Pay Per Click Advertising

PPC چیست؟ Pay Per Click یا تبلیغات کلیکی با ادورز چه فرقی دارد؟ (مزایا و معایب)

زمان مطالعه 9 دقیقه
تبلیغات کلیکی چیست؟ با ادورز چه فرقی دارد؟ (مزایا و معایب)

معمولاً یکی از سوالاتی که از ما پرسیده می شود “تبلیغات کلیکی چیست؟” است. تبلیغات کلیکی روشی است بسیار هدفمند که در آن با انتخاب صحیح کلمات کلیدی ترافیک وب سایت افزایش پیدا خواهد کرد. در این روش به ازای هر کلیکی که کاربر بر روی تبلیغات شما انجام می دهد شما مبلغی را به موتورهای جستجوگر پرداخت می کنید.

2
(2)

دیجیتال مارکتینگ شامل بخش های مختلف از جمله وب سایت، شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، تبلیغات پیامکی، تبلیغات با صرف هزینه و موارد دیگر است که می تواند پیچیده و حتی گیج کننده باشد. از سوی دیگر، هر یک از این کانال ها مزایای خاص خود را برای شما به عنوان صاحب کسب و کار یا متخصص بازاریابی به همراه دارد. تشخیص اینکه روی کدام حوزه‌ها تمرکز کنید معمولاً دشوار است و تمرکز بر روی همه این کانال ها تقریباً غیرممکن است.

خوشبختانه، بسیاری از این کانال ها می توانند برای افزایش تاثیر و بازگشت سرمایه (ROI) بازاریابی اینترنتی شما یکپارچه شوند. تبلیغات کلیکی (پرداخت به ازای کلیک) یا PPC یکی از این روش‌های بازاریابی اینترنتی است که می‌تواند به‌طور مستقل انجام شود، به‌تنهایی به‌عنوان شکلی از تبلیغات آنلاین مورد استفاده قرار گیرد، همزمان می‌تواند در انجام تحقیقات برای یا تقویت تأثیر کانال‌های دیگر مفید باشد. سئو، شبکه های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ.


تبلیغات کلیکی چیست؟

قبل از اینکه به روش‌هایی بپردازیم که تبلیغات کلیکی می‌تواند به سایر تلاش‌های بازاریابی اینترنتی کمک کند، اجازه دهید ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که تبلیغات پرداخت به ازای کلیک چیست؟

تبلیغات کلیکی یک ابزار بازاریابی قدرتمند و پیچیده با قابلیت‌های بسیار بیشتر از آنچه در اینجا می‌توانیم پوشش دهیم، است، اما ما یک مرور مختصر از نحوه عملکرد آن ارائه خواهیم داد. با تبلیغات PPC، شما برای یک کلیک پول پرداخت می کنید. تبلیغ خود را در موتور جستجویی مانند گوگل بر اساس کلمات کلیدی خاصی قرار می دهید و موتور جستجوگر آن را به کاربران جستجوگر خود نمایش می دهد.

تبلیغات کلیکی چیست؟ نمونه ادورز کلمه طراحی سایت و نمایش نمونه ها
تبلیغات کلیکی چیست؟ نمونه ادورز کلمه طراحی سایت و نمایش نمونه ها

مبلغ پرداختی برای آن تبلیغ به بودجه شما بستگی دارد و پرداخت بیشتر می‌تواند آگهی شما را در جایگاه بهتری قرار دهد. کاربر کلمات کلیدی را که شما در تبلیغات خود تعیین کرده اید جستجو کند و تبلیغ شما در صفحه نتایج جستجو نمایش داده شود، کاربر روی تبلیغ شما کلیک می کند و شما به ازای آن کلیک هزینه می پردازید. نام پرداخت به ازای کلیک به این دلیل بر روی آن گذاشته شده است. این یک توصیف بسیار ساده از تبلیغات با روش PPC است.


تفاوت بین تبلیغات کلیکی و ادروز چیست؟

ادرودز گوگل رایج ترین شکل تبلیغات کلیکی (Pay Per Click) است. هیچ تفاوتی بین تبلیغات کلیکی و ادوردز وجود ندارد، اما معمولاً مردم وقتی می‌گویند تبلیغات کلیکی فقط به این دلیل است که گوگل بر بازار موتورهای جستجو تسلط دارد، منظور ادوردز است. ادوردز راهی برای انجام تبلیغات پرداخت به ازای کلیک است، اما تبلیغات کلیکی می تواند به معنای پرداخت هزینه کلیک ها از طریق موتور جستجو یا روش دیگری باشد.


بازاریابی مستقیم با تبلیغات PPC

اکنون که درک اولیه ای از PPC دارید، بیایید راه هایی را در نظر بگیریم که در آنها می توان از آن برای بهبود کلی بازاریابی اینترنتی استفاده کرد. با استفاده از روش PPC، می توانید اطلاعات لازم را در مورد کارآمدی روش ها بدست بیاورید و این اطلاعاتی است که می توانید در کانال های بازاریابی دیگر اعمال کنید. به عنوان مثال، شما می توانید:

اهمیت آزمایش A/B در PPC بازاریابی ایمیلی و تبلیغات لندینگ پیج ها
اهمیت آزمایش A/B در PPC بازاریابی ایمیلی و تبلیغات لندینگ پیج ها
 • از PPC برای آزمایش تقسیم A/B برای بهینه سازی صفحات لندینگ استفاده کنید. می‌توانید ترافیک را به دو صفحه فرود مختلف هدایت کرده تا سرفصل‌ها، طرح‌بندی‌ها، محتوا، فراخوان‌ها، تصاویر یا موارد دیگر را آزمایش کنید. صفحه برنده برای طراحی لندینگ پیج شما خواهد بود.
 • قبل از اینکه یک صفحه از وب سایت خود را سئو کنید، کلمات کلیدی را آزمایش کنید، به این ترتیب می دانید کدام کلمات کلیدی نتایج بهتری را رقم می زنند و سپس می توانید روی آنها در سئو محتوا تمرکز کنید.
 • سرفصل ها، پیشنهادات و فراخوان های اقدام (Call To Action) را تست کنید. می‌توانید از درس‌های گرفته شده در سایر روش های بازاریابی‌ اینترنتی، از جمله بازاریابی شبکه های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ و یا حتی برای تغییر عنوان توییت یا یک پست وبلاگ استفاده کنید.
 • آزمایش هدف‌گیری جغرافیایی و محلی‌ مخاطبان. آیا مخاطب در بخشی از جهان به تیتر متفاوتی در مقایسه با محلی دیگر بهتر پاسخ می دهد؟ پاسخ این سوالات را در روش PPC در می یابید و می توانید از این اطلاعات در سایر روش های بازاریابی آنلاین خود استفاده کنید.
 • سرمایه گذاری به موقع در رویدادها. فرض کنید رویداد یا اتفاقی در اخبار یا دنیای سرگرمی رخ می دهد و برند شما می تواند روی آن رویداد سرمایه گذاری کند. با PPC، می توانید محتوای مرتبط را فوراً تولید و اجرا کنید تا از آن رویداد یا روند بیشترین بهره را ببرید. انواع آزمایش هایی که توضیح داده شد را انجام دهید و ببینید تجاربی را که از آن یاد گرفته اید در کدام روش دیگر بازاریابی می توانید استفاده کنید.

تبلیغات کلیکی انعطاف پذیرتر از کانال های دیگر بازاریابی است. می توانید PPC را روشن یا خاموش کنید، یا مبلغ پیشنهادی خود را افزایش یا کاهش دهید که این امر PPC را در مقایسه با سایر روش های بازاریابی منحصر به فرد می کند. اجازه دهید جزئیات بیشتری را در مورد استفاده از تبلیغات پرداخت به ازای کلیک به طور خاص در گروه های زیر توضیح دهیم:

 • تبلیغات کلیکی و سئو
 • تبلیغات کلیکی و شبکه های اجتماعی
 • تبلیغات کلیکی و تبلیغات نمایشی
 • تبلیغات کلیکی و ایمیل مارکتینگ

اگر نمی دانید CTA چیست کلیک کنید.

امیرحسین ستاری
24 ساعته آنلاین هستیم

تماس آنی کارشناسان با شما


  تبلیغات کلیکی و سئو

  اگر یکی از کانال های بازاریابی اینترنتی برای شما سئو است، ممکن است فکر کنید نیازی به صرف هزینه برای تبلیغات PPC ندارید، زیرا در حال حاضر سعی دارید وب سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید. اما سئو و PPC واقعاً کنار هم کار می کنند.

  تبلیغات کلیکی می تواند شروع کننده بازاریابی آنلاین باشد. سئو زمانبر است و ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا نتایج حاصل شود. میانگین نتیجه صفحه اول در گوگل یک صفحه با 1890 کلمه است. تولید یک صفحه وب با این حجم از محتوای با کیفیت زمان زیادی نیاز دارد!


  اینفوگرافیک تفاوت تبلیغات کلیکی با سئو

  اینفوگرافیک تفاوت PPC با سئو
  تفاوت PPC (پرداخت به ازای کلیک) و سئو [اینفوگرافیک]

  این صفحه باید لینک های ورودی دریافت کند و توسط موتورهای جستجو رتبه بندی شود و سپس تلاش برای رسیدن به صفحه یک نتایج جستجوگر شروع می شود. تحقیقات مختلف نشان می دهد که کاربران جستجوگر از صفحه اول نتایج جستجو عبور نمی کنند. متاسفانه این بدان معناست که در بسیاری از موارد، اگر فقط به صفحه 2 برسید، تمام تلاش های سئوی شما ممکن است بیهوده باشد.

  در حالی که سئو زمان و تلاش زیادی را بدون هیچ تضمینی برای موفقیت می طلبد، PPC می تواند نتایج فوری را برای شما به ارمغان بیاورد. در این روش شما با پرداخت به ازای کلیک به مکان مورد نظر خود دست می یابید، کجا؟ در صفحه اول نتایج جستجو.

  حتی اگر درصد زیادی از جستجوگران تبلیغات پولی را نادیده بگیرند و به جای آن روی یک نتیجه جستجوی ارگانیک کلیک کنند، شما همچنان فرصت ایجاد یک شخصیت مثبت از برند خود دارید. ممکن است کاربران روی تبلیغات شما کلیک نکنند، اما آن را خواهند دید.

  اگر در حال حاضر برنده جنگ های سئو هستید و در صفحه 1 نتایج جستجو ظاهر می شوید، چطور؟ شما می توانید نرخ کلیک خود را با مکمل PPC افزایش دهید: تحقیقات نشان داده است که وب سایت ها در نتایج لیست های ارگانیک با نمایش یک تبلیغ پولی در همان صفحه، کلیک بیشتری دریافت می کنند.


  تبلیغات PPC و شبکه های اجتماعی

  استفاده از PPC در بازاریابی شبکه های اجتماعی مفید است. تبلیغات کلیکی و بازاریابی شبکه های اجتماعی می توانند تلاشی هماهنگ برای افزایش نتایج بازاریابی اینترنتی باشند. می توانید از PPC برای آزمایش پیشنهادات، مفاهیم، ​​کلمات کلیدی و موارد دیگر برای بازاریابی شبکه های اجتماعی خود استفاده کنید.

  می‌توانید از PPC برای هدایت ترافیک به سایت‌های شبکه های اجتماعی خود، از جمله توییتر، لینکدین، اینستاگرام و پینترست استفاده کنید و سپس فراخوان مانند دعوت به اقدام فالو داشته باشید. یکی از راه های آگاهی دادن از رویداد یا مسابقه ای که شما در شبکه اجتماعی تان اجرا می کنید می تواند تبلیغات PPC باشد.


  PPC و تبلیغات نمایشی

  PPC می تواند برای بهبود تبلیغات نمایشی آنلاین استفاده شود. راه های زیادی برای تبلیغات در اینترنت وجود دارد، از جمله تبلیغات در سایر وب سایت ها و همچنین در پلتفرم های رسانه های اجتماعی. مثل لینکدین و تبلیغات حمایت مالی. فیسبوک تبلیغات دارد، توییتر محتوا را تبلیغ می کند و …. قبل از اینکه متعهد به پرداخت برای هر یک از این تبلیغات شوید، می‌توانید از PPC برای آزمایش سرفصل‌ها، پیشنهادات، فراخوان‌ها و حتی تصاویر خود استفاده کنید.


  PPC و ایمیل مارکتینگ

  خوشبختانه PPC می تواند در صندوق ورودی ایمیل کاربران هم به شما کمک کند. استفاده از تبلیغات کلیکی و ایمیل مارکتینگ با هم می تواند به شما کمک کند تبلیغات خود را هدفمند و لیست مخاطبان هدفمند ایمیل خود را افزایش دهید. PPC می تواند ترافیک را به صفحه فرود محتوای دروازه ای هدایت کند و جستجوگر از ورود آدرس ایمیل خود برای دانلود یا دریافت تخفیف استفاده کند.

  همچنین می‌توانید از تبلیغات PPC برای آزمایش پیشنهادات و فراخوان‌های اقدام (Call To Action) استفاده کنید تا تجربه کنید کدام یک به عنوان بخشی از کمپین بازاریابی ایمیلی نتایج بهتری به دست می‌آورند. برای کمپین‌هایی که از قبل اجرا می‌کنید، تبلیغات کلیکی می‌تواند بر نام تجاری یا پیام‌ ایمیل‌های شما تأکید مجدد کند، به‌گونه‌ای که شخصی در هنگام حضور در اینترنت نیز پیام را در صندوق ورودی خود ببیند. و برای آن آدرس‌های ایمیلی که قبلاً در لیست خود دارید، می‌توانید از Customer Match برای هدف قرار دادن تبلیغات PPC به طور خاص برای این گروه کاربران استفاده کنید.

  اینها تنها چند روش اساسی برای استفاده از روش تبلیغات کلیکی برای تقویت سایر تلاش‌های بازاریابی اینترنتی با ادغام آن با سئو و بهینه سازی سایت، شبکه های اجتماعی، تبلیغات نمایشی آنلاین و ایمیل مارکتینگ هستند. حتی اگر در PPC تازه کار هستید، می توانید بلافاصله شروع به استفاده از این ایده ها کنید. در صورتی که نیاز به راهنمایی و کمک جهت تسهیل انجام تبلیغات PPC خود داشتید با متخصصان بازاریابی ما در شرکت آوادیس تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید.


  انواع کمپین های تبلیغات کلیکی

  برای مبتدیان و افراد ناآشنا، تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) می تواند به عنوان مجموعه ای گیج کننده و ترسناک از کلمات کلیدی اختصاری بی پایان باشد. بهتر است از حلقه رمزگشای PPC خود برای تعیین تفاوت بین عباراتی مانند CPC (هزینه به ازای هر کلیک)، CPM (هزینه به ازای هر هزار نمایش)، CPA (هزینه به ازای هر خرید)، CTR (کلیک از طریق کلیک) استفاده کنید، درک می کنید که تبلیغات PPC به یک مفهوم اساسی خلاصه می شود. مناقصه بر روی کلمات کلیدی تا تبلیغات شما به رتبه های بالاتر در نتایج جستجوی ارگانیک دست یابد.

  انواع کمپین های تبلیغات کلیکی
  انواع کمپین های تبلیغات کلیکی

  هنگام پرداخت هزینه برای کلیک های فردی روی وب سایتش، هزینه می تواند به سرعت به یک مسئله تبدیل شود، به خصوص زمانی که برای کلمات کلیدی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. مانند هر جنبه ای از تجارت، بازار قیمتی را که برای هر کلیک می پردازید تعیین می‌کند. اگر کسب‌وکار شما ویجت‌های خاص می‌فروشد، احتمالاً برای کلمات کلیدی خاص هزینه بسیار کمتری نسبت به زمانی که در خرده‌فروشی پوشاک، لوازم الکترونیکی یا هر صنعت بسیار رقابتی دیگری فعالیت می‌کنید، پرداخت می‌کنید. این امر باعث می شود تا درک کنید که کدام استراتژی پیشنهادی به بهترین وجه با نیازهای کسب و کار شما مطابقت دارد و جزء بسیار مهم اجرای یک کمپین موفق PPC است.

  کمپین های PPC دو نوع پیشنهاد قیمت کلیدواژه را ارائه می دهند: نرخ ثابت و مبتنی بر پیشنهاد. امیدواریم موارد زیر به شما کمک کند تا درک بهتری از اینکه کدام استراتژی مناقصه به بهترین وجه با نیازهای PPC شما مطابقت دارد به دست آورید تا بهترین تصمیم را برای بهبود نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ کسب و کار خود را اخذ کنید.


  کمپین تبلیغات کلیکی نرخ ثابت (Flat Rate PPC)

  روش نرخ ثابت به این صورت است که نمایش‌دهنده آگهی (وب‌سایت‌های مرجع) یک نرخ مشخص را برای هر کلیک مشخص می‌کنند و بر اساس این قیمت هزینه تبلیغات کلیکی محاسبه می‌شود.


  کمپین تبلیغات کلیکی مناقصه ای مبتنی بر پیشنهاد (Bid-based PPC)

  در حال حاضر بهترین روش تبلیغات کلیکی روش مبتنی بر پیشنهاد مناقصه‌ای است که شرکت‌های بزرگی همانند شرکت گوگل، مایکروسافت و یاهو از آن‌ها استفاده می‌کنند. حالا که با روش‌های مورداستفاده در تبلیغات کلیکی آشنا شدیم به سراغ مزایا و معایب این تبلیغات می‌رویم.


  مزایا و معایب تبلیغات کلیکی

  مزایای تبلیغات کلیکی

  تبلیغات کلیکی روش بسیار عالی است، چون بودجه شما کاملاً بر اساس بازخورد تبلیغات هزینه خواهد شد. این یعنی تا زمانی که بر روی آگهی شما کلیک نشود پولی از حساب از اعتبار شما کسر نخواهد شد. معمولاً شرکت‌های بزرگی که سرویس تبلیغات کلیکی ارائه می‌دهند امکانات مدیریتی فراوانی را برای بررسی و مدیریت دقیق پلن تبلیغاتی آگهی شما در اختیارتان می‌گذارند که با این امکانات می‌توانید آمار دقیقی از بازخورد پلن های خود به‌دست بیاورید و رفتار مخاطبین را نسبت به کالا یا خدمات و روش‌های تبلیغاتی خود بسنجید.


  معایب تبلیغات کلیکی

  این روش تبلیغاتی نیز مانند تمامی روش‌های مورد استفاده در تبلیغات دارای معایبی است که اصلی‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

  • هزینه نسبتاً بالاتر آن در مقایسه با دیگر روش‌های تبلیغاتی
  • نامشخص بودن میزان واقعی بودن مخاطبانی که بر روی لینک‌های  شما کلیک می‌کنند.

  میزان اثرگذاری و بازدهی کمپین شما بسته به اینکه شما از چه بستر و ساز‌ و کارهای اجرائی برای جذب مخاطبین در اجرای تبلیغات کلیکی خود استفاده می‌کنید، می‌تواند بسیار متغیر باشد و برای اینکه شما بیشترین میزان بازدهی را از کمپین تبلیغاتی خود به‌دست آورید نیاز به مشاوره با افراد با‌تجربه در زمینه اینگونه تبلیغات دارید. از سوی دیگر هر روش تبلیغاتی برای شرایط ویژه و در مواردی معین می‌توانند بالاترین میزان بازدهی را داشته باشید.


  چه مواقعی از تبلیغات PPC استفاده کنم؟

  • هنگامی‌که با جستجوی برند خود، لینک اول نتایج جستجو نیستید
  • زمانی که نیاز به بازدهی سریع برای رسیدن به هدفی معین رادارید
  • پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب از طریق AdWords
  • پیدا کردن بهترین جایگاه دربین مخاطبین خود
  • توسعه کسب‌وکار در بازارهای محلی جدید

  نظر شما در مورد تبلیغات کلیکی چیست؟ چه فکری می کنید؟ آیا تجربه استفاده از تبلیغات PPC یا تبلیغات کلیکی را داشتید؟ چه راه حلهایی برای آن دارید؟ نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیاز : 2 / 5. تعدا آرا : 2

  ثبت امتیاز شما به این مطلب

  نظرات کاربران

  مرتضی احمدوند13 خرداد 1402

  سلام من برای اینکه بتونم متخصص در زمینه ppc باشم باید چیکار کنم؟

   آوادیس13 خرداد 1402

   سلام یک متخصص PPC کمپین های تبلیغاتی اینترنتی پرداخت به ازای کلیک از جمله استراتژی، طراحی، پیاده سازی، بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و تجزیه و تحلیل عملکرد تبلیغات را باید بتونه مدیریت کند. چالش های خودش رو داره که مجموعه ای از مهارتهارو نیاز دارید تا بتونید کمپین رو ثابت کنید.

  شما نظری در این مورد ندارید؟