کنند.

  همچنین می توانید برای وبلاگ ها، مجلات یا وب سایت های دیگران بنویسید. این می تواند مخاطبان شما را افزایش دهد و کسب و کار شما را در مقابل مشتریان بالقوه بیشتری قرار دهد.


  ویدئو و پادکست

  همه تمایل یا وقت لازم برای انجام تحقیقات عمیق مورد نیاز برای مقالات وبلاگ و مطالعات موردی را ندارند. پادکست ها یک جایگزین عالی هستند. پادکست به کسب و کارها اجازه می دهد تا از تکنیک های داستان سرایی برای جذب مخاطب و به اشتراک گذاری اطلاعات مفید استفاده کنند.

  ارائه پادکست راهی برای افزودن سطح شخصیت به کمپین بازاریابی است. شنوندگان شما را به عنوان صدای برندتان می شناسند که به ایجاد روابط عمیقتر با دنبال کنندگان شما کمک می کند.محبوبیت پادکست ها در حال افزایش است و روزانه تعداد افرادی که به پادکست گوش می دهند در حال افزایش است.

  بازاریابی ویدیویی در سال های اخیر روند رو به رشدی داشته است. اکنون که به نظر می‌رسد برندها درک بهتری از نحوه استفاده مؤثر از آن را دارند، 87 درصد از برندهایی که از آن استفاده می‌کنند می‌گویند که شاهد افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) هستند. درک دلیل آن البته سخت نیست. ویدئو روشی سرگرم کننده برای مصرف اطلاعات هستند. راحت است، نیازی به سرمایه گذاری زیادی از زمان بینندگان ندارند و به راحتی با مخاطبان به اشتراک گذاشته می شوند.

  برخی از سازندگان ویدیوها یا پادکست‌ها، از آن به‌عنوان تنها روش بازاریابی اینترنتی در کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند. برخی از کسب‌وکارها از پلتفرم‌های سرویس دهنده اشتراک ویدیو و پادکست برای ایجاد تخصص، ارتباط با دیگران در صنعت و ایجاد قیفی برای مشتریان جدید خود استفاده می‌کنند تا محصولات یا خدمات خود را معرفی و علاقه مندی به آن ایجاد کنند.


  تبلیغات آنلاین

  تبلیغات آنلاین می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. تبلیغات کلیکی (PPC) در موتورهای جستجو، عبارات جستجوی خاصی را هدف قرار می دهند که مشتریان بالقوه ممکن است از آن برای جستجو نیازهای خود استفاده کنند. تبلیغات هدفمند محصولات، خدمات و تبلیغات کسب و کار در شبکه های اجتماعی، با هدف گیری طیف کاربران مشخصی از کاربران نیز از این دسته هستند.

  تبلیغات نوار کناری را در وب سایت های دیگران یا در بازاریابی ایمیلی استفاده کنید. تبلیغات آنلاین زمانی بیشترین تأثیر را دارند که همخوان باشند، یا مرتبط با جایی که ظاهر می شوند و یا مرتبط با جستجوی عبارت مخاطب هدف باشند.

  شخصی سازی تبلیغات همچنین می تواند نرخ پاسخ به تبلیغات آنلاین را به خصوص در مراحل اولیه فرآیند تصمیم گیری کاربر افزایش دهد. با این حال، شخصی‌سازی زمانی مؤثرتر است که تبلیغات در مکان‌های همخوان ظاهر شوند.


  تبلیغات با صرف هزینه و حمایت های مالی

  می توانید از دایره مخاطبانی که شخص دیگری با حمایت مالی یا تبلیغات پولی ایجاد کرده است بهره ببرید. این کمپین های بازاریابی به شما این امکان را می دهند که از شخصی که مخاطبانش با بازار هدف شما مطابقت دارد بخواهید تا با صرف هزینه در مورد محصولات و خدمات شما بحث، توضیح نحوه استفاده، تبلیغ یا به اشتراک گذاری با دنبال کنندگان خود داشته باشند.

  این امر می تواند آگاهی از برند (awareness) را افزایش دهد و فروش را افزایش دهد، به خصوص اگر کمپین را با یک کد تبلیغاتی هدفمند یا پیشنهاد ویژه جفت و جور کنید.

  یکی از این راه ها تبلیغات کلیکی یا PPC است که در این روش شما برای یک کلیک پول پرداخت می کنید. تبلیغ خود را در موتور جستجویی مانند گوگل بر اساس کلمات کلیدی خاصی قرار می دهید و موتور جستجوگر آن را به کاربران جستجوگر خود نمایش می دهد.


  آیا برای کسب و کارم به بازاریابی اینترنتی نیاز دارم؟

  بازاریابی اینترنتی به طور فزاینده ای برای کسب و کارهای مختلف اجباری شده است. مشتریان هر روز زمان زیادی را به صورت آنلاین سپری می کنند، بررسی ایمیل، چرخ در رسانه های اجتماعی، استفاده از موتورهای جستجوگر و بازدید از وب سایت ها به کارهای روزمره کاربران تبدیل شده است.

  کاربران از انواع روش های آنلاین برای یافتن، تحقیق و در نهایت تصمیم گیری برای خرید استفاده می کنند. بیش از 40 درصد از مصرف کنندگان گزارش می دهند که هنگام جستجوی یک محصول یا خدمات ابتدا با جستجوی گوگل شروع می کنند و 26 درصد از آنها می گویند که هر هفته به صورت آنلاین خرید می کنند.

  مهم نیست که چه نوع کسب و کاری دارید یا در کجا قرار دارید، سرمایه گذاری در بازاریابی اینترنتی می تواند به شما در ایجاد کسب و کار، ارتباط با مشتریان و فروش کمک کند.


  انتخاب شرکت یا تیم ارائه دهنده خدمات بازاریابی اینترنتی

  به دنبال شرکتی یا تیمی همدل باشید که برای ارزیابی نیازهای بازاریابی فعلی و آینده شما وقت بگذارد. یک شرکت دیجیتال مارکتینگ که ارزشش را داشته باشد، وعده نتایج فوری را نمی دهد، زیرا استراتژی های دیجیتال برای به دست آوردن نتیجه زمان نیاز دارد. تیمی از متخصصان که بتوانند نیازها و شکاف ها را در استراتژی فعلی شما شناسایی کنند. با شما تا حصول نتیجه همراه شوند، با اهداف شما هماهنگ باشند و گزارش دهی منسجم و شفاف ارائه دهند.

  میانگین امتیاز : 0 / 5. تعدا آرا : 0

  ثبت امتیاز شما به این مطلب

  نظرات کاربران

  احمد علی باقری27 اردیبهشت 1402

  با سلام و درود
  لطفا از تدوین استراتژی های بازاریابی دیحیتال هم بنویسید با تشکر

   آوادیس31 خرداد 1402

   سلام حتماً لحاظ میشه. ممنون از شما

  شما نظری در این مورد ندارید؟