5 critical seo tips for e-commerce websites

5 نکته مهم سئو فروشگاه اینترنتی

زمان مطالعه 3 دقیقه
نکات سئو در فروشگاه اینترنتی با هدف افزایش بازدید

در فروشگاه‌ اینترنتی هر چقدر که ساختار سئو قوی‌تر و بهینه‌تر باشد، بازدید کننده و در نتیجه فروش بیشتری خواهید داشت. بدست آوردن بازدید کننده در فروشگاه اینترنتی بسیار دشوارتر از وب‌سایت‌های دیگر است. به عنوان مثال اگر شما یک وب‌سایت تفریحی یا خبری داشته باشید می‌توانید از همان هفته‌های اول انتظار ورودی خوبی را از راه موتورهای جستجو داشته باشید. اما گاهی اوقات یک فروشگاه اینترنتی با اینکه چند ماه از تأسیس آن می‌گذرد نمی‌تواند ورودی خوبی داشته باشد.

 یکی از دلایل عدم ورودی کاربران در فروشگاه های اینترنتی اینست که در حالت عادی جستجو برای خرید از اینترنت در مقایسه با جستجوی عناوین سرگرمی و خبری بسیار کمتر است. با این حال با رعایت قوانین سئو می‌توان کاری کرد تا بازدید کننده بیشتری وارد فروشگاه اینترنتی شما شود. در این مقاله به  5 نکته مهم برای بهینه سازی ساختار سئو فروشگاه‌های اینترنتی می‌پردازیم.
 

بهینه سازی متاتگ ها (Meta Tags)

هر یک از صفحه‌های وب‌سایتتان را با یک عنوان و توضیح منحصر به فرد برچسب گذاری کنید. موتورهای جستجو به عناوین مختلف و متنوع علاقه زیادی دارند. شما می‌توانید برچسب‌های متا (Meta Tags) را در قسمت H کد HTML هر صفحه درج کنید. بیشتر بسترهای فروشگاه ساز امکان تعیین Meta Tag برای صفحات مختلف را دارند. برچسب عنوان (Title Tag) هنوز هم یک عامل مهم در بهینه سازی بازدهی فروشگاه در موتور جستجو است.
 

بهینه سازی آدرس صفحات

با وجود تغییرات گسترده در ساختار الگوریتم های مورد استفاده موتورهای جستجو، ساختار آدرس هر صفحه هنوز هم یک فاکتور مهم در ساختار سئو است، پس مطمئن شوید که آنها را به درستی تنظیم می‌کنید. از تعدادی واژگان کلیدی مرتبط با موضوع صفحه در آدرس‌های هر صفحه استفاده کنید، اما از آدرس‌هایی که بیش از اندازه طولانی هستند بپرهیزید. از خط تیره کوتاه برای جداسازی واژگان کلیدی استفاده کنید، و از زیر خط‌ها و نمادها اجتناب نمایید.
شما به مقداری دانش فنی برای اجرا و پیاده سازی بازنویسی آدرس وب نیاز خواهید داشت. زیرا‌ CMSهای آماده فروشگاه ساز این کار را به صورت خودکار انجام نمی‌دهند.
 

افزودن محتوای منحصر به فرد به فروشگاه

معمولاً شما رقبای زیادی دارید که محصولات یا خدماتی مشابه شما ارائه می‌کنند. بنابراین باید چیزی در محتواهای فروشگاه شما باشد که در سایر فروشگاه‌ها نیست. سعی کنید با ارائه تصاویر منحصر به فرد و محتوای متنی تولیدی خودتان نوشته‌اید، شاخص باشید. از کپی کردن متن توضیحات از سایر فروشگاه‌ها خودداری کنید! چون چیزی نصیبتان نمی‌کند. با افزودن توضیحات اختصاصی به گروه‌ها و صفحه‌های محصولتان، نه تنها در حال ارائه محتوای بیشتر به موتورهای جستجو به منظور شاخص بودن هستید، بلکه اطلاعات بیشتری را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌آورید.
 

سرعت بارگذاری وب‌سایت

فرقی ندارد شما چه محصولی می‌فروشید یا چه خدماتی ارائه می‌کنید. بازدید کنندگان وب‌سایت‌ (که در اینجا مشتریان شما هستند) همیشه از بازدید وب‌سایت‌هایی که سریع بارگذاری می‌شوند لذت می‌برند. یک فروشگاه اینترنتی که به کندی بارگذاری می‌شود، یکی از دلایل از دست دادن مشتری است. هیچ کس دوست ندارد چند دقیقه در انتظار باز شدن یک صفحه منتظر بماند. اگر چه کیفیت عکس محصولات مهم است، ولی نباید حجم‌ها آن‌قدر زیاد باشد که مشتری قید صفحه را زده و آن را ببندد. علاوه بر توجه بر حجم صفحات، از کیفیت و سرعت سرور وب‌سایت خود نیز مطمئن شوید. از سوی دیگر در ساختار الگوریتم های جدید، سرعت بارگذاری یکی از مهم ترین عوامل رتبه بندی در موتورهای جستجو محسوب می شود.
 

لینک‌های داخلی

لینک‌های داخلی برای بهینه سازی موتور جستجو مهم هستند. همان لینک‌هایی که شما در صفحات مختلف درج می‌کنید و بازدید کننده را به صفحات دیگر وب‌سایتتان انتقال می دهید. هر زمان که فرصتی برای لینک به یک صفحه محصول به دست آوردید، می‌بایست این کار را انجام دهید. مثلاً محصول جدیدی را در فروشگاه درج کرده‌اید، در توضیحات می‌توانید بگویید این محصول نسبت به فلان محصول (لینک) این تفاوت‌ها را دارد. البته استفاده از لینک‌های داخلی می‌بایست با میانه روی و اعتدال صورت گیرد. از هوش خود بهره بگیرید و برای پیوند دادن به هر واژه کلیدی که با آن روبرو می‌شوید کاملاً فکر کنید.
 
در پایان به یاد داشته باشید که در بحث بهینه سازی ساختار سئو استفاده از کلمات کلیدی و محتوای مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است و از این رو پیش از اقدام بدی نست تا با متخصصین این امور مشاوره‌ای داشته باشید تا در نهایت ناچار به دوباره کاری و صرف هزینه‌های چندباره نشوید.
 

دیدگاه شما چیست؟