What is Email Marketing

ایمیل مارکتینگ چیست؟ انجام بازاریابی ایمیلی + معرفی 5 ابزار

زمان مطالعه 11 دقیقه
ایمیل مارکتینگ ( بازاریابی ایمیلی )

ایمیل مارکتینگ (بازاریابی ایمیلی) شکلی از بازاریابی است که می تواند مشتریان لیست ایمیل شما را از محصولات جدید، تخفیف ها و سایر خدمات شما آگاه کند. بازاریابی از طریق ایمیل می تواند به مخاطبان در مورد ارزش برند شما آموزش دهد یا آنها را بین انتخاب های خرید درگیر کند!

0
()

ایمیل مارکتینگ چیست؟ (بازاریابی ایمیلی)

ایمیل مارکتینگ همه چیز در مورد ارسال ایمیل، ردیابی پاسخ ها، و پیگیری یا لغو اشتراک مخاطبان است. اگر استراتژی بازاریابی شما به ایمیل متکی باشد، خوشحال باشید چون ایمیل مارکتینگ یک روش کاملاً زنده و اثرگذار است.

بازاریابی ایمیلی شکلی از بازاریابی دیجیتال است که از ایمیل برای ارتباط با مشتریان بالقوه، افزایش آگاهی از برند، ایجاد وفاداری مشتری و بازاریابی استفاده می‌کند.

Coursera

برای استفاده موثر از ایمیل مارکتینگ، به دانش کاملی از بهترین شیوه های طراحی ایمیل، توجه به قابلیت ارسال ایمیل و استعداد توسعه محتوای جذاب و اثرگذار که مخاطبان خاصی را هدف قرار دهد، نیاز دارید.حالا که می دانیم ایمیل مارکتینگ چیست بهتره بدانیم بازاریابی ایمیلی چه چیزی نیست؟!


ایمیل‌مارکتینگ چی نیست؟

اسپم، بله به همین سادگی، ایمیل‌مارکتینگ به معنای ارسال اسپم نیست و منظور از اسپم، ارسال ایمیل‌های تجاری ناخواسته است. پس وقتی در حال ارسال ایمیل تجاری به فرد یا افرادی هستید که آن‌ها شخصاً اجازه ارسال چنین ایمیل‌هایی را به شما نداده‌اند، در واقع در حال ارسال اسپم هستید.

ایمیل مارکتینگ چیست و چه چیزی نیست؟
ایمیل مارکتینگ چیست و چی نیست؟

اسپمرها کسانی هستند که با انواع و اقسام روش‌ها، ایمیل‌های کاربران را از سطح وب‌سایت‌های مختلف جمع‌آوری کرده، نسبت به ارسال خودسرانه انواع ایمیل‌های تبلیغاتی اقدام می‌کنند که نتیجه‌ای جز بدبین کردن کاربر اینترنت به این محیط و کسب‌وکارهای آنلاین ندارد. اگر میخواهید بدانید دیجیتال مارکتینگ چیست کلیک کنید.


شروع ایمیل مارکتینگ با ساخت لیست

وقتی خانه ای می سازید، اولین چیزی که ساخته می شود فونداسیون آن است. همین مفهوم زمانی که در حال ساختن برنامه بازاریابی ایمیلی خود هستید نیز صدق می کند. نحوه، مکان و زمان ایجاد لیست برای ایمیل مارکتینگ به اندازه هر چیز دیگری که می توانید ایجاد کنید، در موفقیت آن برنامه ایمیل مهم است. یک مخاطب مرتبط و درگیر برای موفقیت در تحویل آن ایمیل بسیار مهم است و داشتن لیستی مناسب شروع خوبی است.

لیست مخاطبان برای ایمیل مارکتینگ
لیست مخاطبان برای ایمیل مارکتینگ

هنگامی که پلتفرم مناسب برای ارسال ایمیل و مدیریت پاسخ ایمیلها را انتخاب کردید، حالا می توانید روی ایجاد لیست ایمیل خود تمرکز بیشتری داشته باشید. بازاریابی ایمیلی اسپم نیست. کار بر روی این لیست معمولاً زمانی شروع می‌شود که بازدیدکنندگان وب‌سایت داوطلبانه انتخاب کنند تا به پایگاه داده‌ای از نام‌هایی که پتانسیل خرید محصولات یا خدمات شما را دارند، اضافه شوند. حالا این مخاطبان ایمیل های شما را درخواست کرده اند و باید منتظر دریافت ایمیل ها از سوی شما باشند. در اینجا با انواع کمپین های دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید.

آنها ممکن است برای یک خبرنامه یا وبینار ثبت نام کرده باشند، فرمی را در سایت شما پر کرده باشند یا شما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنند. بهتر است به جای خرید لیست ایمیل یا تهیه آدرس ایمیل از منابع دیگر، لیست ایمیل خود را از افرادی بسازید که می خواهند از خود شما بشنوند.

به این ترتیب، می توانید مطمئن شوید که ایمیل ارسالی شما چیزی است که گیرنده آن می خواهد. ارسال یک ایمیل تصادفی، حتی اگر مربوط به علایق و تجارت گیرنده باشد، مانند تماس سرد است. مخاطبان شما درخواستی برای تماس با شما نداشته اند و ممکن است از شما استقبال نکنند. اگر نمی دانید مهارت های دیجیتال مارکتینگ کدامند ما در این مقاله ۱۵ مورد از این مهارت ها را لیست کردیم.


ایمیل مارکتینگ با بازاریابی محتوایی

بازاریابی ایمیلی (ایمیل مارکتینگ) یکی از کانال‌های پیشرو برای قراردادن پیام خود در جلوی چشم وفادارترین مشتریان و همینطور مشتریان بالقوه است. در طول چند سال گذشته، این فناوری گسترش یافته است و طیف گسترده ای از ابزارها و فناوری‌ها را شامل شده است که به شما امکان می دهد محتوای پویاتری را آزمایش کنید و پیام خود را شخصی سازی کنید. بازاریابی محتوایی و بازاریابی ایمیلی اکنون قوی‌تر از گذشته است.

رقابت زیادی برای جلب توجه مخاطبان شما وجود دارد. مخاطبان شغل، خانواده و میلیون‌ها چیز دیگر دارند که می‌تواند حواسشان را به صورت آنلاین (از جمله ایمیل‌های دیگر) پرت کند. شما باید فوراً توجه آنها را جلب کنید و سریعاً به اصل مطلب برسید.

محتوای ایمیل باید مختصر و واضح باشد. از کلمات غیرضروری استفاده نکنید. موضوع باید جذاب باشد و عنوان شما باید تا حد امکان از کلمات کمتری استفاده کند. متن پیام شما باید کوتاه و شیرین باشد تا هنگامی که گیرنده ایمیل را باز می کند، بتواند کل ایمیل را بدون نیاز به اسکرول کردن به بالا یا پایین ببیند. وقتی توجه مشتری احتمالی خود را جلب کردید، آن را مغتنم بشمارید. هیچکس نمی خواهد یک ایمیل خیلی طولانی را بخواند.

یک محتوای واضح و شفاف بنویسید. مرموز نباشید و به سادگی هر آنچه را که فکر می کنید به آنها بگویید. در حال تبلیغ یک نام تجاری، فروش یک محصول یا به اشتراک گذاری اطلاعات، داستان وار بنویسید. داستان سرایی هنوز بهترین راه برای برقراری ارتباط است، اما مختصر بنویسید.


موارد مهم در انجام ایمیل مارکتینگ

اهمیت شناخت مخاطبان

هنگامی که شما، لیست مخاطبان خود را در اختیار دارید و لیست رو به رشدی از مشترکان را در اختیار دارید، باید بر حجم و محتوای ارتباطات خود نیز نظارت داشته باشید و مطمئن شوید که پیام هایی که ارسال می کنید هدفمند و مرتبط با گیرندگان آن است.

آزمایش، بهینه سازی و نظارت بر محتوای ایمیل ها، فرصتی به شما می دهد تا تعامل خود با کاربران را افزایش دهید، نرخ باز شدن ایمیل ها (کلیک کاربران) را افزایش دهید و در عین حال فرصت لغو اشتراک را کاهش دهید. اگر میزان لغو اشتراک افزایش یابد و نرخ باز کردن یا کلیک کاهش یابد، می توانید مطمئن باشید که فروش افزایش نمی یابد. این نکته را فراموش نکنید : نه به ایمیل‌های زیاد و بلی به پیام‌های هدفمندتر.

مهم نیست که پیام چقدر هدفمند باشد، تحویل ایمیل برای موفقیت شما بسیار مهم است. اجازه ندهید ایمیل های شما در پوشه اسپم گیر کند. بهترین راه برای جلوگیری از آن استفاده از بهترین شیوه های ایمیل هنگام طراحی پیام های ایمیل است. صرف زمان برای اجرای بهترین شیوه ها، نتایج کلی کمپین های ایمیل مارکتینگ شما را افزایش می دهد.


شناخت پرسونا

تقریباً همه ما از ایمیل استفاده می کنیم، چه برای زندگی شخصی و چه حرفه ای. ارتباط با ما از طریق ایمیل آسان است زیرا ما دائماً آن را در تلفن، دستگاه های تلفن همراه و رایانه خود چک می کنیم. پس، ایمیل یک راه آسان و مقرون به صرفه برای ارتباط و تعامل با مردم است.

بسته به استراتژی خلاقانه شما، از ایمیل می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد، از جمله: برای گفتن داستان، اشتراک‌گذاری اخبار، ارائه اطلاعات محصول و خدمات و افزایش فروش با کوپن‌ها و سایر پیشنهادات، البته این لیست بی پایان است.

مدت ها پیش، اکثر مارکترهای دیجیتال دریافتند که ایمیل نقش مهمی را به در استراتژی بازاریابی جامع ایفا می کند. نتایج اثبات شده ای وجود دارد که می گوید ایمیل ها در پرورش مشتریان بالقوه و بهبود نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ بسیار موثر هستند. ایمیل ها کانال خوبی برای حفظ ارتباط با پایگاه مشتریان فعلی شما هستند، در صورتی که بخواهند افزونه ها یا سایر محصولات و خدمات شما را خریداری کنند. نگه داشتن مشتریان ثابت در حلقه ی ارتباط، پیوند بین مشتریان و برند شما را تقویت می کند که ممکن است به تبدیل آنها به طرفدارانی که کسب و کار شما را به دیگران هم معرفی می کنند، کمک کند.


تجزیه و تحلیل ایمیلهای ارسالی

با استفاده از ویژگیهای تجزیه و تحلیل تعبیه شده در اکثر سیستم های ایمیل مارکتینگ، می توانید کمپین های بازاریابی ایمیلی جدید خود را آزمایش کنید، نتایج را تجزیه و تحلیل کنید و تنظیمات را بر اساس آن انجام دهید. رایج ترین معیارهایی که بازاریابان به آن نگاه می کنند، نرخ بازشدن ایمیل، نرخ کلیک ایمیل، نرخ لغو اشتراک و نرخ پرش از آن است.

  • نرخ بازشدن ایمیل : تعداد افرادی که ایمیل هایی را که ارسال می کنید باز می کنند.
  • نرخ کلیک ایمیل : تعداد افرادی که ایمیل‌های شما را باز می‌کنند و با کلیک روی لینک آن، اقدام می‌کنند. آنها ممکن است به سایت شما بروند یا در خبرنامه یا وبینار وب سایت شما ثبت نام کنند.
  • نرخ لغو اشتراک : تعداد افرادی که درخواست لغو اشتراک از لیست ایمیل شما را دارند.
  • نرخ پرش ایمیل : تعداد آدرس‌های ایمیل موجود در لیست مخاطبان ایمیل شما که به دلیل بازگرداندن ایمیل توسط سرور ایمیل گیرنده، ایمیل را دریافت نکرده‌اند. پرش سخت زمانی اتفاق می افتد که آدرس ایمیل نامعتبر باشد. برگشت نرم زمانی است که یک ایمیل به دلیل دیگری مانند صندوق ورودی کامل یا نامشخص بودن نام ایمیل گیرنده به سرور ارسال کننده بازگردانده می شود.

جمع آوری اطلاعات مخاطبان

تلاش کنید تا در فرم ثبت نام ایمیل وب سایت خود اطلاعاتی مانند نام، نام شرکت و آدرس و تلفن را از آنها بخواهید. البته پرسیدن اطلاعات زیاد معمولاً جواب عکس می دهد اما با جمع آوری این اطلاعات شما در طول زمان به یک گنج اطلاعاتی در مورد کاربران خود دست یافته اید و می توانید رفتار کاربران وب سایت خود را شناسایی و بر اساس آن اقدام به ارسال ایمیل کنید.


تحلیل و آنالیز اهداف

اکثر کاربران بیش از چند ثانیه برای دیدن ایمیل شما وقت نخواهند گذاشت. اگر اطلاعات فنی ارسال می کنید و یا جزییات محصولات خود را به اطلاع دیگران می رسانید، تمرکز اصلی شما بر این باشد توجه گیرندگان را در نگاه اول جلب کنید و آنها را به سمت انجام عمل (Call To Action) هدایت کنید.


طراحی قالب ایمیل

طراحی قالب ایمیل باید بگونه ای باشد که اهداف و پرستیژ برند را در همان چند ثانیه به مخاطب عرضه کند. استفاده از دکمه های اقدام به عمل در جای مناسب از قالب ایمیل و پشتیبانی از استفاده تصاویر در قالب ایمیل بسیار مهم است.


رفتار مخاطبان

هیچکس از ایمیل های غیرمرتبط با خواسته اش خوشش نمی آید. روشهایی است که آنالیز رفتار کاربران در گذشته را می توان درک کرد و با توجه به رفتار کاربران ایمیل ها بسته به نیاز هر کاربر برای وی ارسال شود.


لندینگ پیج ها

هدف یک ایمیل ارسالی متقاعد کردن کاربر به کلیک بر روی دکمه های ایمیل و ایجاد ترافیک سایت است. استفاده از تکنیک های طراحی لندینگ پیج های مناسب به تحقق اهداف ایمیل مارکتینگ کمک خواهد کرد.


سئو و شبکه های اجتماعی

ایمیل مارکتینگ اگر بصورت صحیح انجام شود می تواند نقش اساسی در سئو و شبکه های اجتماعی پیاده کند! استفاده از بعضی سرویس های توزیع ایمیل گروهی که به شما اجازه ساخت صفحه وب در سرویس خود می دهد می تواند در رتبه موتورهای جستجو تاثیر گذار باشد. می توانید در قالب ایمیل خود از دکمه های شبکه اجتماعی هم استفاده کنید و ترافیک بازدیدکننده را به سمت شبکه های اجتماعی خود سرازیر کنید.


بهینه سازی برای موبایل

بسیاری از کاربران اینترنتی در حال حاضر ایمیل های ورودی خود را با موبایل و دستگاه هوشمند خود مشاهد می کنند. اگر ایمیل ارسالی شما قابلیت همخوانی با موبایل نداشته باشد درصد بسیاری از ترافیک موبایل ها را از دست خواهید داد. قالب ایمیل را تست کنید و ببینید آیا در موبایل و تبلت قابلیت پاسخگویی یا رسپانسیو بودت را داراست؟


زمان بندی ارسال ایمیل

پیک زمان استفاده از اینترنت را باید در قشر مخاطبان خود آنالیز کنید. بسیار مهم است که به زمانبندی مناسب برای ارسال ایمیل های خود برسید و به این ترتیب می توانید در کمپین ایمیل مارکتینگ خود اطمینان بیشتری از کلیک کاربران و هدایت ترافیک به سمت وب سایت خود حاصل کنید.


سیستم آمارگیری

برای مطمئن شدن از کمپین ایمیل مارکتینگ و سنجش بازده اهداف مورد نظر شما در بازاریابی ایمیلی، حتماً نیاز به یک سیستم آمارگیری خواهید داشت. به این ترتیب می توانید درصد کاربرانی که کلیک بر روی ایمیل دریافتی خود کرده اند را بدانید و بسته به نوع رفتار آنها آنالیز های بعدی را داشته باشید.


ارتباط با تیم

اطمینان حاصل کنید که سایر بخش ها از تلاش های ارتباطی شما آگاه هستند. این تضمین می‌کند که تیم فروش مستقیم که با مشتری روبرو هستند، تمام اطلاعاتی را که برای پاسخ به سؤالات آنها در مورد کمپین‌های شما نیاز دارند، در اختیار دارند.


ثبات در پیامها

محتوای ایمیل های خود را سازماندهی و نگهداری کنید. محتوای سازماندهی شده به درستی تضمین می کند که ارتباطات شما یکنواخت است و شما را قادر می سازد تا پیام های جدید را به طور موثر تولید کنید.


محتوای ایمیل شما باید مرتبط باشد

محتوای ایمیل باید در مورد چیزی باشد که مشتری بالقوه به آن اهمیت می دهد یا ممکن است به آن علاقه مند باشد.


جذب مشتریان بالقوه

آیا موضوع ایمیل شما باعث می شود مشتری بالقوه بخواهد ایمیل را باز کند؟ آیا اطلاعات یا اخباری که ارائه کردید برای آنها مفید است؟ ایمیل شما باید انگیزه گیرنده را برای باز کردن و انجام اقدامات بیشتر ایجاد کند.


ساخت اولین ایمیل

زمانی که یک مشترک خبرنامه شما برای اولین بار به لیست شما جوین می شود، ایده خوبی است که برای وی یک ایمیل خوش آمدگویی به وب سایت ارسال کنید. در اینگونه ایمیل‌ها، باید به وضوح خط‌مشی خود را اعلام شود و انتظاراتی را که کاربر در ایمیل‌های آینده دریافت می کند، تعیین شود. از این فرصت استفاده کنید تا به او اطلاع دهید که چقدر می تواند انتظار دریافت ایمیل های شما را داشته باشد و در صورت لزوم بتواند تغییر یا لغو اشتراک خود را انجام دهد. یک کمپین ایمیل خوش آمدگویی ساده می تواند در ایجاد یک رابطه خوب با مشترکان جدید بسیار کمک کند.

به دست آوردن آدرس های ایمیل جدید برای بازاریاب ها یک دستاورد عالی است، اما کارشناسان خاطرنشان می کنند که خطرات ذاتی نیز وجود دارد. ارسال چندین باره ایمیل به یک مشترک جدید که هربار ایمیل را باز نکند و یا کلیک نمی‌کند، یک قمار پرخطر برای شما است. این آدرس ایمیل تازه به دست آمده احتمالاً می تواند یک تله هرزنامه باشد و ارسال ایمیل مکرر به آن می تواند باعث مسدود شدن ایمیل های شما شود.


ابزارهای ایمیل مارکتینگ

اولین قدم انتخاب یک ارائه دهنده خدمات ایمیل (ESP) یا یک ارائه دهنده CRM برای ایجاد کمپین های ایمیل مارکتینگ خودکار است. انتخاب شما به بودجه، ویژگی های مورد نیاز، فرآیند فروش، استراتژی تیم بازاریابی و تعداد مخاطبان شما در پایگاه داده بستگی دارد. در اینجا به معرفی ابزارهای ایمیل مارکتینگ پرداختیم.


۱. میلرلایت (MailerLite) – ابزار ایمیل مارکتینگ

با ویژگی های ایمیل مارکتینگ پیشرفته میلرلایت (MailerLite) مشترکین را جمع آوری کنید، روابط با مشتری را تقویت کنید، گردش کار را خودکار کنید و از مخاطبان خود کسب درآمد کنید.

میلرلایت - ابزار ایمیل مارکتینگ
میلرلایت – ابزار ایمیل مارکتینگ

میلرلایت در معرفی ابزار خود اینگونه ویژگی ها را بیان می کند:

  1. ساخت کمپین ایمیل مارکتینگ
  2. کسب درآمد از مخاطبان خود
  3. اتومات سازی فرآیند
  4. مدیریت کمپین ها و مشترکین
  5. بهبود مداوم کمپین تبلیغاتی

۱. میل چیمپ (MailChimp) – ابزار ایمیل مارکتینگ

میل چیمپ - ابزار ایمیل مارکتینگ
میل چیمپ – ابزار ایمیل مارکتینگ

سرویس MailChimp با رابط کاربری خوب خود و دادن امکانات و ویژگی‌های رایگان و عالی توانسته جای خود را در بین کاربران باز کند. این سرویس به کاربر این امکان را می‌دهد تا به‌راحتی ایمیل و خبرنامه وب‌سایت خود را طراحی و سفارشی‌سازی کرده و با دیگر سرویس‌ها یکپارچه کند. شما می‌توانید از امکانات خوب آنالیز و تجزیه‌وتحلیل ارسال ایمیل‌ها به‌راحتی استفاده کرده و از پوسته‌های زیبا و متنوع آن برای زیباتر کردن ایمیل‌هایتان بهره ببرید.


2. کمپین مانیتور (Campaign Monitor) – ابزار ایمیل مارکتینگ

کمپین مانیتور - ابزار بازاریابی ایمیلی
کمپین مانیتور – ابزار بازاریابی ایمیلی

سرویس Campaign Monitor یک گزینه مناسب به‌ویژه برای افرادی که در بازار آزاد مشغول هستند و سازمان‌هایی است که می‌خواهند مدیریت جذاب‌تر و بهتری روی ارسال ایمیل  به مشتریانشان داشته باشند. این موضوع است که پنلی با رابط کاربری خلاقانه و بسیار عالی از طریق طراحان خوش‌ذوق این شرکت طراحی‌شده که می‌توانید با یک حساب تمام مشتریان ایمیلی خود را مدیریت کنید.


۴. نجوا – ابزار ایمیل مارکتینگ

نجوا - ابزار ایمیل مارکتینگ ایرانی
نجوا – ابزار ایمیل مارکتینگ ایرانی

نجوا خدمات ریتنشن مارکتینگ ارائه می کند. این ابزار ایمیل مارکتینگ انواع سرویس‌های پیامک، پوش نوتیفیکیشن و ایمیل مارکتینگ برای بازگشت کاربران به وب سایت کسب و کار آنلاین را ارائه می‌کند.


۵. پاکت – ابزار ایمیل مارکتینگ

سرویس ایمیل مارکتینگ پاکت می گوید با استفاده از آن دیگر دغدغه نوسان های قیمت ارز، مسدود شدن IP های ایرانی، بازنشدن ایمیل‌های ارسالی توسط کاربران، رفتن ایمیل به پوشه اسپم و … را نخواهید داشت.

پاکت - ابزار ایمیل مارکتینگ ایرانی
پاکت – ابزار ایمیل مارکتینگ ایرانی

هزینه و سفارش خدمات ایمیل مارکتینگ

سال‌ها، ما در آوادیس به کسب‌وکارها کمک کرده تا کمپین‌های ایمیل مارکتینگ هدفمندی را راه‌اندازی کنند تا زمان و بودجه آنها را بهینه کند. ما می‌توانیم همین کار را برای شما انجام دهیم. برای اطلاع از قیمت و یا سفارش خدمات بازاریابی ایمیلی با کارشناسان ما تماس بگیرید تا مشاوره لازم کسب و کار خود را دریافت کنید.

میانگین امتیاز : / 5. تعدا آرا :

ثبت امتیاز شما به این مطلب

شما نظری در این مورد ندارید؟