کمپین ایده آل برای فروشگاه اینترنتی شما

850 بار
یکشنبه, 09 خرداد 1395 ساعت 16:18
ارزیابی شما
(1 رای)
کمپین ایده آل برای فروشگاه اینترنتی شما - 5.0 out of 5 based on 1 vote

اگرچه کمپین خرید گوگل نزدیک به دو سال است که در حال گسترش است،کماکان نحوه صحیح معماری و بهینه سازی کمپین‌های خرید برای بسیاری از صاحبین فروشگاه‌های اینترنتی نامعلوم است و بصورت یک راز باقی مانده است.
قدم اول معمولاً ایجاد یک کمپین برای تمامی محصولات، جهت پی بردن به میزان بازدهی از سوی مخاطبین خود است. اما ادامه راه بعد از این مرحله نیازمند یک برنامه‌ریزی بسیار حیاتی و مهم است، یک تصمیم اشتباه می‌تواند منجر به خلق یک دوره طولانی از بهینه‌سازی‌های ناکارآمد گردد. بنابراین بسیار مهم است که قبل از ایجاد اولین کمپین‌های خود، مدتی را برای یافتن استراتژی مناسب برای کالاهای هدف خودصرف کنید.
 

عوامل مهم در راه‌اندازی کمپین فروش فروشگاه‌های اینترنتی

- حجم کالاهای موجود. در مورد حجمی از کالا صحبت می‌کنیم؟
- میزان تکرار در تغییرات موجودی کالا. آیا باید تغییرات فصلی سنگین را به حساب آورید؟ کالاهای ویژه زیادی دارید یا صرفاً تعداد زیادی محصول در گردش دارید؟
- توانایی شما در تغییر دادن خوراک. به‌عنوان مثال اضافه کردن ستون‌های جدید داده.
- دانش شما در مورد میزان سود مرتبط با محصولاتی که می‌فروشید. آیا مجموعه‌ای از محصولات را دارید که بیشترین درآمد را برای شما فراهم می‌کند؟
- قصد مدیریت چه حجمی از داده را دارید. کل اطلاعات؟ بخشی از کل اطلاعات ؟ فقط محصولات فصلی یا جدیدترین محصولات؟
 
پس از اینکه محصولات، محتوا و معیارهایی که کمپین را پیش خواهند ساخت، مشخص شدند، می‌توان ساختارهایی را برای استفاده در بستر موجود در نظر گرفت. در این مقاله تمکز ما بر روی تقسیم‌بندی زیر است:
- برندها
- دسته بندی‌ها و انواع محصولات
- ID محصولات
 

برند محصولات

اولین قدمی است که بسیاری در جهت تقسیم بندی کمپین‌های خرید بر می‌دارند. اگر برند شما از طریق نام برند قابل شناسایی باشد، مانند Nike، سونی  این امر می‌تواند یک روش سریع و ساده برای نشان دادن برند شما به مخاطبین مورد نظر خود باشد.

کمپین ایده آل برای فروشگاه اینترنتی شما


در Google Shopping، شما صرفاً یک گروه محصول بر اساس برند ایجاد می‌کنید:
مزایا:
مهم‌ترین مزیت این تقسیم بندی ساده، تخصیص بودجه بهبود یافته است. چون کمپین با تمام محصولات این اجازه را می‌دهد که بیشترین هزینه صرف محصولات با خواهان بیشتر گردد، یک کمپین تقسیم بندی بر اساس برند می‌تواند این امکان را فراهم آورد که بودجه صرف قسمت‌های سزاوار گردد، اغلب همراه با برندهایی که فروش و بازگشت هزینه صرف شده در تبلیغات بالایی دارند. مزیت دوم پیشنهاد قیمت بالاتر در طول کمپین است. بله شما می‌توانید برای داشتن بینش در مورد بخش‌های مختلف خوراک از برگه مشهور Dimensions استفاده کنید، اما با ساختن کمپین شامل بخش‌ها، می‌توانید سریعاً مزایده‌ها را همزمان با بررسی داده‌ها تطبیق دهید.
معایب:
اگر تنها تقسیم بندی که در نظر می‌گیرید، برند باشد، در این صورت خود را در برابر ناکارآمدی‌های دیگر، آسیب پذیر ساخته‌اید. برای مثال، ممکن است تمایل داشته باشید با در نظر گرفتن فصول جدید ورزشی، موجودی خود از تجهیزات ورزشی جوانان را در آغاز فصل پاییز گسترش دهید. اگر در یک کمپین تقسیم بندی شده بر اساس برند، این محصولات به خصوص را کنار بگذارید، ممکن است فرونشان گردند. اگر بودجه کمپین به‌صورت مداوم صرف یک سری محصول ثابت گردد، ممکن است محصولات فصلی فرصت درخشش و فروش را نداشته باشند.
مثال:
به محض ایجاد یک کمپین خرید اولیه، همه محصولات طی ۹۰ماه از طریق یک کمپین (کل محصولات) ارائه می‌شدند. پس از ۳ماه، برند Nike در کمپین خود به موفقیت دست یافت و از کمپین کل محصولات حذف شد. در طول این ۹۰روز شاهد افزایش ۹۰درصدی نرخ Conversion در عملکرد محصولات Nike در این کمپین بودیم.

کمپین ایده آل برای فروشگاه اینترنتی شما

همچنین شاهد یک کاهش جزئی درCTR بودیم، اما به دلیل اینکه ما طی ۹۰روز حجم Impression را با یک نرخ تقریباً ثابت دو برابر کردیم، این کاهش را بی اهمیت جلوه می‌دهد. همچنین این افزایش باعث کاهش ۶۱درصدی در CPA و افزایش ۱۱۶درصدی در ROAS که شد که هر رو دو نشان دهنده افزایش بهره‌وری است.
 

طبق بندی‌های ناشرین

کمپین ایده آل برای فروشگاه اینترنتی شما

گوگل و Bing هر دو در خوراک محصولات طبقه بندی‌هایی را تحت عنوان "انواع محصولات" ارائه می‌دهند. این طبقه بندی‌ها را می‌توان در طول کمپین و در داده‌های Dimension بکار گرفت. علیرغم اینکه امکانات Bing تا حدودی ابتدایی است، کماکان امکان طبقه بندی وجود دارد که می‌تواند در بهبود عملکرد بسیار مخوراک باشد.
مزایا:
یکی از مزایای استفاده از طبقه بندی ناشرین این است که می‌توانید در کمپین‌هایی که ممکن است برندهای شناخته شده‌ای در آن موجود نباشد، تقسیم بندی مناسبی ایجاد کنید. تمام کسب و کارها برندهای شناخته شده‌ای مانند پوما یا Bose یا Fossil نمی‌فروشند. گاهی ممکن است محصولی با کیفیت ولی با برندی ناشناخته داشته باشید. در چنین مواردی بهترین راهکار برای ایجاد تقسیم بندی نیمه عمومی استفاده از طبقه بندی ناشرین است. با کمپین‌های خرید و گروه‌های تبلیغاتی بر اساس "انواع محصول"، تشکیلات شما بیشتر حول نوع موجودی در حال گردش خواهد بود. آیا تعدادی از اقلام شما "گران قیمت" محسوب می‌شوند؟ آیا قطعات یدکی و اقلام مکملی دارید که با سطح عایدی کلی کم فروش می‌روند؟
به‌عنوان مثال، دو کمپین زیر دستگاه اسپرسو و قهوه ساز و لوازم جانبی آن را ارائه می‌کنند:

کمپین ایده آل برای فروشگاه اینترنتی شما

وقتی می دانید که تعدادی از محصولات شمای توانند به‌صورت سلسله مراتبی گروه بندی شوند، تقسیم بندی "انواع محصولات" می‌تواند در اداره بهینه هر کدام از انواع بسیار مؤثر باشد.
معایب:
اولین دغدغه در مورد این متد استفاده از طبقه بندی محصول پیش نوشته، است. آیا محصولات شما دقیقاً با این طبقه‌بندی‌ها مطابقت دارند؟ بسته به نوع موجودی شما، ممکن است با انتخاب این متد خود را درگیر مرتب سازی و طبقه بندی از نوی محصولات کنید. اگرچه این اتلاف وقت محسوب نمی‌شود اما بسته به حجم محصولات ممکن است مجبور باشید زمان قابل توجهی را صرف آن کنید.

کمپین ایده آل برای فروشگاه اینترنتی شما

علاوه بر این، حین به‌کارگیری تقسیم بندی‌هایی که روی "انواع محصولات" تمرکز دارد، مانند مردانه، زنانه، چکمه‌ها، کلاه‌ها، لزوم ایجاد استثناها بسیار حائز اهمیت می‌شود. گروهی از محصولات که شامل صندل بانوان می‌شود باید به دقت با یک بخش صندل غیر بانوان همراهی گردد.
این کار باعث می‌شود جستجوهایی نظیر صندل مردان، داده‌های شما را مختل ننموده و باعث ایجاد انواع اصلاحات نا درست بر اساس این نوع محصول نگردد.
 

ID محصول

استفاده از ID محصول این امکان را می‌دهد که بتوانید یک محصول خاص را که در حال فروش آن هستید هدف قرار دهید. در صنعت پوشاک این کار ممکن است به یک سایز خاص یا رنگ پیراهن اشاره کند. در صنعت لوازم خانگی ممکن است جایگزینی یک تنگ شیشه‌ای با یک فرنچ پرس باشد.
مزایا:
در مواقعی که یک خوراک دارای برندهای مرتبط نباشد، یا به انواع مختلف محصولات تقسیم نگردد، تقسیم بندی بر اساس ID محصول بهترین انتخاب است. این کار امکان گنجاندن مجموعه‌ای از محصولات و هدف گذاری تک تک آنها برای بهترین برگشت را می‌دهد.

کمپین ایده آل برای فروشگاه اینترنتی شما

ID محصولات امکان نشانه گذاری محصولاتی را که موفق هستند نیز می‌دهد. در کمپین‌های گسترده‌تر، مانند کمپین خرید برند محصول، ممکن مانند نمونه زیر از طریق گزارش ID مجموعه‌ای از محصولات را که خوب عمل کرده‌اند بیابید.
با استفاده از لیست بالا می‌توانیم کمپین را روی محصولاتی که عملکرد خوبی داشته‌اند متمرکز کنیم تا اطمینان خاطر داشته باشیم که بودجه و توجه کافی به آنها جذب خواهد شد.
مثال:
محصولات پرفروش را شناسایی کرده و کمپین مخصوص آن‌ها را ایجاد نمودیم:

کمپین ایده آل برای فروشگاه اینترنتی شما

پس از ۹۰روز بهینه سازی مقدماتی، نحوه عملکرد کمپین کل محصولات را بررسی نموده و آن را با عملکرد محصولات پرفروش مقایسه کردیم. نتیجه تقریباً با پیش بینی‌های ما از این مقایسه ۹۰روزه مطابقت داشت:

کمپین ایده آل برای فروشگاه اینترنتی شما

نرخ Conversion به محض گسترش محصولات پرفروش، افزایش 2.3 برابری داشت. هزینه به ازای فروش افت شدیدی داشت، باید اشاره کنیم که هدایت محصولات پرفروش به کمپین‌های گسترد تر باعث عملکرد کلی ناکارآمد CPA می‌شود. همگام با تمرکز روی محصولات پرفروش، شاهد بهبود در عملکرد کل محصولات نیز هستیم. پس از ۹۰روز از شروع تمرکز روی محصولات پرفروش، شاهد کاهش ۴۰درصدی CPA و کاهش ۳۳درصدی نرخ Conversion در کل محصولات هستیم.
معایب:
معایب این استراتژی بسیار ساده است: در صورت استفاده از متد ID محصول، لیست طویلی از محصولات خواهید داشت که باید به‌صورت مداوم پیگیر آن باشید. بسته به حجم موجودی این کار به سرعت می‌تواند از کنترل خارج شود. اگرچه تقسیم بندی و سفارشی سازی عوامل حیاتی برای ایجاد یک حساب کارآمد هستند، اما ضروری است که به پیامد کاری که می‌کنید واقف باشید.
تقسیم بندی ۱۵۰۰۰محصول بر اساس ID، تلاش برای تخصیص بودجه مناسب برای هر کدام و بررسی هر کدام از این تقسیم بندی‌ها مانند Dayparting و Geotargeting تقریباً غیر ممکن است.
به همین شکل، اگر موجودی محصولات به‌صورت منظم در حال تغییر باشد، باید به‌صورت مداوم پیگیر کمپین خرید خود باشید. هرچقدر که میزان آگاهی شما نسبت به عملکرد محصولات خود افزایشمی یابد، روش‌های بیشتری برای تنظیم کمپین خرید جهت بهبود عملکرد و افزایش درامد وجود خواهد داشت.
 
در نهایت بعد از بررسی این موارد، در مورد اینکه کدام استراتژی بهترین راهکار برای شما خواهد بود، ایده‌هایی خواهید داشت. عوامل زیادی در موفقیت کمپین‌های خرید دخیل هستند: نگهداری یکی از مهم‌ترین آنهاست و از آن مهم‌تر ساختار کمپین است. با یافتن بهترین ساختار برای کسب و کار خود، پی خواهید برد که مدیریت و کسب موفقیت در کمپین‌های خرید ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

موارد مرتبط

اگر شما در مورد این مطلب نظری دارید در اینجا بنویسید

برای ارسال پیام پر کردن فیلدهای نام، ایمیل و پیام شما الزامی اند.

آخرین نظرات کاربران
  • طراحی فروشگاه اینترنتی مایکروتل پلاس
  • طراحی وب سایت شرکت چکاد جنوب
  • طراحی سایت هتل پارسیان
  • طراحی فروشگاه اینترنتی اگزیف
  • طراحی سایت پرتو قشم
  • طراحی سایت صنایع غذایی بهروز
  • طراحی سایت زمرد پسته پارس
  • طراحی سایت آتی ساز
  • طراحی سایت شبکه البرز
  •