CSS tricks for better seo

ترفندهای css برای سئو بهتر

ترفندهای CSS برای بهبود سئو

زمان مطالعه 3 دقیقه 8 نوامبر 2019

امروزه نوشتن کدهای CSS به‌صورت مرتب، تأثیر بسیار زیادی در سئو وب‌سایت دارد. کدهای CSS نباید به‌صورت نامرتب و نامفهوم نوشته شود و همچنین از کدهای قدیمی استفاده نشود برای مثال درصورتی‌که از Table و تگ Font استفاده شود، باعث بارگذاری دیرتر صفحات می‌شود. در اینجا روش هایی که شما می‌توانید از CSS برای بهتر کردن رتبه‌بندی وب‌سایت خود استفاده کنید را توضیح می‌دهیم.

کدهای خود را تمیز و مرتب  کنید

هنگامی‌که کدها به‌صورت انباشته باشند، نسبت سیگنال به نویز خارج از کنترل می‌شود. نتیجه این می‌باشد که خزنده موتور جستجو هیچ‌گونه حسی به برای انجام عملیات خود ندارد.
حال CSS زیبایی خود را اینجا نشان می‌دهد. با CSS  می‌توانید کدهای مربوط به قالب را از متون جدا نگه‌دارید که این عمل از دیدگاه سئو، بسیار باارزش و بااهمیت می‌باشد چون‌که خزنده موتورهای جستجو بدون اینکه به با موارد CSS برخوردی داشته باشد، می‌تواند به‌راحتی از متن سایت اطلاعات کسب کند.

استفاده از منوهای کشویی CSS محور

منوهای کشویی قابلیت استفاده وب‌سایت شما مخصوصاً زمانی که شما در طراحی وب سایتتان نیازمند چندین لینک هستید، را بالا می‌برد. اما ایجاد آنها سخت و زمان‌بر است، پس ما همیشه سعی می‌کنیم که کدها و اسکرپیبت‌های آنها را از دیگر وب‌سایت‌ها کپی کرده تا سرعت ساخت وب‌سایت خود را بالا ببریم. اما این اسکریپت‌ها یک مشکل اساسی بنام کدهای جاوا اسکریپت دارند.
مشکل اصلی کدهای جاوا اسکریپت این می‌باشد، زمانی شما لینک‌ها را داخل آنها قرار می‌دهید، موتورهای جستجو نمی‌توانند آنها را پیدا کنند. استفاده از منوهای کشویی CSS محور، یک روش جستجوی بهینه را ارائه می‌دهد چون‌که از موارد CSS برای نمایش استفاده می‌کند. زمانی که خزنده موتورهای جستجو به کدها برخورد می‌کند، به‌راحتی و بدون هیچ مشکلی می‌تواند لینک‌ها را مشاهده نماید. این در اصل یک معماری تخت (Flat)  را ترویج می‌دهد و به لینک‌هایی که حتی در اعماق هم وجود دارند، کمک می‌کند که توسط خزنده موتور جستجو بازدید شوند.

DIV های مخفی و قابل ارتقا

گاهی اوقات در طراحی ما نیازمند یک صفحه اضافه می‌باشیم تا متن یا محتوای بیشتری را کاربر بتواند با استفاده از کلیک و یا پایین کشیدن ماوس مشاهده نماید. مانند قبل می‌توان از کدهای جاوا اسکریپت استفاده کرد که باز خزنده‌ها به علت مخفی بودن متون و کدها نمی‌توانند آنها را ببینند. با استفاده از CSS می‌توان از یک تگ مخفی div استفاده کرد که در حالت ابتدایی مخفی است اما با پایین کشیدن ماوس و یا کلیک بر روی آن، از حالت مخفی بودن درمی‌آید.

استفاده از عکس‌ها برای عنوان بدون به خطر انداختن متن

اغلب اوقات شما از یک فونت خاصی برای عنوان‌ها و متن‌های وب‌سایت خود استفاده می‌کنید. اما تنها تعداد انگشت‌شماری از فونت‌ها با کل مرورگرها سازگاری دارند. برای حل این مشکل، بهتر است که از عکس‌ها به‌جای متن‌ها استفاده کنیم.اما خود این کار باز دارای مشکلاتی می‌باشد: به‌طور مثال خزنده موتورهای جستجو نمی‌توانند متن داخل را بخوانند.
CSS این مشکل را رفع کرده است، استفاده از تصویر جایگزین برای متون عناوین. به‌عبارت‌دیگر شما هم‌متن و هم تصویر را باهم قرار می‌دهید.

استفاده از عکس‌ها برای لینک دهی بدون به خطر انداختن متن

گاهی اوقات پیش می‌آید که شما نمی‌توانید به متون نوار منو که به سمت راست باز می‌شوند دسترسی کامل داشته باشید (در حقیقت به اسم منوها). شما می‌توانید از alt برای نشان دادن متن داخل تصویر استفاده نمایید که این یک تذکری (hint) به موتورهای جستجو ارائه می‌دهد. اما اگر شما از عکس به‌عنوان پس‌زمینه استفاده کنید، دیگر این قابلیت را ندارید. همچنین شما می‌توانید از title درلینک‌دهی استفاده کنید ولی این در مقایسه با قبلی محدودتر است. با CSS شما می‌توانید از عکس‌ها برای لینک دهی استفاده کنید در حالی که می‌توانید متن داخل عکس‌ها را هم نشان دهید. یک راه ساده این می‌باشد. مقدار خصوصیات text-indent را ۹۹۹۹- پیکسل تغییر دهید. این باعث می‌شود که تصویر به‌طور واضح بدون متن روی آن نشان داده شود.

سرعت بارگذاری را سریع‌تر نمایید

سرعت بارگذاری برای موتورهای جستجو خیلی اهمیت دارد. خزنده‌ها زمان زیادی را برای تجزیه صفحات شما صرف می‌کنند که این موضوع به اهمیت صفحات شما بستگی دارد یعنی اینکه اگر در صفحات وب شما از متن و تصویر زیادی استفاده‌شده است، خزنده‌های موتور جستجو از صرف وقت برای آنها اذیت نمی‌شوند. پس سعی کنید از مواردی که باعث می‌شود سرعت بارگذاری کم شود استفاده ننمایید. یک مورد دیگر ابزار وب مستر گوگل می‌باشد که زمان بارگذاری و بارگذاری صفحات را به شما نشان می‌دهد. اما در اینجا سؤالی مطرح می‌شود. چرا گوگل این اطلاعات را نگه می‌دارد درصورتی‌که سرعت بارگذاری برای خزنده‌ها مهم نمی‌باشد؟ به نظر شما گوگل از کاربرانش می‌خواهد که برای بارگذاری هر صفحه ۵ الی ۶ ثانیه استفاده کند؟
با استفاده از CSS به‌راحتی می‌توان سرعت بارگذاری صفحه را کم کرد. برای این کار باید از تگ‌هایهای Font  ،Table و دیگر تگ‌هایی که سرعت بارگذاری را کم می‌کند استفاده ننماییم.

ترتیب کدها را کنترل نمایید

با طراحی CSS محور شما می‌توانید ترتیب کدها و عناصر بدون تغییر در طراحی را عوض نمایید چون‌که نمایش موارد و عناصری مانند رنگ و اندازه کاملاً از کدها جدا می‌باشد. اما چرا این موضوع برای سئو مهم می‌باشد؟
یک مسئله کوچکی در خصوص خزنده گوگل در صفحات داخلی شما وجود دارد و آن این است که آنها بیشتر بر متون داخلی که پیدا می‌کنند تکیه می‌کنند. و این یعنی اینکه اگر شما بر روی کلمه خدمات در نوار منو کلیک نمایید و شما کلمه‌ای که مربوط به بخش خدمات است را در بدنه سایت به‌کار ببرید، گوگل بر روی این متن بیشتر تکیه می‌کند. بنابراین افزایش لینک‌های پایین (footer) و بدنه هیچ‌گونه کمکی درصورتی‌که تمامی صفحات در header (یا منو) به هم متصل و لینک دهی شده باشند، نمی‌کند. در اینجا CSS به شما یک فرصت برابری را می‌دهد که عناصر را مستقل از موقعیتشان نمایش دهید.

آیا این موارد در وب سایت یا فروشگاه اینترنتی شما رعایت شده است ؟؟ با ما در تماس باشید تا در این مورد اطلاعات بیشتری بدست آورید.

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی وجود ندارد شما اولین نفر باشید

دیدگاه شما در مورد این مطلب