Increase Website Traffic

افزایش ترافیک وب سایت

افزایش ترافیک وب سایت

ترافیک وب سایت به کاربرانی که از یک وب سایت بازدید می کنند، گفته می شود. ترافیک وب سایت در بازدیدها اندازه گیری می شود که گاهی اوقات جلسات (سشن ها) نامیده می شود و روشی رایج برای اندازه گیری اثربخشی کسب و کار آنلاین در جذب و تبدیل مخاطب است.

افزایش ترافیک وب سایت چیست؟

رشد و افزایش ترافیک وب سایت یک معیار در بازاریابی است که افزایش یا کاهش بازدیدکنندگان سایت شما را معمولاً بصورت ماهانه یا سالانه اندازه گیری می کند.

ترافیک وب سایت چگونه ثبت می شود؟

هنگامی که شخصی از یک وب سایت بازدید می کند، رایانه یا سایر دستگاه های متصل به وب با سرور وب سایت ارتباط برقرار می کند. می دانیم که هر صفحه در وب سایت از ۱۰ها فایل مجزا تشکیل شده است. سرور وب سایت هر فایل را به مرورگرهای کاربر منتقل می کند و در آنجا مونتاژ می شود و به یک قطع متشکل از گرافیک و متن تبدیل می شود. هر فایلی که ارسال می‌شود نشان‌دهنده یک هیت است، بنابراین مشاهده یک صفحه می‌تواند منجر به بازدیدهای متعدد شود.

تنها ترافیک صفحه اصلی وب سایت نیست که نظارت می شود، تمام بخش‌های وب‌سایت دائماً توسط سرور نظارت می‌شوند تا دقیقاً مشخص شود که هر کدام از این صفحان چند بازدید دریافت می‌کنند. در زبان عامیانه، یک بازدید واحد به عنوان یک “جلسه” شناخته می شود. جزئیات هر جلسه بازدید متفاوت است، با این حال هر جلسه یک شروع و یک نقطه پایان دارد.

سرورها می توانند هر درخواستی را برای یک صفحه وب سایت جمع آوری کنند و اپراتور آن را با اطلاعات مورد نیاز برای تعیین میزان محبوبیت صفحات سایت و آنهایی که بیشترین توجه را به خود جلب می کنند، تجهیز کنند. هنگامی که یک وب سرور یک درخواست فایل را پردازش می کند، یک ورودی در آنچه به عنوان “لاگ سرور” در هارد دیسک سرور شناخته می شود، ایجاد می کند. این گزارش ورودی‌ها را در بین نسل‌های آینده جمع‌آوری می‌کند و یک پایگاه داده ارزشمند از اطلاعات تشکیل می شود که به صاحب وب سایت برای درک بهتر فعالیت بازدیدکنندگان، تجزیه و تحلیل این بازدیدها کمک شایانی کند.

نحوه محاسبه معیار افزایش ترافیک سایت

افزایش ترافیک سایت خود را با کم کردن تعداد جلسات ماه گذشته (یا سال) از تعداد جلسات این ماه (یا سال) می توانیم محاسبه کنیم. سپس نتیجه را بر تعداد جلسات ماه گذشته (یا سال) تقسیم کنید و نتیجه را در 100 ضرب کنید تا به درصد تبدیل شود.

رشد ماهانه ترافیک وب سایت

درصد افزایش ترافیک ماهیانه وب سایت = x 100 سشنهای ماه گذشته / (سشن های ماه گذشته – سشن های ماه جاری)

رشد سالانه ترافیک وب سایت

درصد افزایش ترافیک سالیانه وب سایت = x 100 سشنهای سال گذشته / (سشن های سال گذشته – سشن های سال جاری)

مزایای محاسبه رشد و افزایش ترافیک وب سایت

افزایش ترافیک وب سایت یک معیار کلیدی برای ردیابی و بهبود وب سایت است و تعداد مشتریان بالقوه ای را که می توانید به دست آورید را افزایش می دهد. همچنین راهی برای سنجش فعالیت‌های برتر کسب و کار شما است (مانند رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات پولی، سئو و غیره – کانال‌هایی که بازدیدهای جدیدی از وب‌سایت شما ایجاد می‌کنند).

البته تعداد جلسات و ابعاد خاص دیگری نیز وجود دارد (# جلسه ارگانیک، طول جلسه، منبع جلسه، تعامل سایت، جلسات وبلاگ و غیره)، اما یک معیار بازاریابی و نمای کلی از ترافیک وب سایت شما و چگونگی آن ارائه می کند. محاسبه معیار افزایش ترافیک سایت یک شاخص پیشرو و خوب برای رشد سرنخ و درآمدزایی کسب و کار است.

جلسات و محاسبه ترافیک وب سایت
جلسات و محاسبه ترافیک وب سایت

معایب محاسبه رشد و افزایش ترافیک سایت

اگر فقط رشد ترافیک وب سایت را ردیابی کنید، ممکن است نرخ تبدیل شما کاهش یابد در حالی که تعداد جلسات شما به آرامی افزایش می یابد، ممکن است نتیجه مثبت کاذبی ببینید. ردیابی افزایش ترافیک سایت و نرخ تبدیل بصورت همزمان به شما کمک می کند تا تصویر دقیقی از تلاش های بازاریابی کلی خود داشته باشید. ردیابی نرخ تبدیل با این معیار به شما کمک می کند تشخیص دهید که آیا با تلاش های بازاریابی خود نوع مناسبی از بازدیدکنندگان (نوعی از بازدیدکنندگان که تبدیل به مشتری می شوند) را جذب می کنید یا خیر.

افزایش ترافیک وب سایت بیشتر نشان دهنده رشد آگاهی از حضور شما است، با این حال، باید توجه داشته باشید که لزوماً منجر به درآمدزایی نخواهد شد. برای مثال، اگر نوع اشتباهی از بازدیدکنندگان را جذب می‌کنید یا پیام یا پیشنهاد قانع‌کننده ای برای آن ها ندارید، محاسبه رشد و افزایش ترافیک وب‌سایت صرفاً یک معیار بیهوده خواهد بود.

ترافیک وب سایت مهم است – اما تنها چیز نیست

هنگامی که تجارت الکترونیک در دهه 1990 شروع به کار کرد، معیار ترافیک وب سایت برای اولین بار به عنوان مهمترین راه تعیین محبوبیت یک وب سایت در نظر گرفته شد. معیارهای دیگر برای سنجش موفقیت در فضای آنلاین هنوز وجود نداشت. با باهوشتر شدن بازاریابان دیجیتال، تجزیه و تحلیل عملکرد یک وب سایت نیز جامع تر شد و افزایش ترافیک وب سایت را دستخوش تعاریفی جدید قرار داد.

تحلیلگران دیگر فقط نمی پرسند “چند نفر بازدید کردند؟” مهم است که بدانید:

 • کاربران چقدر ماندند؟ اگر کاربران پس از چند ثانیه وب سایت را ترک کنند، وارد کردن حجم زیادی از ترافیک در نهایت بی معنی خواهد بود. معیارهایی مانند نرخ پرش از سایت و مدت زمان ماندگاری کاربران در صفحه، تصویری از نحوه رفتار کاربران ارائه می دهد.
 • چند درصد از کاربران خرید کرده اند؟ برای شکوفایی یک کسب و کار آنلاین، به مخاطبان زیاد نیاز است. اما باید مخاطب مناسبی نیز باشد. تعیین تعداد کاربرانی که محصولات را خریداری می‌کنند، که معمولاً با نرخ تبدیل اندازه‌گیری می‌شود، نشان می‌دهد که آیا یک فروشگاه تجارت الکترونیک به طور مؤثری محصولات خود را می‌فروشد یا خیر.
 • هزینه ایجاد یک بازدیدکننده چقدر است؟ برخی از ترافیک وب سایت رایگان است، اما بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین برای حمایت و رشد کسب‌وکار خود به ترافیک های با صرف هزینه، مانند بازاریابی پرداخت به ازای کلیک PPC متکی هستند. هزینه جذب مشتریان و هزینه به ازای کسب هر بازدیدکننده مسلماً دو معیار مهم در تجارت الکترونیک هستند. هنگامی که متوسط ​​ارزش سفارش (AOV) با ارزش طول عمر مشتری (CLV) متعادل شود، یک کسب و کار می تواند هزینه تبلیغات خود را در صورت لزوم ارزیابی و تنظیم کند.

ترافیک وب سایت اما همه چیز نیست، اما یک نقطه شروع عالی برای تعیین متریک محبوبیت یک وب سایت است. دو وب سایت متضاد را به عنوان مثال در نظر بگیرید:

الف) وب سایت A: فراخوان مؤثر و توضیحات مختصر و شیوای محصول، درصد بالایی از بازدیدکنندگان را به فروش تبدیل می‌کند، اما آنها ترافیک سایت کمی دارند.

500 بازدید ماهانه * 40 فروش = 8٪ نرخ تبدیل (CR)

ب) وب سایت B: در نتایج جستجوی ارگانیک گوگل رتبه بالایی دارد، محتوایی را منتشر می کند که به خوبی توسط بازدیدکننده درک و دریافت می شود و تبلیغات با هزینه و بودجه مالی انجام می دهد. آنها با ترافیک وب سایت خود عالی عمل می‌کنند، با این حال حداقل تعداد بازدیدکننده را جذب می‌کنند.

5000 بازدید، 40 فروش = 0.8٪ نرخ تبدیل (CR)

این مثال نشان می دهد که چرا معیارهای بازاریابی مانند افزایش ترافیک وب سایت را نمی توان در خلاء مشاهده کرد. دو وب سایت متضاد AوB به نتایج یکسانی دست می یابند. با تمرکز بر روی یک معیار که در آن برتری دارند، نمی توان منطقه ای را برای بهبود تشخیص داد. فروشگاه‌های تجارت الکترونیک با مطالعه کل تصویر و بهینه‌سازی زمینه‌های دیگر، بهترین تجربه ممکن را به مشتریان خود ارائه می‌کنند و در عین حال درآمد را به حداکثر می‌رسانند.

راهکارهای موجود برای افزایش ترافیک وب سایت

راه های خلاقانه زیادی در افزایش ترافیک وب سایت وجود دارد. بعضی از آنها با پرداخت هزینه همراه خواهد بود و بعضی هم بدون هزینه و رایگان. سعی کردیم که راه های صحیح و بدون اشکال را که بعضی فاقد پرداخت هزینه هستند و بعضی هم با پرداخت هزینه انجام می شوند را برای افزایش بازدید کننده در وب سایت برای شما لیست کنیم.

 1. محتوا و مقالات مفید درجه یک و با کیفیت در وب سایت خود منتشر کنید: این روش بسیار در افزایش ترافیک وب سایت تاثیر گذار است. به کاربران خود اطلاعات و محتوایی هدیه بدهید که در هیچ جای نت پیدا نمی کنند و یا حداقل با این کیفیت پیدا نمی کنند. بعضی از راه های ساخت محتوا و اطلاعات درجه یک و مفید را در زیر لیست کردیم.
  • ساخت محتوای مفید و کاربردی. مطمئن باشید کپی مطالب درهم و برهم از وب سایتهای دیگر مفید نیست. شما باید بسته به اهداف بازدیدکنندگان به آنها محتوای درجه یک و کاربردی ارائه دهید، مشکلی را حل کنید و یا یک خبر دسته یک و جالب درج کنید و یا اینکه یک مطلب طنز ویژه بنویسید!
  • اطلاعات باید بروز باشد. برای متقاعد کردن کاربران به بازدید از وب سایت باید مطالب را حداقل بصورت هفتگی در وب سایت خود انتشار دهیم، البته حداقل هفتگی.
  • یک وب سایت کاربردی و موفق، باید تمام تگ های وب سایت را درست بکار ببندیم و هیچ لینک خراب یا شکسته ای نداشته باشد. حتماً نقشه سایت را بصورت فایل Sitemap.xml در گوگل وبمستر تولز ثبت کنید. ابزارهای بسیاری در پهنه اینترنت وجود دارند که به شما سرویس ساخت نقشه سایت ارائه می دهند. تنها چند دقیقه وقت شما را می گیرد. 
  • نوشتن مقاله های مهمان در دیگر وب سایتها. اگر از ساخت مقاله و محتوا خسته شده اید و یا اینکه تیم شما در حال حاضر قادر به ساخت مقالات کاربردی نیست راه حل نوشتن مقاله در وب سایت های دیگر است. بر اساس طولانی بودن، محتوای مقاله و کیفیت وب سایت ها شرایط خود را برای پذیرش مقالات مهمان دارند. اما بخاطر داشته باشید که بهترین کسی که می تواند برای کسب و کار شما محتوا تولید کند خودتان هستید. شما شروع کنید، بعد از مدتی از فیدبک این روش سورپرایز می شوید. 
  • استفاده از ویدیو. در صفحات لندینگ پیج و اصلی ویدیوهایی که توضیح کسب و کار یا خدمات ارائه شده وب سایت را می دهند قرار دهید. (Video Landing Page) اینگونه ویدیوها قابلیت بحث و تبادل نظر را در وب سایت افزایش می دهند و بیش از هر آیتم دیگری رتبه وب سایت شما را تحت تاثیر قرار می دهند. 
  • استفاده از لندینگ پیج ها. برای دسترسی سریعتر کاربران به نقاط هدف و مقصود بسیار مناسب است. 
  • قرعه کشی و مسابقه راه بیاندازید! حتماً ترافیک سایت را افزایش می دهد. یک جستجو در گوگل شما را به نرم افزارهای بازی آنلاین که بصورت اسپانسری ارائه می شود خواهد رساند. 
 2. محتوای درجه یک: به بازدیدکنندگان وب سایت خود اجازه دهید محتوای درجه یک شما را انتشار دهند و هر گونه که می خواهند از روی آن بنویسند. یادمان باشد در آخر این محتوای شماست که منبع اصلی است.
 3. دریافت بک لینک:
  • تلاش کنید تا بک لینک ها زیاد و معتبری از وب سایتهای دیگر و مرتبط برای افزایش ترافیک وب سایت دریافت کنید.
  • محتوا باید دستور زبان فارسی خوب و قوی در آن بکار رفته باشد. فکر نمی کنم هیچ نویسنده ای از اول نویسنده بوده اما تلاش مستمر او به او کمک کرده است. غلط های املایی حتماً تاثیر منفی خواهد داشت. یک نویسنده قهار شوید.
  • از نرم افزارهای ساخت محتوا به هیچ وجه استفاده نکنید. هر چند که استفاده از تکنولوژی همیشه جذاب است. بهتر است خلاقیت تیم شما در ساخت محتوا از منبع علوم و تخصص در کسب و کارتان باشد.
  • از وب سایتهای دیگر کپی پیست نکنید! هیچکدام از موتورهای جستجوگر از جمله Google, Yahoo! فریب نخواهند خورد و محتوای کپی را به راحتی شناسایی می کد و شما را به قهقرای نتایج خود می فرستد.
 4. افزایش رتبه وب سایت در موتورهای جستجوگر: با تمرکز بر کلمات و عبارات کلیدی مرتبط با موضوع صفحات وب سایت افزایش پیدا خواهد کرد. به این مبحث بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوگر یا سئو گفته می شود و به کاربران زمانی که کلمات کلیدی را در موتورهای جستجوگر جستجو می کنند، کمک می کند. یادمان باشد کلمات وعبارات کلیدی که حاصل طوفان مغزی ماست باید همان هایی باشد که کاربران جستجو می کنند.
 5. لینک سازی: گرفتن لینک های مرتبط با فعالیت وب سایت کسب و کار شما بسیار در افزایش ترافیک وب سایت اهمیت دارد، البته لینک ها باید از وب سایت های مرتبط و معتبر باشد تا باعث رشد ترافیک وب سایت شود.
  • می توانید از لینک های متنی، بنر های تبلیغی و … استفاده کنید.
  • استفاده بیش از حد از روش های لینک بیلدینگ و تبادل لینک دو طرفه در قوانین گوگل نفی شده است.
 6. رسانه های اجتماعی: اطلاعات و محتوای وب سایت خود را در شبکه های اجتماعی پست کنید، خیلی زود می بینید که کسانی هستند که شما را دنبال خواهند کرد. فالو و اشتراک گذاری مطالب با دیگر کاربران باعث می شود تا آنها نیز شما را فالو کنند. شبکه های اجتماعی خود را همیشه بروز نگاه دارید و زمان مناسب و معینی را برای اشتراک گذاری مطالب خود در نظر بگیرید. به کاربران اجازه دهید تا در مورد محتوای شما به بحث بپردازند، سوالات را پاسخ دهید. اینکار شما را در موقعیت خوبی قرار خواهد داد و بسیار استراتژی موفقیت آمیزی خواهد بود.
 7. تبلیغات کنید: بغیر از لینک بیلدینگ، راه های دیگری برای افزایش ترافیک وب سایت وجود دارد. چند ساعت فکر کنید و ببینید چه راه هایی برای اینکه لینک وب سایت خود را در معرض دید دیگران قرار بدهید وجود دارد. برای مثال
  • اگر بودجه ای برای هزینه در نظر گرفته اید – از روش پرداخت کلیکی در گوگل، بینگ، یاهو و فیسبوک استفاده کنید.
  • کارت ویزیت خود را از طریق لینکدین و یا بصورت فیزیکی در ملاقات های خود ارائه دهید.
  • در کلوب های ایرانی مانند کلوب.کام و در انجمن های گفتگو گوگل پلاس شرکت کنید.
  • در انجمن ها و مکان های گفتگو به سوالات پاسخ دهید و همانطور هم سوال بپرسید و پاسخ بگیرید، البته فراموش نکنید که امضای معرفی وب سایت خود را در پاورقی یا همان Signature قرار دهید.
 8. صبر. ثبت وب سایت های جدید در موتورهای جستجوگر طول می کشد. برای اینکه کل محتوای صفحات وب سایت شما ایندکس شود مقداری صبور باشید. همه این موارد را برای افزایش ترافیک وب سایت خود در استفاده کنید: توییتر، ساخت یک بلاگ در سرویس های بلاگ دهی معتبر ایرانی و یا خارجی، چت روم ها، فروم ها، کانال های ویدیویی مثل آپارات و یوتیوب، فیسبوک و گوگل پلاس

سخن آخر

اگر این راهکارها بالا برای افزایش ترافیک سایت خود را انجام دادید و همچنان نیاز به کمک دارید، ما در آوادیس برای شما یک استراتژی بازاریابی تدوین و اجرا می کنیم که تکنیک های تولید ترافیک سئو را با یک استراتژی افزایش ترافیک وب سایت به صورت ارگانیک ترکیب کند و تلاش می کنیم تا وب سایت شما را برای مشتریان بالقوه جذاب تر و در دسترس تر کنیم.

خدمات ما با بحث در مورد هدف وب سایت و طراحی وب سایت، ارزش های برند و ماهیت محصولات و خدمات شما شروع می شود که در شناخت و ایجاد ترافیک از گروه مخاطبانی که می خواهید جذب کنید، کمک می کند.

— امیرحسین ستاری، آموزه های بازار آنلاین
کسب و کار آنلاین
وب سایت و نرخ تبدیل به مشتری
وب سایت شما مرکز اکوسیستم تجارت دیجیتال شما است. یک وب سایت بدون بهینه سازی نرخ تبدیل مانند یک ماشین بدون چرخ است، مسافر را به جایی نمی برد. با بهینه سازی نرخ تبدیل مشتری، به احتمال زیاد برای رشد و موفقیت تجارت آنلاین خود سرمایه گذاری می کنید. مراحل بهینه سازی نرخ تبدیل از ابتدای جلسات گفتگو و تحقیق در مورد کسب و کار شما شروع می شود و می تواند به طور مستمر ادامه پیدا کند.

— امیرحسین ستاری، آموزه های بازار آنلاین

دریافت پروپزال کسب و کار

رضایت مشتری : گنجینه ناب