content first approach redesigning website

استراتژی محتوا در بازطراحی سایت و ریدیزاین

زمان مطالعه 4 دقیقه
محتوا اولین رویکرد در ریدیزاین وب سایت

راهکار محتوا محور فلسفه ی جدیدی است که شرکت های توسعه دهنده وب در تلاشند بر طبق آن وب سایت های مشتریان خود را به منظور کارایی و موفقیت بیشتر، هدایت کنند. این راهکار اهمیت محتوای وب را شرح می دهد و مبیّن این مطلب است که کاربران وب سایت به دلیل محتوای آن به بازدید وب سایت می پردازند. بنابراین نیاز است یک راهکار محتوا محور در طراحی مجدد وب سایت خود لحاظ کنید.

استراتژی محتوا در سایت

یک استراتژی محتوا قدرتمند مشخص می کند که چطور می توانید به نیازمندی های مخاطبان هدف پاسخ بگوئید و متعاقب آن به اهداف بازاریابی اینترنتی خود نیز دست یابید. این استراتژی به ساختن بلوک های وب سایت در پروسه طراحی سایت شما اشاره دارد.

محتوا به منزله یک آهن ربا برای وب سایت شما عمل می کند. از این رو می بایست تمامی روش های بازاریابی محتوا را فراگیرید و در وبسایت خود پیاده سازی کنید. استراتژی محتوا، به هدایت صحیح برنامه های شما در ارتباط با مخاطبان، موضوعات و ساختار وب سایت می انجامد.

به علاوه، با استفاده از این استراتژی محتوا می توانید سلسله مراتبی برای محتوای وب سایت ایجاد کنید و مهمترین و کم اهمیت ترین محتواها برای هر صفحه را به خوبی تشخیص دهید. درآغاز طراحی مجدد وب سایت و قبل از اینکه هیچگونه طرح و توسعه ای صورت بگیرد، می بایست یک استراتژی محتوا بر روی وب سایت شما پیاده سازی شود.

مشکلات رویکرد طراحی محور وب سایت

انسانها موجوداتی بصری هستند. یعنی به جای تجسم و استفاده از تصورات ، مشاهده اشیاء با چشم، کمک زیادی به درک آن ها می کند. مشاهده ظاهر وب سایت قبل از آماده سازی محتوای واقعی گزینه خوبی به نظر می آید اما ترتیب درست آماده سازی وب سایت را نقض می کند.

طراحی وب سایت پیش از تصمیم گیری برای محتوای اصلی آن، می تواند به عنوان یک گام اشتباه در طراحی وب سایت به استراتژی لطمه وارد کند و به هدر رفتن زمان و هزینه ها منجر شود. همانطور که در وب سایت elezea.com آمده است:

اگر قبل از اینکه محتوای وب سایت را بدانیم به طراحی آن اقدام کنیم، مانند این است که جعبه ای آماده کنیم در حالی که نمی دانیم چه چیزی درون جعبه قرار خواهد گرفت و اگر محتوای جعبه، درون آن جای نگیرد دو حق انتخاب خواهیم داشت: یا باید از ابتدا بسته بندی را آغاز کنیم و یا محتوا را به قدری فشرده کنیم که در بسته بندی جای بگیرد و ما نمی خواهیم این اتفاق بیفتد .

به جای قرار دادن اجباری محتوا در طراحی گرافیکی سایت ، در این روش می بایست طراحی وب سایت بر اساس محتوا انجام پذیرد تا اطلاعات مهم به صورت قابل قبولی برجسته سازی شود.

رویکرد طراحی محور در ابتدای کار باعث می شود کاربران تجربه خوبی از کار با وب سایت کسب نکنند و سیاست های شرکت را با شکست مواجه کند. بنابراین برندینگ و شهرت سازی می تواند خدشه دار شود. محتوا می بایست در دسترس و جذاب باشد. اگر مجبور باشیم محتوا را درون طرح جای دهیم، مجبور خواهیم بود برخی از اصول را نادیده بگیریم تا بتوانیم محتوا را با طرح هماهنگ کنیم.

تدوین استراتژی محتوا قبل از طراحی وب سایت

مانند اغلب کارها، آماده سازی محتوا یک نکته کلیدی به شمار می آید. برای طراحی مجدد یک وب سایت، طوفان فکری، سازماندهی، برنامه ریزی دقیق و حذف و اضافه کردن موضوعات، مهمترین وظایفی هستند که باقی فرایند ساخت وب سایت به آن ها وابسته است.

ساختار وب سایت از اهمیت بالائی برخوردار است و نقشه سایت نیز ابزاری مهم برای سازماندهی و یا تفکیک محتوا محسوب می شود. در ابتدا طرحی ابتدائی از وب سایت تهیه می شود که صفحات اصلی، صفحات ثانویه و زیر مجموعه های آن ها را مشخص می کند.

این صفحات بر اساس تنوع محتوا و ترتیب قرارگیری آن آماده می شوند. نقشه سایت یا sitemap تجسم سلسله مراتب محتوا را آسان تر می کند و امکان اضافه کردن، ویرایش و یا حذف فضاها را میسر می کند. هنگامی که طرحی مورد توافق قرار گرفت، توسعه وب سایت به سهولت انجام می شود و محتوا برای سلسله مراتب جدیدی ویرایش می شود.

رابطه تنگاتنگ محتوا و طراحی وب سایت

برای مدت های طولانی ، شرکت ها قبل از تولید محتوا ، نمونه طرح های متنوعی را مورد بررسی قرار می دادند. بنابراین توسعه محتوا بدون تجسم طرح وب سایت ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. در استراتژی محتوا-محور که در ابتدا به تولید محتوا پرداخته می شود، شرکت های طراحی وب به کمک مشتریانشان نیاز مبرم خواهند داشت.

تا زمانی که یک وب سایت دارای محتوای خوبی باشد و به کاربرانش اطلاعات ارزشمندی ارائه دهد، می تواند بدون هیچ طراحی خاص ساخته شود و به موفقیت دست یابد. (مانند Wikipedia  و Craigslist). اگرچه وب سایت های قدرتمند تعادل بین محتوای با کیفیت، ناوبری واضح و طراحی زیبا و تعاملی را به خوبی حفظ می کنند.

طراحی سایت حول محتوا  

هدف از طراحی سایت ، ارائه محتوا، حفظ نام تجاری یا برند و فراهم ساختن یک محیط بصری مناسب و جالب توجه است. طراحان وب سابقا مجبور به استفاده از روش هائی برای نمایش محتوا بودند که این روش بیش از این مورد استفاده قرار نمی گیرد و یا دستخوش تغییر شده است.

اگر طراحان وب سایت پیش از این به درک بهتری از محتوا دست می یافتند، طراحی های بسیار متفاوتی ارائه می دادند. در دنیای وب مدرن، محتوا به سرعت در دستگاه های مختلف در حال تولید و شکل گرفتن است و طراحی می بایست از محتوا تبعیت کند.

جمع بندی

همانقدر که طراحی پیش از آماده سازی محتوا ایده جالبی به نظر می رسد، اما حتما باید برای تولید محتوا در ابتدای کار، اولویت قائل شوید. این کار با توسعه یک استراتژی محتوا آغاز می شود. اما این کار نیازمند تولید محتوای مورد نیاز مشتریان است. همچنین محتوا باید به خوبی تولید شود و در تمام مدتی که کاربر در حال بازدید از وب سایت است ، اطلاعاتی که مخاطبان هدف در پی آن هستند را در اختیارشان قرار دهد و به سوالات آن ها پاسخ گوید.

به وضوح طراحی و توسعه یکی از عامل های اساسی موفقیت طراحی مجدد وب سایت (ریدیزان سایت) شما به شمار می آید، هنگامی که شما شروع به تولید محتوا می کنید ، طراح وب سایت شما نیز باید کار طراحی را آغاز کند. عملکرد بر اساس استراتژی محتوا نه تنها به برآوردن نیاز مخاطبان کمک می کند، بلکه باعث می شود تجربه کاربری مثبت تری نیز برای بازدید کنندگان فراهم شود. قابلیت استفاده ، ناوبری ، مشارکت و در انتها تبدیل بازدید کننده به خریدار اهداف نهائی این رویکرد را تشکیل می دهند.

دیدگاه شما چیست؟