The diffrences between google and alexa rank

تفاوت رتبه الکسا با گوگل

زمان مطالعه 5 دقیقه
تفاوت رتبه الکسا با گوگل

امروزه مدیران کسب و کارهای اینترنتی به دنبال افزایش رتبه‌بندی وب سایت‌های خود هستند. هزینه‌های میلیونی برای آن می‌کنند و در بسیاری از موارد برای مقایسه وب‌سایت خود با دیگران، نمی‌دانند به رتبه‌بندی گوگل اتکا کنند یا وب‌سایت الکسا و این موضوعی است که در این مقاله ما به آن می‌پردازیم.

رتبه در گوگل

مدیران دوست دارند اعتبار بیشتری برای وب‌سایت خود فراهم کنند. وب‌سایت‌های زیادی هم وجود دارند که اطلاعات کمی بر روی آن قرار دارد اما رتبه‌گوگل خوبی دارند. آن‌ها می‌خواهند رتبه گوگل خود را به رتبه‌ای خوب برسانند تا صرفاً برند و محصولات خود را معرفی کنند و یا اینکه وب‌سایت مورد نظر را بفروشند. دستیابی به رتبه گوگل خوب آسان نیست اما به نظر نمی‌رسد ترافیک عامل مهمی برای ارزیابی از طرف گوگل باشد. وب‌سایت‌های زیادی هستند که اگرچه بازدیدکننده‌های زیادی دارند اما دارای رتبه بسیار کمی هستند و مواردی این چنینی است که باعث ایجادسوال برای شما می‌شود.
برای مثال در صورتی که شما یک وب‌سایت برای تبلیغات داشته باشید، اگر رتبه گوگل برای وب‌سایت شما عدد بالایی را نمایش دهد، آن گاه آگهی‌دهنده‌های شما نگرانی زیادی برای نمایش آگهی‌های خود روی وب‌سایت نباید داشته باشند.
اگر رتبه‌بندی وب‌سایت شما از طرف گوگل صفر اعلام شد به این معنا نیست که گوگل هیچ اهمیتی به وب‌سایت شما نمی‌دهد و هیچ ترافیکی از طرف گوگل به سوی شما روانه نخواهد شد.
اگر می‌خواهید رتبه‌بندی بهتری داشته باشید بهتر است محتوای اختصاصی‌تری تولید و عرضه کنید و در وب‌سایت‌های دیگر مثل شبکه‌های اجتماعی با درج نشانی وب‌سایت خود فعالیت کنی و محتوای تولیدی خود را به اشتراک بگذارید.
 

رتبه در الکسا

الکسا، لزوماً به وب‌سایت‌هایی که بهتر فعالیت کنند رتبه بهتری نمی‌دهد. الکسا تاکید بیشتری روی تعداد بازدیدکننده‌های وب‌سایت دارد. نزدیکی زمان انتشار مطالب اهمیت چندانی در رتبه‌الکسا ندارد. اما تعداد مطالب و ترافیک بازدیدکنندگان روی رتبه تأثیر می‌گذارد.
به طور خلاصه می‌توان گفت میانبرهای زیادی برای بهتر شدن رتبه‌بندی وب‌سایت الکسا وجود دارد، مثل نصب نوارابزار الکسا یا رفرش شدن خودکار صفحات وب‌سایت و………
برخی از موتورهای جستجو و یا وب‌سایت‌های رتبه‌بندی برای بی اعتبار نشان دادن الکسا به جهت منافع مالی خودشان سعی در بی اعتبار نشان دادن رتبه  وب‌سایت شما در الکسا دارد این در حالی است که فقط رتبه وب‌سایت‌های موفق در الکسا بالاتر است و وب‌سایت هاییکه ارزش محتوایی ندارند یا پرطرفدار نیستند در الکسا جایی ندارند.
شاید این انتقاد به الکسا وارد باشد که با میانبرهای گوناگون وب‌سایت‌ها بتوانند رشد قابل ملاحظه‌ای بکنند ولی یک کارشناس کافی است در الکسا به جز رتبه کشوری و رتبه جهانی وب‌سایت به سایر رتبه‌ها و گزارشات توجه کند و در صورتیکه گزارشات و رتبه سایر موارد یک وب‌سایت به‌صورت طبیعی بالا بود قاعدتاً این وب‌سایت از هیچ ترفندی برای افزایش رتبه استفاده نکرده است و آنچه در الکسا مشاهده می‌شود رتبه واقعی وب‌سایت خواهدبود و صد البته که وب‌سایتی که به‌طور واقعی و به دور از ترفندهای افزایش رتبه در الکسا رتبه داشته باشد در موتورهای جستجوگر قدرتمندی مانند گوگل نیز رتبه بالایی خواهد داشت.
راه دیگری که برای بهتر شدن رتبه‌الکسا می‌توانید از آن استفاده کنید، افزایش مطالب وب‌سایت است. البته رتبه وب‌سایت در الکسا فقط با افزایش مطالب و منوهای وب‌سایت نیست! الکسا نسبت به بازدیدکنندگان واقعی وب‌سایت یا بازدید غیرواقعی وب‌سایت‌ها بسیار حساس است و در ارتباط با بازدید کنندگان، کاربران عضو و حتی مشاهده صفحات و لایه‌های زیرین صفحه وب‌سایت می‌تواند گزارش‌های مفیدی را به مدیران وب‌سایت برای هدایت بهتر مسیر موفقیت وب‌سایت بدهد.
 

تفاوت‌های اصلی الکسا و گوگل در رتبه بندی وب‌سایت

تفاوت رتبه وب‌سایت در الکسا و رتبه وب‌سایت در گوگل چیست؟
اگر قدمت یک وب‌سایت و اهمیت آن برای موتورهای جستجو و اجتماعی بودن وب‌سایت برایتان اهمیت دارد رتبه‌بندی گوگل را بغل کنید، اما اگر فقط تعداد بازدیدکنندگان روی وب‌سایت برایتان اهمیت دارد، رتبه الکسا را بغل بگیرید. البته اگر برای وب‌سایت خود الکسا یا گوگل را در نظر بگیرید باید بدانید افزایش رتبه وب‌سایت شما در هریک از این دو بر روی دیگری نیز اثر خواهد داشت. اهمیت رتبه صفحه برای همه مشخص است و همه میدانیم که هر چه رتبه صفحه یک وب‌سایت بالاتر باشد آن وب‌سایت از نظر گوگل معتبرتر و بهتر است و در نتیجه‌های به‌دست آمده در جستجوها رتبه بهتری را کسب می‌کند. چندین فاکتور مختلف مانند قدمت و طول عمر یک وب‌سایت، تغییرات اعمال شده در مدت زمان در طراحی وب‌سایت و رعایت استانداردهای طراحی وب‌سایت و …در این امتیاز دهی مؤثر هستند.
 

روش رتبه‌بندی گوگل و الکسا

شرکت گوگل در فواصل زمانی مشخص نتیجه ارزیابی وب‌سایت‌ها را با مکانیزم کامل مشخص به‌صورت یک عدد از ۱ تا ۱۰ نشان می‌دهد و این عدد نشان دهنده ارزیابی در طول مدت زمان است. به‌طور معمول بازده زمان بررسی و ارزیابی وب‌سایت توسط گوگل به دلیل اطمینان از مفید بودن، مرتبط بودن، آسان بودن و اثربخش بودن وب‌سایت برای کاربران است. به عنوان مثال ممکن است وب‌سایتی ظرف مدت ۱ ماه طراحی شود و حتی هزاران مقاله یا خبر یا اطلاعات متنی منحصربه‌فرد نیز داشته باشد و حتی در بسیاری از کلمات کلیدی نتیجه جستجوی بالایی داشته باشد، با این حال تا زمانی که گوگل به‌وسیله ربات‌های خزنده خود صفحات را تحلیل و بررسی نکند و اصطلاحاً هر صفحه را ایندکس نکند، رتبه این وب‌سایت افزایش نخواهد یافت.
سایت الکسا بررسی وب‌سایت را برای رتبه بندی به شیوه‌ای کاملاً متفاوت انجام می‌دهد. تعداد بازدیدکنندگان وب‌سایت، تعداد کاربران دائمی وب‌سایت، تعداد بازدید روزانه از صفحات اول و صفحات دیگر وب‌سایت، افزایش و کاهش تعداد عناوین مطالب وب‌سایت یا وبلاگ، بررسی محتوای متنی و تصویری وب‌سایت و البته نه به دقت جستجوگر گوگل، استفاده کاربران از تولبار الکسا، تعداد لینک‌های وب‌سایت که در سایر وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها قرار داده شده است و البته رتبه‌بندی بالا و پایین سایر وب‌سایت‌ها در الکسا برای رتبه وب‌سایت شما در الکسا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 

رتبه وب‌سایت در الکسا مهم‌تر است یا رتبه در گوگل؟؟

برای یک وب‌سایت موفق هر دو عامل مهم است. رتبه بالای الکسا و رتبه خوب در گوگل البته منظور از رتبه بالا در الکسا عدد کمتر است. رتبه گوگل ۱ تا ۱۰ است و هر چقدر رتبه‌بندی وب‌سایت بیشتر باشد بهتر است و رتبه وب‌سایت درالکسا تعداد وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های ثبت شده در هر کشور است و به‌طور معمول در هر کشور رتبه کمتر از صد هزار در وب‌سایت الکسا نمایش داده می‌شود.
تمامی کارشناسان تبلیغات و بازاریابی الکترونیک بر این نکته تفاهم دارند که توسعه کسب و کار آنلاین و افزایش فروش وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی با افزایش رتبه‌گوگل به‌دست می‌آید. موتور جستجو گوگل به‌صورت مداوم در تلاش است تا به صفحات و وب‌سایت‌هایی که دارای محتوا و عملکرد مفید و منحصربه‌فرد امتیاز بیشتری می‌دهد. به همین دلیل است که برای بهینه سازی ساختار سئو وب‌سایت، اولین کار بررسی رتبه رقبای کاری و هم صنف است.
بر اساس آنچه تا به حال گفته شد بازدهی جستجوی بهتر در گوگل می‌تواند رتبه الکسا را نیز بالا ببرد. هر چه خدمات و محصولات وب‌سایت، وبلاگ یا فروشگاه شما تخصصی‌تر باشد و کمتر به حاشیه بپردازید، همان‌قدر نیز در گوگل رتبه بالاتری دریافت خواهید کرد.
رتبه بالاتر در گوگل به معنی بیشتر دیده شدن است و بهتر دیده شدن باعث افزایش ورودی و تعدا مخاطبین می‌شود و این موضوع در نهایت باعث افزایش رتبه وب‌سایت در الکسا نیز می‌شود.
تکنیک‌های بهبود ساختار سئو وب‌سایت از زمان ساخت اولیه وب‌سایت باید اعمال شود. منظور از این حرف این است که حتی بستری که شما برای ساخت وب‌سایت خود استفاده می‌کنید نیز بسیار مهم است.
اگر موضوع فعالیت وب‌سایت شما خبری، آموزشی، خدماتی، فروشگاهی یا … باشد با افزایش مداوم رتبه گوگل و حتی افزایش رتبه سایر موتورهای جستجو می‌توانید رتبه الکسا را نیز کاهش داد.
برای افزایش رتبه وب‌سایت و رقابت وب‌سایت شما با سایر وب‌سایت‌های دیگر اول باید رتبه وب‌سایت خود با دیگر وب‌سایت‌ها مقایسه کنید و به این نکته نیز توجه داشته باشید که  گوگل، الکسا و هیچ کدام از وب‌سایت‌های رتبه بندی در شرایط مساوی، به وب‌سایت و لینک قدیمی‌تر رتبه بالاتری می‌دهد و این به این معنی است که مدیران وب‌سایت‌های جدیدتر، برای رسیدن به جایگاه بالاتر در موتورهای جستجو در مقایسه با سایر وب‌سایت‌های قدیمی‌تر، باید حداکثر توان و هزینه خود را صرف بهینه سازی وب‌سایت، افزایش رتبه وب‌سایت خود نمایند و با بهره مندی از مشاوره کارشناسان بازاریابی و تبلیغات اینترنتی از تمام راه کارهای افزایش رتبه استفاده بهینه کنند.
برای مثال:
اگر وب‌سایت یا وبلاگی راه اندازی نموده ایدکه قرار است در آن فروش دوربین و تجهیزات تصویربرداری را داشته باشید و بخواهید در صفحه اول گوگل دیده شوید بایستی با وب‌سایت Exif.ir و دیگر وب‌سایت‌های معتبر مشابه رقابت کنید.
رقابت در کسب و کارهای مرتبط با تجهیزات عکاسی و تصویر برداری با وب‌سایت هاییکه از ۱۳۷۹ راه اندازی شده‌اند و سابقه طولانی، بازدید واقعی بالا، مشتری زیاد دارند بسیار مشکل است و انرژی و زمان زیادی لازم دارد. برخی از مدیران کسب و کار آنلاین بایستی با مزیت‌های رتبه بالا در گوگل و الکسا آشنا باشند و سود زیاد حاصل از این افزایش رتبه را بشناسند.

دیدگاه شما چیست؟