use google analytics content promotion

تجزیه و تحلیل محتوا وب سایت با گوگل آنالایتیکس

زمان مطالعه 3 دقیقه
تجزیه و تحلیل محتوا وب سایت با گوگل آنالایتیکس

یکی از سوالاتی که در بازاریابی شبکه های اجتماعی و به طور کلی در بازاریابی محتوا مطرح شده است این است که چطور تشخیص دهیم که یک محتوا ارزش به اشتراک گذاری دارد. آیا یک بلاگ به اندازه کافی مورد استقبال قرار می گیرد؟ احتمال اینکه یک توئیت محبوب شود چقدر است؟ پیش بینی آینده معمولا سخت و هزینه بر است اما گذشته از آن، سازمان های کمی وجود دارند که برای درک این موضوع از تجزیه و تحلیل های ترافیک برای پیش بینی استفاده می کنند چرا که به تکنولوژی و تخصص مورد نیاز آن دسترسی ندارند.

برخی از مارکترها یا فروشندگان معمولاً در پایان هفته، ماه و یا فصل به تجزیه و تحلیل ترافیک نگاهی می اندازند. این کار درک روند محتوا را با مشکل رو به رو می کند. در این حالت، شما به یک سیستم هشدار دهنده نیاز خواهید داشت. به این منظور ، تنها چیزی که نیاز دارید گوگل آنالایتیکس و یک ساعت برای تنظیم هشدار است.

استراتژی محتوا در وب سایت

چیزی که می خواهیم در ارتباط با آن اطلاعات کسب کنیم این است که در چه زمانی محتوای سایت شروع به رشد می کند. این بدان معناست که یک محتوا چه زمانی حرکت صعودی خود را آغاز می کند و یا اینکه یک مطلب در سایت چه زمانی بسیار خوب عمل می کند.

پیاده سازی استراتژی محتوا

برای شروع، لازم است بدانیم که میانگین ترافیک وب سایت در هر ساعت به چه صورت است. این کار توسط گوگل آنالایتیک انجام می شود. هیچ ساعتی در روز به طور پیش فرض برای ارائه گزارش تنظیم نشده است. از این رو، می بایست به منو Customization رفته و یک گزارش جدید بسازید.

برای این کار، گزینه creat a new report  را انتخاب کنید که به موجب آن ارائه گزارش به صورت ساعتی قابل انجام است. در گزارش ایجاد شده، می توانید درصد ترافیک وب سایت خود را در هر ساعت ملاحظه کنید. همچنین می توانید جدول را به صورت گزارش در هر ساعت تنظیم کنید و نحوه نمایش را به صورت نمودار میله ای تنظیم کنید.

اکنون می توانید به اضافه کردن درصد بپردازید، درصد را تا زمانی که به 25% برسد اضافه کنید. ( این کار در آمار به چارک پائین معروف است و بدین معناست که 25% از پروسه انجام شده است) ساعت را یادداشت کنید و آن را به خاطر بسپارید. برای مثال ساعت 7 صبح را در نظر بگیرید.

پس از آن از طریق audience overview به بررسی مخاطبان بپردازید. میانگین ترافیک سایت خود را به دست آورید. با تقسیم میزان بازدیدها بر کل روزها، میانگین بازدید روزانه حاصل می شود که در مثال زیر، 414 بازدید روزانه به دست می آید.

بر اساس تنظیماتی که پیش تر انجام دادیم، 25% اولیه ترافیک سایت را انتخاب کرده بودیم که 25% از 414 بازدید چیزی برابر با 103 بازدید است. این عدد ، عدد “هشدار” است. یعنی تا ساعت 7 صبح هر روز (زمانی که 25% از ترافیک سایت مشخص می شود)، اگر وب سایت بیش از 103 مرتبه بازدید داشت بدان معتاست که یکی از آیتم ها رشد داشته است. یکی از اقداماتی که می توان انجام داد ، اعمال تبلیغات پولی است که به محتوای رو به رشد کمک خواهد کرد.

برای اینکه هر روز گوگل آنالیتیک را در آن ساعت خاص چک کنید، بهتر است در موبایل خود، یک آلارم برای آن ایجاد کنید و هر بار 103 بازدید را مد نظر قرار دهید.

کدام محتوا وب سایت روند رو به رشد داشته است؟

برای اطلاع از محتوای رو به رشد، کافیست به گوگل آنالایتیک بروید و در جدول زمانی تاریخ امروز را بیابید. پس از آن از منوی acquisitionبه source/mediumبروید. secondry dimensionرا بر طبق نمایش هر صفحه یا pageقرار دهید و صفحاتی که بالاترین بازدید را داشته اند چک کنید.

هنگامی که بدانید په چیزی مخاطب بیشتری دارد و میان کاربران وب سایت شما به اصطلاح داغ تر است، می توانید تصمیم مقتضی را در ارتباط با آن محتوا اخذ کنید. برای مثال، مقاله ای که در توئیتر به خوبی عمل کرده است و بازدید خوبی دارد را می توان با تبلیغات پولی ارتقا داد.

جمع بندی

ممکن است این تجزیه تحلیل مانند سیستم های پیش بینی گران قیمت موثر نباشد، اما برای شروع گزینه خوبی به شمار می آید. مقرون به صرفه است و اکثر افراد قادر به پیاده سازی آن هستند. پیشنهاد می کنیم این روش را امتحان کنید و پربازدیدترین محتوای سایت خود را دریابید.

دیدگاه شما چیست؟