Webdesign Steps

مراحل طراحی سایت

مراحل طراحی سایت در آوادیس

اگر علاقه‌مند به ساخت سایت هستید و با مراحل طراحی سایت آشنایی ندارید و نمی دانید باید از کجا شروع کنید، پیشنهاد می کنیم که این صفحه را مطالعه کنید.

یک وب سایت موفق از تمرکز و اجرای دقیق مراحل طراحی سایت و مسائل فنی مانند وایرفرم، کدنویسی، تولید و مدیریت محتوا بدست بیاید. طراحی سایت عالی و موفق فقط در مورد نحوه طراحی عناصر آن نیست بلکه برنامه‌ریزی برای ایجاد آن است که با چاشنی استراتژی پیوند خورده باشد.

وب سایت هایی که به خوبی طراحی شده اند، چیزی بیشتر از زیبایی را عرضه می کنند. بازدیدکنندگان را جذب می‌کنند و به آنها کمک می‌کنند محصول، شرکت و برند را از طریق شاخص‌های مختلف مثل تصاویر، متن و تعاملات درون وب سایت درک کنند. یعنی هر عنصر از سایت شما باید در جهت یک هدف تعریف شده کار کند. اما چگونه می توان به ترکیب هماهنگ عناصر دست یافت؟ از طریق یک فرآیند طراحی وب جامع که هم شکل و هم عملکرد را در نظر می گیرد.

در آوادیس مراحل طراحی سایت از ۷ گام ساده تشکیل می شود:

1/ شناسایی هدف

جایی که ما با مشتری کار می کنیم تا تعیین کنیم که وب سایت جدید باید چه اهدافی را برآورده کند و چه نتایجی باید بدست بیاورد؟

2/ تعریف محدوده

زمانی که اهداف سایت را شناختیم، می توانیم محدوده پروژه را تعریف کنیم. به عنوان مثال، صفحات وب و ویژگی‌هایی که سایت برای تحقق هدف نیاز دارد و جدول زمانی برای ایجاد آنها قابل اندازه گیری می شود.

3/ ایجاد نقشه سایت و وایرفرم

با تعریف دقیق محدوده، می‌توانیم به بررسی نقشه سایت بپردازیم و مشخص کنیم که محتوا و ویژگی‌هایی که در تعریف محدوده تعریف کرده‌ایم، چگونه به هم مرتبط هستند و یکی از گام های مهم در مراحل طراحی سایت است.

4/ ایجاد محتوا

اکنون که تصویر بزرگتری از سایت در ذهن داریم، می‌توانیم شروع به تولید محتوا برای صفحات جداگانه کنیم و همیشه بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) را در ذهن داشته باشیم تا به تمرکز صفحات بر روی یک موضوع کمک کند. خیلی حیاتی است که برای مرحله بعدی ما محتوای واقعی برای کار کردن داشته باشیم.

5/ عناصر گرافیکی و بصری

 با معماری سایت و مقداری محتوا، می توانیم کار روی طراحی گرافیکی برند را شروع کنیم. ممکن است یک وب سایت از قبل یک هویت بصری داشته باشد، یا ممکن است نیاز به طراحی هویت بصری از ابتدا بوجود بیاید که در مراحل طراحی سایت یک گام مهم بشمار می آید.

6/ تست

در این مرحله همه صفحات آماده شده اند و نحوه نمایش آنها را برای بازدیدکنندگان سایت تعریف شده است، بنابراین وقت آن است که تست و دیباگینگ برای بررسی عملکرد صحیح هر صفحه صورت پذیرد. همه چیز از مشکلات در تجربه کاربری گرفته تا لینک‌های شکسته، همه چیز باید تست و دیباگ شود.

7/ راه اندازی

هنگامی که همه چیز به زیبایی و درستی کار کند، وقت آن است که وب سایت آپلود و راه اندازی شود که شامل برنامه‌ریزی زمان‌بندی راه‌اندازی و استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ و اطلاع رسانی می باشد. به عنوان مثال، چه زمانی وب سایت راه‌اندازی می شود و چگونه اطلاع رسانی می شود؟

اکنون که فرآیند را تشریح کردیم، اجازه دهید به هر مرحله طراحی سایت کمی عمیقتر بنگریم.

مراحل طراحی سایت در 7 گام ساده

1/ مرحله هدف گذاری

در گام اول، طراح آوادیس نیاز به شناسایی هدف نهایی طراحی وب سایت دارد که معمولاً با همکاری نزدیک با مشتری یا سایر ذینفعان بدست می آید. سوالاتی که باید در این مرحله از فرآیند طراحی و توسعه وب سایت بررسی و پاسخ داده شوند عبارتند از:

  • سایت برای چه کسانی است؟
  • آنها انتظار دارند چه چیزی را در آنجا پیدا کنند یا انجام دهند؟
  • هدف اصلی این وب سایت اطلاع رسانی، فروش (طراحی سایت فروشگاهی) یا سرگرمی است؟
  • وب سایت باید پیام اصلی یک برند را به وضوح منتقل کند یا بخشی از استراتژی برندسازی گسترده تر با تمرکز منحصر به فرد خود است؟
  • در صورت وجود، چه سایت های رقیبی وجود دارد و این سایت چگونه باید از آن رقبا الهام بگیرد/متفاوت باشد؟

این مهمترین بخش هر فرآیند طراحی و توسعه وب است. اگر به همه این سؤالات به طور واضح در خلاصه پاسخ داده نشود، کل پروژه می تواند در جهت اشتباه حرکت کند.

نوشتن یک یا چند هدف به وضوح شناسایی شده یا خلاصه یک پاراگراف از اهداف مورد انتظار ممکن است مفید باشد. به این ترتیب طرح مسیر زده می شود و اطمینان ایجاد می شود که مخاطبان هدف وب سایت درک شده و شناخت لازم در مورد رقبا بدست می آید. حال می توانیم وارد گام دیگر مراحل طراحی سایت شویم.

2/  تعریف محدوده

از رایجترین مشکلاتی که در اجرای مراحل ساخت سایت طرفهای پروژه را با مشکل مواجه می‌کند، گذر از محدوده توافق شده است. مشتری با یک هدف شروع می کند، اما به تدریج در طول فرآیند طراحی، اهداف وی گسترش می یابد، تکامل می یابد یا به طور کلی تغییر می کند. اگر افزایش انتظارات مشتری با افزایش بودجه یا جدول زمانی اجرا مطابقت نداشته باشد، پروژه به سرعت می تواند برای دو طرف فرسایشی و غیرقابل دسترسی شود.

3/  نقشه سایت و ایجاد وایرفرم

مرحله طراحی نقشه سایت
معماری نقشه سایت در مراحل طراحی سایت

بدون نقشه سایت و وایرفرم، مراحل طراحی سایت ناقص است! نقشه سایت پایه و اساس هر وب سایتی است که به خوبی طراحی شده باشد و به طراحان وب آوادیس کمک می کند تا ایده روشنی از معماری اطلاعات وب سایت داشته باشند و روابط بین صفحات مختلف و عناصر محتوا را توضیح می دهد. ساختن سایت بدون نقشه سایت مانند ساختن یک خانه بدون نقشه است.

قدم بعدی الهام از طراحی و ساخت یک مدل وایرفرم است، وایرفرم ها چارچوبی برای طراحی گرافیک سایت و تولید محتوای سایت فراهم می کند و می تواند به شناسایی چالش ها و شکاف های بالقوه با نقشه سایت کمک کند.

وایرفرم ها حاوی عناصر نهایی طراحی نیستند و به عنوان راهنمای اولیه استفاده می شوند تا نشان دهند وب سایت در نهایت قرار است چگونه به نظر برسد. همچنین می تواند به عنوان الهام بخش برای قالب بندی عناصرمختلف عمل کند. برخی از نرم افزارها برای ایجاد وایرفرم وب سایت و برخی دیگر از کاغذ و مداد استفاده می کنند.

4/ تولید محتوا

هنگامی که چارچوب وب سایت شما درست شد، می توانید با مهمترین جنبه سایت شروع کنید: محتوای نوشتاری. تولید محتوا دو هدف اساسی در مراحل ساخت سایت دارد:

هدف اول : محتوا باعث ایجاد تعامل و اقدام به عمل توسط کاربران می شود. محتوا خوانندگان را درگیر می کند و آنها را به انجام اقدامات لازم برای تحقق اهداف سایت سوق می دهد. این هم تحت تأثیر خود محتوا (نوشته) و هم نحوه ارائه آن (تایپوگرافی و عناصر ساختاری) است.

هدف دوم سئو است : محتوا باعث دیده شدن وب سایت درنتایج موتورهای جستجو است. تولید و بهبود محتوا برای رتبه بندی خوب در جستجو به عنوان بهینه سازی موتور جستجو یا سئو شناخته می شود. در این مرحله آنالیز کلمات کلیدی برای موفقیت هر وب سایت ضروری است.

5/ طراحی گرافیکی ( طراحی بصری )

در نهایت، زمان طراحی گرافیکی و هویت بصری برای سایت است. این بخش از فرآیند طراحی اغلب با عناصر برندسازی موجود، انتخاب رنگ و لوگوها شکل می‌گیرد که توسط مشتری تایید شده است. این یک گام مهم در مراحل طراحی سایت است که طراحان ما در آن می درخشند.

تصاویر در حال حاضر نقش مهمی در طراحی وب سایت نسبت به قبل دارند. تصاویر با کیفیت نه تنها به یک وب سایت ظاهر و احساس حرفه ای می بخشند، بلکه پیامی را نیز منتقل می کنند و اعتمادسازی می کنند.

استفاده از محتوای گرافیکی (رسانه ها) برای افزایش کلیک، تعامل و درآمد بسیار راهکار مناسبی است. کاربران می خواهند تصاویر را در یک وب‌سایت ببینند. تصاویر نه تنها باعث می‌شوند که صفحه زیباتر شود، بلکه پیام را در متن تقویت می‌کنند و می‌توانند پیام‌های حیاتی را بدون نیاز به خواندن به بازدیدکنندگان منتقل کنند. ما در آوادیس یک عکاسی حرفه ای برای عکاسی از تصاویر محصولات یا خدمات پیشنهاد می کنیم.

طراحی گرافیکی سایت راهی برای برقراری ارتباط با کاربران سایت است. این یک گام مهم در مراحل ساخت سایت است که  می تواند موفقیت سایت را رقم بزند.

6/  تست و آزمایش

هنگامی که سایت تمام تصاویر و محتوای خود را دارد، برای تست و دیباگ است. ما تمام صفحات وب سایت را به طور‌کامل آزمایش و تست می کنیم تا مطمئن شویم که همه لینک ها بصورت صحیح کار می کنند و وب سایت به درستی در همه دستگاه ها و مرورگرها بارگیری می شود.

7/  آپلود و راه اندازی وب سایت

این گام از مراحل طراحی سایت، بخش مورد علاقه ماست: وقتی همه چیز به طور کامل آزمایش و تست شد و از کنترل کیفیت عبور کرد، زمان راه اندازی و آپلود آن فرا رسیده است. ممکن است هنوز برخی از عناصر وجود داشته باشد که نیاز به بررسی و بروزرسانی داشته باشند که پس از آپلود همچنان برخی از کارها صورت می پذیرد و به این ترتیب مراحل ساخت سایت کامل می شود.

— امیرحسین ستاری، آموزه های بازار آنلاین
کسب و کار آنلاین
وب سایت و نرخ تبدیل به مشتری
وب سایت شما مرکز اکوسیستم تجارت دیجیتال شما است. یک وب سایت بدون بهینه سازی نرخ تبدیل مانند یک ماشین بدون چرخ است، مسافر را به جایی نمی برد. با بهینه سازی نرخ تبدیل مشتری، به احتمال زیاد برای رشد و موفقیت تجارت آنلاین خود سرمایه گذاری می کنید. مراحل بهینه سازی نرخ تبدیل از ابتدای جلسات گفتگو و تحقیق در مورد کسب و کار شما شروع می شود و می تواند به طور مستمر ادامه پیدا کند.

— امیرحسین ستاری، آموزه های بازار آنلاین

دریافت پروپزال کسب و کار

رضایت مشتری : گنجینه ناب