پنج روش در سئو سایتهای فروشگاهی در سال 2013

امیرحسین ستاری

امیرحسین ستاری

عاشق دیجیتال مارکتینگ و وب


تجارت الکترونیک بشدت سخت شده است ! گوگل راه خود را در پیش گرفته و آمازون هم فقط به فروش محصولاتش می اندیشد ! موتورهای جستجوگر وب سایت های فروشگاهی را از لیست نتایج جستجوی خود حذف می کنند و جای آنها را به تبلیغات کلیکی و برنامه های فروش خود می دهند. در حال حاضر نتایج جستجو بشدت بر روی محتوا متمرکز شده است.

زمانی بسیاری از کاربران اینترنتی از خریدهای آنلاین از وب سایتهای فروشگاهی خودداری می کردند و فروش اینترنتی به جایگاه ویژه ای که در حال حاضر صاحب آن می باشید نرسیده بود و این فرصت ویژه ایست برای کسانی که تمایل به پیشرفت و ارتقا فروش خود را دارند.

در اینجا ما به پنج روش سئو و بهینه سازی سایت های تجارت الکترونیک در سال 2013 می پردازیم و مطمئن باشید که با خواندن و اعمال آن به رتبه خوبی از پیشرفت در سئو تجارت الکترونیک دست خواهید یافت.

ساخت وب سایتی تعاملی ، جذاب و کاربر پسند با کمترین سرعت بارگذاری صفحات وب

مطمئناً قبل از اینکه ما در مورد چگونگی برقراری ارتباط با موتورهای جستجوگر بخواهیم حرکتی انجام دهیم دانستن اینکه کاربران اینترنتی و کسانی که وارد وب سایت ما می شوند چه خواسته ای دارند مهم می باشد و این وابسته است به موارد زیر :

 • طراحی سایت فروشگاهی جذاب
 • برای طراحی سایت فروشگاهی، استفاده از المنتهای جذاب و ایجاد فعالیت برای کاربر وب سایت
 • بهینه سازی سرعت وب سایت و کاهش سرعت بارگذاری صفحات وب به این معنی که کاربران بسرعت قادر به بازدید از صفحات مختلف وب سایت شما باشند.
 • وب سایتی منظم و تمیز طراحی کنید تا کاربران با ورود به وب سایت پریشان و گیج نشوند.
 • تا جایی که می توانید مراحل را در پروسه ها بکاهید بعنوان مثال پروسه خرید اینترنتی و یا پروسه ثبت نام در وب سایت شما.

گوگل پاندا را فراموش نکنید!

همانطور که می دانید وب سایتهای تجارت الکترونیک برای دوستی با گوگل پاندا بطور فزاینده ای بر محتوا استوارند چون آنها بر اساس محتوا طراحی شده اند. گوگل پاندا سرتاسر وب را بدنبال وبلاگها، وب سایتها، ویدیوها و وب سایتهای محتوایی اطلاع رسانی و سرگرمی جستجو می کند. می توان گفت گوگل پاندا طراحی شده است تا وب سایت هایی را که مشکلی را حل نمی کنند و تنها بدنبال تبلیغات می باشند را شناسایی کند. پس با یک جمع بندی می توان گفت محتوا اساس وب سایت شماست !

وب سایتهای فروش اینترنتی و تجارت الکترونیک به دلیل ماهیت تجاری خود از محتوا رنج می برند و براحتی تراکم کلمات کلیدی در نمایش نتایج موتورهای جستجو را از دست می دهند، برای جلوگیری روشهای زیر پیشنهاد ماست :

 • هر محصول باید یک محتوای خاص خود را داشته باشد و اگر اینکار میسر نیست می توانید صفحات مختلف محصولاتی که توضیحات و محتوای واحدی را ندارند را noindex کنید و برای گروه بندی آن محصولات توضیحات و محتوای ویژه در نظر بگیرید.
 • یک بلاگ برای سایت خود بسازید که روشی ایده آل است برای هدایت موتورهای جستجوگر به محتوای وبلاگ خود و دریافت لینک ها از سوی کاربران

از کلمات کلیدی بیش از اندازه استفاده نکنید.

این روزها اگر می خواهید که با کلمات کلیدی افزایش رنکینگ را در پی داشته باشید تنها بهتر است که صفحه وب سایت شما مرتبط با کلمات کلیدی آن باشد و قبل از همه چیز آنالیز کلمات کلیدی را بدرستی انجام دهید. موتورهای جستجوگر به اندازه کافی متون در صفحات وب برای کار در بین متون داشته باشند. اگر شما کلمات کلیدی را در تایتل و موضوع صفحه وب سایت، description، محتوا ،تگ آلت تصاویر را و استفاده از کلمات کلیدی در لینکهای داخلی وب سایت خود بکار ببرید برای گوگل مسلم خواهد شد که وب سایت شما برای موتورهای جستجوگر ساخته شده است و نه کاربران.

گوگل مدتی است که بجای استفاده از کلمات کلیدی، به طراحان و نویسندگان سایت ها تمرکز بر روی محتوا و اطلاعات کاربردی و مفید برای کاربران را پیشنهاد می کند، و می توان گفت موتورهای جستجوگر محتواهای کاربردی و مفید را الک می کنند.

پیش بسوی موبایل

بر اساس تحقیقات آماری فوربس (forbes) بعنوان یک شرکت محقق در زمینه تجارت بیش از 20 درصد فروش های اینترنتی در حال حاضر بر روی موبایل ها صورت می گیرد. این آمار در نوع خود تکان دهنده می باشد و نیاز فوری طراحان و صاحبان سایتها به طراحی سایت موبایلی را بیش از پیش مشخص می کند. البته زمانی بود که اکثریت قریب به اتفاق فروشگاه های اینترنتی براحتی قابلیت بهینه سازی شدن برای موبایل ها را نداشتند، برای خواندن سخت بودند و دکمه های بسیار کوچکی داشتند که کاربر را منفعل و خسته می کرد اما با رشد موازی کدنویسی وب سایتها و رشد موبایل های هوشمند ساخت وب سایتهای موبایلی میسر گشته است.

جالب است بدانیم که فوربس می گوید در سه سال گذشته بیش از 50% فروشهای اینترنتی بر روی دستگاه های هوشمند موبایل صورت گرفته است!

با الگوریتم پنگوئن گوگل دوست بمانید

 • بجای کلمات کلیدی، بر روی کلیک ها از لینک هایی که گرفتید تمرکز کنید.
 • طیف گسترده ای از لینکهای مختلف مرتبط بگیرید.
 • لینک های تایید شده و معتبر بگیرید.
 • مطلقاً به وب سایتهایی که ماهیت آنها تبادل لینک است لینک ندهید و نگیرید.
 • محتوای عالی داشته باشید.
 • لینکهای وب سایت خود را مورد بررسی و مونیتورینگ قرار دهید.
 • از روشهای سیاه دریافت لینک استفاده نکنید.
 • از ویدیو و تصاویر خوب برای ارتباط با محتوای و دریافت لینکهای قوی استفاده کنید.