Ecommerce Design Step by step

مراحل طراحی سایت فروشگاهی (۵ قدم مهم مراحل ساخت سایت فروشگاهی)

زمان مطالعه 7 دقیقه
مراحل طراحی سایت فروشگاهی

دانستن مراحل طراحی سایت فروشگاه اینترنتی برای به ثمر رساندن اهداف تجارت الکترونیک شما مهم است. طراحی سایت فروشگاهی به سادگی راه اندازی یک وب سایت شخصی نیست. علاوه بر نیاز به ثبت نام دامنه و میزبان هاست، ایجاد یک فروشگاه اینترنتی نیاز به پروسه مناسب برای پرداخت و حمل و نقل کالا دارد.

0
(0)

آشنایی با این مراحل طراحی سایت فروشگاهی و شناخت و دسترسی شما به پلتفرم های فروشگاه ساز آنلاین رایگان یا فروشگاه سازهای اختصاصی می تواند یک گام شما را به راه اندازی فروشگاه خود نزدیکتر کند. در این مقاله به شرح این مراحل پرداختیم و چالش هایی که از شروع این مراحل مهم هستند را زیر ذره بین قرار دادیم.

۵ گام مهم مراحل طراحی سایت فروشگاهی

قبل از اینکه به شرح ۵ مورد از مراحل طراحی سایت فروشگاهی بهتر است یک نگاهی به موضوعات مهم اولیه داشته باشیم‌:


چرا باید یک سایت فروشگاه اینترنتی داشته باشید؟

یک فروشگاه اینترنتی معادل دیجیتالی یک فروشگاه فیزیکی است که به مشتریان اجازه می دهد محصولات یا خدمات فیزیکی یا دیجیتالی را بخرند و یا بفروشند. هر چه امکانات سایت فروشگاهی شما بیشتر و بهتر باشد، در طول زمان خیالتان از توسعه کسب و کار آنلاینتان راحت تر خواهد بود. اگر تا به حال به مراحل طراحی سایت فروشگاهی فکر نکرده اید بد نیست به این دلایل فکر کنید :

 1. آینده ازآن خرید و فروش آنلاین است.
 2. یک فروشگاه اینترنتی دروازه ای به بازار داخلی و بین المللی است.
 3. هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی از معادل فیزیکی آن کمتر است.

در اینجا می توانید در مورد استراتژی تبلیغ سایت فروشگاهی بخوانید.


۱. انتخاب محصول

عدم درک صحیح از استراتژی محصول ( استراتژی محصول برنامه ای سطح بالا است که اهداف محصول شما در طول چرخه عمر آن را مشخص می کند و به چگونگی پشتیبانی آن از اهداف شرکت/سازمان شما می پردازد. استراتژی محصول توضیح می دهد که این محصول مناسب چه کسانی است و چگونه به آنها منفعت می رساند ) مشکلات زیادی را می تواند برای شما که به فروش اینترنتی در سایت فروشگاه اینترنتی و مدیریت سایت فروشگاهی خود فکر می کنید، ایجاد نماید.

خرده فروشی بدون تعیین مشتریان هدف یک فضای فروشگاهی آنلاین غیرپویا را می سازد که در آن از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می شود. در حالی که صاحب فروشگاه فکر کرده است خواهد فروخت اما در نتیجه می بیند که خلاف آن واقع شده است و به هیچکس نمی فروشد. سایت فروشگاه اینترنتی در نیچ مارکت با استراتژی محصول صحیح مزایای زیر را ایجاد خواهد کرد:

 • کسب و کار متمرکز
 • اعتبار کسب و کار
 • مشتریان معمولی
 • رقابت کمتر

ایده انتخاب محصول در طراحی فروشگاه اینترنتی

اگر نمی دانید چه محصولی بفروشید یا وارد کدام نیچ مارکت شوید در نظر گرفتن این موارد می تواند به شما کمک کند.

 • محصول : چه محصولی را می خواهید بفروشید؟ آیا محصول دیجیتال است یا فیزیکی؟ آیا محصول جدید ایجاد می کنید یا از محصولات موجود در بازار در فروشگاه خود استفاده می کنید.
 • مخاطب هدف : به چه کسانی محصولات خود را می فروشید؟ به سایر کسب و کارها (B2B) و یا مستقیماً به مصرف کننده (B2C) محصول را خواهید فروخت؟
 • مدل کسب و کار : مدل کسب و کارتان چگونه خواهد بود؟ آیا محصولات را در انبار خود نگهداری می کنید و یا اینکه آنها را مستقیماً با دراپ شیپینگ ( دراپ شیپینگ نوعی خرده‌فروشی است که کالا از انبار تأمین‌کننده یا سازنده مستقیماً به خریدار ارسال می‌شود ) به مشتریان تحویل می دهید؟

برخی از راه حل های انتخاب محصول برای فروش در فروشگاه اینترنتی :

 • فروش آن دسته از محصولاتی که می دانید یا دوست دارید که بفروشید.
 • تعیین نقطه درد مشتری یا یک نیاز برطرف نشده از مشتریان
 • انجام تحقیقات بازار

بخوانید: با راه اندازی مارکت پلیس شما امکان فروش را برای فروشندگان در وب سایت خود مهیا می کنید.


تحقیقات بازار در مراحل ساخت سایت فروشگاهی

اگر ایده های محصولات شما مورد تقاضای مشتریان نباشند دانستن و ادامه پروسه مراحل طراحی سایت فروشگاه اینترنتی بی فایده است. چند روش برای به ثمر رساندن تحقیقات بازار وجود دارد:

تحقیقات بازار از نکات مهم مراحل طراحی سایت فروشگاهی است
تحقیقات بازار از نکات مهم مراحل طراحی سایت فروشگاهی است
 • به دنبال محصولات ترند و پرطرفدار باشید : از ابزارهای ترندسنجی در تجارت الکترونیک مثل گوگل ترندز بهره بگیرید و کلمه کلیدی مورد نظر خود را در بازه زمانی خاص مورد سنجش قرار دهید.
 • تحقیق کلمات کلیدی : می توانید با جستجو در بازارهای بزرگ مثل eBay و Amazon شروع کنید و به مارکت پلیس های داخلی نگاه کنید. بخش پرفروش ترین محصولات به سان یک معدن طلا برای تحقیقات شما خواهد بود.
 • بررسی رقبا و نحوه فعالیت آنها در نیچ مارکت انتخابی : ابزارهای سئو مانند Semrush و Ahrefs به شما در بررسی و فهم کلمات رتبه بندی رقبا در حوزه انتخابی بازار اینترنتی و همچنین منابع ایجاد ترافیک فروشگاه آنها کمک می کند.

نکته : بررسی رقبا و کلیدواژه های پربازدید آنها راهی روشن برای سئو سایت فروشگاهی شماست. زمانی که محصولات مورد نظر خود را بر اساس تحقیقات بازار انتخاب کردید، اگر محصولات دیجیتالی هستند آنها را بسازید و اگر فیزیکی هستند یک تامین کننده منصف، قابل اعتماد و همیشه در دسترس پیدا کنید!


معرفی: داشتن یک نمونه سایت لوازم آرایشی بهداشتی خوب، توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند، آنها را برای کاوش بیشتر به سمت سایت شما می‌کشاند و تجربه خرید جذاب تری را برای آنها رقم می زند. در این مقاله 8 از بهترین نمونه های طراحی سایت فروش لوازم آرایشی و بهداشتی را باهم بررسی کنیم.


۲. انتخاب سیستم فروشگاه ساز اینترنتی

اکنون که می‌دانید چه محصولی را می‌فروشید و از کجا می‌توانید آن را تهیه و تامین کنید، می‌توانید مراحل عملی راهنمای ما در مورد مراحل ساخت سایت فروشگاه اینترنتی را ادامه دهید.

خوب اولین قدم انتخاب یک پلتفرم و سیستم فروشگاه ساز آنلاین است. انواع مختلفی از پلتفرم‌های فروشگاه آنلاین در دسترس هستند که هر کدام بسته به ویژگی‌های پلتفرم تجارت الکترونیکی که اولویت شماست ( مانند امنیت، مقیاس‌پذیری و سهولت استفاده ) متفاوت است.

شما می توانید یکی از این پلتفرم های فروشگاه ساز را انتخاب کنید:

مارکت پلیس ها یا بازارهای تجارت الکترونیک

آمازون، eBay یا Etsy نمونه بین المللی و نمونه ایرانی این مارکت پلیس ها مانند دیجی کلا، ترب، زنبیل، ژاکت، ایسام و باسلام هستند. برای کسانی که تازه فروش اینترنتی را آغاز می کنند این بازارهای اینترنتی عالی هستند چون ترافیک بازدید کننده بالایی دارند و فروشگاه و محصولات شما در معرض دید مشتریان قرار می گیرد، اما معایبی همچون کارمزد بالا، رقابت شدید فروشندگان را باید حتماً در نظر بگیرید. اگر اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید صفحه طراحی سایت مارکت پلیس شاید پاسخ شما باشد.


فروشگاه سازهای SaaS

سرویس‌های فروشگاه ساز آنلاین مثل شاپیفای یا BigCommerce و سرویس های ایرانی مثل شاپفا برای صاحبان کسب و کارها که کمی با تکنولوژی دست و پنجه نرم کرده اند، پیشنهاد خوبی است. رابط کاربری خوب، آسان و راه اندازی سریع از خصیصه های این سیستم هاست و از معایب آنها عدم امکان سفارشی سازی است.


فروشگاه ساز اینترنتی سفارشی

انتخاب سیستم فروشگاه ساز در مراحل راه اندازی سایت فروشگاهی
انتخاب سیستم فروشگاه ساز در مراحل راه اندازی سایت فروشگاهی

سیستم های فروشگاه ساز سفارشی مثل فروشگاه ساز ووکامرس یا مجنتو رایگان هستند اما به سطحی از دانش فنی نیاز دارند که امکان بالای سفارشی سازی فروشگاه را در اختیار شما قرار می دهند و خوب شما صاحب فروشگاه خود هستید و فایلها در اختیار شما در هاست یا سرور شما قرار دارند.


طراحی وب سایت فروشگاهی اختصاصی

برنامه نویسی و طراحی اختصاصی سایت فروشگاهی بسته به ویژگی های آن قیمت بیشتری نسبت به راه اندازی فروشگاه اینترنتی با استفاده از سیستم های رایگان دارد. اگر نیازهای فروشگاه آنلاین شما خارج از نیازهای استاندارد نیستند می توانید با یک شرکت توسعه تجارت الکترونیک قرارداد داشته باشید که لیست کارهای زیر را برای شما انجام دهند. شرکت آوادیس می تواند به شما در این مسیر کمک کند.


۳. راه اندازی سایت فروشگاهی

مرحله بعد از انتخاب پلتفرم فروشگاه ساز اینترنتی نوبت به راه اندازی سایت فروشگاهی می رسد. انتخاب نام دامنه مناسب و ثبت آن، اشتراک یک میزبان هاست خوب و استفاده از گواهینامه امنیتی SSL ، انتخاب نحوه پرداخت اینترنتی، نحوه ارسال سفارشات و انتخاب سرویس دهنده های پستی از کارهای مهم این مرحله از ساخت سایت فروشگاه اینترنتی شما هستند.


۴. طراحی و شخصی سازی سایت فروشگاهی

نحوه ساخت یک وب سایت را می توان با نحوه ساخت یک ساختمان مقایسه کرد. پس از اینکه بنا و پایه وب سایت فروشگاهی شما آماده شد، نوبت به طراحی و تزیین نمای وب سایت می رسد. اگر از سیستم فروشگاه ساز ووکامرس استفاده کرده اید، قدم بعدی انتخاب قالب و تم وب سایت و همینطور انتخاب افزونه های مورد نیاز شماست. قالب های وردپرس از پیش طراحی شده اند و به این ترتیب شما با نصب قالب های از پیش طراحی شده از مرحله طراحی گرافیکی و کدنویسی قالب فروشگاه اینترنتی گذر می کنید. در این مرحله باید به نکات مهمی توجه کنید:


۵. صفحات محصولات

آخرین مرحله از طراحی سایت فروشگاهی تولید محتوا برای سایت فروشگاهی و صفحات محصولات است که بخش گامی ضروری در روند کار شما است. صفحات عالی محصولات نه تنها آنها را به خوبی به مشتریان نمایش می دهد بلکه به رتبه بندی آن صفحه در موتور جستجوگر نیز کمک می‌کند. بهینه سازی صفحات محصولات از بهترین کارهایی است که برای افزایش فروش اینترنتی می توانید انجام دهید.

برخی از راهکارهای بهینه سازی صفحات محصولات در فروشگاه اینترنتی :

 • استفاده از تصاویر با کیفیت از محصول
 • توضیحات مناسب و روان، همراه با صداقت کافی و قانع کننده برای هر محصول
 • بررسی دقیق و بی کم و کاست همراه با مزایا و معایب آن محصول

نکات مهم مراحل راه اندازی سایت فروشگاهی

یکی از سوالات مطرح در مراحل یادگیری طراحی سایت این است که چه چیزی طراحی ما را به یک طراحی خوب تبدیل می کند؟ یک وب سایت با طراحی خوب تجربه کاربری را در نظر گرفته است، استفاده از آن آسان است، چشمان کاربران را می نوازد و سریع بارگذاری می شود. پس نکات مهمی که باید در مراحل ساخت و طراحی سایت فروشگاه اینترنتی خود در نظر بگیریم :

حمل و نقل کالا در فروشگاه اینترنتی
حمل و نقل کالا در فروشگاه اینترنتی

سرعت بارگذاری سایت فروشگاهی

افزایش سرعت سایت معجزه ای در سئو فروشگاه شما ایجاد می کند. مشتریان هیچ رقبتی به خرید از سایت های فروشگاهی با سرعت بارگذاری پایین از خود نشان نمی دهند و شانس زیادی را از دست می دهید.


راهکاری طراحی یک ناوبری سریع و آسان

ناوبری فروشگاه از موضوعات مهمی است که در اجرای مراحل راه اندازی سایت فروشگاهی باید به آن با اولویت و اهمیت ویژه ای نگاه کنیم. چکار کنیم تا ناوبری بهتری داشته باشیم:

 • پیروی از قانون سه کلیک : کاربران نباید برای رسیدن به یک صفحه بیشتر از سه کلیک کنند.
 • در دسترس قراردادن مهمترین اطلاعات و داده ها برای کاربر
 • طراحی سایت رسپانسیو و واکنشگرا
 • نقشه سایت برای موتورهای جستجو و کاربران با هدف کمک به جهت یابی آنها در وب سایت

مطمئن شوید که صفحه اصلی فروشگاه اینترنتی شما ارائه خوبی از فروشگاه و محصولات شما داشته باشد. صفحه اصلی وب سایت ویترین فروشگاه اینترنتی شما است که اولین برداشت مشتریان از شماست.


کلام آخر

خوب به این ترتیب اکنون با مراحل طراحی سایت فروشگاهی آشنا شدیم. یادگیری نحوه ساخت یک سایت فروشگاهی به زمان، تلاش و اندکی هزینه نیاز دارد که در طول زمان سرمایه گذاری بسیار عالی خواهد بود. موفق باشید. اگر نظری در این مورد دارید با ما و خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیاز : 0 / 5. تعدا آرا : 0

ثبت امتیاز شما به این مطلب

نظرات کاربران

علی مرادی27 اردیبهشت 1402

با سلام
آیا فرآیند لجستیک هم در این پلتفرمها دیده شده؟

  آوادیس31 خرداد 1402

  سلام روز بخیر، فرآیند لجستیک بسته به هر سازمان میتونه متفاوت باشه، در صورت درخواست سیستم اختصاصی لجستیک امکان طراحی و اجرای آن وجود دارد.

شما نظری در این مورد ندارید؟