بلاگ‌نویسی خرد و انتخاب بستر مناسب

امیرحسین ستاری

امیرحسین ستاری

عاشق دیجیتال مارکتینگ و وب


بلاگ‌نویسی خرد یکی از روش‌های وبلاگ نویسی است که به‌واسطه آن کاربران قادر به نوشتن و انتشار متون کوتاه می‌باشند. در سال‌های اخیر، این روش بسیار محبوب و رایج شده است. بلاگ‌نویسی خرد برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند تا یادداشت‌ها، تصاویر، ویدیوها و سایر متون متنوع را منتشر سازند. یک پوسته مناسب برای بلاگ‌نویسی خرد از تمامی این فرمت‌ها پشتیبانی می‌کند.
 

تفاوت بین بلاگ‌نویسی و بلاگ‌نویسی خرد
همانطور که به نظر می‌رسد بلاگ‌نویسی خرد نسخه کوتاه‌تر بلاگ‌نویسی معمولی است ولی تفاوت‌های جالب توجهی نیز میان آن‌ها دیده می‌شود. پوسته‌های مناسب برای بلاگ‌نویسی خرد این اختلافات را نشان داده و محیط کاملی برای سایت بلاگ‌نویسی خرد شما فراهم می‌کند. 

برخی از تفاوت‌های مهم میان بلاگ‌نویسی و بلاگ‌نویسی خرد عبارتند از:
کاهش حجم نوشته‌ها
درحالی که مانند سایر شبکه های اجتماعی محدودیت نوشتاری وجود ندارد، بلاگ‌نویسی خرد تنها با پیغام‌های کوتاه و پست‌های سریع در ارتباط است.
یک نوع محتوای متنی
غالباً پست‌های معمولی همراه با مجموعه‌ای از تصاویر، ویدیوها و لینک‌ها می‌باشند اما در بلاگ‌نویسی خرد با هر بار پست می‌توان فقط یک تصویر یا یک ویدیو یا یک لینک یا یک متن کوتاه قرار داد.
به‌روزرسانی‌های مکرر
در بلاگ‌نویسی روزی یک بار به‌روزرسانی کفایت می‌کند. به‌عنوان یکی از قوانین، بلاگ‌نویسی خرد به علت به‌روزرسانی های متعدد و تعداد زیادی از پست‌ها دینامیک‌تر می‌باشد.
استفاده از ابزار متحرک
اگرچه در بلاگ‌نویسی می‌توان از تمامی وسایل استفاده کرد ولی بلاگ‌نویسی خرد غالباً به‌وسیله ابزار متحرک انجام می‌شود چرا که انتشار پست‌های کوتاه و یا ارسال یک عکس به‌وسیله موبایل راحت‌تر از نوشتن یک متن ۱۰۰۰کلمه‌ای است.
 

پست فرمت‌ها در بلاگ‌نویسی خرد
پست فرمت‌ها المان‌هایی هستند که داشتن بلاگ‌نویسی خرد را ممکن می‌سازند. درحقیقت، پست فرمت‌ها سبک هر پست را تعیین می‌کنند و بدین ترتیب، پست تصویری باید سبکی متفاوت با پست ویدیویی یا متنی داشته باشد.

در سال‌های اخیر، ۹پست فرمت جدید معرفی شده‌اند.با درنظر گرفتن فرمت استاندارد که از ابتدای بلاگ‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گرفت، ۱۰پست فرمت موجود می‌باشد. این فرمت‌ها عبارت‌اند از:
- تصویر برای انتشار تصاویر
- گالری برای انتشار بیش از یک تصویر در یک زمان
- وضعیت برای ارسال پست‌های کوتاه در برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر که با محدودیت نوشتاری همراه است.
- حاشیه برای ارائه یادداشت‌های کوتاه که غالباً بدون عنوان آورده می‌شوند، مانند پست‌های کوتاه در فیس بوک.
- ویدیو برای ارسال ویدیو که با توجه به تم مورد استفاده یا می‌توان ویدیو را آپلود کرد یا از سایت‌های دیگر قرار داد.
- صوتی برای انتشار فایل صوتی مانند آهنگ‌ها و سایر فایل‌های مشابه
- نقل قول برای ارسال نقل‌های قول‌های کوتاه
- لینک برای قرار دادن لینک از سایت‌های دیگر
- چت جهت انتشار رونوشتی از مکالمات و چت‌ها
 

انتخاب بهترین پوسته برای بلاگ‌نویسی خرد

در زمان انتخاب بهترین پوسته برای بلاگ‌نویسی خرد باید نکات خاصی را مدنظر قرار دهید. اگرچه همه چیز به بلاگ و محتوای آن بستگی دارد ولی باید برخی نکات را به خاطر سپرد:

پست فرمت‌های وردپرس
یک پوسته بلاگ‌نویسی خرد مناسب، بسیاری از پست فرمت‌ها را پشتیبانی می‌کند.
زمان بارگذاری
غالباًبلاگ‌های خرد تصاویر، ویدیوها و پست‌های بسیاری را شامل می‌شوند درنتیجه انتخاب پوسته‌ای که سرعت بارگذاری بالایی داشته باشد، حائز اهمیت است.
سازمان بندی محتوا و طراحی کارآمد
به علت وجود تعداد زیادی از پست‌ها، طراحی پوسته باید کارآمد و سازمان یافته باشد و صفحات موجود در سایت نباید شلوغ باشند. علاوه بر این، انتخاب پوسته برای بلاگ‌نویسی خرد باید به گونه ای باشد که محتوا را در مرکز توجه قرار دهد. در چنین شرایطی، بهتر است از پوسته هایی استفاده شود که مینیمال و ساده هستند.
ساختار ریسپانسیو
غالباً بلاگ‌های خرد توسط وسایل متحرک، مدیریت و مشاهده می‌شوند. پس باید پوسته‌ایانتخاب کرد که کاملاًریسپانسیو بوده و در صفحات نمایش کوچک هم به خوبی نمایش داده شود.
 
به یاد داشته باشید که امروه تولید محتوا قوی‌ترین اسلحه هر برند و کسب و کار فعال در اینترنت است و از این رو انتخاب مناسب بستر مناسب برای فعالیت قوی در این زمینه بسیار با اهمیت است و مساله‌ای نیست که به راحتی از کنار آن عبور کنید.