Mobile-First Web Design

طراحی سایت موبایل، ساخت نسخه موبایل سایت

طراحی سایت موبایل

طراحی سایت موبایل رویکردی برای طراحی رابط و تجربه کاربری (UX/UI) وب‌سایت است که تجربیات کاربران نسخه موبایل را در اولویت قرار می‌دهد. بر خلاف طراحی ریسپانسیو سنتی، طراحی سایت موبایل به‌عنوان اولویت اول با طراحی موکآپ های موبایل شروع می‌شود و سپس برای نمای دسکتاپ طراحی می‌شود.


طراحی سایت موبایل (نسخه موبایل) چیست و چه تفاوتی با طراحی رسپانسیو دارد؟

دو اصطلاح ” طراحی سایت موبایل-اول” و “طراحی سایت رسپانسیو”  گاهی اوقات به‌جای یکدیگر استفاده می شوند، اما این مفاهیم اصلاً یکسان نیستند و در واقع تا حدودی دقیقاً برعکس هستند. در رویکرد طراحی سایت رسپانسیو، وب سایت ها به طور خودکار با صفحه نمایش هر دستگاهی تنظیم می شوند و برخلاف رویکرد اول موبایل، صفحه نمایش های بزرگتر و دسکتاپ را در اولویت قرار می دهد و پس از آن نوبت به صفحه نمایش های موبایل و تبلت می رسد.

این رویکرد (طراحی سایت رسپانسیو) عمدتاً زمانی استفاده می‌شود که اکثر ترافیک بازدید کننده وب سایت از دستگاه‌های دسکتاپ می‌آید، این رویکرد برای وب‌سایت‌هایی که محتواهای زیادی دارند، بهینه و مناسب است.

تفاوت طراحی سایت موبایل-اول با طراحی سایت رسپانسیو
تفاوت طراحی سایت موبایل-اول با طراحی سایت رسپانسیو

برای طراحی سایت موبایل چه چیزهایی باید در نظر گرفته شود؟

چگونه تصمیم می گیرید که طراحی سایت نسخه موبایل اول برای برند شما مناسب است یا خیر؟ فرض کنید کسب و کارتان مرتبط با تکنولوژی است و مشتریان شما به صورت آنلاین با یک فنجان چای ایرانی، در طول یک کنفرانس یا در حین قدم زدن، محصولات شما را به صورت آنلاین در وب سایت مشاهده و مقایسه می کنند. آنها محصولات را سفارش آنلاین می دهند، به طور منظم زمان تحویل مرسوله خود را با استفاده از موبایل خود پیگیری می کنند.

یا فرض کنید یک وب سایت خبری که می‌خواهد مشتریانش در هر لحظه از آخرین اخبار باخبر باشند. اگر مخاطبان هدف شما احتمالاً از دستگاه های موبایل برای مشاهده وب سایت و تعامل با برند شما استفاده می کنند، ممکن است “طراحی سایت نسخه موبایل اول” برای شما مناسب باشد.

این موارد در تصمیم گیری برای طراحی سایت نسخه موبایل کمک کند:

 • محصولات و خدماتی که ارائه می دهید
 • جمعیت شناسی مخاطبان هدف شما، مثل سن، شغل و سرگرمی ها
 • دستگاه هایی که مخاطبان برای تعامل با برند شما استفاده می کنند
 • اگر بخش بزرگی از مخاطبان هدف شما از دستگاه‌های موبایل یا تبلت برای تعامل با برند شما استفاده می‌کنند، احتمالاً زمان آن فرا رسیده است که طراحی سایت موبایل با اولویت اول را در دستور کار قرار دهید.

آنچه در حال حاضر واقعاً مهم است، درست کردن معماری موبایل است. موبایل در نهایت راهی خواهد بود که بیشتر خدمات خود را ارائه می کنید. اینطوری که من دوست دارم بگم اینه که جواب همیشه اول باید موبایل باشه. همیشه باید بهترین تیم و بهترین برنامه خود را در اپلیکیشن موبایل خود قرار دهید.

اریک اشمیت، مدیرعامل سابق گوگل

5 اصل در طراحی سایت موبایل با اولویت اول

آنچه کاربر باید به محض ورود به وب‌سایت شما ببیند و بفهمد، اولین گام برای در نظر گرفتن استراتژی ارائه محتوا و تجربه کاربری در طراحی سایت نسخه موبایل با اولویت اول است، بنابراین ما در آوادیس این 5 اصل را ارج می نهیم.


1/ ساده نگه داشتن طرح سایت نسخه موبایل

سادگی در طراحی سایت موبایل با اولویت اول بر اساس روشی است که صاحبان موبایل ها از انگشتان خود برای پیمایش در صفحات وب استفاده می کنند و دقت کمتری نسبت به هنگام استفاده از ماوس یا پد لمسی در دستگاه های دسکتاپ دارند. پس ارائه دسترسی آسان و تجربه کاربری بهینه‌شده و پیشرفته در صفحه‌ نمایش‌های کوچک‌تر گوشی های هوشمند یکی از اصل های مهم در طراحی سایت نسخه موبایل است.

ما در هنگام طراحی یک ‌سایت موبایل با اولویت اول، استفاده از قابلیت‌ها و عناصر اضافی را کاهش و روی موارد ضروری تمرکز می کنیم تا تجربه کاربری ارزشمندتر و لذت بخش تری بدست آید.


2/ طراحی پررنگ و لعاب و به هنگام دکمه های فراخوان به اقدام (CTA)

اهمیت فراخوان به اقدام در طراحی سایت موبایل-اول
اهمیت فراخوان به اقدام در طراحی سایت موبایل-اول

طراحی ضعیف دکمه‌های فراخوان به اقدام (CTA) در سایت‌های موبایلی می‌تواند به از دست رفتن سرنخ‌های فروش به دلیل مشکلات استفاده ازآن شود. ممکن است سایتی طراحی رسپانسیو شده باشد اما فرم های ارتباط با آن که در اختیار کاربر قرار داده می شود تا درخواست خود را ارسال کند، بدلیل طراحی بد و غیرقابل استفاده منجر به فرصت سوزی شود. اگر نمیدانید CTA چیست ؟ کلیک کنید.

دکمه های فراخوان به اقدام  باید توجه بازدیدکننده را جلب کرده و مشتریان بالقوه شما را به مشتریان تبدیل کنند. دکمه های فراخوان به اقدام (کال تو اکشن) باید برجسته و پررنگ و لعاب، در یک نقطه مرکزی و مناسب در صفحه قرار دارد تا اطمینان حاصل شود که کاربر نمی تواند آن را از دست دهد.


3/ طراحی گرافیکی اختصاصی و مناسب برای موبایل

وب سایت هایی که به خوبی طراحی شده اند برای کاربران موبایل، کاربردی تر و قابل اعتمادتر هستند. کاربران موبایل در صورت مشاهده طراحی ضعیف و عناصری که حواسشان را پرت کند ، احتمالاً وب سایت را ترک می کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که شرکت‌هایی که بر طراحی گرافیکی تأکید دارند، تا 200 درصد! از کسب‌وکارهایی که روی طراحی گرافیک و تجربه کاربری تمرکز ندارند بهتر عمل می‌کنند. بنابراین ما در آوادیس گرافیک اختصاصی را در پروسه طراحی سایت موبایل با اولویت اول را به مشتریانمان پیشنهاد و اجرا می کنیم.

امیرحسین ستاری
24 ساعته آنلاین هستیم

تماس آنی کارشناسان با شما


  4/ به اطلاعات تماس اولویت می دهیم

  کاربران موبایل به دنبال یافتن سریع اطلاعات تماس هستند و معمولاً مستعد مرور طولانی مدت وب سایت نیستند. ما در طراحی سایت نسخه موبایل، اطلاعات تماس را قابل مشاهده و دسترسی سریع نگه می داریم و اطمینان حاصل می کنیم تا بازدیدکنندگانی که می خواهند با شما تماس بگیرند، این کار را سریع و آسان انجام دهند.


  5/ افزایش سرعت وب سایت موبایل

  آمارها نشان می دهد اگر بارگذاری یک سایت بیشتر از سه ثانیه طول بکشد، 40 درصد از کاربران وب سایت را ترک می کنند. سرعت بارگذاری یک سایت در موبایل بازدیدکننده، کلید تعامل و حفظ اوست. علاوه بر این، این یک پارامتر بسیار مهم در سئو و بهینه سازی سایت است.

  آوادیس در تمام مراحل “طراحی سایت موبایل با اولویت اول”، سرعت بارگذاری آن را در ابزارهای گوناگون تست می کند و در صورت نیاز عناصر لازم را بهینه می کند تا مطمئن شود صفحات با سرعت مناسب و مورد تایید کاربر و موتور جستجو بارگذاری شود.


  قیمت طراحی سایت موبایل

  در شرکت آوادیس، ما تحقیقات کاملی را در مورد صنعت، مخاطبان و رقبای شما انجام می دهیم تا بینش های ارزشمندی را جمع آوری کنیم و از آن برای ایجاد یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ منحصر به فرد برای برند شما استفاده کنیم. ما در ساخت نسخه موبایل وب سایت ها که بتواند تبدیل را به سلامت انجام دهد، تخصص داریم.

  می توانید سوالات خود را با ما در مورد طراحی سایت موبایل در یک جلسه مشاوره رایگان مطرح کنید یا برای محاسبه قیمت ساخت نسخه موبایل سایت خود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  سوالات متداول ساخت نسخه موبایل سایت با اولویت اول

  طراحی سایت موبایل-اول (Mobile-First Design) چیست؟

  طراحی سایت موبایل-اول مفهومی است که در آن طراحان وب و توسعه دهندگان ابتدا طراحی محصول را برای دستگاه های موبایل قبل از گسترش به دستگاه های با صفحه نمایش بزرگتر مانند تبلت ها و رایانه های شخصی شروع می کنند.

  مفهوم طراحی با اولویت اول برای موبایل (Mobile-First Design) از کجا شروع شد؟

  مفهوم طراحی سایت با اولویت اول برای موبایل، در سال 2010 توسط اریک اشمیت، مدیر عامل سابق گوگل در کنفرانسی اعلام شد، او گفت که این شرکت، بر روی کاربران موبایل با شیوه های طراحی سایت موبایلی برای آنها تمرکز خواهد کرد.

  چرا طراحی سایت موبایل-اول مهم است؟

  رویکرد طراحی موبایل-اول به طراحان این امکان را می دهد که از صفحه نمایش های کوچکتر شروع کنند و در عین حال بر روی عملکردهای اصلی محصول خود تمرکز کنند.

  استراتژی مدل طراحی سایت موبایل-اول چیست؟

  استراتژی مدل ساخت نسخه موبایل-اول به رویکردی اشاره دارد که در آن طراحان و توسعه دهندگان، محصولات و پلتفرم های تجاری را با در اولویت قرار دادن کاربران موبایل طراحی و ایجاد می کنند. در این مرحله کسب‌وکارها، اپ های موبایل و قابلیت‌های وب سایت های موبایلی را نسبت به رایانه‌های رومیزی و سایر دستگاه‌ها اولویت می بخشند.

  طرز فکر در مدل طراحی موبایل-اول چگونه است؟

  طرز فکر بر اساس مدل طراحی سایت موبایل-اول تضمین می کند که شما مرحله دوم را در نظر گرفته اید تا بتوانید کاربرانی را که در مرحله اول شما را پیدا می کنند جذب کنید. ساختن محصول خود با طرز فکر موبایل-اول به شما کمک می کند تا به روشی که گوگل فکر می کند فکر کنید و می توانید از طریق رتبه های مناسب در موتور جستجوگر گوگل، آینده برند خود را تضمین کنید.

  شما نظری در این مورد ندارید؟

  امیرحسین ستاری ، متخصص دیجیتال مارکتینگ، سئو و برنامه نویسی
  کسب و کار آنلاین

  وب سایت و نرخ تبدیل به مشتری

  وب سایت شما مرکز اکوسیستم تجارت دیجیتال شما است. یک وب سایت بدون بهینه سازی نرخ تبدیل مانند یک ماشین بدون چرخ است، مسافر را به جایی نمی برد. با بهینه سازی نرخ تبدیل مشتری، به احتمال زیاد برای رشد و موفقیت تجارت آنلاین خود سرمایه گذاری می کنید. مراحل بهینه سازی نرخ تبدیل از ابتدای جلسات گفتگو و تحقیق در مورد کسب و کار شما شروع می شود و می تواند به طور مستمر ادامه پیدا کند.

  — امیرحسین ستاری، آموزه های بازار آنلاین

  دریافت پروپزال کسب و کار

  رضایت مشتری : گنجینه ناب