how to install joomla

آموزش نصب جوملا روی وب سرور

زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه جوملا را نصب کنم؟

جوملا سیستم مدیریت محتوا رایگان است که بصورت متن باز در اختیار جامعه کاربران قرار دارد که برای هر نوع سایت ساده و یا پیچیده قابل استفاده است. زبان برنامه نویسی جوملا PHP بوده و از پایگاه داده MySQL استفاده می کند.

آموزش گام به گام نصب جوملا روی وب سرور

در این مقاله به آموزش نصب جوملا روی وب سرور می پردازیم. این آموزش گام به گام، در تمامی پروژه های جدید جوملا ورژن 3 پیشنهاد می شود.

1/ دانلود پکیج مورد نیاز برای نصب جوملا 3

برای نصب جوملا بر روی وب سرور، بایستی ابتدا پکیج نصب جوملا را دانلود کنید. پیشنهاد می کنیم پکیج مورد نظر را فقط از وب سایت رسمی جوملا دانلود کنید. استفاده از پکیج ها در دیگر وب سایتها ریسک زیادی در پی خواهد داشت.
زمانی که شما دکمه دانلود آخرین ورژن جوملا را می زنید، پکیج نصبی بر روی هارد دیسک شما ذخیره می گردد. فایل مورد نظر را بر روی هارد دیسک پیدا کنید و آنرا از حالت فشرده شده خارج سازید و آماده شروع پروسه یادگیری جوملا و طراحی سایت خود شوید.

2/ فایل های جوملا را بر روی روت سرور خود آپلود کنید.

راه آسان برای آپلود فایلهای نصبی جوملا استفاده از FTP می باشد. می توانید با استفاده از نرم افزاری اف تی پی فایل های سیستم مدیریت محتوا جوملا خود را بر روی سرور آپلود کنید.

نکته مهم : اگر می خواهید جوملا را بر روی روت دامنه خود نصب کنید آنرا در پوشه Public_html آپلود کنید، ولی اگر می خواهید در یک پوشه زیرین به نمایش در بیاید آنرا اینگونه آپلود کنید: public_html/subfolder

3/ یک پایگاه داده MySQL برای جوملای خود بسازید.

مرحله بعدی، شما در این مرحله باید یک پایگاه داده MySQL و یک کاربر استفاده کننده از این پایگاه داده بسازید. زمان ساخت پایگاه داده بدانید که شما به نام پایگاه داده، نام کاربری پایگاه داده و رمز کاربری پایگاه داده برای استفاده در مراحل نصب سیستم مدیریت محتوا وب سایت خود نیاز دارید.

4/ پروسه نصب جوملا

زمانی که فایل های نصبی را بر روی پوشه مورد نظر هاست آپلود کردید و پایگاه داده خود را ساختید، مرورگر را باز کنید و آدرس دامنه (www.yourdomain.com) را وارد کنید. البته بر اساس این که کدام پوشه نصب را انتخاب کرده اید آدرس نصب جوملا شما متغیر است (www.yourdomain.com/subfolder)، در مرحله اول پروسه نصب جوملا شما باید اطلاعات مهم و اصلی در مورد وب سایت و نام کاربری و رمز ورود پنل ادمین وب سایت خود را وارد نمایید.

 • نام سایت : نام وب سایت خود را وارد کنید. قالب های جوملا از نام وب سایت برای هدینگ استفاده می کنند.
 • توضیحات : توضیحاتی در مورد وب سایت خود وارد کنید و بر اساس قالب جوملا نحوه نمایش جزییات وارد شده متغیر است.
 • ایمیل مدیریت : یک ایمیل معتبر و صحیح وارد کنید. برای پروسه بازگردانی نام کاربری و پیام هایی که سیستم مدیریت محتوا برای شما ارسال می کند این قسمت مورد نیاز است.
 • نام کاربری مدیریت : یک نام کاربری یکتا انتخاب کنید بغیر از admin یا administrator که همه هکر ها با آن آشنایی دارند.
 • رمز ورود مدیریت : یک پسورد قوی برای رمز کاربری جوملا خود وارد کنید.
 • سایت آفلاین : زمانی که بعدها خواستید وب سایت خود را از حالت آنلاین به آفلاین دربیاورید از این گزینه استفاده کنید. در حال حاضر بصورت دیفالت بر روی No قرار دارد شما نیز همین انتخاب را پیش ببرید.

در مرحله بعد شما باید اطلاعات مورد نیاز پایگاه داده را وارد نمایید.

 • نوع پایگاه داده : بصورت دیفالت بر روی MySQLi می باشد که این نوع پایگاه ورژن بهینه شده پایگاه داده MySQL می باشد.
 • نام هاست: برای این قسمت از همان localhost استفاده کنید.
 • نام کاربری: نام کاربری در هنگام ساخت کاربر استفاده کننده از پایگاه داده انتخاب کرده اید را در اینجا وارد کنید.
 • رمز کاربر: رمز کاربر پایگاه داده را در اینجا وارد نمایید.(مرحله سوم را ببینید)
 • نام پایگاه داده: نام پایگاه داده ای که برای ساخت پایگاه داده استفاده نمودید را در اینجا وارد نمایید. .(مرحله سوم را ببینید)
 • پیشوند جداول : جوملا پیشوندهایی را به تمام جداول پایگاه داده اضافه می کند. زمانی که شما بخواهید بر روی سرور خود چند جوملا را با هم داشته باشید این قابلیت بسیار کاربردی است. می توانید بصورت دیفالت این قسمت را پشت سر بگذارید.
 • پروسه پایگاه داده قدیمی : اگر پایگاه های داده را از قبل داشتید، می توانید در این قسمت انتخاب کنید که با آنها چه کنید! می توانید یه آنها را پاک کنید یا از آنها بکآپ تهیه کنید و یا بر روی قبلی ها جایگزین کنید. پیشنهاد حالت بکآپ می باشد چون ریسک کمتری خواهد داشت.

زمانی که کلیه اطلاعات ضروری وارد شد می توانید دکمه Next را بزنید.
شما به صفحه آخر پروسه نصب جوملا وارد شده اید. در این صفحه، می توانید به جوملا بگویید که یکسری داده بصورت تست بر روی سرور شما نصب کنید. برای تازه کارهای، ما پیشنهاد می کنیم که گزینه داده های تست و سمپل انتخاب شد زیرا مثال ها و نحوه کار را سریع تر فرا خواهند گرفت، همان مثالهایی که با تغییر می تواند وب سایت شما را در آینده بسازد. چون می توانید هر موقع که بخواهید کلیه مقالات، کلیه منوها و هر چه که سمپل بوده است را حذف کنید.


در آخر بر روی دکمه نصب برای شروع نصب جوملا کلیک کنید. در کمتر از چند دقیقه شما به آخرین بخش ماند از نصب جوملا خود هدایت می شوید. در این بخش از شما می خواهد که پوشه نصبی واقع در پوشه جوملا خود را حذف کنید. اگر این کار را انجام ندهید وارد مرحله بعد نخواهید شد.

دیدگاه شما چیست؟