Tips to help you master the art of social marketing

نکاتی برای افزایش بازدهی در شبکه‌های اجتماعی

زمان مطالعه 4 دقیقه
نکاتی برای افزایش بازدهی در شبکه‌های اجتماعی

اگر شما خواهان دریافت ترافیک بیشتر از شبکه های اجتماعی هستید، فکر می‌کنید به‌روزرسانی مطالبتان کافی است؟
اگر به همین سادگی بود تعداد فالوورها تضمین می‌کرد که هرماه شبکه های اجتماعی صدها هزار بازدیدکننده داشته باشند ولی درواقع این‌چنین نیست. پس چگونه می‌توانید دنبال کنندگان بیشتری به‌دست آورد؟

همه‌ی آن چیزی که باید انجام دهید دنبال کردن تاکتیک‌های که یکی از کاربران فعال در شبکه های اجتماعی آنها را تجربه کرده است:

کاربران توییتر عاشق عکس

تقریباً در تمام سال ۲۰۱۴ هر زمان که پست جدیدی توئیت می‌کردم، پستم شامل یک تیتر و یک لینک بود که آن را به سایت من بازمی‌گرداند. به‌طور میانگین هرماه حدود ۶ هزار نفر بازدیدکننده‌ی توئیتر داشتم، اضافه کردن عکس به توئیت هایتان میزان کلیک را افزایش خواهد داد.

فاصله‌ی بروزرسانی‌هایتان را بیشتر کنید

آیا فکر می‌کنید هر چه پست بیشتری بگذارید ترافیک بیشتری دریافت خواهید کرد؟
این چیزی بود که من هم‌فکر می‌کردم اما به‌سرعت دریافتم که ارسال بیش‌ازحد پست موجب سردرگمی و کلافگی طرفداران و فالوورها می‌شود.
من تمامی مدل‌های ارسال پست را امتحان کردم؛ از ارسال چندین پست در هر ساعت تا ارسال هر ساعته و حتی یک‌بار در روز؛ که این میزان بستگی به نوع شبکه‌ی اجتماعی دارد که از آن استفاده می‌کنید. طبق تحقیقات صورت گرفته توسط SA و buffer بر روی پست‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، بهترین مقداری به شرح زیر به‌دست آمده است:

فقط بهترین محتوا را به اشتراک بگذارید

مهم نیست در کدام‌یک از شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنید. به اشتراک‌گذاری مطالب کم‌ارزش به شما آسیب می‌زند.
من به خوبی دریافته‌ام که وقتی بی‌حوصله هستم مطالب متوسطی به اشتراک می‌گذارم و این موضوع باعث سقوط ترافیک مشاهدهٔ صفحه‌ی من می‌شود. چرا؟
چون در این صورت مردم تصور می‌کنند که تمامی مطالبی که به اشتراک می‌گذارید در حد متوسط هستند، حتی اگر این‌گونه نباشد.
اما اگر محتوایی که به اشتراک می‌گذارید بسیار مفید و ارزشمند باشد، مردم همواره صفحه‌ی شمارا دنبال می‌کنند تا از مطالب جدیدتان آگاهی یابند و بدین ترتیب میزان کلیک دریافتی شما افزایش پیدا خواهد کرد.همان‌گونه که در تصویر می‌بینید ترافیک فیس‌بوک من ۷۴ درصد کاهش داشته است. هرچند که در ماه دسامبر محتوای تعدادی از مطالب منتشرشده‌ام خوب بوده است ولی به دلیل اینکه تعداد کمی پست در طی آن ماه گذاشته‌ام این نتیجه حاصل‌شده است.
یکی از دلایل اصلی ریزش بازدیدکننده‌ها مطالب متوسطی بود که در صفحه‌ی فیس‌بوک قرار می‌دادم. به‌جای صرف ۴ ساعت تفکر در ماه راجع یک مطلب عالی، من تنها ۳۰ دقیقه زمان می‌گذاشتم و این باعث می‌شد که هر پست تعداد کمتری لایک به‌دست آورد.

قانون ۲۰/۸۰ را دنبال کنید

به اشتراک‌گذاری مطالب از سایت خودتان تنها در ۲۰ درصد مواقع ایده آل است. اگر فقط محتوای مطالب موجود در سایت خود را منتشر کنید، مردم شمارا فردی خودشیفته و تبلیغات گر تصور می‌کنند.
در هنگام شروع چهار مرتبه مطالبی را که هیچ ربطی به حوزه‌ی کاری شما ندارند منتشر کنید و بعدازآن محتوای مربوط به کسب‌وکار خود را به اشتراک بگذارید. (قانون ۲۰/۸۰ معادل ۱/۴!!!)
مطمئن شوید مطالبی که به‌روزرسانی کرده‌اید کاملاً غیر مرتبط باکار شما و درعین‌حال از کیفیت بالای محتوایی برخوردار باشند.

لینک‌های خود را در ابتدای پست‌های اجتماعی‌تان قرار دهید

در یک پست فیس‌بوک یا توئیتر شما می‌توانید کنترل کنید که کجا لینک دلخواهتان را قرار دهید. من همیشه آن را در انتهای مطالب منتشرشده‌ام قرار می‌دادم اما باعث افرایش میزان کلیک دریافتی‌ام نمی‌گردید.
همان‌گونه که در شکل می‌بینید لینک‌هایی که در یک‌چهارم ابتدایی مطلب به‌خصوص در شبکه اجتماعی توئیتر قرار داده می‌شوند، بیشترین کلیک‌ها را دریافت می‌کنند.
پس به یاد داشته باشید دفعه بعدی که توئیترتان را به‌روزرسانی می‌کنید لینک‌تان را در انتها قرار ندهید بلکه در یک‌چهارم اولیه آن بگذارید.
 

هرگز در فیس‌بوک پست بدون عکس منتشر نکنید

درست همانند توئیتر، کاربران فیس‌بوک نیز عاشق تصویر هستند و استاتوس‌هایی که شامل تصویر هستند عموماً ۱۰۴ درصد کامنت بیشتر، ۵۴ درصد لایک بیشتر و ۸۴ درصد کلیک بیشتری دریافت می‌کنند. جالب است بدانید حتی اگر در یک فراخوان از عکس خود نیز استفاده کنید حدود ۱۴ درصد افزایش در میزان کلیکتان خواهید داشت.
همچنین استفاده از رنگ‌ ۴c66a4 در عکس‌هایتان یا رنگ‌هایی مثل خاکستری و سفید که فیس‌بوک هم از آن‌ها استفاده می‌کند را فراموش نکنید. این کار باعث افزایش میزان کلیک بازدیدکننده‌هایتان از ۱۶% به ۲۸% می.
 

استفاده از هشتگ Hashtag را فراموش نکنید

استفاده از هشتگ در شبکه‌های اجتماعی در مقایسه بازمانی که از هیچ هشتگی استفاده نمی‌کنید به شما ترافیک بیشتری می‌دهد (گاهی حتی تا دو برابر میزان همیشگی ترافیک!).
در هر یک از شبکه‌های اجتماعی شما نیازمند رویکرد متفاوتی هستید. فقط مطمئن شوید هشتگی که استفاده می‌کنید با موضوعتان مرتبط است.
سال‌ها پیش زمانی که با هشتگ آشنا شدم، از آن در تمام به‌روزرسانی‌هایم استفاده می‌کردم که در ابتدا کمک زیادی به من نکرد چون هشتگ‌هایی بی‌ربط می‌نوشتم و به‌نوعی هرزه‌نگاریمی‌کردم، اما وقتی ارزشمندی هشتگ‌های مرتبط با موضوع را دریافتم، شاهد افزایش میزان کلیک مطلبم بودم. 
زمانی پست جدید ارسال کنید که فالوورها و طرفدارانتان آنلاین هستند

چرا زمانی که طرفداران و فالوورهایتان آنلاین نیستند پست ارسال می‌کنید؟ من این‌گونه نیستم!. اما از کجا بفهمید که فالوورهای صفحات اجتماعی شما آنلاین هستند؟!
از طریق برنامه‌های ساده‌ای که نصب می‌کنید می‌توانید بهترین زمان ارسال پست در شبکه‌های اجتماعی‌تان را تخمین بزنید. تمام‌کاری که باید انجام دهید این است که به اکانت توئیتر یا فیس‌بوک خود متصل شوید و ببینید که چه تعداد از فالوورهایتان آنلاین هستند. این برنامه‌ها به شما گزارشی ارائه می‌دهد که در آن مانند شکل زیر شما متوجه خواهید شد چه زمانی برای ارسال مطلب جدیدتان مناسب‌تر است.

مختصرگو باشید و به نکته اشاره‌کنید

من سعی کردم تااندازه‌ای ایده‌آل برای پست‌ها و استاتوس‌های شبکه های اجتماعی پیدا کنم اما این مورد بستگی به نوع شبکه اجتماعی دارد که استفاده می‌کنید. در توئیتر شما فضای کمتر و کاراکترهای محدودتری برای استفاده دارید. اما در دیگر شبکه‌ها مثل فیس‌بوک چنین محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید پاراگراف‌های زیادی مطلب منتشر کنید.
بااین‌حال من دریافته‌ام که مطالب کوتاه‌تر بازدیدکننده و میزان کلیک بیشتری دارند. برای مثال من در فیس‌بوک این موضوع را امتحان کردم. میزان کلیکی مطلبی که دارای پاراگراف‌های زیاد و طولانی بود بین دو تا شش برابر کمتر از مطلبی بود که طولانی‌ترین جمله آن ۴۰ کاراکتر داشت.

مواظب باشید چه کلماتی استفاده می‌کنید

آیا تابه‌حال متوجه شده‌اید نوع کلماتی که در مطالبتان در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید روی تعداد بیشتر لایکها، کامنتها و کلیک‌های بازدیدکنندگانتان مؤثر است؟
در اینجا ۲۰ کلمه که باید در توئیترتان لحاظ کنید آورده شده است:
هم‌چنین بیشترین کلمات قابل اشتراک که باید در صفحه فیس‌بوکتان بگذارید شامل موارد زیر هستند:

تست، تست و تست بیشتر

شما باید تمامی روش‌ها را امتحان کنید تا درنهایت به روش مخصوص خود برسید. این شیوه به شما کمک خواهد تا در طول زمان میزان کلیک مطالبتان را افزایش دهید.
همیشه به خاطر داشته باشید که شبکه‌های اجتماعی در طول زمان تغییر می‌کنند. لذا باید دائماً خودتان را با این تغییرات وفق دهید و استراتژی‌های جدیدی به‌کار ببندید. غفلت از این موضوع موجب می‌شود که میزان کلیک‌های دریافتی‌تان با سقوط با مواجه شود.
 
در پایان
اصلی‌ترین اساس دریافت ترافیک بیشتر در شبکه های اجتماعی افزایش تعداد طرفدارانتان است که ممکن است ماه‌ها زمان ببرد تا بتوانید شاهد نتایج آن باشید.
بااین‌حال در این مدت‌زمان چه باید کنید؟
شما باید روی افزایش میزان کلیکتان تمرکز کنید. روش‌های بالا را دنبال کنید و متوجه ترافیک بیشتر صفحات شبکه‌های اجتماعی‌تان در طی ۲۴ ساعت آینده شوید.

دیدگاه شما چیست؟