what to sell online

شناخت بهترین محصول برای فروش، مهندسی معکوس

زمان مطالعه 9 دقیقه
شناخت بهترین محصول برای فروش، مهندسی معکوس

طراحان وب سایت ها اغلب در رابطه با قابلیت های خود دچار نگرانی می شوند. این نگرانی ها شامل مهارت های استفاده از فتوشاپ، تسلط بر jQuery و .. می باشد. موفقیت در زمینه طراحی وب نیازمندی هایی دارد. اگرچه این نیازمندی ها فراتر از وجود تجهیزات و درک بالا در زمینه طراحی است. موارد بسیار مهمتری وجود دارند که یک طراح وب سایت علاقمند و مشتاق در هنگام طراحی یک وب سایت حرفه ای می بایست در نظر داشته باشد. در همین راستا فهرستی از موارد مفید تدارک دیده ایم که می تواند اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار دهد.

انتخاب بهترین کالا برای فروش

“بهترین محصول برای فروش” به بازاری بزرگ و رو به رشد اشاره دارد که کمترین میزان رقابت را داراست و مخاطبان معتبر و قابل توجه ای دارد. این کالا به صورت غیر آنلاین قابل خرید نیست و تنها در فروشگاه آنلاین در دسترس است.

این کالا دارای بازاری معتبر است که در آن می توان کالا را تا 100 دلار فروخت و همچنین امکان خرید این جنس از تولیدکنندگان چینی به قیمت 10 دلار قابل خرید است.

اگر چه “بهترین محصول برای فروش” مصرف کردنی است اما این کالا در طول زمان آسیب نمی بیند و از بین نمی رود. به دلیل اینکه این محصول، یک محصول کاربردی است به شدت مورد علاقه مصرف کنندگان است. تقاضا برای این محصول به طرز شگفت آوری بالاست و مشتریان تمایل زیادی به اشتراک ماهیانه این کالا دارند.

سفارش این کالا به هیچ وجه پردردسر و طاقت فرسا نیست. ” بهترین محصول برای فروش” کوچک و کم حجم است و به راحتی در کیف پول شما جا می شود و فضای بسیار کمی را اشغال می کند. بنابر این هزینه های انبارداری شما تقریبا برابر با صفر خواهد بود. به علاوه، به دلیل کوچک و سبک بودن این کالا می توانید هزینه های Shippingرا در قیمت نهائی کالا لحاظ کنید. بنابراین با حذف هزینه حمل و نقل از کارت خرید فروشگاه آنلاین، می توانید بزرگترین مانع خرید را حذف کنید. چرا که هزینه های حمل و نقل یکی از اصلی ترین دلایل انصراف از خرید توسط مشتریان می باشد.

سفارش کالا به آسانی مدیریت می شود. چرا که “بهترین محصول برای فروش” تنوع خاصی ندارد. بنابراین می بایست ماهیانه تنها یک SKU از تامین کننده کالا دریافت کنید. ( SKU یک IDمختص کالاست که معمولا به صورت بارکد نمایش داده می شود). به دلیل اینکه شما تنها یک SKUدارید، احتمال بسیار کمی وجود دارد که کالا اشتباه به دست مشتری برسد. در نتیجه بازگشت کالا نیز به حداقل خود می رسد. از آنجائیکه “بهترین محصول برای فروش” بسیار بادوام است، احتمال شکستن و آسیب دیدن این کالا در جابجائی و حمل و نقل برابر با صفر است.

مشتریان هدف به راحتی می توانند خرید خود را از طریق اینترنت با موفقیت ثبت کنند. اغلب مشتریان هدف بالای 18 سال سن دارند و دارای کارت اعتباری و موجودیِ در دسترس هستند. درامد حاصل از فروش این کالا در طول سال ثابت خواهد بود چرا که فروش “بهترین محصول” دستخوش تغییرات فصلی نمی شود.

همانطور که حدس زده اید، “بهترین محصول برای فروش” وجود خارجی ندارد! ممکن است با توضیحات بالا هیچ کالایی را به عنوان بهترین کالا برای فروش آنلاین مشخص نکرده باشیم، اما مهندسی معکوس برای یافتن یک کالای ایده آل برای تجارت الکترونیک در زیر آمده است. در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی :

از اولین مکالمه من در ارتباط با تجارت الکترونیک سال ها می گذرد. سه سال پیش درست هنگام تعطیلات کریسمس، من به زادگاه خود در تورنتو بازگشته بودم. در یکی از شب ها، تصمیم گرفتم با یکی آز اشنایان قدیمی ملاقاتی داشته باشم. کمی پس از شروع صحبت موضوع بحث ما به تجارت الکترونیک یکی از دوستان نزدیک یعنی Luxy Hairکه عملکرد بسیار خوبی داشت، کشیده شد. پس از یک سال ونیم Luxyبه دنبال کنندگان فراوانی دست یافته بود و هزاران مشترک “یوتیوب” و هوادار فیسبوک فعالیت هایش را دنبال می کردند. ما چند ساعت در ارتباط با جزئیات تجارت و عوامل موفقیت Luxyصحبت کردیم. آن شب، من یک لیست ارزشمند از کارهای زیادی که آن ها به خوبی انجام می دادند تهیه کردم و از همه مهم تر، به مواردی از کار آن ها پی بردم که محصولاتشان را به کالائی متناسب با تجارت الکترونیک تبدیل می کرد.

در طی سال های بعدی، با هدف یافتن و انتخاب کردن محصولی که احتمال موفقیتش در تجارت الکترونیک بالاتر است،به وزین تر کردن لیست معیارها پرداختم. پس از سه سال تحقیق و توسعه، به نتایجی دست یافتم. هم اکنون از اینکه می توانم تجربیاتم در ارتباط با مهندسی معکوس یک کالای مناسب تجارت الکترونیک را با خوانندگان مقالات به اشتراک بگذارم به خود می بالم.

شما هرگز نمی توانید کالائی بیابید که تمامی معیارهائی که در ذیل لیست شده است را دارا باشد. اما این راهنمائی به شما کمک می کند منطق انتخاب کالا را سازمان دهی کنید و به بهترین نحو موفقیت بالقوه کالا و یا مشکلات در ارتباط با این کالا را ارزیابی کنید. از مواردی که در ادامه توضیح داده می شود یک فهرستی تهیه و معیارها را به دو بخش تقسیم کرده ام. بخش ابتدائی معیارهای بازار-محور و بخش دوم معیار های محصول-محور را شامل می شوند.

بخش اول : معیارهای بازار-محور

1. حجم بازار بالقوه

کالائی را انتخاب کنید که بازار بالقوه گسترده ای داشته باشد.از کالاهائی که خود زیر مجموعه ای از زیرمجموعه های یک بازار هستند اجتناب کنید. برای مثال، کالائی که برای بانوان 25 تا 40 ساله تدارک دیده می شود طیف گسترده ای را شامل می شود اما اگر این مجموعه را به بانوان باردار 25 تا 40 ساله اختصاص دهیم، قاعدتا با مجموعه کوچکتری رو به رو خواهیم بود. بدون شک شما در تلاش هستید تا بزرگترین بازار هدف ممکن را تحت کنترل خود درآورید. البته این موضوع همیشه صادق نیست و ممکن است کالای خاصی با بازار هدف بسیار محدود فروش بسیار خوبی داشته باشد اما دستیابی به مشتریان این محصولات مشکل  و مستلزم صرف هزینه است.

2. رقابت

رقابت فشرده، معمولی و یا بدون رقابت؟ کدام یک برای شما مناسب است؟

رقابت سخت و فشرده لزوما چیز بدی نیست، چرا که این نوع رقابت می تواند نشانه ای بر معتبر بودن بازار شما باشد. اما اگر هدف شما گرفتن سهمی از بازار است و این هدف را دنبال می کنید، به عنوان یک تازه وارد، می بایست کاری متفاوت انجام دهید.

3. روند، مُد روزو یابازار رو به رشد

همواره یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن گرفتار نشدن در دام مُدهای زودگذر و سبک های کوتاه مدت است. اگرچه ممکن است برخی محصولات در بازه زمانی کوتاهی بازار خوبی داشته باشند، اما این گونه کالاها برای موفق شدن، نیازمند پایداری طولانی مدت می باشند. لازم است به طور مداوم سابقه جستجوی کالاهای بالقوه خود را در گوگل ترندز چک کنید تا درک بهتری از میزان سِرچ کالاهای خود به دست آورید. این گزینه به ارزیابی محصولات به شما کمک خواهد کرد و از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا کالای شما روند نزولی طی می کند ، تغییر خاصی نکرده است و یا در یک بازار رو به رشد است.

4. دسترسی محلی محدود

آیا تا به حال به جستجوی لوازم شعبده بازی پرداخته اید؟ لوازم مخصوص افراد چپ دست مانند قیچی مخصوص چطور؟

محصولات تخصصی از این قبیل، بازار خاص خودشان را دارند اما مشکل آن ها پراکندگی جغرافیائی آن هاست که برای فروشگاه های فیزیکی یا محلی، کسب و کار مناسبی نخواهند داشت اما برای یک وبسایت تجارت الکترونیک بسیار مناسب خواهد بود.

5. بازار هدف

فهرستی از مشتریان اصلی که بازار هدف شما را تشکیل می دهند تهیه کنید. اگر کالای شما مربوط به گروه سنی نوجوانان است این نکته را در نظر داشته باشید که آن ها هنوز دارای کارت اعتباری برای خرید آنلاین نیستند. آیا محصولات شما مخصوص بزرگسالان است؟ این افراد هنوز تسلط کافی بر روی کامپیوتر ندارند و اشتیاقی به وارد کردن مشخصات کارت بانکی خود در اینترنت نیز ندارند. برای بسیاری از مشتریان در بازار هدف ، فروش از طریق وب سایت گزینه مناسبی است اما در نظر گرفتن تمام جوانب و بررسی موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

بخش دوم : معیارهای محصول-محور

6. درصد سود

میزان سود از اهمیت بسیار بالائی برخوردار است. بسیاری از هزینه ها به تدریج موجب کاهش یافتن حاشیه سود می شوند. بنابراین می بایست قادر به کنترل این هزینه ها باشید و سود مناسبی حاصل کنید. پیشنهاد متخصصان فروش انتخاب محصولی است که سود خوبی را حاصل کند. در ابتدا، این امر ناممکن به نظر می رسد. اما اینگونه نیست. این محصولات وجود دارند. اگر شما محصولی با سود کمتر را انتخاب می کنید به هزینه ها توجه کنید که سود حاصل همچنان به صرفه باشد.

7. قیمت فروش

بهترین شرایط فروش برای شما هنگامی پدید می آید که کالای شما از قیمتی برابر با 75 تا 150 دلار داشته باشد. اگر قیمت کالا کمتر باشد، باید تعداد بسیار زیادی از کالا به فروش رود که این امر مستلزم یافتن مشتری است تا از این طریق سود مورد نظر شما حاصل شود. از طرف دیگر، اگر قیمت کالای شما بسیار زیاد باشد، افراد سوالات بسیار زیادی از شما خواهند پرسید چرا که صرف هزینه بسیار زیاد برای خرید کالای شما ممکن است برای مشتریانتان توجیه نداشته باشد. همچنین، بدون دیدن کالا از نزدیک و لمس آن، پرداخت آنلاین برای یک کالا معمولا به راحتی انجام نمی شود. به علاوه، اگر قرار باشد افراد پول بیشتری پرداخت کنند سوالاتشان نیز در رابطه با محصول بیشتر خواهد شد. به دلیل اینکه شما زمان محدودی برای صرف کردن برای هر مشتری دارید، این موضوع شما را دچار مشکل خواهد کرد. بنابراین پشتیبانی و خدمات مشتریان برای شما دردسرهائی به وجود خواهد آورد.

8. SKUهای محدود ( شماره های محصولات و یا تنوع محصولات)

مسلماً شما نمی خواهید محصولی که دارای 50 سایز مختلف و رنگبندی های متنوعی است را به موجودی کالای خود اضافه کنید و همچنین تمایل ندارید که ده ها و یا صدها محصول مختلف را به فروش بگذارید. این کار در وهله اول به پرداخت هزینه های بسیار بالا برای خرید اولیه محصول منجر می شود که ریسک بالائی دارد. همچنین بنا بر حجم محصولات خریداری شده، می بایست هزینه نگه داری کالا در انبار را نیز بپردازید. در نهایت، تنوع بالای محصولات به پیچیدگی منجر می شود و اداره کردن آن آسان نخواهد بود و  احتمال ارسال سفارش نادرست نیز افزایش می یابد. چرا که ممکن است در ارسال رنگ ، سایز و یا نوع محصول دلخواه مشتری اشتباهی رخ دهد. در آن حالت مجبور خواهید بود زمان و هزینه مازادی را برای اصلاح سفارش اشتباه بپردازید. در حالت ایده آل، باید بر روی محصولی برنامه ریزی کنید که بیش از پانزده تا بیست SKUنداشته باشد. با انتخاب محصولات با تنوع کمتر، انتخاب مشتریانتان را محدودتر کنید و متعاقب آن تصمیم گیری را برای آن ها آسان تر کنید.

9.  اشتراک گذاری

آیا محصولات شما دارای عمر مفید است و یا جزء کالاهای مصرفی است؟ یافتن مشتریان جدید می تواند بسیار طاقت فرسا، وقت گیر و پُر هزینه باشد. فروش چندباره به مشتریان قدیمی، به خصوص به طور خودکار، شیوه مناسبی برای تجارت الکترونیک به شمار می آید. تبدیل مشتریان به مشترکین دائمی وب سایت از دو طریق انجام می شود: گزینه کشف و بازپُرسازی

در گزینه “کشف” به طور مثال، ماهیانه یک سبد از نمونه کالا یا سمپل برای مشتریان ارسال می شود و در صورتی که مشتری کالاهای سمپل را بپسندد ، می تواند برای خرید نمونه واقعی به وب سایت مراجعه کند.

گزینه ” باز پُرسازی” نیز به شارژ دوباره کالا اختصاص دارد. برای مثال، شما کالای مورد نظر را در وب سایت انتخاب می کنید و هر ماه به صورت خودکار آن کالا برای شما ارسال می شود.

10. سایز و وزن محصول

مشتریان انتظار دارند سفارششان به صورت رایگان ارسال شود و مبلغی بابت حمل و نقل نپردازند. هزینه های مربوط به حمل و نقل معمولاً یکی از بزرگترین دلایل کنسل کردن خرید در وب سایت می باشد. به وضوح، سایز و وزن محصول هزینه حمل و نقل را مشخص می کند. بنابراین در هنگام سفارش کالا این نکته را در نظر داشته باشید. علاوه بر هزینه حمل و نقل، هزینه های انبارداری نیز به این عوامل بستگی دارند.

11. دوام و شکنندگی کالا

آیا محصولات شما از دوام خوبی برخوردار است و یا آسیب پذیر می باشد؟ هر اندازه کالاها شکننده تر باشند، احتمال آسیب پذیری شان در هنگام حمل و نقل افزایش می یابد. هرچند شرکت های حمل و نقل مقصر اصلی باشند، باز هم نتیجه گریبانگیر شما خواهد بود. چرا که سالم به مقصد نرسیدن کالا بخشی از تجربه مشتری شما خواهد بود . از این رو، مشتری خاطره خوشی از سازمان و محصولات شما نخواهد داشت. کالاهای شکننده و یا شکستنی دارای تعداد مرجوعی و تعویضی بالائی دارند و این امر باعث خواهد شد زمان زیادی را به حل کردن این قبیل مشکلات صرف کنید.

12. کالاهای فصلی

آیا محصولات شما دارای بازار فصلی است و در تمامی سال طرفدار ندارد؟ توجه به محصولات فصلی نکته مهمی است و می بایست خود را برای نوسانات درامد فصلی آماده کنید. فروش فصلی می تواند تاثیر بزرگی بر فروش نقدی و ماندگاری کسب و کار داشته باشد. این بار هم می توانید به Google Trends  مراجعه کنید و نوسانات جستجو کالاهای خود را ارزیابی کنید.

13. مشتریان مشتاق

آیا محصولات بالقوه شما برای حل یک مشکل یا کاهش دادن درد تولید شده است؟ و یا در طبقه بندی محصولاتی قرار می گیرد که مصرف کنندگان مشتاقی دارد؟ برای مثال قرص های سرماخوردگی در فصل سرما از بازار خوبی برخوردارند . همچنین هنگامی که فردی به یک رشته و یا فعالیت علاقه بسیار زیادی دارد ، حاضر است بدون هیچ حد و مرزی برای محصول یا خدمات مورد نظر خود پول بپردازد. نمونه خوبی از این فعالیت ها را می توان در مشتاقان ورزش در فضای باز علی الخصوص صخره نوردان و یا دوچرخه سواران کوهستان دید.

14. محصولات ثابت ( با کمترین تغییرات)

اگر محصولات شما به طور مداوم در حال تحول است و سال به سال تغییر می کند، مجبور خواهید بود هزینه بسیار زیادی برای تامین منابع صرف کنید و وب سایت شما به زودی منقضی خوهد شد. اما با فروش کالاهائی که تغییراتشان محدود است می توانید با اطمینان به ساخت وب سایتی اقدام کنید که غنی از اطلاعات است و برای سال های متمادی قابل استفاده می باشد.

15. کالای مصرفی و یا یکبار مصرف

مشتریان تکراری برای هر کسب و کاری از ضروریات به شمار می آید. فروش کالا به مشتریان دائمی که به شما اعتماد دارند بسیار آسان تر از فروش به مشتریان جدید است. اگر محصولات شما به طور منظم نیاز به سفارش مجدد داشته باشد (برای مثال محصولات یکبار مصرف) و از این طریق بتوانید مشتریانتان را راضی نگه دارید، می توانید به ساخت یک کسب و کار پُرسود و با درامد دائمی امیدوار باشید.

16. محصولات فاسد شدنی

بدیهی است که فروش کالاهای فاسد شدنی مخاطره آمیز است و ریسک بالائی را به همراه دارد. اگر اهداف فروش در زمان لازم حاصل نشود و کمتر از حد مورد انتظار باشد، خطر از دست رفتن موجودی کالا وجود دارد. اگر فاسد شدن کالا مرتبط با دما باشد، این گزینه را در هنگام جا به جائی کالا باید در نظر بگیرید. همچنین برای نگه داری در انبار و هزینه حق بیمه نیز توجه به این نکته لازم است.

17. محدودیت ها و مقررات

محدودیت ها و مقررات موضوعات مورد علاقه افراد نیستند اما تمامی قوانین به دلایل خاصی پدید آمده اند. قبل از اینکه به خرید یک محصول اقدام کنید، با شرکت حمل و نقل، انبار و گمرک مذاکره کنید تا مطمئن شوید محصولات شما شامل محدودیت یا قوانین خاصی نمی شود. نداشتن آمادگی لازم می تواند استرس زا ، وقت گیر و پُر هزینه باشد.

18. ویدیو مارکتینگ

به عنوان یک بازاریاب دیجیتال، نمی توانید قدرت ویدئو ها را انکار کنید. ویدئو ها ثابت کرده اند که قدرت پخش و گسترش مفاهیمی دارند که با متن و تصاویر قابلیت انتقال شان وجود ندارد. “یوتیوب” یکی از یزرگترین منابع آپلود ویدئو ها در حال حاضر به شمار می رود.

کسب و کارهای بسیار زیادی وجود دارند که به سرعت به رهبران بازار در  صنف خود تبدیل شده اند چرا که استراتژی آپلود ویدئو در “یوتیوب” را در نظر گرفته و به خوبی اجرا کرده اند.

جمع بندی:

یک بار دیگر تکرار می کنیم که یافتن یک کالای مناسب برای تجارت الکترونیک که در تمامی طبقه بندی ها بگنجد هدف این ارزیابی را تشکیل نمی دهد. این مقاله به منظور سازماندهی افکار شما در ارتباط با نکات کلیدی کسب موفقیت است. همچنین ممکن است تا بحال به برخی اطلاعات توجه نکرده باشید و در این نوشتار توجه شما به آن ها معطوف شده باشد. هنگامی که در ارتباط با موضوعی هیجان زده رفتار می شود، از مشکلات بالقوه چشم پوشی شده و موانع در نظر گرفته نمی شود. خوشبختانه با استفاده از این مقاله، می توانید محصولات دارای پتانسیل بالا را ارزیابی نموده و شانس خود را برای نیل به موفقیت افزایش دهید