Tricks for increasing community engagement with your brand

روش‌های افزایش بازدهی شبکه‌ اجتماعی بر برند

زمان مطالعه 4 دقیقه
روش‌های کاربردی برای افزایش میزان بازدهی شبکه‌های اجتماعی در کسب‌وکار اینترنتی

برند سازی یا برندینگ فعالیتی مستمر و پویاست که یک طرف این پروسه شما و برندتان هستید و طرف دیگر، کاربرانی که کم‌ و بیش شما را می‌شناسند و یا حتی اصلاً نمی‌شناسند. با استفاده از روش‌های برندینگ در شبکه‌های اجتماعی که می‌توانید به جای دست روی دست گذاشتن به امید معروف شدن، به اهداف برندینگ خود سریع تر دست‌ یابید.

زمان تعامل کاربران را مورد بررسی قرار دهید

برای برندسازی مؤثر باید بدانید کاربران و مخاطبین شما در چه زمانی، به ارتباط با شما اقدام می‌کنند. برای مثال، Bump Club گروهی است مرتبط با مادر و کودک است. این گروه با تحقیق دانسته‌اند که مادران شیرده در ساعت 3 صبح در حال تغذیه‌ی کودک خود، عموماً با گوشی‌های هوشمند خود با صفحه های وابسته های وابسته و مرتبط با خودشان در ارتباط هستند. از این رو در این زمان به سؤالات مربوطه به خوبی پاسخ می‌دهند و به تعامل با برند موردنظر می‌پردازند. شما به‌راحتی می‌توانید به نظر های محتوای صفحه‌ی خود دقت کنید و ساعت‌های ثبت‌شده را مورد بازبینی قرار دهید و از میان آن‌ها ساعت مشترک و پربازدید صفحه‌ی خود را استخراج‌کنید! به همین سادگی!

مسابقه برگزار کنید

کاربران به مسابقه‌هایی با جوایز مشخص علاقه دارند.  تحقیقات نشان داده است که جوایزی نظیر کارت هدیه‌ی پول، و اشیای زینتی، بسیار مورد استقبال کاربران واقع‌شده است. بنابراین یک مسابقه می‌تواند یک تفریح برای مخاطبین باشد و به آن‌ها نشاط دهد. در برگزاری مسابقه زیرکانه، کارکنید. یک مسابقه که به کسب‌وکار و برند شما مربوط می‌شود، می‌تواند کاربران را با شما و برندتان بیشتر آشنا کند و آنان را به تعامل بیشتر در آینده با برندتان ترغیب کند.

استفاده از دو در خواست “لایک کردن ” یا ” اشتراک گذاری ” به جای پاسخ سوالات!

زمانی که در حال طراحی سؤال برای کاربران هستید به‌جای نوشتن گزینه‌های مختلف، تنها، دو گزینه برای پاسخ‌گویی ایجاد کنید. این دو گزینه شامل لایک کردن و اشتراک‌گذاری می‌تواند باشد.  به مثال زیر دقت کنید:
آیا شما تاکنون به فکر طراحی یک فروشگاه اندرویدی بوده‌اید؟
لایک = فروشگاه دارم
اشتراک‌گذاری = می‌خواهم فروشگاه بزنم
به همین راحتی می‌توانید به تعداد زیاد مطالب خود را به اشتراک بگذارید.
سعی کنید گزینه‌ای را برای اشتراک‌گذاری انتخاب کنید که حدس می‌زنید، پاسخ بیشتر کاربران است.

از پست های عاطفی دریغ نکنید

چیزی که در تمام کاربران، به‌طور اشتراکی وجود دارد، احساس و عاطفه است. کمتر کسی پیدا می‌شود که به یک روز بارانی علاقه نداشته باشد، یا اینکه از تماشای طلوع یا غروب در کنار دریا لذت نبرد. بنابراین در پست‌های خود از یک عکس زیبا و یک جمله‌ی کوتاه استفاده کنید و با کاربرانتان همدلی کنید. این همدلی‌ها زمینه‌ی ایجاد ارتباطی قوی و مورد اعتماد را فراهم می‌آورد. شما می‌توانید یک روز را به بررسی پروفایل کاربران خود اختصاص دهید و مهم‌ترین و بیشترین، پست‌های عاطفی آنان را موردبررسی قرار داده، و محتوایی شبیه به پست‌های روی wall کاربران ایجاد کنید. مطمئن باشید که اگر کارتان را به خوبی انجام دهید کاربر هم آن را لایک می‌کند و هم به اشتراک می‌گذارد.

کاربران را بخندانید

کاربران در شبکه‌های اجتماعی به دنبال تجربیات انسانی هستند و به‌خودی‌خود به دنبال تجربیات برندها نیستند. کاربران عموماً در جستجوهای خود به دنبال چیزی می‌گردند که به آن‌ها تازگی و طراوت بدهد. زمانی که شما یک محتوا ایجاد می‌کنید که هم کاربران خود را از طریق آن می‌خندانید هم به آن‌ها امیدواری منتقل می‌کنید، درواقع محتوای خود را بیش از هر چیز دیگری لایک پذیر، اشتراک‌پذیر و پر بازدیدتر می‌کنید. درصورتی‌که بتوانید محتوای طنز و فراگیر و عمومی در مورد برندتان ایجاد کنید می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید!

محتوای سرگرم کننده را جدی بگیرید

در پروسه‌ی برندینگ، نباید تمام تمرکزتان را روی فروش قرار دهید. وجود عناصر سرگرم کننده در صفحه‌ی شبکه اجتماعی‌تان می‌تواند استارت یک رابطه‌ی خوب برای شما با کاربرانتان باشد. همین کاربران اگر با شما احساس آرامش کنند قطعاً برای موفقیتتان هم تلاش خواهند کرد. بنابراین از عکس‌های خنده‌دار، عکس‌های لحظه‌ای (اصطلاحاً ناگهانی)، و به‌طورکلی مطالبی که جنبه‌ی سرگرمی دارند هم استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم، روزانه دو تا سه پست را به برند خود اختصاص دهید، و به همین میزان هم‌روی مدل‌های دیگر تولید محتوا کارکنید. پروفایل شخصی خود را هم در صفحه‌ی رسمی معرفی کنید و در آن بیشتر از محتویات سرگرم‌کننده و طنز استفاده کنید.

از طریق عکس تاثیر گذار تر باشید

تحقیقات نشان می‌دهد که کاربران نسبت به چیزی که می‌بینند بیشتر واکنش نشان می‌دهند. در این تحقیق بر اساس محتوای صوتی و متنی و تصویری به این نتیجه دست یافتند که، تنها ۱۰ درصد از افرادی که چیزی را می‌شنوند به کار می‌گیرند، در کنار این تنها ۲۰ درصد از افرادی که مطالبی را می‌خوانند تحت تأثیر قرار می‌گیرند اما به‌طور شگفت‌انگیزی تنها ۸۰ درصد از افرادی که محتوای تصویری را می‌بینند، نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند. بنابراین با استفاده از اینفوگرافیک یا عکس‌هایی که داستانی بلند در خوددارند می‌تواند روی کاربران تأثیر بهتری داشته و آنان را به تعامل با خود وادار کند.می‌توانید از متن‌های مهم در سایت‌های دیگر استفاده کرده و از آن‌ها اینفوگرافیک گرافیک بسازید و بدین طریق کاربران را بیش از دیگران، به خود جذب و وفادار کنید.

محتوای ارزشمند ایجاد کنید

کاربران به محتوایی که به آن‌ها حسی خوب یا تجربه‌ای ارزشمند، بدهد، علاقه نشان می‌دهند. بدین‌صورت می‌توانید محتوای آموزشی یا سرگرم‌کننده ایجاد کنید و کاربران را به شبکه‌ی خود جذب کنید. این دو نمونه محتوا یعنی مطالب آموزشی و سرگرم کننده، بیشترین مخاطبان را به خود جذب کرده‌اند. توجه داشته باشید در مطالب سرگرم‌کننده هرگز توهین و حسی از بی‌احترامی به کاربر دیده نشود، چراکه با این کار تمام‌کارهایتان بی‌نتیجه خواهد ماند. تلاش کنید محتوای طنز را از هر جهت موردبررسی قرار دهید.

شفاف و مستمر به فعالیت خود ادامه دهید

یک رابطه‌ی شفاف کلید اصلی ایجاد و استمرار یک رابطه است. زمانی که ما به طور واضح و مستمر در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام فعالیت داشته باشیم کاربر این را با تمام وجود خواهد فهمید که، واقعاً پشت لوگوی صفحه‌ی شما، فرد یا افرادی وجود دارند که برای آنان تلاش می‌کنند. لطفاً فعال باشید!

از بیان داستان موفقیت خود و تجربیاتتان دریغ نکنید

زمانی که شما با کاربرانتان در مورد تجربیات ارزنده‌ی کسب و کار و حتی زندگی خود صحبت می‌کنید، آن‌ها این حس را دارند که برایتان واقعاً ارزشمند هستند. چرا که با بیان تجربیات سعی دارید به آن‌ها مسیر درست را بیاموزید و این احساس خوب، موجب ارتباطات عمیق‌تر، و اعتماد آنان به شما می‌شود. این پروسه نهایتاً به برند سازی شما و وفاداری آنان به برند شما می‌انجامد. در این باره هر گز خساست به خرج ندهید و سعی کنید کاربرانتان را غنی کنید. مطمئن باشید که نتیجه‌ی آن بیش از چیزی که منتقل کرده‌اید، به خودتان باز خواهد گشت.

شما برای ترویج برند خود از چه روش‌هایی تا کنون در بازاریابی اینترنتی خود استفاده کرده‌اید؟ آیا به روش‌های ذکر شده اعتقاد دارید؟ و یا اینکه اصلاً از این روش‌ها در کسب و کار خود استفاده کرده‌اید؟ به طور کلی روش مؤثر در برند سازی شما چیست؟

دیدگاه شما چیست؟