the importance of xml sitemaps in the age of panda

اهمیت نقشه XML سایت از دوره گوگل پاندا

زمان مطالعه 3 دقیقه
اهمیت نقشه XML سایت از دوره گوگل پاندا

در دوران اولیه سئو، نقشه سایت XML موضوعی نبود که در بین افراد جدی گرفته شود. اما به مرور زمان و با پیشرفت الگرتیم‌های مورد استفاده در ساختار موتورهای جستجو این موضوع اهمیت بیشتری برای پیشرفت وب‌سایت پیدا کرد.

نقشه XML سایت راهی است برای ارتباط مستقیم و راحت وب‌سایت با موتورهای جستجو و زمانی که شما تغییری را در ساختار و یا محتوای سایت خود ایجاد می کنید، نقشه سایت XML شما به سرعت به ربات‌های موتورهای جستجو اطلاع می دهد.

امروزه در صورتی که شما به عنوان یکی از تولید کنندگان محتوای دست اول به حساب می‌آیید باید به این موضوع توجه کنید که یکی از اصلی‌ترین روش‌های فهماندن دست اول بودن محتوای تولیدی به موتورهای جستحو استفاده از نقشه سایت XML است.

پیوند محتوا، مطالب تکراری و پاندا

قرار دادن محتوای تولیدی توسط ناشرین در وب‌سایت‌های دیگر امری معمول است، همچنین قرار دادن محتوای تولیدی آن‌ها بدون اطلاع‌رسانی و ذکر منبع نیز موضوعی معمول در بین سایت‌ها است.
آن دسته از افرادی که از محتوای قرار گرفته در وب‌سایت‌های دیگر استفاده میکنند، باید این را بدانندکه بروزرسانی‌های جدید قرار گرفته در گوگل پاندا، سعی در شناسائی منبع اصلی یک محتوا و حذف مطالب مشابه تکراری آن مقاله در نمایش نتایج خود است.
نقشه سایت XML یکی از ابزار‌هائی است که به تولید کنندگان محتوا کمک میکند تا اصالت محتوای تولیدی خود را در موتورهای جستجو ثبت کنند.


حال سوال اینجاست که ساز و کار این موضوع به چه صورت است؟
بصورت تئوری زمانی که یک سایت زودترین زمان ایندکس یک محتوا را داسته باشد، به عنوان ناشر اصلی شناخته می‌شود، اما خب بهتر است نگاهی به مثال زیر داشته باشیم:
یک ناشر که از نقشه سایت XML در ساختار سایت خود استفاده نکرده است و یک سایت دیگر مطلب این ناشر را بعد از انتشار،کپی و در سایت خود قرار داده است. اما در نتایج جستجوی گوگل سایت کپی کننده به عنوان کسی که مطلب را زودتر قرار داده است شناخته شده است. دلیل این موضوع استفاده سایت کپی کننده از نقشه سایت XML در ساختار سئو خود است. 
 

آموزش ایجاد نقشه سایت

بطور معمول بیشتر سیستم‌های مدیریت محتوا قابلیت خودکار ایجاد نقشه سایت XML را در خود دارند. اما کاربران ووردپرس از این قابلیت بی نصیب هستند و بنابراین باید از افزونه‌های خارجی همانند Yoast Seo Plugin استفاده کنند. اما بطور کلی برای تمامی سیستم‌های مدیریت محتوا پیشنهاد میکنیم تا از افزونه‌هایی استفاده کنید که عمل بروزرسانی نقشه سایت XML شما را بصورت خودکار انجام دهند.


در صورتی که ساختار وب سایت شما شامل سیستم‌های مدیریت محتوا آماده و یا ووردپرس نمیشود، برای ساخت نقشه سایت خود میتوانید از سرویس‌های آنلاین همانند سایت: “xml-sitemap.com” استفاده کنید.


در مورد ساخت یک سایت مپ باید به این نکته توجه کنید که موتورهای جستحو همانند گوگل تنها 50000 صفحه آخر را ایندکس خواهند کرد و از این رو در صورتی که  وب سایت شما دارای تعداد صفحات و محصولات زیادی است شما باید از تکنیک‌های ترکیب ایندکس‌ها در قالب یک ایندکس استفاده کنید.

آموزش ثبت نقشه سایت در سرچ کنسول گوگل و بینگ

بعد از اینکه نقشه سایت خود را ساختید، باید آن را درموتورهای جستجوی گوناگون ثبت کنید. موتورهای جستحوی گوگل و بینگ، ابزار مورد نیاز برای این کار در اختیار کاربران قرار داده‌اند.


برای قرار دادن نقشه سایت XML  وب سایت خود در گوگل مراحل زیر را دنبال کنید:
1- از قرار داشتن نقشه سایت با قابلیت دسترسی از طریق URL بر روی سرور سایت خود اطمینان پیدا کنید.
2- وارد حساب کاربری کنسول گوگل سرچ شوید.
3- گزینه SiteMap را انتخاب کنید.
4- با کلیک بر روی گزینه Add/Test Sitemap آدرس نقشه سایت خود را وارد کنید.
 
برای قرار دادن نقشه سایت XML  وب سایت خود در بینگ مراحل زیر را دنبال کنید:
1- از قرار داشتن نقشه سایت با قابلیت دسترسی از طریق URL بر روی سرور سایت خود اطمینان پیدا کنید.
2- وارد حساب کاربری BWT خود شوید.
3- گزینه Sitemaps را از منوی Configure My Site انتخاب کنید.
4- در قسمت Submit A SiteMap آدرس نقشه سایت خود را وارد کنید و در نهایت بر روی گزینه Submit کلیک کنید.

دیدگاه شما چیست؟