Minimalist design a brief history and practical tips

تاریخچه طراحی مینیمال و نکته ها

زمان مطالعه 7 دقیقه
تاریخچه طراحی مینیمال و نکته ها

طراحی مینیمال، خیلی لوکس، پر زرق‌وبرق و متداول نیست اما در بسیاری از رشته‌ها و زمینه‌های مختلف نفوذ کرده است، مخصوصاً در زمینه‌های هنری. هر چیزی که به رابط کاربری ارتباط داشته باشد از طراحی سخت‌افزار، ماشین، فیلم‌ها، بازی‌ها، طراحی وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی گرفته تا طراحی بصری و موارد دیگر، تحت تأثیر مینیمالیسم قرارگرفته‌اند.

خیلی‌ها ممکن است معنی مینیمالیسم را نداند، اما در روز با آن‌ها سروکار داشته باشند. مثل استفاده از یک تلفن مدرن، بررسی یک وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی ساده و مرتب، استفاده از یک نرم‌افزار جدید، یا هنگام ورق زدن یک بروشور یا یک مجله یا هنگام انتظار در یک اتاق نشیمن ساده که با یک مبل راحتی براق تزئین شده است.

دلیل اصلی اینکه چرا مینیمالیسم در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف نفوذ کرده هنوز معلوم نیست اما خیلی‌ها آن را نفوذ هنر عامه‌پسند می‌نامند.زیرا مینیمالیسم بیشتر شبیه یک اصل است تا یک شیوه بصری . و تا زمانی که یک اصل باشد همه زمینه‌ها حتی طراحان معماری نمای ساختمان و طراحان صنعتی هم می‌توانند از آن استفاده و آن را توسعه دهند. کاری که در حال حاضر طراحان وب و طراحان بصریدر حال انجام آن‌اند.

بنابراین تأثیر مینیمالیسم در همه رشته‌ها و زمینه‌ها، زیاد و پراهمیت است. همان‌طور که گفته شد مینیمالیسم پرزرق‌وبرق نیست اما بانفوذ و گسترده است. با توجه به این موضوع این سؤال برای همه پیش می‌آید که، به چه طرحی، طرح مینیمال می‌گویند؟
در این مطلب سعی شده است تا ریشه و شکل‌های کلیدی طرح مینیمال به همراه خلاصه‌ای از تاریخچه، نکات کاربردی در طراحی و نمونه‌هایی از وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی‌های مینیمال معرفی و توضیح داده شود.
مینیمالیسم بیشتر شبیه یک اصل است تا یک سبک بصری.
 

طرح مینیمال چیست؟

مینیمالیسم، یک شیوه طراحی است که از قرن ۲۰میلادی شروع‌شده و تا به امروز ادامه دارد. شرکت‌های برجسته‌ای مانند اپل و طراحان گرافیک و بصریزیادی از آن پیروی می‌کنند. یک طرح مینیمال درواقع طرحی است که در آن فقط عناصر اصلی حفظ و استفاده می‌شوند.
طراح معمار آقای لودویگ مایس ون در روههدر مورد مینیمالیسم می‌گوید : “Less is more” به مفهوم: با استفاده کمتر از عناصر، می‌توان، تأثیر بیشتری ایجاد کرد.
 
یکی دیگر از طراحان مینیمال به نام باک مینیستر فولردر مورد مینیمالیسم می‌گوید: “Doing more with less” به مفهوم : انجام کارهای بیشتر با امکانات کمتر است.
 
در طراحی مینیمال وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی ، بروشور، نمای خانه، سخت‌افزار یا هر چیز دیگری، اشکالی ندارد که بخش‌ها و عناصر غیر لازم را حذف کنید ( عناصری که طرح بدون آن‌ها ۱۰۰%کاربردی باقی بماند) و فقط عناصر اصلی را حفظ کنید
 

ریشه‌ی طراحی مینیمال

 
مثل همه رویدادهای زندگی که از موضوعی الهام و نشاءت می‌گیرد، طراحی مینیمال نیز از فرآیندی، نشاءت و ریشه گرفته است. این فرآیندها شامل موارد زیر هستند:
 
– جنبش هنری The De Stijl
– معمارانی مثلLudwig Mies Van Der Rohe
– طراحی سنتی ژاپنی

جنبش مینیمال De Stijl

De Stijl یک جنبش هنری بود که در سال ۱۹۱۷در هلند شروع شد و تا اوایل ۱۹۳۰ ادامه داشت. De Stijl عبارتی است به زبان هلندی و معنی فارسی آن سَبک، شیوه یا روش هست .حامیان این جنبش نقاشان ، مجسمه‌سازان و طراحان بودند.
پیروان این جنبش باکم کردن عناصر اضافی به‌سادگی و انتزاعی بودن طرح می‌افزایند، و از عناصر با خصوصیات اصلی آن‌ها، استفاده می‌کنند. مثل استفاده از:
۱- خطوط عمودی و افقی
۲- اشکال چهاروجهی
۳- ارزش اولیه رنگ‌های سفید، سیاه و توسی
۴- استفاده از رنگ‌های اولیه آبی ، قرمز و زرد
 
در طرح‌های آن‌ها عناصر و لایه‌ها همدیگر را قطع نمی‌کنند. هر یک از عناصر به‌صورت مستقل کار می‌کند و کار عنصر دیگر را پوشش نمی‌دهد . با توجه به توضیحات داده‌شده متوجه می‌شوید که نیاز به وسعت دید زیادی برای درک چگونگی تأثیر De Stijl روی طرح‌های مینیمال ندارید.
 

سبک مینیمال لودویگ مایس ون‌در روهه

لودویگ مایس ون‌در روههطراح معمار آلمانی، پیشگام طراحی مدرن و کسی است که پس از جنگ جهانی اول در طرح‌های مدرن خود طراحی مینیمال را پایه‌گذاری کرد. از بناهای برجسته‌ای که توسط او طراحی‌شده می‌توان ساختمان کرون هال شیکاگوو ساختمان سیگرام نیویورکرانام برد.
 
ون‌در سعی داشت سادگی و وضوح را در طرح‌هایش پیاده‌سازی کند طرح‌های او با ویژگی‌های همراه بود که به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:
۱- استفاده از وسایل مدرن مثل استیل و شیشه‌های رنگی
۲- استفاده از ساختار مینیمال
۳- استفاده زیاد، از فضاهای اضافی

طراحی سنتی ژاپنی

از ابتدا تابه‌حال در طرح‌های سنتی ژاپنی، افزودن عناصر لازم و حذف عناصر اضافی، همیشه موردتوجه بوده است.هنگامی‌که که به طرح‌های معماری داخلی یا بناهای ساختمانی آن‌ها نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که آن‌ها از تزئینات کمتر ، رنگ‌ها، خطوط و اشکال ساده‌تری استفاده می‌کنند . ارتباط زیادی بین طرح‌های سنتی ژاپنی و فرهنگ ژاپنی وجود دارد. فرهنگی که در آن بی‌آلایشی و سادگی موج می‌زند . همه‌چیز به‌صورت ساده بیان‌شده است از طرز آماده کردن یک غذا گرفته تا تزئین آن ،مزه غذا و چیزهای دیگر مثل مراسم سنتی چای و باغ‌های سنگی همه و همه بر محور سادگی و استفاده از امکانات ضروری و حذف موارد غیرضروری، می‌چرخد. حتی لباس‌های سنتی آن‌ها، کیمونو، نیز از این موضوع مستثنا نیست. در طراحی این لباس هیچ‌گونه تزئینی وجود ندارد و اجزای آن کاملاً ضروری، منطقی و کاربردی ایجادشده است. در طراحی اجزای این لباس، آزادی، خنکی، راحتی، دوام،راحتی پوشیدن و بیرون آوردن لباس از تن، در نظر گرفته‌شده است.
طبیعتاً طراحان مینیمال در مقایسه با طرح‌های گوتیکو ویکتوریایی، بیشترین تأثیر خود را از طراحی سنتی ژاپنی گرفته‌اند.
 

چکیده‌ای از تاریخچه طراحی مینیمال

مینیمالیسم از اوایل قرن بیستم و تقریباً در سال ۱۹۲۰با معماری شروع شد . بعد از جنگ جهانی، مهندس و طراح معمار، لودویگ مایس ون‌در روهه یکی از اولین افرادی بود که از قوانین مینیمالیسم در طراحی‌های خود استفاده کرد. علتی که طرح‌های معماری مینیمال به‌سرعت به معروفیت و محبوبیت رسید، استفاده طراحان از ابزارهای مدرن مانند شیشه ، استیل و بتون در کارهایشان بود. در همین زمان بود که استانداردسازی روش‌های ساخت‌وساز شکل گرفت و در اجرای طراحی‌های مؤثر و ساخت ساختمان‌هایی با طرح مینیمال، کمک بسیاری کرد.
این شیوه تا اواسط قرن بیستم، توسط طراح و معمار باک مینیستر فولربا طراحی گنبدی که به‌صورت یک‌شکل هندسی ساده است،ادامه یافت. این بنا همچنان به‌عنوان یک ساختمان مدرن در نظر گرفته می‌شود و همچنان پابرجاست.
سادگی، در نقاشی، طراحی داخلی، مد و موسیقی به‌صورت نقاشی‌های مینیمال، موسیقی مینیمال، دانشکده آهنگسازی مینیمال و موارد دیگر نفوذ کرد و تا امروز نیز ادامه داشته است و در حال حاضر استفاده از طرح‌هایی با این سبک امری بسیار عادی است.
فرانک استلانقاش برجسته در رابطه بانفوذ مینیمال در طرح‌ها می‌گوید:
“What you see is What you see” آنچه می‌بینید همان چیزی است که می‌بینید.
 
هنر مینیمال به‌صورت ویژه‌ای در دهه ۱۹۶۰در آمریکا رشد کرد. این هنر مشابه جنبش De Stijl، روی نقاشان آن دوره برای بیان هنر انتزاعی، تأثیر گذاشت و آن‌ها در طرح‌هایشان فقط از اشکال هندسی ابتدائی و بدون تزئینات و عناصر اضافه استفاده می‌کردند.
طبیعتاً تمرکز بر روی سادگی به محصولات مصرفی نیز نفوذ کرد. دایتر رمزاز طراحی مینیمال در محصولات Braun استفاده کرده است. IKEA شرکت سوئدی ارائه‌کننده‌ی مبلمان و اسباب منزل، نمونه دیگری از تأثیر مینیمالیسم بر محصولات مصرفی است. محصولات این شرکت بسیار ساده و برای همه افراد با سلایق مختلف طراحی‌شده است که به‌سادگی هم ساخته می‌شوند.
طراحی مینیمال در حوزه دیجیتال نیز نفوذ کرده است. اصول طراحی مینیمال به‌صورت بصری و در طراحی وب نیز استفاده می‌شود.
 

طراحان مینیمالیست تأثیرگذار

افراد بسیاری وجود دارند که طراحی مینیمال انجام می‌دهند. اما در مینیمالیسم هم مانند هر حرکت یا جنبش دیگر، افرادی وجود دارند که به‌عنوان مهره‌های کلیدی در نظر گرفته می‌شوند که از بقیه بانفوذتر و تأثیرگذارتر هستند . در طراحی مینیمال هم دو طراح بانام‌های باکمینیستر فولرو دایتر رمزبه‌عنوان دو مهره کلیدی و تأثیرگذار شناخته‌شده‌اند.
 
باکمینیستر فولر

فولریک طراح آمریکایی است که به علت طراحی نمای گنبدی شکل هندسی خود مشهور است. او در سال ۱۸۹۵به دنیا آمد. میل به پیشرفت و آینده‌گرایی او را در طراحی این نمای گنبدی شکل مینیمال، در اواسط قرن بیستم، کمک بسیاری کرد. این بنا تا امروز پابرجاست و جزو نماهای مدرن در نظر گرفته می‌شود.
 
دایتر رمز

برای طراحان نام دایتر رمزنام آشنایی است . رمز یکی از طراحان صنعتی آلمانی است که در سال ۱۹۳۲متولدشده و طراح ارشد شرکتBraun بود.شرکتی که در آن طراحی‌های جدیدی مانند ضبط‌صوت‌ها، رادیوها، ماشین‌حساب‌ها و لوازم مصرفی دیگر طراحی و ساخته می‌شود. رمزدر رابطه با مینیمالیسم در طراحی، می‌گوید:
 
“Less, but better”کمتر، اما بهتر.
 
۱۰قانونی که دایتر رمز در مورد ویژگی‌های یک طرح برجسته می‌گوید. ” یک طرح خوب باید”:
 
۱-ابتکاری باشد: از فنّاوری‌ها برای ایجاد ابتکار در کارهایتان استفاده کنید.
۲- قابل‌استفاده باشد: در طراحی‌ها برای قابل‌استفاده و کاربردی بودن پافشاری کنید.
۳-قابل‌درک و فهم باشد: خود محصول گویای نوع کاربری‌اش باشد.
۴- زیبا باشد: زیبایی به همه احساس خوبی می‌دهد.
۵- ساده باشد: اجازه دهید که مصرف‌کننده با نظر خودش از طرح استفاده کند.
۶- صادق باشد: طرح نمی‌تواند تضمین کند که حسی را که محصول نمی‌تواند انتقال دهد را، منتقل می‌کند.
۷- طولانی و بلندمدت باشد: بدون زمان باشد یعنی در هرزمانی که هستیم طرح قابل‌استفاده باشد.
۸- دقیق باشد : همه جزئیات به‌دقت در نظر گرفته‌شده باشد.
۹- دوستدار محیط‌زیست باشد: به دو صورت فیزیکی و بصری، در استفاده از منابع و محیط صرفه‌جویی کند.
۱۰- تا جای ممکن کوچک و ضروری باشد.
 

روش‌های کاربردی صحیح برای طراحی مینیمال

مینیمالیسم در طراحی مینیمال وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی، دارای مفهومی است که نمایانگر حفظ ساختار عناصر مهم واصلی، هست .ظاهر وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی‌های مینیمال معمولاً ، خیلی تمیز، ساده و مرتب است و باعث انتقال حس مطلوب به کاربران و بازدیدکنندگان می‌شود.امروزه تأثیر استفاده از طرح‌های مینیمال از طراحی‌های مدرن بیشتر است.
یک طراحی مینیمال وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی نامرتب، حس ناراحتی، دسترسی دشوار و در بعضی موارد خشم را به بازدیدکنندگان منتقل می‌کند و گاهی اوقات ارائه اطلاعات زیاد باعث فرار کاربران از سایت می‌شود. با ایجاد تعادل مناسب و با ارائه یک طرح ویژه و منحصربه‌فرد می‌توان، وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی‌هایی طراحی کرد که هم ساختار ساده‌تری برای طراحان وب داشته باشد و هم دسترسی ساده‌تری برای کاربران سایت.
اطلاع از تاریخچه و روش‌های کلیدی در طراحی‌های مینیمال بسیار عالی است اما دانش بدون عمل، کاربردی نیست. در زیر به نکاتی در مورد روش‌های صحیح و کاربردی طراحی مینیمال، در طراحی وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی می‌پردازیم:
 

قوانین مینیمالیسم در طراحی مینیمال وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی

استفاده کمتر یعنی تأثیر بیشتر : از عناصری استفاده کنید که برای طراحی وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی الزامی هستند. تأثیر نهائی تمام عناصر خیلی بیشتر از تأثیر هر یک از اجزا به‌تنهایی است.
حذف عناصر اضافی: عناصر زائد و بدون استفاده را از وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی حذف کنید. عناصری را حفظ کنید که برای محتوا و عملکرد وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی مناسب هستند.
حذف عناصر تا زمان مختل شدن کار: عناصر اضافی وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی را تا زمانی که استفاده از وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی مختل شود می‌توانید حذف کنید.
همه جزئیات در نظر گرفته شود: عناصری که برای استفاده باقی می‌گذارید باید حیاتی باشند. خود را به‌جای بازدیدکننده‌ها بگذارید به حسی فکر کنید که او در هنگام بازدید از سایت خواهد داشت ( حس تنفر، مدرن بودن، تمیز بودن سایت، مصنوعی بودن و غیره) سپس جزئیات را به وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی اضافه نمایید.
استفاده از رنگ‌های مینیمال: از رنگ‌هایی که به‌خوبی با یکدیگر در تعامل هستند، استفاده کنید. برای استفاده از رنگ‌ها به احساسی که بازدیدکننده از دیدن آن رنگ خواهد داشت توجه کنید.
استفاده از فضاهای سفید حیاتی:همه فضای وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی را با محتوا و تصاویر پر نکنید . به‌جای آن از فضاهای سفید برای هدایت بازدیدکننده به دیدن محتواهای خاص، استفاده کنید.
 

ظاهر و باطن طراحی مینیمال

جنبه‌های کلیدی مینیمالیسم در طراحی وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی که در زیر شرح داده‌شده است، اصول استفاده‌شده‌ی طراحان وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی مینیمال است که این سبک را به‌خوبی درک کرده‌اند و از آن استفاده نموده‌اند:
تایپوگرافی :استفاده از فونت‌های تمیز، ساده و با خوانایی زیاد.
چینش قوی ردیف‌ها:چشمان کاربران و بازدیدکنندگان با خوانایی و نظم خوش‌آیند محتوا، در وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی‌ها، آشنا است . بهتر است محتوا در محل‌هایی از سایت قرار داده شود که برای بازدیدکنندگان آشنا است و برای آن‌ها قابل پیش‌بینی است.
کنتراست یا تضادها:افزودن کنتراست‌ها می‌تواند خوانایی محتوا و سازگاری طرح مینیمال با چشمان یا دید بازدیدکنندگان را به‌شدت افزایش دهد
فضای سفید:با استفاده مناسب از فضای سفید و با ایجاد حس راحتی و عدم فشردگی مطالب و محتوا، می‌توانید نگاه بازدیدکنندگان را به سمت محتوایی ببرید که می‌خواهید نظر او جلب شود

نمونه‌های عملی از طراحی‌های وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی مینیمال

حالا شما با تاریخچه‌ی طرح‌های مینیمال آشنا شدید . وقت آن است که در صورت علاقه به این موضوع طرح‌های خود را بر اساس استاندارهای رعایت شده توسط دیگر طراحان مینیمال وب، ارتقاء دهید. برای کسب ایده‌های لازم در مورد این نوع طراحی، می‌توانید لینک‌های زیر را که نمونه‌های عالی جمع‌آوری‌شده از وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی‌های مینیمال است نگاه کنید:

  • Showcase of Clean and Minimalist Designs
  • Minimalist Design Gallery – Showcasing Minimalism in Web Design
  • 50 Inspiring Examples of Minimalism in Web Design
  • A Showcase of Effective Minimalism in Web Design
  • 40 Beautiful Examples of Minimalism in Web Design
  • 25 Beautifully Minimalist Websites

درصورتی‌که یک طراح مینیمال هستید، یا از این سبک طراحی لذت می‌برید و تجربه‌های خوبی دارید، می‌توانید با گذاشتن نظر خود ما را هم در این تجربه سهیم کنید.

دیدگاه شما چیست؟