What is domain? How to get whois information

دامنه چیست؟ جستجو و هو ایز دامنه

زمان مطالعه 2 دقیقه
دامنه چیست؟ جستجوی دامین، هوایز دامنه

دامین یا همان دامنه نام اختصاصی وب سایت برای ورود به دنیای مجازی و وب می باشد. نام دامنه همان نام وبسایت و نام منحصر بفرد هر کسب و کار در دنیای وب می باشد.

هر دامنه (Domain) از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که قسمت اول همان سه W و قسمت دوم نام اصلی دامنه می باشد و قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی و قسمت آخر پسوند کشوری یا سی تی ال دی می گویند.

ثبت دامنه اولین گام شما برای ورود به دنیای اینترنت می باشد، گسترش روز افزون تجارت در دنیای مجازی و رشد روزانه علوم تجارت الکترونیک، ثبت دامنه را به مرحله مهم و حساسی برای شرکت ها، ارگانها و سازمانها و اشخاص حقیقی تبدیل کرده است. نام اینترنتی یا همان دامنه شما بر روی کارت ویزیت، بروشور و کاتالوگ شما قرار خواهد گرفت و از طریق آن به وب سایت شما کاربران اینترنتی وارد می شوند و با محصولات و خدمات شما آشنا می شوند. ثبت دامنه مناسب قبل از شروع تصمیم به راه اندازی کسب و کار آنلاین و طراحی سایت می تواند انجام شود.

ثبت دامنه و نام اینترنتی مناسب

  1. نام دامنه با نام تجاری یا حقیقی شما تا حد ممکن همخوانی داشته باشد.
  2. دامنه انتخابی کوتاه باشد تا مخاطبان آنرا به ذهن بسپارند.
  3. دامنه انتخابی کوتاه باشد تا مخاطبان آنرا به ذهن بسپارند.
  4. دامنه انتخابی به آسانی قابل تلفظ و نوشتن باشد.
  5. دامنه انتخابی علام تجاری دیگر را نقض نکند و متشابه دامنه و نام اینترنتی رقبای شما نباشد.

GTLD، قوانین و معنای پسوند دامنه ها

این پسوندها برای استفاده عموم مردم و در نتیجه انواع کاربری های مجاز  قابل استفاده است و استفاده از این دامنه ها توسط کمپانیهای ریجسترار که توسط معتبر اعلام شده اند و نمایندگان آن ها امکان پذیر است و هیچ گونه محدودیتی در استفاده از پسوندها وجود ندارد و پسوند com. بیشترین متقاضی را دارا می باشد. (com , .net , .org.) بیشترین استفاده را دارد.

  1. دامنه .com به معنی Commercial می باشد و دارای بیشترین محبوبیت در بین مخاطبان و کاربران می باشد، این دامنه برای کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی قابل ثبت سالانه از 1 تا 10 سال می باشد.
  2. دامنه .net به معنی Network می باشد و معمولاً مخاطبانی که در حیطه شبکه فعالیت دارند از آن استفاده می کنند
  3. دامنه .org به معنی Organization می باشد و سازمانها و ارگانها از آن استفاده می کنند.
  4. دامنه .biz به معنی Business می باشد و صرف کارهای بازرگانی و تجاری می شود.
  5. دامنه .ir مختص کشور عزیزمان ایران است.

پسوند های ملی یا کشوری (ccTLD)

کشورها درخواست پسوند اختصاری کشور خود که دو حرفی می باشد را دارند. اداره ، قوانین تخصیص پسوندها در اختیار دولتها یا مراکز معرفی شده توسط مراجع رسمی خواهد بود و کشورهای مختلف همگی میتوانند ثبت این دامنه ها را برای سایر ملیت ها آزاد یا محدود کنند و هرگونه روش خاصی را در این خصوص اتخاذ کنند یعنی در ایجاد قوانین استفاده از آن آزاد هستند و پسوندهای دو حرفی بعضی از ملیتها با بعضی از کلمات اختصاری تشابه داشته که این کشورها از این فرصت استفاده نموده و به فروش عمومی پسوندها خود اقدام می نمایند. پسوندهایی نظیر ws , .tv , .cc , .fm , .mw , .it. و غیره … از این قبیل می باشند.

پسوند اختصاصی

پسوندهایی که افراد و یا ارگانهای مختلف با  کاربرد خاص میتوانند بر روی آن ها دامنه ثبت کنند و با ارائه مدارک و رعایت قوانین خاص در زمان ثبت و در مدت استفاده از این پسوند ها لازم می باشد . از جمله این پسوند ها biz , .edu , .info , .gov , .int , .pro , .aero, .arpa , .coop, .museum.

جستجو و هو ایز دامنه

این روزها برای جستجوی دامنه وب سایت های کاربردی بسیاری وجود دارد که یکی از آنها whois می باشد. می توانید از آن برای جستجو دامنه خود استفاده کنید. اگر به دنبال ثبت دامنه فارسی می باشید از سایت nic.ir و یا از طریق نمایندگان و شرکت های فروش داخلی اقدام کنید.