Planning your website for seo optimization

برنامه ریزی برای بهبود سئو سایت

زمان مطالعه 20 دقیقه
برنامه ریزی برای بهبود کسب و کار اینترنتی

هر کسب و کار اینترنتی، متناسب با شاخه فعالیت خود، برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو و دیده شدن، کلمات کلیدی و روش‌های بازاریابی خاصی را باید دنبال کند، در این مقاله ما قدم به قدم شما را برای پیمودن مسیر برنامه ریزی بهبود سئو سایت همراهی می کنیم.

در این مقاله تلاش کردیم توضیحات کاملی را برای مدیران کسب و کارهای اینترنتی جهت بهبود سئو سایت به صورت فنی و تکنیکال ارائه کنیم، با این که کمی طولانی شده است اما حتماً ارزش خواندن بالایی دارد. با رعایت این موارد می توانید خیالتان را در از سئو سایتتان راحت کنید!

۱- ایجاد عنوان صفحات به صورت ویژه، بدون تکرار و صحیح 

با استفاده از تگ عنوان صفحه (page title tag)، عنوان صفحات در نتایج موتورهای جستجوگر نمایش داده می شوند. تگ عنوان به کاربران و موتورهای جستجو می‌گوید که عنوان این صفحه مشخصاً چیست؟ تگ عنوان در تگ هد در فایل HTML قرار می‌گیرد. با ایجاد عناوین ویژه برای صفحات وب سایت شما مسیر بهبود سئو وب سایت خود را شروع می کنید.

در نظر داشته باشید صفحات با عناوین تکراری برای موتورهای جستجو دو صفحه با یک مطلب یکسان در نظر گرفته می‌شوند، در صورتی که امکان دارد دو صفحه با عناوین یکسان دارای مطالب یکسانی نباشند.

تگ عنوان (Title Tag) معمولاً در اولین خط در نتیجه جستجوی مرتبط با وب سایت در صفحات نتایج جستجو مشخص می‌شود. کلماتی که در عناوین صفحات قرار می‌گیرد به صورت پر رنگ (Bold) در نتایج جستجو مشخص می‌شوند. این حالت به کاربران در تشخیص اینکه صفحه جستجو شده به جستجوی آنها مربوط می‌شود یا خیر کمک می‌کند.

عنوان اولین صفحه از وب سایت (Index) می‌تواند نام وب سایت یا نام تجاری کار شما باشد و یا شامل اطلاعات مهم دیگر مانند محل فیزیکی شرکت یا مطالب مهم دیگر می‌باشد. عنوان صفحه اصلی سایت ما شرکت آوادیس به عنوان نام تجاری و کیوردی است که می‌خواهیم بیشتر موتورهای جستجو روی آن تمرکز کنند.

کاربر به جستجوی کلمه شرکت آوادیس می‌پردازد. صفحه اصلی به عنوان نتیجه جستجو به همراه عنوانی که در خط اول لیست شده است ( توجه داشته باشید کلمه‌ای که کاربر جستجو کرد به صورت پر رنگ و بولد ظاهر می‌شود) مشخص می‌شود. اگر کاربران روی نتیجه کلیک کنند و صفحه را بازدید کنند عنوان صفحه در بالای مرورگر مشاهده می‌شود.

استفاده از تگ تایتل در سئو سایت
استفاده از تگ تایتل در سئو سایت

شرح محتوای صفحات وب را با انتخاب عنوان صحیح

برای بهبود سئو سایت خود عنوانی را برای صفحات وب سایت انتخاب کنید که با موضوعات محتوای صفحه وب ارتباط برقرار کند و محتوای آن صفحه را توضیح دهد توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:

 • انتخاب عنوانی که اصلاً به موضوع مطالب داخل صفحه ارتباطی نداشته باشد. 
 • استفاده از عناوین از پیش تعیین شده و مبهم مانند”untitled” و یا “new page1”

ایجاد تگ‌های عنوان ویژه بدون تکرار برای هر صفحه سایت

هر یک از صفحات وب شما باید تگ‌های عنوان ویژه داشته باشند که گوگل فرق یک صفحه را از صفحه دیگر تشخیص دهد. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: استفاده از تگ‌های عنوان یکسان برای همه صفحات وب سایت یا گروهی از صفحات وب سایتتان.

استفاده از عناوین خلاصه و توصیفی

عناوین می‌توانند هم خلاصه باشند هم حاوی اطلاعات مفید و مؤثر. اگر عناوین طولانی باشند در نتیجه جستجو بخشی از آن نمایش داده می‌شود. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:

 • استفاده از عناوین طولانی که برای کاربران مفید نیستند.
 • استفاده کردن از لغات کلیدی بدون استفاده در بین تگ‌های عنوان.

۲- استفاده از متا تگ توضیحات راهکار بهبود سئو سایت

خلاصه‌ای از مطالب را در تگ توضیجات صفحه وب سایت بنویسید. تگ های توضیحات در سئو به موتور جستجوی گوگل و موتورهای جستجوی دیگر خلاصه‌ای از مطالب آن صفحه را معرفی می‌کند. زمانی که باید برای عناوین صفحات از یک عبارت کوتاه یا چند لغت استفاده کنیم، می‌توانیم از یک جمله یا یک پاراگراف کوتاه در متا تگ‌های توضیحی استفاده کنیم.

سرچ کنسول گوگل (Google Search Console) دارای یک بخش تحلیل محتوایی است که به صورت دستی عمل می‌کند (HTML suggestions)، این بخش به شما درباره هر کدام از توضیحاتی که در متا تگ‌ها می‌تواند قرار می گیرد کمک می‌کند، مثلاً کوتاه یا بلند بودن، چندین مرتبه تکرار شدن مطالب (اطلاعات مشابه برای تگ عنوان نیز نمایش داده می‌شود.). تگ عنوان مانند متا تگ توضیحات در تگ هد در سند html شما قرار داده می‌شود.

متا تگ‌های توضیحی Meta Tag Description دارای اهمیت زیادی در بهینه سازی سایت هستند و ممکن است گوگل آن را به عنوان منتخبی از مطالب صفحه وب سایت شما در نظر بگیرد. وبلاگ اصلی وب مستر گوگل (Webmaster Central Blog Google) مطالبی جهت ارتقا محتوای توضیحی بخش‌های وب سایت شما به همراه روش‌های بهتر و بیشتر استفاده از متا تگ‌ توضیحات ارائه می‌کند. لغات برگزیده وب سایت در صفحه نتیجه جستجو به صورت بولد نمایش داده می شوند. 

این حالت به کاربران این نشانه را می‌دهد که متن داخل صفحه با مطلبی که آنها به دنبالش هستند مطابقت دارد. این بار این مثال نمایانگر گزیده وب سایتی است که در توضیحات متا تگ آن مطالب صفحات داخلی مثلاً شامل بخشی از یک مقاله (که توضیحات متا تگ ویژه دارند) نمایش داده می‌شود.

همچنین بخوانید : متاتگ های مهم در سئو

متاتگ توضیحات و بهبود سئو سایت
متاتگ توضیحات و بهبود سئو سایت

به صورت متناوب اطلاعات صفحات وب سایت را خلاصه کنید

توضیحاتی را در متا تگ‌ها بنویسید که هم اطلاع رسانی کند و هم موضوع مورد علاقه کاربران باشد زیرا آنها توضیحات متا تگ را به عنوان گزیده‌ای کوچک در نتایج جستجو می‌بینند. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:

 • توضیح عمومی صفحه مانند ” این یک صفحه وب است” یا این صفحه راجع به رمزارز است.
 • پر کردن توضیحات فقط با کلمات کلیدی.
 • نوشتن توضیحاتی که ارتباطی به محتوای صفحات ندارد.
 • قرار دادن تمام اطلاعات صفحات در متا تگ توضیحی.

استفاده از توضیحات ویژه برای هر صفحه وب سایت

توضیحات متنی ویژه هم به کاربران و هم به گوگل در هنگام جستجوی دامنه وب سایت شما توسط کاربران، کمک می‌کند. اگر سایت شما هزاران و میلیون‌ها صفحه داشته باشد استفاده از توضیحات متا تگ غیر اتوماتیک احتمالاً برای شما کاربردی نمی‌باشد.

در این حالت باید به صورت اتوماتیک به تولید توضیحات متاتگ بر اساس محتوای هر صفحه بپردازید. این نکته را به عنوان یک اشتباه بخاطر داشته باشید : استفاده از یک متا تگ توضیحی یکسان برای همه صفحات سایت و یا تعداد زیادی از صفحات اشتباه است.

3- بهبود ساختار لینکها راهکاری برای بهبود سئو سایت

یکی دیگر از راهکارهای بهبود سئو سایت بهینه سازی آدرس های URL می باشد. آدرس‌های ساده و قابل فهم، نوع مطلب و اطلاعات مربوط به آن را به سادگی بیان می‌کنند: ایجاد دسته بندی‌ها و نام گذاری مناسب فایل‌ها و سندهای مختلف یک وب سایت به تنهایی برای داشتن یک وب سایت طبقه بندی شده و مناسب کمک نمی‌کند اما می‌تواند منجر به بهتر شدن عملیات بررسی وب سایت توسط موتورهای جستجو شود.

همچنین می‌تواند به ایجاد URLهای کاربردی و مناسب‌تر برای کاربرانی که می‌خواهند به محتوای صفحات وب سایت شما دسترسی پیدا کنند، کمک کند. بازدیدکنندگان با دیدن یک URL طولانی و عجیب که فقط چند کلمه‌ی آن قابل تشخیص است، گیج می‌شوند.

URL ها می‌توانند گیج کننده و یا غیر کاربردی باشند. کاربران ممکن است زمان زیادی را صرف خواندن و یا به یاد سپردن URL ها و یا لینک کردن مطلبی به آن صفحات، بکنند. همچنین ممکن است آنها اعتقاد به این موضوع داشته باشند که URLها با اهمیت نیستند مخصوصاً وقتی که URLها پارامترهای غیر قابل تشخیصی را نمایش می‌دهند.

حتی آنها ممکن است که قسمتی از لینک غیر قابل تشخیص را از لینک اصلی جدا کنند. بعضی از کاربران برای ایجاد لینک به وب سایت شما از URL صفحه به عنوان متن لینک (Text Anchor) استفاده می‌کنند. اگر در URLها از لغات مرتبط با صفحه مورد نظر استفاده شود، بسیار بهتر از ID و یا پارامترهای عجیب به موتورهای جستجو کاربران در مورد معرفی آن صفحه مورد نظر کمک می‌کند. 

URLها در نتیجه جستجو نمایش داده می‌شوند: به خاطر داشته باشید که URLهای یک صفحه وب زیر عنوان و گزیده سایت در صفحه نتیجه جستجو نمایش داده می‌شوند. لغات در URLها مانند گزیده و عنوان وب سایت در صورت جستجو شدن توسط کاربران به صورت پر رنگ یا bold نمایش داده می‌شوند.

در زیر مثال دیگری از وب سایت آزمایشی ما که لغت جستجو شده آن به صورت bold در URL آن مشخص است و مقاله‌ای را در کارتهای بیس‌بال به ما نمایش می‌دهد، ذکر شده است. استفاده از لغات در URLها باعث جستجوی بیشتر آن در مقایسه با استفاده یک id یا شناسه برای محتوای وب سایت می‌باشد. مانند: 

 www.brandonsbaseballcards.com/article/102125

گوگل در جستجو و بررسی انواع ساختار URLها حتی اگر آنها بسیار پیچیده و عجیب باشند تبحر دارد اما سعی کنید با صرف وقت برای ساختن یک URL ساده به گوگل و کاربران کمک کنید. بعضی از وب مسترها و طراحان وب برای بهینه سازی سایت، URLهایی که به صورت پویا (دینامیک) نوشته شده است را به URLهای ثابت (استاتیک) و قابل درک تبدیل می‌کنند.

تا زمانی که گوگل با این کار مشکلی ندارد می‌توان از این روش استفاده کرد. این یک روش پیشرفته است و وقتی به صورت نادرست اجرا شود. ممکن است مشکلاتی در زمینه جستجوی سایت به وجود بیاورد. برای یادگیری بیشتر در مورد ساختار مناسب URLها، توصیه می‌کنیم صفحه راهنمای وب مسترها را در رابطه با URLهای مناسب و کاربردی مطالعه کنید.

URL یک صفحه در سایت baseball card که کاربر ممکن است با آن مشکل داشته باشد.لغت‌های انتخاب شده به موتورهای جستجو و کاربران، درباره محتوای صفحه جستجو شده قبل از کلیک بر روی لینک اطلاع رسانی می‌کند.

معرفی ساختار URL صفحه وب
معرفی ساختار URL صفحه وب

کلمات کلیدی در آدرس صفحات URL با هدف بهبود سئو سایت

استفاده از لغاتی مرتبط با محتوا و ساختار سایت، در URLها برای بازدید کنندگان کاربردی‌تر می‌باشد. بازدید کنندگان به راحتی آنها را به خاطر می‌سپارند و با رضایت بیشتری به آنها می‌پیوندند. از انجام دادن موارد زیر اجتناب کنید تا منجر به آسیب به سئو سایت شما نشود:

 • استفاده از URLهای طولانی با پارامترها و شناسه‌های اضافی. 
 • استفاده از صفحات با اسامی پیشفرض و طبیعی مانند “page1.html”. 
 • استفاده از یک لغت بیش از اندازه مانند “baseball-cards- baseball-cards- baseballcards.htm”

ایجاد یک ساختار دایرکتوری ساده

استفاده از ساختار دایرکتوری محتوای شما را سازمان یافته تر می‌کند و بازدید کنندگان به راحتی متوجه می‌شوند که در کدام صفحه از سایت شما هستند. برای نمایش نوع محتوای استفاده شده در URLها سعی کنید از ساختار دایرکتوری استفاده نمایید. از انجام دادن موارد زیر اجتناب کنید:

 • استفاده از دایرکتوری‌های تو در تو مانند “…/dir1/dir2/dir3/dir4/dir6/page.html”،
 • انتخاب اسامی نامناسب برای دایرکتوریها که هیچ ارتباطی به محتوای آنها ندارد.

یک روش آدرس دهی یکسان را در URLها برای دسترسی به اسناد آماده کنید

برای اجتناب از استفاده بعضی کاربران از یک ساختار URL و استفاده بعضی دیگر از ساختار متفاوت (این کار تقسیم اعتبار محتواها بین URLها می‌باشد) تمرکز بر استفاده از یک نسخه منسجم روی یک ساختار و پیوندهای داخلی صفحات توصیه می‌شود. اگر شما کاربرانی را پیدا کردید که با URLهای متفاوت به یک محتوا دسترسی داشتند، بهترین راه حل جلوگیری و ایجاد انسجام در آدرس‌ها است،

استفاده از لینک تغییر مسیر ۳۰۱ (redirecting 301) برای اصلاح آدرس‌های صفحات می‌باشد. اگر نتوانید از تغییر مسیر دادن برای اصلاح URLها استفاده کنید، می‌توانید از URLهای متعارف یا از عنصر “rel=canocical” استفاده کنید. این اتفاق اکثراً در مواردی رخ می‌دهد که آدرس صفحاتی از وب سایت شما تغییر می‌کند، و یا نام سند، یا دایرکتوری را تغییر می‌دهید.

به این معنی که صفحات قبلی شما توسط موتورهای جستجو شناخته شده‌اند و آدرس آنها تغییر کرده است. این اتفاق در زمانی که از چند دامنه برای یک وب سایت استفاده می‌کنید نیز رخ خواهد داد. از انجام دادن موارد زیر اجتناب کنید:

 • صفحاتی با محتوای یکسان با دسترسی از یک subdomain و دایرکتوری ریشه: “domain.com/page.htm” و “subDomain.com/page.htm”،
 • استفاده از حروف بزرگ و عجیب و غریب برای URLها – بیشتر کاربران انتظار دارند حروف کوچک را در URLها ببیند که به خاطر ماندن URLها در حافظه کمک می‌کند.

4- بهینه سازی وب سایت برای بررسی آسانتر توسط موتور جستجو

بهینه سازی وب سایت برای بررسی آسانتر و روان توسط موتورهای جستجوگر در دانستن اینکه کدام محتوا از نظر مدیر وب سایت اهمیت دارد، کمک می‌کند. با وجودی که نتیجه جستجوی گوگل بر اساس سطح و میزان بازدید صفحات لیست می‌شوند اما نقش هر صفحه از وب سایت را برای نمایش هر چه بیشتر نقش آن درک می‌کند و به آن اهمیت می‌دهد. اساس بازدید و بررسی صفحات را بر پایه صفحه اصلی بگذارید (Index or HomePage).

تمامی سایت‌ها صفحه اصلی (Home Page) و یا صفحه پایه دارند که می توانید از آن ها برای بهبود سئو سایت خود استفاده کنید. صفحه پایه صفحه‌ای است که بازدید کنندگان بیشترین بازدید را آن صفحه دارند و بازدید دیگر صفحات وب سایت را معمولاً از این صفحه شروع می‌کنند.

برای طراحی یک وب سایت مناسب از نظر دسترسی به صفحات داخلی به فکر بازدید کنندگانی باشید که از صفحه اصلی به صفحه‌ای که محتوای مشخصی دارد وارد می‌شوند. برای بهینه سازی و سئو صفحات وب سایت سؤالات زیر را از خود بپرسید و سعی کنید جواب مناسبی برای آنها پیدا کنید:

 • بهترین روش برای دسته بندی خدمات و یا محصولات شما چیست؟
 • آیا این نوع دسته بندی‌ها به راحتی در اختیار مخاطبان شما قرار گرفته است؟
 • آیا راهی برای بازگشت و انتخاب دیگر مسیرها در صفحات داخلی وب سایت شما وجود دارد؟
 • آیا از کلمات مناسبی برای راهنمایی مخاطبان برای انتخاب مسیر استفاده شده است؟
 • آیا نقشه وب سایت خود را تهیه کرده‌اید؟

این مقاله را برای ارتقا رتبه سایت در گوگل در سال 2022 بخوانید.

استفاده از راهنمایی موقعیت یاب برید کرامب در صفحات وب سایت برای بهبود سئو سایت

Breadcrumb یک موقعیت یاب و نمایش دهنده مسیر داخلی برای لینک‌های صفحات در بالای هر صفحه است که به بازدید کنندگان این اجازه را می‌دهد، به راحتی به دیدن صفحات قبلی بپردازند و یا به صفحه اصلی بروند.

در ابتدای تمامی Breadcrumb ها لینک صفحه اصلی وجود دارد و اجزاء دیگر آن به ترتیب نمایش دهنده مسیر طی شده تا صفحه مورد نظر است. این احتمال را برای اینکه بخشی از URL توسط کاربر حذف شود در نظر بگیرید. به این فکر کنید که اگر کاربران بخشی از URL را حذف کند چه اتفاقی می افتد. 

همچنین بخوانید : بریدکرامب در طراحی سایت و نمونه های آن

بعضی از کاربران به طرز عجیبی یک سایت را بررسی می‌کنند و شما باید در این رابطه از آنها پیشی بگیرید. برای مثال کاربران به جای استفاده از لینک مسیر صفحات بریدکرامب ممکن است بخشی از URL را به خاطر اینکه محتوای عمومی بیشتری پیدا کنند، حذف کنند. مثلاً ممکن است از لینک: 

 http://www.avadis.net/news/2010/upcoming-baseball-car-shows.html 

بازدید کنند اما آدرس زیر را در نوار آدرس مرورگر به خاطر اینکه تمام اخبار مربوط به سال ۲۰۱۰ را مشاهده کنند، وارد کنند: 

 http://www.avadis.net/news/2010 

آیا صفحات وب سایت اجازه نمایش محتوا را در لینک به صورت بالا می‌دهد یا با صفحه ۴۰۴ (“صفحه‌ای پیدا نشد”) مواجه می‌شوند؟  در مورد منتهی شدن به یک دایرکتوری بالاتر مانند آدرس زیر چطور؟

 http://www.avadis.net/news/2010 

دو نوع نقشه سایت با هدف بهبود سئو سایت تهیه کنید: برای کاربران و دیگری برای موتورهای جستجوگر

نقشه سایت برای کاربران و برای موتورهای جستجوگر با هم فرق می کند و توجه به آن یکی از موارد مهم در بهبود سئو سایت می باشد. اما تفاوت این دو نقشه در چیست؟

۱- نقشه سایت، یک صفحه ساده است که ساختار وب سایت شما را نمایش می‌دهد و معمولاً شامل یک فهرست بر اساس سلسله مراتب صفحات شما می‌باشد. بازدید کنندگان معمولاً اگر مشکلی در پیدا کردن صفحه مورد نظرشان داشته باشند از این صفحه دیدن می‌کنند. موتورهای جستجو با وجود این صفحه می‌توانند یک بررسی و جستجوی مناسب بر روی تمام سایت شما انجام دهند. این نکته را فراموش نکنید که این صفحات بیشتر برای بازدید کاربران طراحی شده است.

۲- نقشه سایت به صورت فایل xml، (که شما می‌توانید از سایت گوگل قسمت webmaster tools این فایل را دریافت کنید) باعث می‌شود که گوگل صفحات سایت شما را راحت‌تر پیدا و بررسی کند. می‌توانید اطلاعات بیشتر در مورد نقشه سایت در راهنمای گوگل پیدا کنید.

توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را در نقشه سایت خود انجام ندهید: 

 • بروز رسانی نکردن نقشه سایت و قرار گرفت لینک‌های شکسته در نقشه سایت.
 • عدم دسته بندی صحیح نقشه سایت و ایجاد سردر گمی در کاربران برای استفاده از نقشه سایت.

همچنین بخوانید : نقشه سایت XML و HTML به زبان ساده

۵- بهینه‌سازی محتوا

ایجاد سلسله مراتب صحیح برای سهولت در دسترسی به صفحات سایت

حرکت کاربران از صفحات ابتدایی به صفحات داخلی و همچنین حرکت در بین صفحات داخلی را برای کاربران بررسی کنید و سعی کنید راه‌های مناسبی برای سهولت در دسترسی به صفحات دیگر ایجاد کنید که به بهبود سئو سایت شما کمک کند.

صفحاتی برای بررسی راحت کل سایت در صورت نیاز ایجاد کنید و از آنها به صورت کاربردی در ساختار لینک‌های داخلی خود استفاده کنید. از انجام دادن موارد زیر اجتناب کنید:

 • ایجاد لینک‌های غیر مرتبط.
 • تقسیم کردن بیش از اندازه محتوای وب سایت به طوری که کاربر برای دسترسی به مطلب مورد نظر خود تعداد زیاد کلیک کند.

همچنین بخوانید : عوامل تاثیرگذار در کیفیت محتوای وب سایت از نگاه گوگل

 از متن‌ها برای راهنمای صفحات و ایجاد لینک به صفحات استفاده کنید

استفاده از متن برای ایجاد مسیرها و لینک‌ها برای حرکت و بررسی صفحات به موتورهای جستجو در درک بهتر و ساده تر شدن جستجوی صفحات برای کاربران کمک می‌کند. بسیاری از طراحان از روش‌های دیگر مانند فلش و یا جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند که موتورهای جستجو نمی‌توانند آنها را بررسی و جستجو کنند و این یک اشتباه بزرگ در بهینه سازی سایت است. توجه داشته باشید این اشتباه را انجام ندهید: 

 • استفاده از لینک‌ها و یا مسیر یاب هایی که از دراپ داون، عکس و یا انیمیشن در آنها استفاده شده است.

از یک صفحه ۴۰۴ کاربردی استفاده کنید

کاربران معمولاً با استفاده از دنبال کردن لینک‌های شکسته یا نوشتن آدرس‌های اشتباه به صفحاتی از سایت شما که وجود ندارد وارد می‌شوند، استفاده از صفحات معمولی ۴۰۴ باعث می‌شود که کاربران به صفحات با لینک‌های درست مراجعه کنند. این کار باعث افزایش تجربه کاربر در بررسی صفحات نیز می‌شود.

صفحه ۴۰۴ باید شامل لینک به صفحه اصلی و یا صفحه ریشه داشته باشد، به صفحاتی با محتوای مرتبط اشاره کند و یا به محتوای مورد نظر مربوط شود. گوگل می‌تواند شما را در درست کردن یک صفحه ۴۰۴ کمک کند که می‌توانید این صفحه را در وب سایت خود جا گذاری کنید و به صورت اتوماتیک امکانات مفید را به شما نمایش می‌دهد.

شما می‌توانید برای پیدا کردن علت نمایش صفحات ۴۰۴ (داده‌ای برای نمایش پیدا نشد) از ابزار گوگل وب مستر استفاده کنید. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: 

 • اجازه دهید که صفحات ۴۰۴ شما در گوگل فهرست شود.
 • مطمئن شوید که وب سرور شما برای دادن کد وضعیت ۴۰۴ http برای صفحاتی که آدرس آنها وجود ندارد جستجو می‌شود تنظیم شده باشد.
 • استفاده کردن از جملات مبهم مثل پیدا نشد و یا ۴۰۴ و یا هیچ صفحه‌ی ۴۰۴ پیدا نشده است در صفحه ۴۰۴ وب سایت.
 • استفاده از ساختار طراحی متفاوت برای صفحات ۴۰۴ که سازگار با بقیه سایت شما نمی‌باشد.
اهمیت صفحات 404 در بهبود سئو سایت
اهمیت صفحات 404 در بهبود سئو سایت

۶- بهبود سئو سایت با تولید و ارائه محتوا و خدمات با کیفیت

تولید محتوای درست، مفید و کاربردی

کاربر وقتی محتوای خوب را می‌بینند، می‌شناسند و می‌خواهد دیگران را به سمت آن راهنمایی کند. این کار از طریق پست‌های وبلاگ‌، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، فروم و سایر راهکارها قابل اجرا می‌باشد. محور اصلی صحبت ما این است که چه چیزی باعث ساخت و ایجاد اعتبار وب سایت برای کاربران و گوگل می‌شود و به‌دست آوردن این اعتبار به ندرت با نداشتن کیفیت در محتوای وب سایت صورت می‌گیرد.

در روند بهبود سئو سایت خود محتوای منحصر به فرد و جذاب و قابل درک و استفاده برای کاربران خود تولید کنید و از رقبای خود پیشی بگیرید. در مورد لغاتی که کاربر ممکن است برای دست یافتن به محتوای وب سایت شما جستجو کند خوب فکر کنید. کاربرانی که در این مورد تسلط زیادی دارند در مقایسه با کاربرانی که تازه با این موضوع آشنا شده‌اند، از لغات کلیدی متنوعی جهت جستجوی وب سایت مورد نظر خود استفاده می‌کنند.

ابزار گوگل وب مستر (Webmaster Tools) مطالب قابل جستجوی خوبی را جهت نمایش وب سایت شما در نتیجه جستجو به شما پیشنهاد می‌کند و این همان چیزی است که بیشترین کاربر را به سایت شما هدایت می‌کند. تصور کنید خدمات جدید و کاربردی را ارائه کردید که کسی تا به حال پیشنهاد نکرده است. شما می‌توانید راجع به یک بخشی از تحقیقات، یا یک خبر و داستان جدید در عمق تفکر و نیازهای کاربران خود نفوذ کنید. شاید سایت‌های دیگر دارای کمبود منابع یا نیروی متخصص برای انجام این کارها باشند.
تولید محتوای مناسب و کاربردی برای کاربران و مخاطبان وب سایت شما کاری بسیار دشوار و وقت گیر است، و نیاز به تجربه و دانش بالای شما در زمینه ای ان نوع از محتواست. برای ایجاد و تولید یک محتوا (با توجه به نوع خدمات) نیاز به ساعت‌ها مطالعه و تحقیق است.

اما به یاد داشته باشید تولید محتوای مناسب یکی از مهم‌ترین دلایل برای بهبود سئو سایت شما است. یک اشتباه رایج در بین بسیاری از مدیران وب سایت، استفاده از تکنیک‌های فرعی و پرداختن به فرعیات برای رشد در موتورهای جستجو است (استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی و یا کپی کردن مطالب دیگر سایت‌ها بدون ذکر منبع) که می‌تواند نتایج شما را در موتورهای جستجو به صورت کلی از بین ببرد.

همچنین بخوانید : افزایش کارایی بازاریابی محتوا

متن‌هایی بنویسید که به راحتی قابل خواندن باشند

کاربران از متونی که خوب نوشته شده باشند و به آسانی بتوانند آن را دنبال کنند لذت می‌برند. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: 

 • نوشتن متونی نا منظم با غلط املایی و غلط قواعدی زیاد.
 • تبدیل متن‌ها به تصویر و استفاده از این تصاویر به جای متون.

در هنگام نوشتن مطالب به صورت منسجم به موضوع اصلی بپردازید

بسیار مفید است که محتوای مطالب خود را منسجم تر کنید بنابر این کاربران درک بسیار خوبی از شروع یک مطلب و پایان مطلب دیگر دارند. قطع مطالب خود با یک برش منطقی یا دسته بندی آن به کاربران برای پیدا کردن محتوای مورد نظرشان کمک می کند. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:

 • نمایش اطلاعات مختلف در موضوعات گوناگون بدون پاراگراف بندی، عنوان بندی یا دسته بندی.

تولید محتوا به صورت منحصر به فرد و منظم

محتوا و مطالب جدید باعث حفظ کاربر فعلی سایت و همچنین باعث بازدید کاربران جدید می‌شود.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: کپی کردن و استفاده از مطالب یکسان و تکراری در قسمت‌های مختلف وب سایت برای افزایش محتوا. نمایش و ارائه مطالب مشابه در صفحات مجزا. برای کسب اطلاعات بیشتر در این موضوع می‌توانید از راهنمای گوگل استفاده نمایید.

محتوای مطالب خود را برای کاربران بنویسید نه موتورهای جستجو

در صورتی که سایت خود را با مطالبی که مورد نیاز بازدید کنندگان می‌باشد ارائه می‌کنید، مطمئن باشید که سایت شما به راحتی برای موتورهای جستجو قابل دسترسی خواهند بود و معمولاً نتایج مثبتی را به همراه دارد.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:  

 • وارد کردن لغات کلیدی غیر ضروری برای موتورهای جستجو که برای کاربران غیر کاربردی است.
تولید محتوا با کیفیت بر پایه جستجو کاربر
تولید محتوا با کیفیت بر پایه جستجو کاربر

۷- انتخاب متن‌های خلاقانه برای متن انکور تکست ها

متن لینک متن قابل کلیکی است که در بین تگ Anchor، a قرار می‌گیرد و کاربر در نتیجه این متن را خواهد دید و برای رفتن به صفحات موردنظر بر روی آن کلیک می‌نماید. این متن درباره صفحه‌ای که به آن خواهیم رفت به کاربران و ربات‌های گوگل توضیحات اولیه می دهد و کمک می‌کند تا محتوای صفحات موردنظر را قبل از ورود به آنها تشخیص دهیم.

لینک‌های صفحات شما ممکن است داخلی باشد (به صفحات دیگری در داخل وب‌سایت شما مرتبط شود) و یا خارجی باشد (به محتواهای دیگری در خارج سایت لینک شود) در همه این حالت‌ها مناسب‌ترین متن لینک، متنی است که باعث راهنمایی و بررسی راحت‌تر کاربران شود.

انتخاب یک متن توصیفی برای لینک های متنی با هدف بهبود سئو سایت

متن لینک باید یک آگاهی مناسب درباره صفحه‌ای که به آن لینک شده است را ایجاد کند. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:

 • نوشتن لغات کلی مانند “صفحه”،”مقاله”،”اینجا را کلیک کنید”، “ادامه مطلب”، “توضیحات بیشتر”، “ادامه”.
 • نوشتن متن‌هایی که خارج از موضوع است یا هیچ ارتباطی به محتوای صفحه لینک شده ندارد.
 • استفاده از URL صفحه به‌عنوان لینک.

استفاده از متن کوتاه برای لینک های متنی راهکار بهبود سئو سایت

برای متن یک لینک از کلمات کوتاه و کلیدی استفاده نمایید. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: 

 • نوشتن یک متن بلند برای لینک انکور مانند جملات بلند و یا یک پاراگراف کوتاه.

به لینک‌های متنی شکل و فرم استایل دهید تا به‌راحتی مشخص شوند

برای کاربران درک کردن فرق مابین متن معمولی و متن لینک را، راحت تر کنید. اگر کاربران لینک‌ها را نبینند مطالب وب‌سایت شما استفاده کمتری خواهند داشت و باید امیدوار بود تا کاربران به‌صورت اتفاقی روی آنها کلیک کنند. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:

 • استفاده از CSS و یا فرمت متنی خاص که ظاهر لینک ها را شبیه متن‌های معمولی کرده و تشخیص آنها را برای مخاطبان سخت می‌کند.

بررسی دقیق متن لینک‌های داخلی سایت خود

شما معمولاً به لینک کردن متن به خارج از سایت می‌اندیشید اما توجه به متن لینک‌ها در طراحی سایت برای ارتباط داخلی سایت به کاربران و موتورهای جستجو برای بهتر بررسی کردن سایت شما کمک می‌کند. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:

 • استفاده از لغات کلیدی خارج از موضوع و طولانی برای متن لینک، فقط برای موتورهای جستجوگر.
 • ایجاد لینک‌های غیرضروری و بیش‌از اندازه که به بررسی سایت توسط کاربران کمکی نمی‌کند.

۸- بهینه‌سازی تصاویر وب سایت راهکار بهبود سئو سایت

برای موتورهای جستجوگر هر تصویر توسط Alt Text قابل‌ درک می شود. بنابراین بهینه‌سازی تصاویر وب سایت برای موتورهای جستجو از اهمیت بسیار زیادی در روند بهبود سئو سایت شما خواهد داشت. تعریف صحیح Alt در یک تگ Img این توانایی را به شما خواهد داد تا یک توضیح و اطلاعات جایگزین برای یک تصویر بنویسید. 

هنگامی‌ که این تصاویر به هر دلیلی در صفحات وب‌سایت شما نمایش داده نشود، این توضیحات جایگزین تصاویر خواهند شد و همچنین این تصاویر توسط موتورهای جستجو خوانده و تحلیل می‌شوند.

وقتی یک تصویر به‌عنوان یک لینک مورداستفاده قرار می‌گیرد متن‌های نوشته‌شده در ویژگی Alt همانند متن و محتوای تگ از اهمیت خاصی برخوردار خواهند بود و توضیح‌دهنده و نشانگر محتوای صفحه پیوند داده‌ شده است. موتورهای جستجوی تصاویر مانند گوگل (google Image Search) از این توضیحات برای بهبود جستجو استفاده می‌کنند. این روش در طراحی سایت فروشگاهی برای تصاویر محصولات بسیار تاثیرگذار و مفید است.

بهینه سازی تصاویر برای بهبود سئو سایت
بهینه سازی تصاویر برای بهبود سئو سایت

همچنین بخوانید : بهینه سازی تصاویر برای سئو

ذخیره تصاویر با فرمت استاندارد و در دایرکتوری با نام صحیح

برای ایجاد یک ساختار مناسب و استاندارد، تصاویر خود را در یک شاخه جداگانه ذخیره نمایید و از فرمت‌های استاندارد تصاویر در طراحی وب‌سایت خود استفاده نمایید.

نام و توضیحات مناسب برای تصاویر با هدف بهبود سئو سایت

استفاده مناسب از دسته‌بندی‌ها، نام گزاری و استفاده مناسب از توضیحات تصاویر در یک وب‌سایت توسط موتورهای جستجو موردبررسی قرار خواهد گرفت. از نام‌ها و توضیحات کوتاه اما کاربردی استفاده نمایید.
برای نام گزاری تصاویر از یک قاعده ساده پیروی کنید. حرف اول کوچک و در کلمات بعدی از حرف اول بزرگ استفاده کنید مانند نمونه زیر:

homePageBackGround.jpg, productName.gif


توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را در بهینه سازی تصاویر برای سئو سایت خود انجام ندهید:

 • استفاده از نام‌های معمولی و عمومی برای تصاویر مانند image.jpg, pic.gif,1.jpg.
 • استفاده از نام‌های بلند و یا جملات بلند برای توضیح تصویر.
 • پر کردن توضیحات تصاویر (Alt Text) توسط کلمات کلیدی و غیر مرتبط و یا استفاده از متن‌های استفاده‌شده در طراحی وب‌سایت به‌عنوان توضیحات در تصاویر.

استفاده از توضیحات تصویر (Alt Text) زمانی که از تصاویر به‌عنوان لینک استفاده می‌شود

در صورت استفاده از تصاویر برای پیوند به صفحات دیگر، توضیحات متن می‌توانند به موتورهای جستجو به‌ عنوان توضیحات و متن لینک کمک کنند. توضیحات تصاویر مشابه توضیحات و محتوای تگ لینک عمل خواهد نمود. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:

 • استفاده از توضیحات بلند به‌عنوان یک حقه اسپمی (spammy).
 • استفاده از تصاویر به‌عنوان منوها و یا لینک‌های دسترسی مهم در وب‌سایت

استفاده از نقشه XML تصاویر برای بهبود سئو سایت

نقشه تصاویر (Image Site Map) می‌تواند در وب سایتهای مبتنی بر تصاویر در بهبود سئو سایت از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار باشد. ربات‌های موتورهای جستجو می‌توانند اطلاعات مناسب , مورد نیاز خود را را به‌ وسیله این نقشه‌ها به‌دست آورند. این نقشه از نظر ساختار و نوع همانند نقشه اصلی وب‌سایت با فرمت xml خواهد بود.

۹- استفاده مناسب از تگ‌های هدینگ در سئو سایت

تگ‌های هدینگ و عنوان برای نمایش مناسب ساختار متن در صفحه به کاربران استفاده می‌شوند و از اهمیت بسیار زیادی در بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو برخوردارند. تگ‌های عنوان دارای ۶ سایز هستند اولین تگ با h1 که مهم‌ترین تگ است شروع می‌شود و به تگ h6 که کم‌اهمیت‌ترین است ختم می‌شود.

اندازه تگ‌های عنوان از اندازه بقیه متن بزرگ‌تر هستند و استفاده از این تگ برای نشان دادن اهمیت یک عنوان در متن است. مشخص نمودن نکات مهم و عناوین در صفحه و متن باعث راحتی کاربران در خواندن متون و درک درجه اهمیت مطالب می‌شود. در متن‌هایی که دارای دو عنوان می‌باشد استفاده از سایزهای گوناگون عنوان حالت سلسله مراتبی به متن می‌دهد و به کاربران اجازه بررسی راحت‌تر محتوا را می‌دهد.

قبل از استفاده از تگ‌های عنوان سلسله‌مراتب و درجه اهمیت عناوین را مشخص کنید و به‌صورت آبشاری به ترتیب از بالا به پایین از تگ‌های عنوان با سایزهای متفاوت استفاده کنید. استفاده مناسب از این تگ‌ها کمک بسیار زیادی به موتورهای جستجو در شناخت مطالب پراهمیت در محتوا می‌کند.

استفاده از تگ هدینگ برای بهبود سئو سایت
استفاده از تگ هدینگ برای بهبود سئو سایت

مهم‌ترین و گویاترین قسمت مطالب برای هدینگ ها

مانند نوشتن عناوین مطالب در یک صفحه بزرگ کاغذ مهم‌ترین مطالب در یک صفحه وب را انتخاب کنید و به‌عنوان سرفصل از آنها استفاده کنید. نوشتن مطالب و اهداف اصلی و فرعی بر روی صفحه کاغذ به شما کمک خواهد کرد که تصمیم بگیرید که از تگ‌های عنوان چگونه استفاده کنید.

توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:

 • استفاده از متن‌هایی برای عنوان که برای معرفی ساختار کلی صفحه غیرمفید است.
 • استفاده از تگ‌های عنوان درجایی که استفاده از تگ‌های em و strong مناسب‌تر است.
 • استفاده متناوب و زیاد از تگ‌ها با سایزهای مختلف.

استفاده از تگ‌های هدینگ به‌ صورت محدود

استفاده زیاد از عناوین باعث می‌شود کاربران نتوانند بر روی محتوا تمرکز کنند و بین چند موضوع سرگردان خواهند شد. استفاده بیش‌ از حد و به‌طور یک جا از تگ‌های عنوان می‌تواند در استاندارد وب‌سایت و رتبه در موتورهای جستجو تأثیر منفی داشته باشد.

استفاده آگاهانه از تگ‌های عنوان یا سرفصل به همراه متن می‌تواند در میزان موفقیت شما در انتقال درجه اهمیت مطالب و حضور موثر در صفحات نتایج موتورهای جستجوگر تأثیر گزار باشد.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:

 • استفاده بیش‌ازحد تگ عنوان در سرتاسر صفحه. به کار بردن تمام متن در تگ عنوان.
 • استفاده از تگ عنوان فقط برای ظاهر متن و نه برای نمایش ساختار و درجه اهمیت متن در صفحه.

10- استفاده مناسب از فایل robots.txt

فایل robots.txt یک فایل متنی است و به موتورهای جستجو این پیام را می‌دهد که اجازه دسترسی به کدام قسمت وب‌سایت شما برای جستجو و فهرست دارند. این فایل که robots.txt نام دارد در ریشه یا root سایت شما قرار داده می‌شود.

شاید شما به هر دلیل نخواهید صفحه‌ یا سندهایی از سایت شما جستجو شود. اگر می‌خواهید که مانع جستجو صفحه وب‌سایت خود توسط جستجوگران شوید google webmaster tools به شما کمک خواهد کرد یک فایل robots.txt را با استفاده از ابزار robots.txt Generator برای وب‌سایت خود بسازید. به یاد داشته باشید اگر سایت شما از زیر دامنه‌ها استفاده می‌کند و شما می‌خواهید که یک صفحه خاص از یک زیر دامنه جستجو نشود شما باید فایل robots.txt جداگانه‌ای برای زیر دامنه خود ایجاد کنید چون کاملاً دو هویت مجزا هستند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد robots.txt ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از راهنمای webmaster help در مورد نحوه استفاده از robots.txt استفاده کنید. البته راه‌های متنوع دیگری نیز برای جلوگیری نمایش محتوا در نتایج جستجو وجود دارد مانند افزودن ربات‌های متاتگ NoIndex و دستوراتی که در فایل htaccess نوشته می شوند و سرور آنها را در نظر می گیرد.

فایل robots.txt و اجازه دسترسی به موتور های جستجوگر
فایل robots.txt و اجازه دسترسی به موتورهای جستجوگر

امنیت برای محتواهای مهم و حساس در برنامه ریزی بهبود سئو سایت

وقتی‌که مطالب حساس و محرمانه را به‌ وسیله Robots.txt مسدود کردید شما نباید احساس راحتی کنید. این به‌ این‌ علت است که اگر این url ها به‌جایی در اینترنت لینک شود (مانند لاگ های ارجاعی) موتورهای جستجو حتی با توجه به مسدود شدن url ها می‌تواند به آنها مراجعه کند.

موتورهای جستجوی ناموافق و سرکش که از استانداردهای ربات‌ها پیروی نمی‌کند می‌توانند از ساختار robots.txt سرپیچی کنند و تمامی مسیرها را بررسی کنند. یک کاربر کنجکاو می‌تواند با امتحان کردن دایرکتوری‌ها مسیر فایل robots.txt و آدرس‌هایی را که شما نمی‌خواهید دیده شوند را حدس بزند. رمزنگاری کردن محتوا و یا استفاده از مراقبت رمز عبور به‌وسیله فایل htaccess از راه‌های چاره هستند. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را در فایل روبوتز و اچ تی اکسس انجام ندهید:

 • اجازه دهید نتیجه جستجو مثل صفحات جستجو شوند و در صفحه نتایج جستجو ظاهر شوند. 
 • مخاطبان و جستجو گران دوست ندارند از یک صفحه جستجو به صفحه جستجوی دیگری بروند.
 • ایجاد لینک‌های مطالب و کلماتی که توسط جستجوگران جستجو شده است به‌صورت خودکار.

۱۱- اهمیت لینک های نوفالو در عملیات بهبود سئو سایت

مبارزه با اسپم‌ها به‌وسیله NoFollow

قرار دادن خصوصیت rel=nofollow در یک لینک به گوگل می‌گوید که این لینک مشخص در سایت شما نباید دنبال شود و یا اینکه وب‌سایت شما اعتبار وب‌سایت لینک شده را تائید نمی‌کند. اما استفاده از خصوصیت rel=nofollow در چه زمانی مفید است؟

اگر وب‌سایت شما دارای وبلاگ و با امکان کامنت گذاری عمومی است لینک هایی که در داخل کامنت ها وجود دارد ممکن است سابقه وب‌سایت شما را به صفحاتی ببرد که ازنظر شما مورد تائید نیست و به پروسه بهبود سئو سایت شما آسیب جدی برساند. قسمت کامنت ها می‌توانند هدف خوبی برای اسپمرها باشند.

استفاده از خصوصیت rel=nofollow می‌تواند کمک خوبی برای وب‌سایت شما باشد و به شما این اطمینان را بدهد که اعتباری را که با زحمت کسب کرده‌اید به‌وسیله اسپمرها از بین نخواهد رفت.

استفاده از نوفالو nofollow در لینک
استفاده از نوفالو nofollow در لینک

تلاش برای کاهش اعتبار وب‌سایت شما با گذاشتن کامنت های اسپم

بهتر است که به‌صورت اتوماتیک خصوصیت “rel=nofollow” را در طراحی وب‌سایت در نظر بگیرید به لینک‌های موجود در صفحات کامنت اضافه کنید. بسیاری از سیستم‌های وبلاگ به‌صورت اتوماتیک از این خصوصیت پشتیبانی می‌کنند. توجه داشته باشید که این اتفاق ممکن است در هر قسمت از وب‌سایت شما که یک کاربر توانایی ارسال کردن متن و کد Html در آن را دارد اتفاق بیافتد. می‌توانید از Captcha برای جلوگیری از ربات‌های اسپمر در قسمت کامنت ها استفاده نمایید.

نکته: وب سایت گوگل در قسمت مدیران وب‌سایت (Webmaster Centeral) امکانات بیشتری را برای مقابله با این اسپم‌ها به شما معرفی خواهد کرد.

استفاده از “rel=nofollow”برای محتوای خاص

محتوایی نوشته‌اید و می‌خواهید یک وب‌سایت را به‌عنوان مرجع در نظر بگیرید اما نمی‌خواهید که شهرت و اعتبار خود را هم در این راه از دست بدهید. برای مثال تصور کنید که شما یک پست وبلاگ نوشته‌اید در موضوع اسپم شدن کامنت ها و شما می‌خواهید یک سایتی را که اخیراً باعث اسپم شدن کامنت های شما شده است معرفی کنید و به سایت‌های دیگر هشدار دهید بنابراین لینک آن را به محتوای خود می‌دهید.

چنانچه نمی‌خواهید که اعتبار و شهرت سایت خود را از دست دهید بهترین مدل استفاده از لینک nofollow است!

چگونه تمامی لینک‌های یک صفحه را nofollow کنید؟

اگر می‌خواهید برای تمام لینک‌های صفحه خود از خاصیت nofollow استفاده کنید می‌توانید از این خصوصیت “Nofollow” به‌وسیله متاتگ در head استفاده کنید.

۱۲- روش‌های صحیح و استاندارد برای تبلیغات وب‌سایت

بک لینک ها : لینک‌های ورودی به وب‌ سایت

گوگل این را می داند که شما می‌خواهید دیگران را از زحمت‌های زیادی که برای آماده‌سازی سایت و محتوای آن کشیده‌اید، مطلع کنید. لینک‌های سایت به‌تدریج و از طریق جستجوی محتوا پیدا و کشف خواهند شد. روش های تبلیغات مؤثر، مطالب وب‌سایت با سرعت بیشتری به کشف وب‌سایتتان توسط علاقه‌مندان و بهبود سئو سایت شما کمک می‌کند.

در نظر داشته باشید که استفاده افراطی از روشهای لینک بیلدینگ می‌تواند به شهرت و اعتبار وب‌سایت شما لطمه بزند و همیشه مهم‌ترین نکته در پیشرفت و شناخته شدن یک وب‌سایت نحوه ارائه خدمات و مطالب مفید خواهد بود.

همچنین بخوانید : لینک بیلدینگ، دریافت بک لینک با کیفیت

برجسته کردن و به رسمیت شناساندن سایت از طریق اطلاعیه‌ها در وبلاگ‌ها

انتشار مطالب در بخش وبلاگ سایتتان به بازدیدکنندگان اطلاع می‌دهد که مطلبی جدید به‌ روزرسانی شده است که بهترین روش برای معرفی خدمات و مطالب جدید می‌باشد. مدیران وب سایت‌های دیگر که مطالب وب‌سایت شمارا با روشهای مختلف دنبال می‌کنند می‌توانند معرف وب‌سایت شما نیز باشند و باعث افزایش ترافیک سایت شما شوند. تلاش زیاد برای تبلیغات غیر آنلاین شرکت و یا وب‌سایت هم می‌تواند مؤثر باشد.

برای مثال اگر شما سایت تجاری دارید مطمئن شوید که آدرس وب‌سایت در کارت ویزیت، بالای سربرگ‌ها و در پوسترها و بروشورها درج‌شده باشد. می‌توانید خبرنامه‌هایی را برای معرفی وب‌سایت خود به مشتریانتان ایمیل کنید و آنها را از مطالب مربوط به کسب و کار خودتان بر روی وب‌سایت مطلع کنید. اگر محلی را برای شرکت خود در نظر دارید آن را روی نقشه گوگل ثبت کنید. تبلیغات مؤثر کمک می‌کند تا مطالب وب‌سایت شما در معرض بازدید کاربران قرار بگیرد.

محل شرکت خود را روی نقشه گوگل (Google map) ثبت کنید.

تعیین موقعیت مکانی در نقشه گوگل با هدف بهبود سئو سایت
تعیین موقعیت مکانی در نقشه گوگل با هدف بهبود سئو سایت

خدمات رسانه‌های اجتماعی را بشناسید

با خدمات شبکه‌های اجتماعی که باهدف تعاملات و به اشتراک‌گذاری مطالب و سهولت در ایجاد گروه‌هایی از افراد با موضوع مشابه کمک می‌کند آشنا شوید و از آنها در پیشبرد اهدافتان استفاده کنید. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:

 • تلاش برای تبلیغ مطالب خیلی کوتاه جدیدی که ایجاد می‌کنید. 
 • ایجاد مطالب غیرکاربردی صرفاً جهت قرارگیری در صفحه‌های نخست موتورهای جستجو.
 • رمزنگاری کردن محتوا و یا استفاده از مراقبت رمز عبور به‌وسیله htaccess.

ایجاد گروه‌هایی از وب سایت‌ها با اهداف و موضوعات مشابه

وب سایت‌های بسیاری با اهداف و محتوای یکسان وجود دارند. ایجاد گروه‌ها از این نوع وب سایت‌های یکسان می‌تواند در پرورش ایده‌های جدید و همچنین پیشرفت اهداف جمعی و همینطور بهبود سئو سایت شما تأثیرگذار باشد. توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:

 • ارسال لینک‌های غیرمفید برای نمایش در و وب سایت که با سایت شما مرتبط هستند.
 • هزینه کردن برای لینک‌های خود در سایت‌های دیگران به هدف افزایش رتبه صفحه به‌جای افزایش ترافیک بازدید.