what html5 means for ecommerce merchants

مفهوم HTML5 در تجارت الکترونیک

زمان مطالعه 4 دقیقه
مفهوم HTML5 در تجارت الکترونیک

بر اساس تعریف ویکی‌پدیای فارسی: “زبان نشانه‌گذاری ابرمتنی یا اچ‌تی‌ام‌ال، (HTMLیاHyperText Markup Language) در کنار سی‌اس‌اس (CSS) هسته فناوری ساخت صفحه‌های وب هستند. اچ‌تی‌ام‌ال زبان توصیف ساختار صفحه‌های وب است که برای نشانه‌گذاری ابرمتن که برای تدوین قالب و طراحی صفحه‌های وب به کار می‌برند. دستورعمل‌های این زبان، برچسب (Tag) نام دارند که محتوای یک صفحهوب، با آن‌ها، نشانه‌گذاری شده و بدین‌ترتیب، نحوه نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وب، توصیف می‌شود.

یکی از نکات مشترک در بین تمامی وب سایت ها استفاده از HTML در ساختار آن‌ها می‌باشد.

در ابتدا HTML چیست ؟

هر یک از برچسب‌های اچ‌تی‌ام‌ال، معنا و مفهوم خاصی دارند و تأثیر مشخصی بر محتوا می‌گذارند؛ مثلاً برچسب‌هایی برای تغییر شکل ظاهری متن، نظیر درشت و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند به صفحات دیگر در اچ‌تی‌ام‌ال تعریف شده‌اند.
یک سند اچ‌تی‌ام‌ال، یک پرونده مبتنی بر متن (Text–based) است که معمولاً با پسوند htmی ا html نام‌گذاری شده و محتویات آن از برچسب‌های اچ‌تی‌ام‌ال تشکیل می‌شود. مرورگرهای وب، که قادر به درک و تفسیر برچسب‌های اچ‌تی‌ام‌ال هستند، تک‌تک آن‌ها را از داخل سند اچ‌تی‌ام‌ال خوانده و سپس محتوای آن صفحه را نمایان‌سازی (Render) می‌کنند.
اچ‌تی‌ام‌ال زبان برنامه‌نویسی نیست، بلکه زبانی برای نشانه‌گذاری ابرمتن است و اساساً برای ساخت‌مند کردن اطلاعات و جدایش اجزای منطقی یک نوشتار —نظیر عناوین، تصاویر، فهرست‌ها، بندها و جداول —به کار می‌رود. از سوی دیگر، اچ‌تی‌ام‌ال را نباید به عنوان زبانی برای صفحه‌آرایی یا نقاشی صفحات وب به کار بُرد؛ این وظیفه اکنون بر دوش فناوری‌های دیگری همچون سی‌اس‌اس است.

گفتنی است اچ‌تی‌ام‌ال شکلی از زبان دیگری بنام اس‌جی‌ام‌ال است و World Wide Web Consortium آن را به عنوان استانداردی برای نشانه‌گذاری مستندات ابرمتنی برای عرضه در وب، تدوین کرده‌است.

در اچ‌تی‌ام‌ال سه نوع برچسب وجود دارد:

1. تگ‌های یکه. مانند‎<HR>‎که خط رسم می‌کند.

2. تگ‌هایی که شروع و پایان دارند. مثل: ‎<head></head>‎

3. تگ‌هایی که دارای ویژگی می‌باشند. مثل:

‎<a href=”http://www.w3.org>متن</a>‎   

آیا HTML5 تنها یک بروزرسانی است ؟

HTML5 سر و صدای فراوانی را به پا کرده است اما در نهایت یک بروزرسانی از نسخه مورد استفاده از سال 1997 تا به امروز است که برخی از المان‌ها را اضافه و یا کم کرده و برخی از موارد را شفاف‌سازی کرده است.
المان‌های جدید دلیل اصلی افزایش محبوبیت HTML5 شده‌اند که برخی از آن‌ها بسیار قوی و کارآمد هستند، بخصوص برای وب‌سایت‌های دینامیکی همانند فروشگاه‌های اینترنتی.

تغییرات المان‌ها پایه‌ای پیکربندی

در میان تغییرات ایجاد شده در ساختار HTML5 تغییراتی در پیکربندی نیز دیده می‌شود و هر یک از این بخش‌ها آجرهای ساختمان ساختاری یک صفحه وب‌سایت می‌باشند. برای مثال این بخش‌ها شامل: هدرها، منوی هدایتگر اصلی، عکس اصلی محصولات به همراه توضیحات، فوتر و منوی هدایتگر پائینی می‌باشند.
پیش از HTML5 هر یک از این بخش‌ها نیازمند یک بخش مجزا بود.
اما با HTML5 برای هر یک از این بخش‌ها یک المان‌ ویژه مشخص شده است و از این رو شما دیگر نیازمند تقسیم بندی عناصر ساختاری مجزا زیادی نیستید. بدین صورت که طراحان وب‌سایت می‌توانند به جای استفاده از چندین تقسیم بندی عناصر ساختاری مجزا غیر واقعی برای ایجاد یک بخش با استفاده از المان‌های جدید و استفاده خودکار از امکانات مرورگر‌های وب طراحی خود را انجام دهند. نتیجه نهائی ساختن صفحات وب با استفاده از HTML5 سرعت بیشتر و بازدهی بالاتر است.

انواع جدیدی از پارامتر‌های ورودی

پارامترهای ورودی، پیکربندی اصلی فورم‌ها هستند. پارامترهای ورودی بخش‌هائی هستند که امکان وارد کردن اطلاعات متنی را فراهم می‌کنند. برای یک فروشگاه اینترنتی پارامترهای ورودی شامل اطلاعات مربوط به مشخصات کاربران و مخاطبین سایت است. پیش از HTML5پارامترهای قابل استفاده بسیار محدود بودند.
پیش از HTML5 پارامترهای قابل استفاده شامل: متون ساده و پایه، رمز‌های عبور، باکس‌های تیک، چند نوع دکمه و ایجاد فرم‌هایی با چند گزینه مختلف قابل انتخاب بوده است.
امکانات شما در HTML5شامل: ایمیل، شماره‌ها، تلفن‌ها، ،URLها، رنگ، تاریخ، زمان، عدد با بازه 0 تا 100 و باکس جستجو است. برخی از این امکانات در مرورگرهای مورد استفاده در کامپیوترهای شخصی بصورت یک جعبه ورودی متن ساده نمایش داده می‌شود اما در مرورگرهای موبایلی بسته به شرایط میتوانند روش ورود داده ساختاری متفاوت را برای هر بخش داشته باشند.

المان‌های گرافیکی SVG و Canvas

دو ساختار گرافیکی جدید به HTML5اضافه شده است، SVG و Canvas. از میان این دو Canvas، برای فروشگاه‌ها اینترنتی پتانسیل‌های مصرفی بیشتری را در خود جای داده است.
Canvas همانند یک بوم نقاشی خالی است که شما با استفاده از جاوا اسکریپت میتوانید بر روی آن نقاشی کنید. این امکان در HTML5 برای ساخت بازی‌های تحت وب و به عنوان جایگزینی برای اجرای ویدئو به جای فلش استفاده می‌شود.
یکی از استفاده‌های Canvas در فروشگاه‌های اینترنتی، نمایش لحظه‌ای تغییرات یک محصول قابل سفارش‌سازی همانند یک تیشرت با طرح دلخواه است.
Canvas ن‍ی‍از نصب بودن FlashPlayer بر روی مرورگر را حذف کرده است.

المان‌های ویدئوئی

المان‌های جدید رسانه‌ای موجود در ساختار HTML5 برای فروشگاه‌های اینترنتی بسیار مفید و کارآمد است و امکان قرار دادن فایل‌های ویدئویی را بدون نیاز به استفاده از سرویس‌های پخش خارجی همانند YouTubeرا فراهم می‌کند. البته استفاده از HTML5 برای پخش فایل‌های ویدئویی کار آسانی نیست و انتخاب پسوند و اندازه صحیح برای فایل‌ها کار مشکلی است اما زمانی که بدرستی انجام شود بر روی تمامی دستگاه‌ها و نمایشگرها قابل استفاده است. یکی از محدودیت‌های فایل‌های فلش این بود که در سیستم‌عامل IOS شرکت اپل قابل اجرا نبودند.

جمع‌بندی نکات مثبت HTML5‌ برای فروشگاه‌های اینترنتی

در HTML5‌ امکانات بسیار عالی در ساختار المان‌های اضافه شده است که باعث افزایش میزان هماهنگی ساختار وب‌سایت در انواع مرورگرها و دستگاه‌های گوناگون می‌شود و تعداد کاربرانی را که بخاطر مشکلات نمایش بد در موبایل یا دستگاه‌های مختلف از سایت شما خارج می‌شوند را کاهش می‌دهد.
تنوع روش‌های ورود اطلاعات در موبایل، باعث افزایش میزان اطلاعات قابل جمع‌آوری از کاربران موبایل می‌شود. 
اضافه شدن فرمت ساختاری Canvas و امکانات جدید پخش فایل‌های ویدئویی ازدیگر امکاناتی می‌باشد که نیاز به استفاده از ساختارها و منابع خارجی را در محیط وب‌سایت  کاهش می‌دهد و این رسانه‌های پر مصرف را در تمامی دستگاه‌ها قابل اجرا می‌کند.
قابلیت هماهنگ شده با انواع اندازه‌های صفحه نمایش و دستگاه‌ها بازدهی کاربری بصری وب‌سایت را بالاتر می‌برد.

نکات منفی در بروزرسانی HTML5

در صورتی که کدنویسی و بروزرسانی فنی و بصری سایت شما جدید و مدرن است، نباید بی‌خیال آن‌ها شوید.
دوباره نویسی و طراحی بصری مجدد وب‌سایت هزینه بسیار زیادی را به همراه دارد و در صورتی که تنها هدف شما بروزرسانی سایت به HTML5باشد، این کار منطقی و اقتصادی نیست.

توجه داشته باشید: در صورتی که شما از ساختارهای آماده Ecommerc استفاده می‌کنید، پیش از شروع بروزرسانی از اینکه قالب جدید وب‌سایت شما با HTML5ساخته نشده است اطمینان پیدا کنید.

دیدگاه شما چیست؟