تلگرام مارکتینگ و راهکارهای افزایش بازدهی

467 بار
شنبه, 25 ارديبهشت 1395 ساعت 12:33
ارزیابی شما
(2 رای)
تلگرام مارکتینگ و راهکارهای افزایش بازدهی - 4.5 out of 5 based on 2 votes

همان‌طور که می دانید آینده اینترنت و موبایل مارکتینگ فعالیت در رسانه‌های اجتماعی است که روز به روز قوی‌تر می‌شود و می‌تواند یکی از جایگزین‌های ایمیل مارکتینگ باشد چون دسترسی شما به مخاطبانتان در لحظه می‌باشد در صورتی که افراد فقط زمان‌های خاصی را در روز یا در هفته به ایمیل خود مراجعه می‌کنند. اما چگونه می‌توان مخاطبین رسانه‌های اجتماعی مثل تلگرام را افزایش داد و از آن سود کسب کرد؟!
در حال حاضر Telegram، یکی از رسانه‌های اجتماعی بسیار محبوب در بین کاربران ایرانی است که دارای امکانات بسیار عالی برای استفاده‌های تبلیغاتی و تجاری است. همین موضوع باعث شده است تا درصد عظیمی از کاربران و صاحبین کسب و کارهای مختلف فعالیت تجاری خود را در این شبکه آغاز کنند. اما نکته اینجاست که آیا تمامی آن‌ها موفق هستند و آیا تلاش‌های آن‌ها آن‌گونه که باید نتیجه بخش است؟؟ جواب در بسیاری از موارد خیر است و دلیل این موضوع هم رعایت نکردن برخی اصل ساده است که در این مقاله ما در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم. اما پیش از هر چیزی بدی نیست تا کمی در مورد تلگرام اطلاعات بیشتری داشته باشیم.
 

دانستنی‌های تلگرام

آمار کاربران فعال تلگرام که بالغ بر ۱۶۲میلیون نفر در روز است. زمانی که در فوریه ۲۰۱۴نرم‌افزار «واتس‌آپ» برای چهار ساعت متوقف شد، حدود پنج میلیون نفر در نرم‌افزار تلگرام ثبت‌نام کردند. این برنامه به سرعت در جدول رده‌بندی فروشگاه‌های برنامه موبایل رشد کرد و به برترین برنامه رایگان در ۴۶کشور از آلمان تا اکوادور تبدیل شد. در آمریکا و چند کشور دیگر نیز تلگرام به رتبه نخست شبکه‌های اجتماعی دست یافت و بالاتر از فیس‌بوک، واتس‌آپ، کیک و …قرار گرفت.
اما واقعاً تلگرام از کجا آمده است؟ برخلاف شایعات متعدد درباره هندی بودن منشاء این برنامه، دو برادر روس به نام «های پل» و «نیکلای دوروف» این برنامه را طراحی کرده‌اند. آنها بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی این کشور یعنیVKontakte  را نیز راه‌اندازی کرده‌اند که نمونه روسیه‌ای فیس‌بوک به حساب می‌آید. تلگرام در حقیقت یک خدمت پیام‌رسان است که سرعت واتس‌آپ و سبکی نرم‌افزارSnapchat را با اقدامات امنیتی تازه در هم آمیخته است. واتس‌آپ سرآغازی برای محبوبیت تلگرام شد و به نظر می‌رسد این برنامه همچنان شاهد افزایش تعداد کاربر است و بدون شک این روند ادامه خواهد یافت.
به نظر می‌رسد تلگرام از بسیاری جهات یک نسخه کامل از واتس‌آپ باشد، از علایم کنترل سبز که هنگام دریافت پیام ظاهر می‌شود تا شکل و شمایل استیکرهای آن و همچنین قابلیت مشاهده وضع آنلاین یک دوست و ارسال عکس، ویدیو، مکان، تماس و اسناد را دارد. هرچند این نرم‌افزار چندان ویژه نیست اما ویژگی‌های امنیتی و سرعتی آن بسیار مناسب است. شرکت سازنده ادعا می‌کند این برنامه سریع‌ترین و ایمن‌ترین سیستم پیام‌رسان در بازار جهانی است که البته بخشی از آن مربوط به پروتکل منبع بازMTProto است. در حقیقت تلگرام چنان به امنیتMTProto اطمینان داشت که وعده داده بود به فردی که بتواند آن را هک کند، ۲۰۰هزار دلار جایزه می‌دهد. البته این موضوع چندان هم عجیب نیست اما جوایز با این حجم معمولاً برای پیدا کردن ایرادهای امنیتی بزرگ در نرم‌افزار به کار می‌رود.
نیکلای دوروف که یکی از سازنده‌های نرم‌افزار تلگرام است، به نشریه اینترنتیTechCrunch می‌گوید: نخستین دلیل برای حمایت از این برنامه و ساختش آن بود که ابزاری مخابراتی تهیه شود که سازمان‌های اطلاعاتی روسیه نتوانند به آن راه یابند. این برنامه ویژگی‌هایی دارد که به کاربر اجازه می‌دهد تا مکالمات امنی را با دوستانشان داشته باشند. به گفته این شرکت مکالمات مخفی به‌طور کامل رمزگذاری می‌شوند و هیچ ردی از آنها در سرور تلگرام باقی نمی‌ماند. در این قسمت یک تایمر خود ویرانگر در پیام‌ها تعبیه می‌شود که بازه آن از دو ثانیه تا یک هفته است. همچنین می‌توان با استفاده از یک تصویر که نشان‌دهنده کلید رمزگذاری است و با مقایسه کلید رمزگذاری خود و دوستتان، از امنیت تلفن همراهتان اطمینان پیدا کنید. اما با وجود پیچیدگی و ایمنی که شرکت سازنده درباره این برنامه ادعا می‌کند، هیچ روش رمزگذاری ایده آل نیست. این شرکت در حقیقت مجبور شده جایزه‌ای ١٠٠هزار دلاری را به فردی ارائه کند که یک باگ اساسی در این برنامه یافته است.
اما محبوبیت برنامه دلیل دیگری هم دارد. محبوبیت تلگرام فقط به خاطر استانداردهای امنیتی بسیار عالی نیست. منبع باز بودن این نرم‌افزار یکی از دلایل اصلی محبوبیت این نرم‌افزار است که به تمامی برنامه‌نویسان امکان ساخت نسخه‌های متنوعی از این نرم‌افزار را می‌دهد. بیشتر نرم‌افزارهای پیام‌رسان مدرن مانند  واتس‌آپ، یک برنامه تهیه می‌کنند و آن را قفل می‌کنند. البته نمی‌توان آنان را مقصر دانست، زیرا حفظ یک زبان متحد و امنیت در چند برنامه بسیار مشکل است. همچنین درآمدزایی از یک بستر نرم‌افزاری به استراتژی زیربنایی آن بستگی دارد. با این حال برادران دوروف با اجازه دادن به برنامه‌نویسان طرف سوم توانسته‌اند به موفقیت دست یابند. از آن مهم‌تر آن‌که تلگرام به‌عنوان یک سازمان غیرانتفاعی فعالیت می‌کند و قصد ندارد برای خدماتش هزینه‌ای دریافت کند.
در بخش سؤال و جواب این شرکت آمده است: «قرار نیست تلگرام درآمدزایی کند این برنامه هیچ‌گاه برای دستیابی به سرمایه خارجی تبلیغاتی ارائه نمی‌کند. نمی‌توان آن را فروخت. ما یک بستر کاربری نمی‌سازیم بلکه یک برنامه پیام‌رسان برای مردم تهیه می‌کنیم. اگر تلگرام سرمایه خود را از دست بدهد، از کاربرانش تقاضای کمک می‌کند. این یک برنامه کدگذاری پیام برای گروه نیست. با توجه به این‌که این برنامه از شماره تماس‌های تلفن فرد استفاده می‌کند، یک شناسایی کننده است اما گامی مهم در جهت دستیابی به بسترهای پیام رسانی با کدگذاری پیشرفته است که همه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

حال که با پیشینه این نرم‌افزار آشناتر شدید نوبت به بررسی نکات مهم برای افزایش بازدهی زحمات شما در این بستر تبلیغاتی می‌رسد.
 

جذب مخاطبین فعلی به کانال تلگرام خود

همیشه دلیل خوب به مخاطبین خود بدهید تا به عضویت کانال یا گروه تلگرام در بیایند. صادق باشید و دقیقاً به آن‌ها بگویید که با دنبال کردن شما چه چیزی به آن‌ها می‌رسد. این موضوع باعث می‌شود تا شما کاربران و مخاطبین هدف خود را به سادگی به سوی کانال و یا گروه خود هدایت کنید.
برای اینکه بتوانید کاربران بیشتری را از صفحات اجتماعی مختلفی که قبلاً داشتید به کانال تلگرامتان دعوت کنید، محتوای متفاوتی را در کانال تلگرام قرار دهید تا مخاطبین شما با اشتیاق بیشتری تلگرام شما را دنبال کنند. استفاده همزمان از فیلم‌های کوتاه، تصاویر اینفوگرافیک، صوت‌های کوتاه و متون مربوط به کسب و کارتان می‌تواند تأثیر بیشتری روی کاربران بگذارد.
 

راهکارهای جذب مخاطبین جدید به کانال یا گروه تلگرامی

تبلیغ در کانال و گروه‌های مرتبط و تخصصی
برای مثال شاید شما یک فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی دارید. جامعه مخاطب شما بانوان و تمامی مشاغل مرتبط به آن‌ها همانند آرایشگاه‌های زنانه است. این جامعه هدف شما به نظرتان جامعه هدف چه اصناف دیگری می‌تواند باشد؟؟ مزون‌ها و مجموعه‌های آشپزی و ...... . یکی از راهکارهای بسیار کارآمد برای شما تبلیغ در تمامی کانال‌های مرتبط با قشر هدف خود است.

تبلیغ در کانال‌های معرفی
یکی از بهترین روش‌هایی که در ابتدای شروع فعالیت کانال‌های تلگرام بازخورد خوبی داشت تبلیغات در کانال‌هایی که مرجع معرفی بقیه کانال‌ها هستند، است. به دلیل اینکه امکان جستجوی تمامی کانال‌ها در تلگرام برای عموم افراد امکان پذیر نیست، افراد زیادی در کانال‌های معرفی عضو می‌شوند تا از کانال‌های مختلف مطلع شوند. معمولاً مخاطبین این کانال‌ها از بیست هزار نفر به بالا باشد نتایج خوبی به‌دست خواهید آورد. معمولاً در این گونه کانال‌ها برای اینکه پست آخر به مدت زمان خاصی باشید قیمت‌های بیشتری دریافت می‌کنند. این روش اوایل کار کانال تلگرام بازخورد خوبی داشت چون امکان جدیدی در تلگرام بود و کاربران مشتقانه تر کانال‌های مختلف را دنبال می‌کردند ولی به مرور چون حجم کانال‌ها بیشتر می‌شود کاربران خیلی سخت‌تر در معرض تبلیغات شما قرار می‌گیرند.

تبادل لینک
شما می‌توانید بر اساس مخاطبین هدف مشترکی که با کسب و کارهای مختلف دارید با کانال آن‌ها تبادل لینک داشته باشید. روال کار به این صورت است که تعیین می‌کنید پست آخر باشید یا نه؟، چه مدت زمانی؟ و از چه ساعتی تبادل را شروع کنید؟ پس از تفاهم در یکی دو دقیقه، عکس و متن تبلیغی را برای یکدیگر می‌فرستید تا در زمان به تفاهم رسیده تبادل را شروع کنید.
برای تبادل لینک از افراط بیش از حد دوری کنید. با هر کانالی تبادل لینک نداشته باشید چون اگر تبادلات لینک با حوزه‌های غیر مرتبط با فعالیت کانالتان داشته باشید به اعضای خود بی احترامی کرده‌اید و به مرور ریزش اعضای کانال خواهید داشت.
 
تبلیغات تلگرام در سایت
اگر سایت فعالی دارید که بازدیدکنندگان خوبی هر روز از سایتتان استفاده می‌کنند بهتر است در صفحه اصلی سایت یا صفحه تماس با ما حتماً کانال تلگرامتان را معرفی کنید و دلیلی به کاربران بدهید تا عضو کانالتان شوند.

تبلیغات تلگرام در قالب ایمیل مارکتینگ
اگر با ایمیل مارکتینگ آشنایی دارید و به‌طور مرتب و هدفمند کمپین‌های ایمیلی یا خبرنامه دارید حتماً در چند ایمیل کانال تلگرام خود را معرفی کنید.

تبلیغات تلگرام در اینستاگرام و دیگر صفحات اجتماعی
اگر صفحات اجتماعی مختلفی دارید که کاربران زیادی را جذب کرده‌اید همین کاربران را به کانال تلگرام خود هدایت کنید و سعی کنید مطالب مختلفی نسبت به بقیه صفحات اجتماعی در کانال خود ارائه کنید. با توجه به اینکه اینستاگرام یکی از رسانه‌های اجتماعی محبوب است حتماً در قسمت معرفی و یا در تصاویر، کانال خود را معرفی کنید.

استفاده از آدرس کانال در زیر تمامی مطالب منتشر شده
در همه پست‌های خود در تلگرام، چه تصویر چه متن، از آدرس استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا افرادی که پست‌های شما را برای دوستان خود به اشتراک می‌گذارند با کانال شما هم آشنا شوند.
 
در پایان نیاز به ذکر است که تمامی این موارد در صورت نداشتن برنامه‌ریزی منسجم و محتوای مناسب بازدهی چندانی ندارد. امروزه موسسات و یا افرادی هستند که به صورت تخصصی وظیفه مدیریت و عضوگیری کانال‌های تلگرامی شما را بر عهده می‌گیرند. در صورتی که کانال تلگرام شما نقش پر رنگی را در کسب و کار شما بر عهده دارد به شما پیشنهاد می‌کنیم که با کمک از این موسسات و افراد بازدهی خود را به بالاترین حد ممکن برسانید.
 
در صورتی که در زمینه مارکتینگ در تلگرام تخصص دارید تجارب خود را با ما و دیگر خواننده‌های این مقاله در میان بگذارید.

موارد مرتبط

1 نظر

 • قدس دوشنبه, 10 خرداد 1395 ساعت 17:04 ارسال شده توسط قدس

  سلام مطلب جالب و کاملی بود . البته امیدوارم مشکلی برای تلگرام در ایران بوجود نیاد!

اگر شما در مورد این مطلب نظری دارید در اینجا بنویسید

برای ارسال پیام پر کردن فیلدهای نام، ایمیل و پیام شما الزامی اند.

آخرین نظرات کاربران
 • طراحی فروشگاه اینترنتی مایکروتل پلاس
 • طراحی وب سایت شرکت چکاد جنوب
 • طراحی سایت هتل پارسیان
 • طراحی فروشگاه اینترنتی اگزیف
 • طراحی سایت پرتو قشم
 • طراحی سایت صنایع غذایی بهروز
 • طراحی سایت زمرد پسته پارس
 • طراحی سایت آتی ساز
 • طراحی سایت شبکه البرز
 •