seo for ecommerce

سئو در سایت های فروشگاهی

زمان مطالعه 14 دقیقه
سئو در سایت های فروشگاهی

آمارهای تجارت الکترونیک با استفاده از موبایل ، به قدری شگفت آور است که به تغییر در نحوه کسب و کار شما منجرخواهد شد. برای شما که به تجارت الکترونیک اهمیت می دهید ، مطالعه این مقاله آمار و ارقام جالب توجهی در اختیارتان قرار خواهد داد. خرید از طیق موبایل بسیار گسترده و متداول است. اگر شما تا کنون اقدام به این کار نکرده اید، متاسفانه در حال عقب ماندن از قافله تکنولوژی خواهید بود. امروزه، تمامی فعالیت ها به موبایل ختم می شود.

بازار اینترنتی و سایت های فروش آنلاین که دارای فهرستی از اقلام و محصولات می باشند با چالش های ویژه ای از سئو رو به رو می شوند. برای مثال 3 سال برای راه اندازی فروشگاه آنلاین Binpress زمان صرف شده است، جستجوی اُرگانیک منبع شماره یک برای ترافیک این وب سایت محسوب می شود و همچنان موارد بسیاری برای فراگیری و پیاده سازی وجود دارد. پیش از آنکه به شرح چالش های متداول سئو سایت فروشگاهی بپردازیم، چند واژه که در زمینه سئو زیاد به گوش شما می خورد را شرح می دهیم:

بازار اینترنتی (marketplace)

یک وب سایت که شامل فهرستی از محصولات و خدمات و پیشنهادات ویژه است. اقلام موجود در این گونه وب سایت ها اغلب توسط کاربران آن تولید و ارائه می شوند و نه مدیران سایت. از انواع این بازارهای اینترنتی می توان به eBay، AirBnB، oDesk،CreativeMarket و … اشاره کرد. در این مقاله برای بازارهای اینترنتی که دارای فهرست های طولانی مدت اند (به زودی منقضی نمی شوند) به ارائه راهکارهائی می پردازیم. البته برخی از راهنمائی ها برای هر انواع فهرست ها قابل انجام است.

محصولات (products) 

فهرستی از کالاها که در بازار اینترنتی قرار داده شده اند ، به اختصار، “محصولات” نامیده می شود. “محصولات” می تواند تنوعی از انواع کالاها، خدمات، پیشنهادات و … باشد.

تولید فهرست ها و صفحات محصولات محتوا گرا

خط مشی رسمی گوگل محتوای غنی و مفید است. ( در این مقاله بیشترین تمرکز بر روی گوگل است، چرا که این موتور جستجو ، در نوع خود بهترین است) با تولید محتوای خوب، افراد از طریق لینک ها به وب سایت شما رجوع می کنند، گوگل به آن توجه می کند و ترافیک بالایی به سمت وب سایت شما روانه می شود.
در حالیکه این کار به آسانی تولید محتوا برای وب سایت هائی که به طور مستقیم با محتوا سروکار دارند (مانند وبلاگ ها) به نظر می رسد، اما محتوای صفحات فهرست و صفحات محصولات یک فروشگاه آنلاین گونه ای کاملا متفاوت است. معمولا افراد صفحات محصولات را به دلیل عدم وجود ” محتوای خوب” به اشتراک نمی گذارند و تنها به انتشار و لینک سازی برای صفحات محصولات خاص بسنده می کنند ، اما کاربران تمایل بیشتری به مطالعه نقد و بررسی یک محصول از خود نشان می دهند . بنا بر این به تولید این گونه محتواها برای محصولات خود اقدام کنید. در نوشتن نقد و بررسی ها لازم به سخت گیری زیاد نیست زیرا هدف از نوشتن این مطالب تولید یک اثر ادبی ویژه و قابل توجه نمی باشد.
این مطلب در فروشگاه های اینترنتی که محتوا توسط کاربران تولید می شود نیز صادق است. حتی اگر نویسنده قهاری هم باشید، نوشتن نقد و بررسی برای تمامی محصولات موجود در فروشگاه اینترنتی شما کار دشواری خواهد بود. به علاوه، اگر تیمی برای تولید محتوا تشکیل دهید، باز هم تنها شمائید که به عنوان فروشنده کالا تمامی جرئیات محصولات خود را به خوبی می دانید و نیاز دارید پیش نویس های تولید شده را بازنگری کنید. به طور مشابه، صفحات فهرست نیز از شانس کمی برای اشتراک گذاری و لینک شدن برخوردارند. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا کسی به لینک کردن و یا توئیت کردن فهرست محصولات اقدام نمی کند؟ با در نظر گرفتن این موارد، روش های بسیاری وجود دارد که می توانیم با استفاده از آن ها به نتایج بهتر درارتباط با صفحات محصولات دست یابیم.

لینک سازی داخلی پیشرفته

صفحه نخست وب سایت ( صفحه ای که معمولا بیشترین مسئولیت را در وب سایت شما برعهده دارد) می بایست دارای لینک به صفحات فهرست محصولات و برخی از محصولات به طور مستقیم باشد. صفحات فهرست محصولات نیز می بایست به صفحه تمام محصولات لینک شوند. این مبحث بسیار ساده به نظر می رسد اما با بررسی برخی سایت ها می توان دید که لینک سازی مستقیم از صفحات فهرست محصولات به صفحه نمایش یک محصول انجام نشده است. همواره نیاز است که لینک سازی را در اولویت قرار دهید. اگر صفحه ای دارای فرم می باشد ، از اینکه یک فرم از نوع Get می باشد اطمینان یابید و در صورت امکان از لینک ها استفاده کنید چرا که لینک ها قابل دسترس ترین فرمت برای موتورهای جستجو هستند. به علاوه، محصولات مرتبط می بایست به یکدیگر لینک شوند. همچنین، از صفحات دیگر موجود در وبسایت نیز باید به صفحه محصولات لینک ساخته شود. به ویژه صفحاتی که از امکان اشتراک گذاری بالائی برخوردارند.

از نیروی لینک سازی به صفحات محصولات استفاده کنید.

در مقایسه با وب سایت های فروش آنلاین متداول، میتوان وب سایت های بازار اینترنتی را منحصر به فرد دانست. در این گونه بازارها دو نوع تراکنش توسط کاربران انجام می شوند. مصرف کنندگان ( بازدید کنندگان و خریداران) در صورتی که از کالاهای موجود در سایت رضایت کامل داشته باشند، محصولات را به اشتراک می گذارند، اما فروشندگان که منتشر کنندگان محتوای وب سایت هستند انگیزه بیشتری برای به اشتراک گذاری کالاها دارند و می توانند با دریافت آموزش های لازم، نحوه صحیح اشتراک گذاری محصولات و خدمات را فرا گیرند. این امر با تعامل با منتشرکنندگان و درک نیازهای آن ها صورت می گیرد. همچنین با خلاصه کردن نکات کاربردی و تولید راهنما، منتشر کنندگان به منبع جامعی دسترسی خواهند یافت که در هنگام اضافه کردن آیتم ها به کمک آن ها می آید.

ساخت لینک ها به صورت دستی دنبال کنید.

در ابتدا، افراد زیادی به جستجوی محصولات شما نخواهند پرداخت در نتیجه به شیوه اُرگانیک بازدید کنندگان کمتری خواهید داشت. معمولا، روشی که برای شروع بسیار مناسب است درخواست از افراد برای لینک شدن به وب سایت شما است.

این بخش از سئو “link building” نام دارد و تا زمانی که به سرچ اُرگانیک دست نیافته اید ، می توانید از این روش استفاده کنید. سرچ های اُرگانیک به افزایش ترافیک وب سایت منجر می شوند و رتبه وب سایت شما را بهبود می بخشند. گوگل این گونه لینک ها را “link scheme” می خواند. روش های بسیاری برای لینک سازی وجود دارند که روش های پر هزینه ای به شمار می روند. در اینجا به معرفی برخی روش های کاربردی اشاره خواهیم کرد:

کتابخانه هائی را بیابید که لیستی از پروژه های مشابه دارند و از سازندگان آن ها ها بخواهید در پروژه های مرتبط ، اسم پروژه شما را نیز بیاورند. مقاله هائی را بیابید که اسامی رقیبان شما را در آن ها قید شده است، و درخواست کنید نام شما نیز در آن ها درج شود. در جستجوی سایت هائی باشید که محصول و یا برند شما را ذکر کرده اند اما لینکی به وب سایت شما قرار نداده اند، و درخواست کنید لینکی به وب سایت شما قرار داده شود.

توضیحات قانع کننده برای محصولات خود تولید کنید.

حتی اگر محصولات به خودی خود نکات جالبی ندارند، می بایست محتوای مرتبط و در جهت حمایت ازمحصول تولید کنید. مطالبی مانند طریقه استفاده و یا خود آموزها می تواند ارزش بالائی به کالای شما اضافه کند و برای برخی مخاطبین جذاب باشد. تولید محتوای خوب و مرتبط، نسبت به راه حل های فنی، به هزینه و منابع بیشتری نیاز دارد. اما اگر به طور مناسبی تولید شود بسیار موثر خواهند بود. برای مثال، Airbnb صفحات فرودی جالبی دارد و به شما نشان می دهد در همسایگی مکان های مختف چه امکاناتی وجود دارد و صفحات فهرست به خوبی کار شده است.

صفحات فهرست

فهرست محصولات، خدمات، پیشنهادات و … جزءِ اصلی هر بازار و فروشگاه اینترنتی به شمار می رود. این صفحات عموما دارای شماره گذاری صفحات و یا pagination می باشند ( در هر صفحه تعداد مشخصی ازآیتم ها قرار داده می شود) و همچنین برای مکان یابی یا navigation در بین صفحات نیز می توان از این شماره گذاری ها استفاده کرد. ( با فیلتر کردن فهرست آیتم ها می توان به کتگوری های خاص دسترسی پیدا کرد) . هنگامی که تعداد آیتم ها افزایش پیدا می کند ، دو مسئله پدیدار خواهند شد.

فاصله کلیک

با افزایش تعداد آیتمها، نمی توان فهرست محصولات را در یک صفحه جای داد. همچنین تمامی شماره های صفحات را نیز نمی توان در قسمتpagination نمایش داد. باید به انتقال آیتم ها به صفحات خیلی دور توجه کرد. برای مثال آیتم های موجود در صفحه پنجاهم که عمق بیشتری نسبت به صفحه اول دارند به راحتی توسط موتور جستجو یافت نخواهد شد و ربات جستجو می بایست جستجوی زیادی انجام دهد. چنان که در بالا شرح داده شد، لینک های داخلی برای موتور های جستجو بسیار مهم هستند. به واسطه این لینک ها موتور جستجو می تواند فهرستی از محصولات را بیاید. به ویژه محصولاتی که لینک های خارجی ندارند توسط این روش بازیابی می شوند.
یکی از شاخص هائی که گوگل به منظور ارزیابی اهمیت یک صفحه استفاده می کند، میزان پرش ها (hops) از صفحه نخست است. (گاهی اوقات به این حالت، فاصله ی کلیک گفته می شود). برای مثال، صفحه ای که 3 لینک از صفحه نخست فاصله دارد نسبت به صفحه ای که با 10 لینک فاصله از صفحه نخست قرار گرفته است، در عمق کمتر قرار گرفته است و رتبه بالاتری خواهد داشت.
لیست شماره صفحات یا همان pagination با وجود صفحات درعمق زیاد ، باعث آسیب به وب سایت خواهند شد. ما در عمل متوجه این امر شدیم. یعنی با گذشت زمان، کالاهائی که ترافیک بالائی از طریق سرچ اُرگانیک داشتند ، شروع به کمرنگ تر شدن کردند. تا جائیکه به طور کل از نتایج جستجو حذف شدند. در نهایت، استدلال ما برای این مسئله، وجود فاصله کلیک بود. چرا که این موضوع تنها پارامتری بود که دستخوش تغییر شده بود و دیگر پارامترها کاملا یکسان نگه داشته شده بودند. اما این تئوری با اعمال راه حل های زیر، به درستی ثابت شد و صفحات مذکور بار دیگر رتبه خود را در صفحات نتایج جستجو (SERP) بازیافتند. اما راه حل ها:

1. متا تگ rel =next,prev

می توان فهرست شماره گذاری شده صفحات را به عنوان بخشی از یک سری به گوگل معرفی کرد. این کار با استفاده ازmeta link tag انجام می شود. کافیست خصوصیت rel را با مقادیر next و prev تعریف کنید. این روش درofficial Google webmaster blog به تفصیل شرح داده شده است.

2. نمایش تمام لینک های شماره صفحات در یک صفحه

ممکن است این روش با توصیه های گوگل در تضاد باشد، اما با استفاده از آن شماره تمامی صفحات در دسترس خواهند بود و کوتاه ترین فاصله کلیک ایجاد می شود.
رویکرد استفاده از یک pagination مدرن، می تواند به خوبی عمل کند. برای مثال، هنگامی که به دلیل بالا بودن تعداد آیتمها تعداد انتقالات به صفحه بعدی زیاد است، می توانید تمامی لینک ها را در یک صفحه قرار دهید و آن ها را به وسیله JavaScript پنهان کنید. موتورهای جستجو و متن خوان هائی که به جاوا اسکریپت مجهز نیستند، لینک شماره صفحات را به صورت نرمال مشاهده می کنند، در حالی که با فعال کردن جاوا اسکریپت می توان با تعبیه دکمه ای به تمامی آیتم بعدی به طور پشت سر هم دسترسی پیدا کرد و دیگر نیازی به رد کردن یک به یک صفحات وجود نخواهد داشت. این رویکرد در سایت Binpress استفاده شده است.
توسط جاوا اسکریپت غیر فعال، شماره صفحات به صورت پی در پی نمایش داده می شود. این شیوه ممکن است از لحاظ بصری جذاب نباشد اما یک روش کاربردی به شمار می آید. با فعال کردن جاوا اسکریپت ، pagination پنهان می شود و با استفاده از دکمه “نمایش پروژه های بیشتر” ، پروسه لود کردن آیتم های بعدی آغاز می شود و تا زمانی که دکمه ” توقف لود شدن” را انتخاب نکنید ، این پروسه ادامه می یابد ، تا زمانی که به فوتر دسترسی پیدا کنید.
اگر تعداد آیتم های زیادی برای نمایش دارید، از نمایش آیتم ها بدون فعال شدن جاوا اسکریپت نیز ، اطمینان حاصل کنید. وب سایت Flickr از این نوع pagination استفاده می کند و هنگامی که جاوا اسکریپت غیر فعال باشد، امکان دسترسی به صفحات داخلی وجود ندارد. (در واقع، تصاویر بدون جاوا اسکریپت امکان لود شدن را ندارند)

محتوای تکراری وصفحات ایندکس

در هنگام سرچ آیتم ها ، ترکیب فیلتر های اعمال شده بر روی فهرست صفحات ، ممکن است نتایج یکسانی را برگرداند. رایج ترین مورد ترکیب فیلترهائی است که منجر به برگرداندن هیچ نتیجه ای نمی شود. از آنجائیکه URL های متفاوتی وجود دارند ( در نظر بگیرید به همان شیوه ای که در بخش لینک سازی داخلی بحث شد، در حال استفاده از لینک هائی جهت فیلتر کردن هستید)، گوگل این گونه صفحات را به عنوان محتوای تکراری شناسائی می کند. هنگامی که این مسئله رخ می دهد، گوگل نیاز به تصمیم گیری در مورد URL یا محتوائی دارد که می بایست در صفحه نتایج، نمایش داده شود. بنابراین انتخاب در هر لحظه حول چندین لینک می گردد و بازدید کنندگان ممکن است هر کدام از این نتایج را مشاهده کنند. برای جلوگیری از این مشکل و برای تثبیت رتبه صفحه برای کتگوری ها، می بایست از URL های متعارف استفاده کرد. توسط این روش، برای محتوای دردسترس از طریق URL های چندگانه و پیوند آن ها، رتبه بندی لینک ها ارتقاء پیدا خواهد کرد.
بدین منظور rel=canonical meta tag مشخص خواهد کرد کدام URL، نسخه متعارف صفحه (یا URL ) می باشد. یکی ازعوارض جانبی ترکیب فیلترها و ساخت URL های متفاوت، ایندکس شدن تمامی آن ها توسط گوگل است. قبل از متعارف سازی URL ها ، تعداد ایندکس های Binpress به 330K افزایش پیدا کرده بود در صورتی که این تعداد صفحات بی معنی به نظر می رسید. پس از متعارف سازی URL و دستیابی به ترکیب فیلتر اصلی، این عدد به 8.3k کاهش پیدا کرد و ثابت ماند.
گوگل امکان ایندکس کردن 330K صفحه را نیز دارد، اما تعداد زیاد صفحات مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. از این رو، بسته به میزان اهمیتی که گوگل برای صفحات وب سایت شما در نظر می گیرد و زمان انتظاربرای ایجاد تغییرات در محتوای آن ها، ایندکس کردن صفحات و به روز رسانی ایندکس ها روند کند تری را به خود اختصاص خواهد داد. اگر خواهان اعمال تغییرات و بهینه سازی وب سایت خود هستید تا گوگل با سرعت بالاتری به ایندکس صفحات وب سایت شما بپردازد، تعداد صفحات را به حداقل برسانید.
آمار جستجوی ربات در ارتباط با وب سایت مذکور در Google Webmaster Tools نشان می دهد که این جستجو تقریبا ثابت است و میزان آن هر روز تقریبا 4k بوده است و این بدان معناست که کل وب سایت در عرض دو روز ایندکس گذاری می شود و پس از دو روز این روال تکرار می شود در صورتی که در حالت قبلی که تعداد صفحات بسیار بالاتر بود، این پروسه به سه ماه زمان احتیاج داشت. لذا این روش، یکی از شیوه های ساده سازی وب سایت است. ربات ها به دلالیل گوناگون، برخی صفحات را بیش از سایرین رصد می کنند. واضح است که ایندکس کردن صفحات از روی اولویت بندی انجام می شود. با استفاده از نقشه سایت یا همان sitemapمی توان اهمیت صفحات را از نظر گوگل بالاتر برد. با مشخص کردن اولویت ها و میزان به روز رسانی ها، می توانید به گوگل کمک کنید برای جستجوی مطالب توسط ربات خود، انتخاب آگاهانه تری داشته باشد. نقشه سایت برای وب سایت های داینامیک هم می تواند مفید واقع شود، می توان بازار اینترنتی که فهرست محصولات توسط کاربران تولید می شود، را نمونه ای از این وب سایت ها دانست. لیست های جدید به سرعت در نقشه سایت منعکس می شوند و برای اضافه شدن به سرچ گوگل (برای ایندکس شدن) نسبت به باقی آیتم ها شانس بیشتری پیدا خواهند کرد. بهینه سازی نحوه نمایش در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPها) رتبه دار شدن محصولات در نتایج جستجو مرحله اول است. پس از آن، می بایست افراد را به کلیک کردن بر روی لینک های وب سایت وادار کنید. عوامل بسیاری وجود دارند که می توانند تاثیر گذار باشند تا کاربران تنها به مرور نتایج جستجو بسنده نکنند و بر روی آن ها کلیک کنند.

عنوان و توضیحات

گوگل از meta title و description tag ها برای تولید صفحات نتایج استفاده می کند، با بهینه سازی این المان ها به منظور واضح تر شدن و مرتبط بودن آیتم ها با کلمات سرچ شده، می توان تفاوت بزرگی در میزان کلیک در SERP ها ایجاد کرد.
عنوان ها می بایست مختصر و مفید باشند و مفهوم صفحه را در 4 تا 5 کلمه خلاصه کنند. با توجه به این مطلب، ایده ای از Stack overflow گرفتیم و کلمات کلیدی محصول را نیز به عنوان آن افزودیم که به موجب آن جستجو های مرتبط با محصول را کسب خواهیم کرد.
از آنجائیکه بازارهای اینترنتی فهرست محصولات مخصوص به خود را دارند، داشتن فیلد هائی برای درج توضیحات کوتاه می تواند هم برای فهرست داخلی و هم برای صفحات SERP مفید واقع شود. این کار فرصتی برای بهینه سازیِ میزان کلیک بر روی هر دو فهرست را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
میکرو فرمت ها
این نوع فرمت های داده ای استاندارد، نشانه گذاری های خاصی هستند که اطلاعات معنائی مازادی تامین می کنند. (microformat ها را snippet های قدرتمند می خوانند) بسته به نوع محتوائی که در فهرست محصولات خود دارید، می توانید انواعی از فرمت های میکرودیتا را برای ارسال اطلاعات بیشتر به موتورهای جستجو انتخاب کنید. به علاوه، با این روش موتور های جستجو به بهینه سازی نحوه نمایش نتیج مربوط به وب سایت شما در صفحات SERP نیز کمک می کنند.
نمونه هایئی از محتواها عبارتند از:

  • نظرات و کامنت ها
  • افراد
  • محصولات
  • کسب و کار ها وسازمان ها
  • دستورالعمل ها
  • رخدادها
  • ویدئوها

محتواهائی که به وسیله نشانه گذاری های میکروفرمت ها تگ شده باشند، ممکن است به صورت متفاوتی در SERP ها نمایش داده شوند. برای مثال، “نظرات” ممکن است رتبه بندی مطلب را نیز در صفحه نتایج سرچ نمایش دهد، و یا تصویر کاربری که نظر خود را درج کرده است نیز قابل مشاهده باشد . همچنین در ارتباط با “محصولات” قیمت محصول و رتبه بندی ممکن است نمایش داده شود، برای “ویدئوها” تصویری کوچک از ویدئو قرار داده شود و … نمایش نتایج با ظاهری مناسب در صفحه SERP می تواند به جذب مخاطبین و مشارکت بیشتر آن ها بیانجامد. URL های با معنی و ساخت یافته
سرمایه گذاری بر روی نحوه نمایش URL ها در کنار کارائی آن ها، می تواند منافعی برای سئو و همینطور جذب مخاطبین به همراه داشته باشد. از نقطه نظر فنی، آسان ترین روش برای لینک کردن محصولات در فهرست محصولات ، اشاره به شناسه منحصر به فرد آیتم مورد نظر است. این امر گاهی اوقات با یک اینتیجر(integer) که مقدار آن افزایش پیدا میکند، انجام می پذیرد. این روش URL را مانند عبارت زیر نمایش خواهد داد:
/listing/view/id/594
اما این روش برای بازدید کنندگان سایت معنی خاصی نخواهد داشت. همچنین شما فرصت انتقال اطلاعات بیشتر به موتورهای جستجو را از دست خواهید داد. برای یک بازار اینترنتی و یا فروشگاه آنلاین، پیشنهاد می شود عنوان محصول را نیز در URL درج کنید. این کار با جابجائی پارامتر های query با ساختاری فولدرمانند انجام خواهد شد. پلاتفرم های مختص بلاگ ها نظیر WordPress برای مدت زیادی از این روش استفاده می کنند. وُردپرس، URL هائی با ظاهر بهتر را جایگزین ID post کرده است. URL های جدید تاریخ پُست و عنوان را با استفاده از اسلش ها جداسازی کرده اند. (این روش را ساختار فولدری می نامیم)
به جایی حذف کامل فهرست ID ها و اضافه کردن لایه ای جدید از شناسه های محصولات (مانند آنچه در ارتباط با وُردپرس گفته شد)، می توان مانند آنچه در Stack overflow آمده است، با یک روش هیبریدی ادامه داد. شناسه های منحصر به فرد ( معمولا از نوع صورت اینتیجر) و ساختاری توصیفی از جننس استرینگ(string) به ساختن URL کمک خواهند کرد.
در ادامه کار، به صفحات محصولات رفته و URL هائی به شکل زیر ترتیب خواهیم داد:
این URL برای محصولی با نام VideoStream SDK for iOS با شناسه منحصر به فرد 1322 تولید شده است. صفحات زیرمجموعه یک محصول، از جمله کامنت ها، نقد و بررسی، پشتیبانی و … دارای URL با ساختار فوق می باشند که علاوه بر موارد فوق، از یک فولدر داخلی اضافی نیز برخوردار می باشند. برای مثال به ترتیب داریم:
/comments و /reviews و /support
با استفاده از پیاده سازی مدرن MVC، این گونه ساختارها برای URL به آسانی امکان پذیر خواهد بود. ( در اینجا برای طرح این URL از Zend Framework router استفاده شده است.)
تذکر: در راهکار مذکور، قسمت استرینگ مربوط به URL ، بر روی محصول موجود در نتیجه سرچ تاثیری نخواهد داشت. ( تنها شناسه عددی این مورد را کنترل خواهد کرد) . در ابتدا به این موضوع توجه زیادی صورت نمی گرفت اما URL های چندگانه که یک محصول را نمایش می دادند مشکل محتوای تکراری را برای موتور های جستجو پدید می آوردند که در مباحث بالائی به طور کامل توضیح داده شده است.
اگر چه راه حل های بهتر در مقایسه با تگ های متعارف ، موجب تولید 301 redirect (خطای انتقال دائمی صفحه) برای URL خواهد شد. این امر موتور جستجو را به داشتن نسخه جاری URL در خط آدرس خود ملزم خواهد کرد و این امر بدون در نظر گرفتن نحوه نمایش لینک مورد جستجو انجام می شود. این قضیه با موردی که در ارتباط با فهرست محصولات شرح داده شد، متفاوت است (موردی که با ترکیب فیلترها، نتایج یکسانی برگردانده می شد). این شرایط با گذشت زمان و اضافه شدن محصولات جدید به فهرست دستخوش تغییر می شود.

URL های ساخت یافته برای فهرست محصولات

URL های مربوط به صفحات فهرست محصولات نیز می بایست مرتب شوند. با جایگذاری پارامترهای query با ساختار فولدری می توان به این مهم دست یافت. نمونه ای از URL مربوط به فهرست محصولات می تواند شبیه این مورد باشد:
پیشوندِ : می تواند حالت داینامیک داشته باشد و متغیرهای هم نام را نمایش دهد. این URL جایگزین آدرس هائی به شکل زیر شده است: که حالت خوانا و روان تر آن عبارتست از:
این روش، به ترتیب نمایش خود در آدرس، باعث انتقال سلسله مراتب URL به موتور های جستجو می شود . این نمونه خوبی برای ساختار فولدری به شمار می آید.

ای جکس و موتور های جستجو

AJAX روشی متداول برای دست یابی به جذب کاربران وب سایت است که تنها با تغییراتی در قسمت هائی از صفحه و ارسال اطلاعاتی به سرور- بدون لود مجدد صفحه – انجام خواهد شد. اگر چه، تنها با استفاده از AJAX برای نمایش محتوا، و در حالیکه روشی دیگر برای این کار موجود نباشد، از نمایش محتوا در موتورهای جستجو جلوگیری خواهد شد. چرا که موتورهای جستجو به صورت آماری به صفحات سر میزنند و جستجوکنندگان را بیشتر از محاورات کاربران، در معرض نمایش لینک ها قرار خواهند دارد.
چندین روش برای حل این مشکل وجود دارد. روش هائی مانند content fragments که توسط گوگل پشتیبانی می شود. این روش به پیشرفتی روز افزون دست خواهد یافت که از روش ساخت نسخه های ویژه با استفاده از پارامترهای query کاربردی تر خواهد بود. لذا ، می بایست محتوا را بدون در نظر گرفتن AJAX تولید کرد و لینک سازی را به درستی انجام داد، پس از آن برای ارتقاءِ زمان لود شدن و رضایت بیشتر کاربران، چاشنی AJAX را به آن افزود. این رویکردی است که ما در صفحات محصولات از آن استفاده کرده ایم. با کلیک بر روی زبانه ها(tabs) محتوای زبانه تغییر خواهد کرد (منظور نوار کناری و یا هدر ها نیست) . اما این زبانه ها مرجعی برای لینک ها نیز می باشند و با کلیک بر روی آن ها و باز کردن در صفحه ای مجزا ، نسخه ای کامل از محتوای موجود در آن را مشاهده خواهید کرد که این کار توسط یک موتور جستجو نیز قابل انجام می باشد. در حالاتی مشابه، صفحات فهرست محصولات در شماره گذاری صفحات و مکان یابی فیلترها، دارای لینک های واقعی خواهد شد. این امر منجر به فیلتر همزمان چند ویژگی و دست یابی به آیتم های متعدد می شود در حالی که جاوا اسکریپت نیز فعال است.


سخن پایانی

در حالیکه گوگل اعتماد ما را جلب کرده است و در برابر رقابت بسیار سنگین، به رتبه بندی مطلوب محتوای وب سایت ها کمک می کند، اما نباید فراموش کنیم که همه چیز به ” تولید محتوای خوب” ختم نمی شود. شاخص ها و فعالیت های بسیاری برای رتبه بندی مناسب وب سایت در موتور های جستجو وجود دارند. این امر برای بازارهای اینترنتی و فروشگاه های آنلاین نیز صدق می کند. این وب سایت ها معمولا “محتوای” غیر جذاب و نامناسب برای اشتراک گذاری دارند و از نظر کیفی نیز متفاوت اند . چرا که تولید محتوا در این وب سایت ها توسط کاربران انجام می شود. به علاوه، این وب سایت ها در بسیاری از صفحات منتشر شده اند و می توان گفت به عنوان مخالفی با وب سایت های SaaS (software as a service) که معمولا صفحات محتوای اندکی دارند و یا وب سایت های خبری که معمولا برای آخرین اخبار بهینه سازی می شوند، شناخته می شوند. این مباحث بسیار گسترده هستند و تمرکز این مقاله ، تنها بر روی بخش های خاص (بازارهای اینترنتی و فهرست محصولات) وب سایت ها بود.

دیدگاه شما چیست؟