Tips to speed up joomla performance

افزایش سرعت وب‌ سایت‌ جوملا

افزایش سرعت سایت‌ جوملا

زمان مطالعه 8 دقیقه 8 نوامبر 2019

گوگل اخیراً اعلام نموده است که سرعت‌ بارگذاری سایت نقش بسیار مهمی در رتبه‌بندی وب‌سایت در سئو پیدا کرده است. بالا بردن سرعت وب‌سایت تأثیر بسیار زیادی در رضایت کاربران از وب‌سایت شما دارد و این وظیفه شما است تا آن را در نظر داشته باشید. بسیار جالب خواهد بود که وب‌سایت‌ شما با تعداد بازدیدکننده بالا فقط 12 ثانیه برای بالا آمدن زمان نیاز داشته باشد، زیرا هر وب‌سایتی که بارگذاری آن بیشتر از 2 ثانیه طول بکشد در معرض خطر قرار دارد.

بسیاری از وب‌سایت‌های امروزی به کمک دستگاه‌های مدیریت محتوا آماده طراحی می‌شوند. هدف اصلی این سیستم‌ها ، ساده‌تر کردن فرآیند طراحی و راه‌اندازی یک وب‌سایت به کمک مؤلفه‌های از پیش آماده‌شده است. به کمک این سیستم‌های مدیریت محتوا می‌توانید در عرض چند دقیقه یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید که امکانات اصلی مانند ارسال مطلب، مدیریت کاربران، جستجو و امکانات دیگری را نیز داشته باشد، بدون اینکه حتی یک خط برنامه‌نویسی بلد باشید. این سیستم‌ها علاوه بر مزایای زیادی که دارند ، معایبی نیز دارند، ازجمله اینکه چون به‌صورت یک سیستم جامع طراحی‌شده‌اند که بتوان انواع وب‌سایت‌ها را به کمک آن‌ها راه‌اندازی کرد، برای بسیاری از کاربردهای معمولی می‌توانند سنگین باشند و باعث افزایش زمان بارگذاری و بازشدن وب‌سایت‌ شوند.

باوجوداینکه جوملا یکی از انعطاف‌پذیرترین و قدرتمند‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوای موجود در دنیا است، ازلحاظ زمان اجرا و عملکرد می‌تواند شمارا با دشواری‌هایی روبه‌رو کند. چند کار وجود دارد که شما می‌توانید با انجام دادنِ آن سرعت وب‌سایت‌ جوملایی خود را افزایش دهید.

بررسی سرعت وب‌سایت جوملایی

ابزارهای بسیاری برای بررسی سرعت وب‌سایت جوملا وجود دارد. می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب نموده و سرعت سایت خود را بررسی نمایید.

استفاده از ماژول iJoomla
iJoomla ماژول رایگانی که می‌توانید بر روی سیستم جوملای خود نصب کنید. می‌توانید آن را از آدرس زیر دانلود نمایید. این ماژول رایگان بوده و می‌توانید توسط آن سرعت سایت خود را بسنجید.
استفاده از کد گوگل آنالیز
روش دیگر سنجش سرعت سایت اضافه کردن کد سنجش سرعت به کد گوگل آنالیز هست که می‌توانید آن را از اینجا دانلود نمایید.
استفاده از وب‌سایت آزمودن سرعت گوگل
روش دیگر ابزار بررسی سرعت سایت گوگل هست که آدرس آن در اینجا است.
استفاده از وب‌سایت PingDom
ابزار دیگری که وجود دارد PingDom است. که این سایت ابزارهای بسیاری برای بررسی عملکرد وب‌سایت دارد.

بهترین ابزار برای بررسی سرعت سایت تست سرعت گوگل است. درصورتی‌که در این سایت رتبه 90 از 100 را کسب نموده‌اید، سرعت وب‌سایت شما مناسب است.
 
حال که در مورد اینکه وب‌سایت شما در چه سطحی از سرعت قرار دارد نوبت به راهکارهای بهبود آن می‌رسد. برای بهبود سرعت بارگذاری وب‌سایت‌های با پایه جوملا راهکار‌های زیادی وجود دارد که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت. 
 

راهکارهای افزایش سرعت در وب‌سایت‌های ساخته شده با جوملا

تا حد امکان ذخیره‌سازی(Caching) را فعال کنید
کش یکی از راه‌های ارائه محتوای از پیش‌تولید شده به کاربران است. این به این معنی است که هر بار که صفحه بارگذاری می‌شود سرور نیاز ندارد تمام درخواست‌ها را به دیتابیس ارسال کند. در عوض یک دید در مرورگر شما ذخیره می‌شود (درصورتی‌که محتوای شما تغییر کرده باشد کاربران محتوای قدیمی را می‌بینند مگر اینکه شما کش خود را پاک‌کنید ). جوملا 3 نوع کش ارائه می‌دهد: نمایش کامپوننت، نمایش ماژول، نمایش صفحات.
برای فعال‌سازی این امکان به روش زیر عمل کنید:
ابتدا به تنظیمات کلی جوملا بروید و در تب سیستم، ذخیره‌ساز روشن را انتخاب کنید و ذخیره کنید. سپس به صفحه‌ی مدیریت افزونه‌های خود رفته و افزونه ذخیره‌ساز (System – Cache) را فعال کنید . البته در نظر داشته باشید که گاهی اوقات می‌توانند برای صفحات تماس‌ها , کدهای امنیتی و .. مسئله‌ساز شود.
اگر این موضوع برای شما مسئله‌ساز شد شما می‌توانید برای کش از افزونه‌های زیر استفاده کنید:
JotCache وCache Control به شما کمک می‌کنند تا بتوانید روی کش جوملا کنترل داشته باشید.
NoNumber Cache Cleaner یک افزونه‌ی خوب برای پاک کردن خودکار کش جوملا است.
 
استفاده از CDN
شما می‌توانید با استفاده از یک CDN و به اشتراک گذاشتن فایل‌های استاتیکی خود بر روی آن سرعت بارگذاری وب‌سایت خود را افزایش دهید،CDN باعث می‌شود فایلی که شما به اشتراک می‌گذارید از نزدیک‌ترین سرور برای بازدیدکننده شما بارگذاری شود و این کار باعث افزایش سرعت بارگذاری  وب‌سایت شما خواهد شد.
 
بهینه‌سازی CSS + JAVASCRIPT در قالب
یکی از معمول‌ترین و (زیا‌ن‌آورترین) مشکلاتی که وجود دارد این است که هزاران هزار قالب که مشخصاً برای جوملا طراحی‌شده‌اند، وجود دارد و بیشتر آن‌ها بسیار زیبا به نظر می‌رسند ولی تعدادی از آن‌ها خطاهای بسیاری در عملکرد دارند. مشکل اینجاست که قالب‌هایی وجود دارند که بیش از 70 تصویر جدا در صفحه را نمایش می‌دهند. هر تصویر یک درخواست جدید را به وجود می‌آورد (که به بین 1/ 0 تا 1 ثانیه به تأخیر بارگذاری وب‌سایت اضافه می‌کند) که حتماً باید بارگذاری شوند. مشکل آنجایی بدتر می‌شود که تصاویر بهینـه‌سازی شده نیستند. وب‌سایت‌های بزرگی مانند TheWebsiteAnalyzer در این رابطه وجود دارند که به شما کمک می‌کند تشخیص بدهید چه بهینه‌سازی قالبی برای وب‌سایت شما نیاز است و باید انجام شود ولی با اطمینان از این‌که بعد از تغییر و بهینه‌سازی می‌توانید  از قالب سایتتان بدونِ مشکلی در عملکرد استفاده کنید.
برای بهینه‌سازی بهینه‌سازی فایل‌های CSS در پوشه قالبتان فایلی به نام template_css.css در پوشه CSS وجود دارد. راه‌های زیادی برای بهینه کردن و کاهش حجم آن وجود دارد که بهترین آن استفاده از وب‌سایت‌های CSS Optimizer است.
برای فایل‌های جاوا اسکریپت هم می‌توانید از سایت Xtreeme استفاده کنید.
 
بهینه‌سازی محتوای تصویری
تصاویر معمولاً حجم زیادی از صفحات وب‌سایت را تشکیل می‌دهند، بنابراین بهینه‌سازی آن‌ها بسیار مهم است. مهم‌تر از همه سایز تصاویر است . دوم اینکه شما اغلب می‌توانید حجم تصاویر را با استفاده از ابزار فشرده‌سازی کاهش دهید . حتی اگر شما با استفاده ازSave for Web and Devices فتوشاپ تصاویر را به‌درستی کم‌حجم کرده باشید، یک تصویرPNG بدون تحت تأثیر قرار گرفتن بصری می‌توان تا 75% از حجم آن کاست. برخی از ابزار که می‌توانند به شما کمک کنند عبارت‌اند از:

TinyPNG.com
Smush.it
PNGGauntlet

 
اگر می‌توانید، Gzipرا فعال کنید
استفاده ازGzip  در صفحات وب‌سایت شما در ٪90 موارد جواب می‌دهد. اگر پردازنده سرور شما سریع‌تر از پهنای باند سرور وب‌سایت شماست، فعال‌سازی  Gzip Compressionبه مقدار زیادی سرعت سایت طراحی‌شده با جوملا  را افزایش خواهد داد. Gzipکردن صفحات به یک سرور با پردازنده قوی نیاز دارد. اگر سایت شما سریع بالا نمی‌آید، Gzip  را فعال کنید. درصورتی‌که به نتیجه نرسیدید یا از هاست اخطارCPU دریافت کردید، Gzip  را غیرفعال کنید چون این کار می‌تواند به وب‌سایت شما آسیب بزند، اما در اکثر اوقات این کار به شما کمک می‌کند. تنها راه فهمیدن آن‌هم آزمون خطا است.

برای فعال کردن Gzipبه‌صورت زیر عمل کنید:
به قسمت مدیریت سایت خود وارد شوید. سپس به مسیر زیر بروید:
جوملا: تنظیمات کلی > سرور > فشرده‌ساز صفحات ( GZIP) >فشرده‌سازی صفحه با تکنیک GZIP> بله > ذخیره

“System” → “Global Configuration” → “Server.” Enable “Gzip Page Compression.” hit “Save.”

 
تمامی کامپوننت‌ها، کامپوننت‌های خوبی نیستند
اگر به امکانات جوملا نگاهی بیندازید،کامپوننت‌هایی را پیدا خواهید کرد که تمام خواسته‌های شمارا برآورده می‌کنند. مشکل اینجا است که بعضی از این کامپوننت‌ها  (به‌غیراز کامپوننت‌های هسته) واقعاً بی‌تأثیر هستند اما باعث افزایش میزان کندی سایت شما می‌شوند.برای مثال:
کامپوننت‌های نمایش آمار از SQL Queryهای فراوانی استفاده می‌کنند تا کارشان را انجام دهند که خیلی هم ارزشمند نیست. اگر شما آمار خوبی می‌خواهید از تحلیل‌گرGoogle برای شمارش بازدیدکنندگان خود استفاده کنید. این افزونه‌ها آمار و ارقام خوبی را به شما نمایش می‌دهند اما همراه با خطایی بزرگ نیز همراه است. تنها آمارگیرنده‌ای که ارزش نگه‌داشتن داردSearch Queryها  هستند.
حال اگر شما به دنبال یک‌راه آسان برای شناسایی کامپوننت‌های کند هستید که در برخی از موارد ممکن است در حال استفاده از آن‌ها نیز باشید، کامپوننتMy Page Caching را نصب کنید، اماCaching را فعال نکنید بگذارید تا URLصفحه‌ها را بازمان عادی بررسی و ذخیره کند. بعد از یک هفته یا بیشتر، به سراغ فهرستی که تولیدشده بروید وURL های کند را پیدا کنید.آن کامپوننت‌ها به شما نشان خواهند داد که کدام‌یکی از بقیه کندتر هستند. اگر می‌توانید آن‌هایی که خیلی کند هستند را حذف کنید و از محصول دیگری استفاده کنید.
 
مامبوت‌ها/افزونه‌ها بسیار قدرتمند، اما بسیار کند
نگاهی بیندازید و ببینید از چه افزونه‌هایی استفاده می‌کنید. اگر از هیچ‌کدام از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، خود را از دست آن‌ها رها کنید (تنها غیرفعال کردن آن‌ها کافی نیست، بلکه آن‌ها را حذف کنید). هر بار که شما صفحه‌ای را بالا می‌آورید، افزونه‌ها 20 تا 30 برابر بیشتر خوانده می‌شوند. اگر کد ٪100 مؤثر و مورداحتیاج نیست، این تلف کردن انرژی است. به این معنا نیست که اگر شما از افزونه استفاده می‌کنید، هنوز و همچنان باید آن‌ها را نگه داشت. بعضی از افزونه‌ها هستند که به خاطر کند کردن سایت، شناخته‌شده هستند.برای مثال یکی از آن‌ها All Videos Plugin  است.
 
دو روی فعال‌سازی SEFیا Search Engine Friendly URLs
یکی از بهترین کارهایی که شما می‌توانید برای سایت خود انجام دهید، این است که کاری کنید تاURLها بهتر و زیباتر به نظر برسند. هسته‌ی جوملا این کار را به شکل قابل قبولی انجام می‌دهد اما کامپوننت‌های اضافی کارآمدی هستند که می‌توانند URLهای سایت شمارا بسیار زیباتر کنند.تنها مشکلی که این کامپوننت‌ها دارند عملکرد غیردوستانه آن‌ها است (آن‌ها از هزارانQuery استفاده می‌کنند). پیشنهاد ما استفاده ازOpenSEF است و همان‌طور که ترکیبی از قدرت، انعطاف‌پذیری و عملکرد است. همیشه به یاد داشته باشید که استفاده ازSEF URLs یک معاوضه است. یکURL ظاهر زیباتری به یک موتور جستجو می‌دهد که می‌تواند استفاده‌کنندگان را به هدفشان برساند، اما برای بالا آمدن سایت زمان بیشتری لازم  است. پیش از فعال‌سازی SEF URLها به آن خوب فکر کنید. کاری که شما می‌توانید انجام دهید، بهینه‌سازی پایگاه داده است به‌صورت دوره‌ای به‌وسیله حذف کردنURLهای نامعتبر و منتشرنشده از پایگاه دادهOpenSEF است.
 
Queryهای بد را فراموش نکنید
از پیکربندی کلی جوملا، خطا زدایی  را فعال‌سازید.سپس به سایت نگاه کنید و مرتب بودنQueryهای پایگاه داده را بررسی کنید. شما می‌خواهید این تعداد در کمترین حد خود باشند (کمتر از 30، ترجیحاً، اما کمتر از 50 هم اکتفا می‌کند). با نگاه کردن بهQueryهای بازگشتی آغاز کنید (آن‌ها را دوباره و دوباره مرتب کنید). شما باید قادر باشید تا بگویید که کدام امکان در حال تولیدQuery است، تنها با توجه به جدولی که به آن می‌نگرید. دو روش برای مقابله با Queryهای در حال اجرا وجود دارد. شما می‌توانید آن امکان را غیرفعال کنید یا با طراح سایت خود تماس بگیرد تا آن امکان را برای شما بهینه‌سازی کند.
 
از Joomla Bridge دوری‌کنید
یکی از محبوب‌ترین متدها برای اضافه کردن توابع جدید به جوملا از طریق یک پل ارتباطی است.این کار شامل تغییراتی سطحی هسته جوملا و یا نرم‌افزارهای دیگر هم می‌شود. ازلحاظ ظاهری، زیبا به نظر می‌رسد زیرا نرم‌افزارهای دیگر بسیار تصفیه‌شده‌تر و دارای تابع‌های بیشتری نسبت به امکانات قابل‌دسترسی جوملا هستند اما در پشت پرده چیز دیگری در جریان است. مشکل اینجاست که آن‌ها دو سیستم جدا و مستقل از یکدیگر هستند. این به این معنا است که هرکدام باید هسته خود را بارگذاری کنند. این‌یک خطای بزرگ است زیرا شما برای هر صفحه، عملاً دو صفحه را بارگذاری می‌کنید. برای عملکرد بهتر، رفتن از SMFبه‌سوی چیزی چونfireboard بسیار مناسب و کارآمد می‌تواند باشد.
 
بهینه‌سازی پایگاه داده را جدی بگیرید
احتمالاً شما هم‌بسته‌های زیادی را نصب کردید و سپس حذف نمودید. اغلب اطلاعات مربوط به بسته در پایگاه داده باقی می‌مانند که باعث افزایش حجم آن و نیز بی‌نظمی آن خواهد شد. همچنین بعضی از اطلاعات ضروری نیستند و موقت‌اند. تمام این موارد را از بانک اطلاعاتی حذف نمایید.
از قسمت تنظیمات کلی خطایابی سایت را فعال کنید تا خطاهای موجود در بانک اطلاعاتی را ببینید، سپس آن‌ها را برطرف نمایید
دو راه برای بهینه‌سازی بانک اطلاعاتی از طریقPHPMyAdmin وجود دارد که عبارت‌اند از:
Optimize the tables: برای این کار جداول بانک اطلاعاتی را انتخاب و سپس در پایین صفحه از لیست بازشو گزینهoptimize table را انتخاب کنید. در پنجره جدید شما برای برخی جداولTable is already up to date  و برای برخی دیگرok را می‌بینید. عبارتTable is already up to date یعنی این جدول نیازی به بهینه‌سازی نداشته است و کلمهok به این معناست که هم‌اینک این جدول بهینه‌سازی شده است. تا زمانی که تمام جداول عبارتTable is already up to date را داشته باشند، چند بار عمل را تکرار کنید. خواهید دید که حجم اطلاعات کاهش می‌یابد.
Optimize schema: این روش بهینه‌سازی، برخلاف گزینه قبلی تنها یک‌بار نیاز به انجام دارد، مگر این‌که اطلاعاتی به جدول‌های مربوطه اضافه شود، از آن‌ها حذف شود و یا ویرایش شود.
 
بهینه‌سازی برای دستگاه‌های هوشمند
اگر وب‌سایت شما در رایانه‌های معمولی سریع بارگذاری می‌شود، این به این معنی نیست که بر روی دستگاه‌های هوشمند هم همین‌طور است. استفاده کردن از hidden-phoneوhidden-tablet اثری بر استفاده از پهنای باند ندارد و بهترین راه شناسایی کاربران و سیستم‌عامل آن‌ها هستند.نکته این است که کاربری که با تلفن همراه وب‌سایت را مشاهده می‌کند شاید نیازی به مشاهده تمام قسمت‌های سایت ندارد، پس بهتر است برای کاربرانی که با تلفن همراه سایت را مشاهده می‌کنند برخی از ماژول‌هایی که ضروری نیستند را غیرفعال کنید. این باعث افزایش سرعت بارگذاری صفحات خواهد شد. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:
NoNumber Advanced Module Managerافزونه‌ای است که در این زمینه کمک بسیاری به شما خواهد نمود.
 
استفاده از افزونه‌های بهبوددهنده سرعت
درصورتی‌که بعد از  انجام تمامی کارهای موردنیاز، سرعت بهینه‌شده بازهم برای شما کافی نیست، گزینه بعدی استفاده از افزونه‌های ویژه‌ای است که هر یک از آن‌ها با عملکردهای ویژه خود به بهبود زمان بارگذاری صفحات وب‌سایت می‌شوند. برخی از این افزونه‌ها شامل موارد زیر هستند:
jQuery Easy: برای فراخوانی jQueryاز CDN‌های گوگل و یا محلی است.
LLFJ: این افزونه باعث Lazy Loadشدن بارگذاری عکس‌های شما می‌شود و تا زمانی که درخواستی برای مشاهده آن‌ها به سرور نرود، از بارگذاری آن‌ها جلوگیری می‌شود.
Javascript Async and Defer: این افزونه، باعث بارگذاری هماهنگ JSمی‌شود و زمان بارگذاری صفحات را کاهش می‌دهد.
ScriptDown: این افزونه اسکریپت‌ها موجود در هر صفحه را به پائین صفحه انتقال می‌دهد.
 
افزونه‌های بسیار زیادی برای افزایش سرعت بارگذاری صفحه‌ها در جوملا وجود دارد که در مقاله‌ای جدا به آن‌ها می‌پردازیم.

انتخاب یک سرور مناسب و باکیفیت
یکی از مواردی که در تمام زمینه‌های وب‌سایت شما مهم است، هاستینگ شما است که باید از توانایی و قدرت و کیفیت بالایی برخوردار باشد. برای افزایش سرعت سایت خود سعی کنید از سروهای قدرتمندی همچون مامبوسرور استفاده کنید که با سیستم مدیریت محتوا جوملا نیز سازگار باشد.
 
در پایان نسخه پشتیبان تهیه کنید و سرور را مشاهده کنید
شما باید مرتباً از سایت خود نسخه پشتیبان بگیرید و آن‌ها را از پروسه تولید سرور بیرون بکشید. شما ممکن است به این فکر بیفتید «این چه ارتباطی با عملکرد شما دارد؟»، این به تمام عملکرد ارتباط دارد. بدون نسخه پشتیبان ، اگر نصب و یا به‌روزرسانیبه‌درستی انجام نگرفت، شما چگونه می‌خواهید سایت خود برگردانید؟؟ یک کاهش سرعت ناگهانی می‌تواند شرایط برای هک شدن که باعث تزریق کدهای مخرب(SQL injection) به هسته می‌شود را فراهم سازد. ازاین‌رو شما راهی سریع برای جبران خطاهای خواسته و یا ناخواسته خودخواهید داشت.

درصورتی‌که درزمینهٔ افزایش سرعت در جوملا نظری داری، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی وجود ندارد شما اولین نفر باشید

دیدگاه شما در مورد این مطلب