بهینه‌سازی برون صفحه‌ای یا Off Page

846 بار
شنبه, 02 مرداد 1395 ساعت 23:02
ارزیابی شما
(2 رای)
بهینه‌سازی برون صفحه‌ای یا Off Page - 3.0 out of 5 based on 2 votes

بهینه‌سازی برون صفحه‌ای چیست؟ بهینه‌سازی برون صفحه‌ای موتورهای جست‌وجوگر ، فن‌هایی هستند که موقعیت فروشگاه اینترنتی شمارا در نتایج جست‌وجوی موتورهای جست‌وجو بهبود می‌بخشند. بسیاری از متخصصان سئوی برون صفحه‌ای را با لینک ساختن و ارجاعات این‌چنینی یکسان می‌دانند ، اما فقط این مسئله را شامل نمی‌شود . به‌طورکلی سئوی برون صفحه‌ای متدهای مؤثری در بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی هستند که ورای طراحی فروشگاه اینترنتی ، به بهتر شدن رتبه‌ی فروشگاه اینترنتی شما در نتایج جست‌وجوها کمک می‌کنند . برای شروع ، مروری بر توضیحات کلیدواژه‌های بحث  مفید خواهد بود .

 

بهینه‌سازی برون صفحه‌ای یا Off Page

سئو دو استراتژی اصلی دارد  : سئو درون صفحه‌ای و سئو برون صفحه‌ای  . مفهوم  بهینه‌سازی تک‌صفحه‌ای همان تنظیماتی است که شما درون فروشگاه اینترنتی خودتان اعمال می‌کنید تا بهبود یابد . برخی فن‌های سئوی درون صفحه‌ای عبارت‌اند از :

1. بهینه‌سازی عناوین و توضیحات

2. ساختارهای URL مناسب

3. ابزار مناسب برای کاربران جهت گشت‌وگذار در فروشگاه اینترنتی‌تان مثل BREADCRUMB و USER SITE MAPS

4. بهینه‌سازی لینک‌های داخلی

5. رعایت فرمت‌های نوشتاری بهینه‌شده‌ی محتوایتان مثل H1 , H2 , BOLD , …

6. بهینه‌سازی تصاویر مثل اندازه عکس‌ها ، اسم‌ها و آلت تگ‌ها و …

7. صفحات ۴۰۴ کاربرپسند

8. بارگذاری سریع صفحات

9. محتوای تازه و باکیفیت عالی

10. لینک‌های بیرونی که لینک خراب یا اصطلاحاً شکسته نباشد یا به فروشگاه اینترنتی‌های نامناسب ارجاع ندهند.

معنای بهینه‌سازی برون صفحه‌ای برخلاف سئوی درون صفحه‌ای شامل ایجاد تغییرات خارج از مرزهای فروشگاه اینترنتی شما است . مهم‌ترین آن‌ها ساختن مجموعه لینک‌ها ، پرداختن به شبکه‌های اجتماعی و … است که در کنار این‌ها دیگر فن‌های سئوی برون صفحه‌ای هم دیده می‌شود. در ادامه به بررسی بیشتر معنای سئوی برون صفحه‌ای می‌پردازیم اما ابتدا اجازه دهید اهمیت سئوی برون صفحه‌ای را مرور کنیم .

 

مزایای سئوی برون صفحه‌ای 

موتورهای جست‌وجوگر برای دهه‌ها سعی کرده‌اند تا بهترین نتایج مرتبط با کلمات دلخواه را در صفحات خود نمایش دهند . برای این کار معیار آن‌ها رعایت سئوی درون صفحه‌ای هر فروشگاه اینترنتی بود و میزان کیفیت آن ، بهینه‌سازی خارج صفحه‌ای . سئو برون صفحه‌ای  به شکل صحیح به آن‌ها می‌فهماند که دنیا ( به عبارت بهتر کاربران و دیگر فروشگاه اینترنتی‌ها ) فروشگاه اینترنتی شمارا چگونه ادراک و دریافت می‌کنند . فروشگاه اینترنتی که مفید و به‌دردبخور است به‌احتمال‌زیاد به تعداد دفعات بیشتری به آن ارجاع داده می‌شود و در حوزه‌های مربوطه از آن فروشگاه اینترنتی و مطالبش نقل‌قول بسیار می‌شود .

 

کاربردهای سئو برون صفحه‌ای برای مدیران چیست ؟

یکی از استراتژی‌های موفق به‌کاربرده شده در بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی که موضوع این نوشتار است ( بهینه‌سازی خارجی ) به دارندگان فروشگاه اینترنتی‌ها و صاحبان صفحات اینترنتی این فاکتورها را ارائه می‌دهد :

بهینه‌سازی در رتبه‌بندی : فروشگاه اینترنتی شما در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو ، رتبه‌ی بهتری می‌گیرد و این بدین معناست که ترافیک بیشتری به فروشگاه اینترنتی شما می‌آید .

- بهینه‌سازی در رتبه‌بندی صفحات : یا رده‌بندی صفحات عددی بین ۰ تا ۱۰ است که اهمیت یک فروشگاه اینترنتی را در نظر گوگل مشخص می‌کند . این دستگاهی است که توسط لری پی‌جویی کردن ( یکی از پایه‌گذاران گوگل ) ایجادشده و یکی از مهم‌ترین دلایلی است که گوگل توانسته به کمک آن مرتبط‌ترین نتایج کلمات جست‌وجو شده را پیدا کند . البته باید اضافه شود که رده‌بندی صفحه ، امروزه یکی از ۲۵۰ عامل رده‌بندی فروشگاه اینترنتی‌ها برای گوگل است .

- ارائه و نمایش بیش‌تر : رتبه‌بندی بهتر داشتن یعنی نمایش بهتر . زمانی که رتبه‌ی فروشگاه اینترنتی بسیار خوب است ، لینک بیشتر می‌گیرد، بازدیدکننده بیشتری دارد و شبکه‌های اجتماعی آن را بیشتر mention  می‌کنند . این چرخه مدام می‌چرخد و امتیاز فروشگاه اینترنتی بیشتری می‌شود .

برای آنکه معنای این نوع بهینه‌سازی را بهتر درک کنید ، با تشریح خلاصه‌ای از راهکارها و فن‌های این سئو ، می‌توان به شیوه‌ی عملکردش پی برد و کمک می‌کند تا مطلب بهتر جا بیفتد .

 

لینک سازی و ساختن ساختمانی از لینک‌ها

ساختمان لینک‌ها ، محبوب‌ترین تاکتیک سئوی بیرون صفحه‌ای است . درواقع با ساختن لینک‌های خارجی به فروشگاه اینترنتی خود ، شما سعی می‌کنید تا آنجا که می‌توانید برای خودرأی بخرید . برای مثال اگر کسی این مقاله را دوست داشته باشد و مرجعی برای فروشگاه اینترنتی یا وبلاگ خودش باشد ، درنتیجه به موتورهای جست‌وجو می‌فهماند که مطالب در این فروشگاه اینترنتی مفید بوده‌اند .

در طی سالیان قبل ، مدیران فروشگاه‌های اینترنتی تلاش می‌کردند تا با ساختن لینک‌ها به فروشگاه اینترنتی خودشان رتبه‌بندی‌شان یا رتبه‌ی خود را بالا بکشند تا به صفحه اول گوگل راه پیدا کنند و در این مسیر ، راه‌های زیادی برای افزایش تعداد لینک‌ها ابداع کردند . مهم‌ترین آن‌ها عبارت بودند از :

1. فهرست وبلاگ‌ها : چیزی مثل صفحات زرد  . ولی هر محتوا لینکی به فروشگاه اینترنتی بود.

2. امضای نظرآزمایی : بسیاری در نظرآزمایی‌ها کاننت می‌گذاشتند تا بک لینک بگیرند .

3. لینک‌های نظرها : یعنی در نظرها این شیوه را پیاده می‌کردند و حتی بدتر از آن ، عنوان نظر را هم با عنوان فروشگاه اینترنتی خود یکی می‌کردند .

4. فهرست مقالات : با انتشار مقاله‌ی خود در فروشگاه اینترنتی‌های مرجع بک لینک می‌گرفتند . برخی فروشگاه اینترنتی‌ها فقط محتوای اصیل قبول می‌کردند و برخی همه‌چیز .

5. فهرست یا مرجع مضامین اشتراک‌گذاری شده : فروشگاه اینترنتی‌هایی نظیر hubpages , infobarrel به شما اجازه می‌دادند که مطالبتان را با لینک‌هایتان در آن‌ها قرار دهید .

6. تبادل لینک : به‌جای انتشار مطلب ، می‌توانستید با دیگر مدیران فروشگاه‌های اینترنتی آشنا شوید و با یکدیگر تبادل لینک انجام دهید . و حتی بهتر از آن ، از راه سوم وارد شوید . یعنی برای مثال من به فروشگاه اینترنتی شما ارجاع می‌دادم و شما از فروشگاه اینترنتی دیگری به من ارجاع می‌دادید .

دقت کنید که در موارد بالا من از افعال گذشته استفاده کردم ، چراکه نه‌تنها امروزه آن‌ها کارگر نیستند بلکه به‌هیچ‌وجه نباید آن‌ها را حتی امتحان کرد . زیرا ممکن است به سئوی فروشگاه اینترنتی‌تان لطمه‌ی جدی بزند .
 

تولد سئوی کلاه مشکی

ساختن لینک‌ها یا لینک سازی راه آسانی برای دست‌کاری الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجوگر بود و بسیاری سعی کردند از این برتری استفاده کنند و با ساختن شبکه‌های لینک‌های فروشگاه اینترنتی خود ، چیزی را ساختند که امروزه به آن سئوی کلاه مشکی گفته می‌شود . بهینه‌سازی وب به سه دسته تقسیم می‌شود که در بین انواع سئو ، این‌یکی خطرناک‌ترین است .

گوگل امروزه در تشخیص سئوی کلاه‌سیاه بسیار دقیق و هوشمند شده است و دیگر مانند قبل نمی‌توان او را دور زد . البته که هنوز تمام نواقصش برطرف نشده ، اما دیر یا زود آن‌ها هم پوشش خواهند یافت.
 

دنبال کردن یا دنبال نکردن لینک‌ها

با توجه به آنچه گفته شد و همچنین برای این‌که مدیران فروشگاه‌های اینترنتی قادر باشند لینک به بیرون بدهند ، بدون اینکه بمباران لینک‌های بیرونی به فروشگاه اینترنتی خود اتفاق افتد ، موتورهای جست‌وجوگر،no follow لینک‌ها را معرفی کردند . این تگ خاصی است که می‌توانید به یک لینک اضافه کنید. این کار به موتورهای جست‌وجوگر می‌فهماند که به این لینک خاص به چشم یک فروشگاه اینترنتی مهم و مرجع نگاه نکنند . این کار به شما این اجازه را می‌دهد که تا دلتان می‌خواهد به دیگران لینک دهید بدون اینکه به‌عنوان فروشنده بک لینک ، به لیست سیاه گوگل فراخوانده شوید . به‌عنوان یک قانون طلائی ، شما باید تگ no follow را به تمام لینک‌های بیرونی خود که به فروشگاه اینترنتی‌های غیر معتبر است ، اضافه کنید .همچنین از این تگ در برنوشته‌ها و مخصوصاً تبلیغاتتان حتماً بهره ببرید .
 

یک لینک خوب چه لینکی هستش؟

اگر لینک‌های بالا خوب نیستند پس کدام لینک‌ها مفید هستند؟ اول‌ازهمه باید بدانید که ساختن مجموعه لینک‌ها فرایندی است که اهمیتش بر کیفیتش است نه کمیتش . به عبارت بهتر ، اهمیت ندارد که چه تعداد لینک به فروشگاه اینترنتی شما ارجاع می‌دهند ، بلکه مهم‌تر این است که از کجا این‌ها می‌آیند . درواقع یک لینک از یک وبلاگ با یک لینک از فروشگاه اینترنتی معتبر Itunes ، برابری نمی‌کند و طبعی امتیاز دومی بیشتر است . مشخصاً گرفتن یک لینک از منابع معتبر کار راحتی نیست . درواقع کلید این داستان ، گرفتن بک لینک‌های طبیعی است. تصور کنید که بسیاری ممکن است این نوشته‌ها را مفید بدانند و به آن لینک بزنند . هم‌چنین من هم از به ساری از مطالب بسیاری از افراد دیدن می‌کنم و به آن‌ها ارجاع می‌دهم . درواقع این‌ها لینک‌هایی هستند که بیشتر به درد کاربران می‌خورند تا موتورهای جست‌وجوگر. بهترین راه ، تولید محتوایی است که مردم به آن‌ها راجع دهند . نوشتن مطالب به‌صورت مهمان هم یک‌راه مؤثر برای گرفتن بک لینک‌های معتبر است اما اگر از پست‌های مهمانان برای وبلاگتان مطلب می‌گذارید یا حتی خودتان این کار را انجام می‌دهید باید به نکات خاصی توجه کنید که در لیست خلاف‌کاران گوگل نروید .
 

شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی بخش عظیمی از سئوی برون صفحه‌ای را تشکیل می‌دهند که هم درگذشته و هم امروزه مفیدند . بسته به حوزه‌ی کاریتان ، سایت هایی مانند reddit.com , digg.com , stumbleupon.com , scoop.it , delicious.com , … برای شما مفید خواهند بود .

بهینه‌سازی برون صفحه‌ای یا Off Page

در پایان ، سئو برون صفحه‌ای  اهمیت کمتری از سئو درون فروشگاه اینترنتی ندارد. اگر می‌خواهید بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی شما به شکل کامل و معقول و صحیح انجام شود ، هر دو را نیاز دارید . پیشنهاد ما به شما است که روش‌های مربوط به سئوی کلاه مشکی را بی‌خیال شوید و سعی کنید تا می‌توانید بک لینک‌های طبیعی بگیرید .

برچسب‌ها