ایمیل مارکتینگ ( بازاریابی ایمیلی )

ایمیل مارکتینگ

یکی از روشهای بازاریابی اینترنتی، بازاریابی ایمیل است و با ارسال ایمیل های هدفمند به کاربران آنالیز شده و شناسایی شده می توان آنها را ترغیب به انجام عمل مورد نظر یا همان CallToAction کرد.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی از روش های بازاریابی اینترنتی است که بوسیله آن می توان مخاطبان را به مشتریان تبدیل کرد. این ایمیل ها می تواند بصورت ایمیل های خبری، اطلاعاتی، دانلود فایل ها، ویدیویی و هر گروه دیگری از اطلاعات باشد.
ایمیل مارکتینگ به ارسال ایمیل های انبوه می گویند، اما تنها تنها با ارسال توده ایمیل ها به کاربران اینترنتی آیا سودی نصیبمان خواهد شد؟

در بعضی مواقع نه تنها به برند ضربه خواهد خورد بلکه بازده بسیار کمی خواهد داشت و شما حتی دنبال کنندگان خود را نیز از دست خواهید داد. اما برای اینکه ایمیل مارکتینگ بازده بیشتری داشته باشد و بازدیدکنندگان کمپین ایمیل مارکتینگ، به مشتری کسب و کار ما تبدیل گردند باید نکاتی رعایت شود :

ایمیل مارکتینگ ( بازاریابی ایمیلی )
ایمیل مارکتینگ ( بازاریابی ایمیلی )


شناخت مخاطبان خود: بسیار مهم است که مخاطبانی که برای آنها ایمیل ارسال می کنیم را بشناسیم و بدانیم چه مطالبی برای آنها مهم است و چه موضوعاتی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد!

اطلاعات مخاطبان را جمع آوری کنید. تلاش کنید تا در فرم ثبت نام ایمیل وب سایت خود اطلاعاتی مانند نام، نام شرکت و آدرس و تلفن را از آنها بخواهید. البته پرسیدن اطلاعات زیاد معمولاً جواب عکس می دهد اما با جمع آوری این اطلاعات شما در طول زمان به یک گنج اطلاعاتی در مورد کاربران خود دست یافته اید و می توانید رفتار کاربران وب سایت خود را شناسایی و بر اساس آن اقدام به ارسال ایمیل کنید.

تجزیه و آنالیز اهداف : اکثر کاربران بیش از چند ثانیه برای دیدن ایمیل شما وقت نخواهند گذاشت. اگر اطلاعات فنی ارسال می کنید و یا جزییات محصولات خود را به اطلاع دیگران می رسانید، تمرکز اصلی شما بر این باشد توجه گیرندگان را در نگاه اول جلب کنید و آنها را به سمت انجام عمل (Call To Action) هدایت کنید.

طراحی قالب ایمیل : طراحی قالب ایمیل باید بگونه ای باشد که اهداف و پرستیژ برند را در همان چند ثانیه به مخاطب عرضه کند. استفاده از دکمه های اقدام به عمل در جای مناسب از قالب ایمیل و پشتیبانی از استفاده تصاویر در قالب ایمیل بسیار مهم است.

رفتار کاربران و هدف ایمیل مارکتینگ : هیچکس از ایمیل های غیرمرتبط با خواسته اش خوشش نمی آید. روشهایی است که آنالیز رفتار کاربران در گذشته را می توان درک کرد و با توجه به رفتار کاربران ایمیل ها بسته به نیاز هر کاربر برای وی ارسال شود.

لندینگ پیج ها: هدف یک ایمیل ارسالی متقاعد کردن کاربر به کلیک بر روی دکمه های ایمیل و ایجاد ترافیک سایت است. استفاده از لندینگ پیج های مناسب به تحقق اهداف ایمیل مارکتینگ کمک خواهد کرد.

جستجو و شبکه های اجتماعی : ایمیل مارکتینگ اگر بصورت صحیح انجام شود می تواند نقش اساسی در جستجو و شبکه های اجتماعی پیاده کند! استفاده از بعضی سرویس های توزیع ایمیل گروهی که به شما اجازه ساخت صفحه وب در سرویس خود می دهد می تواند در رتبه موتورهای جستجو تاثیر گذار باشد. می توانید در قالب ایمیل خود از دکمه های شبکه اجتماعی هم استفاده کنید و ترافیک بازدیدکننده را به سمت شبکه های اجتماعی خود سرازیر کنید.

بهینه سازی موبایل : بسیاری از کاربران اینترنتی در حال حاضر ایمیل های ورودی خود را با موبایل و دستگاه هوشمند خود مشاهد می کنند. اگر ایمیل ارسالی شما قابلیت همخوانی با موبایل نداشته باشد درصد بسیاری از ترافیک موبایل ها را از دست خواهید داد. قالب ایمیل را تست کنید و ببینید آیا در موبایل و تبلت قابلیت پاسخگویی یا رسپانسیو بودت را داراست؟

زمان بندی : پیک زمان استفاده از اینترنت را باید در قشر مخاطبان خود آنالیز کنید. بسیار مهم است که به زمانبندی مناسب برای ارسال ایمیل های خود برسید و به این ترتیب می توانید در کمپین بازاریابی ایمیلی خود اطمینان بیشتری از کلیک کاربران و هدایت ترافیک به سمت وب سایت خود حاصل کنید.

سیستم آمارگیری: برای مطمئن شدن از کمپین ایمیل مارکتینگ و سنجش بازده اهداف مورد نظر شما در بازاریابی ایمیلی، حتماً نیاز به یک سیستم آمارگیری خواهید داشت. به این ترتیب می توانید درصد کاربرانی که کلیک بر روی ایمیل دریافتی خود کرده اند را بدانید و بسته به نوع رفتار آنها آنالیز های بعدی را داشته باشید.