The biggest marketing mistakes every online store makes

7 اشتباه فاحش در بازاریابی فروشگاه اینترنتی‌

زمان مطالعه 4 دقیقه
اشتباهات فاحش در بازاریابی فروشگاه اینترنتی

اشتباهاتی که در ادامه در مورد آن خواهید خواند توانایی این را دارند که فروشگاه شما را از تبدیل شدن به بهترین فروشگاه اینترنتی که می‌توانید باشید باز دارند.البته طبق منحنی یادگیری این واضح است که اگر شما یک فعالیت اقتصادی را شروع کنید و اشتباهی انجام ندهید در حقیقت به اندازه کافی ریسک نکرده‌اید.

تعداد زیادی از این فروشگاه‌های اینترنتی هر ساله می‌آیند و می‌روند، در میان آن‌ها نمونه‌های خوب و بد زیادی دیده می‌شود. وقتی صحبت از بازاریابی شرکت نوپای شما به میان می‌آید، موارد مهمی مطرح می‌شود که با اجتناب از آن می‌توانید به فروشگاه اینترنتی بهتری تبدیل شوید. در ادامه برخی از این اشتباهات برای شما ذکر می‌گردد.
 

اشتباه اول: فراموش کردن مسائل مربوط ایجاد جذب قبل از شروع

وقتی شما مشغول طراحی فروشگاه اینترنتی خود هستید احتمالاً آخرین چیزی که با آن فکر خواهید کرد بازاریابی باشد. ایجاد کشش و جاذبه دقیقاً همان چیزی است که نیاز دارید. شاید با خود بگویید تا زمان مناسب شدن اوضاع صبر می‌کنیم، این حرف کاملاً منطقی و منصفانه است اما اگر تا عالی شدن اوضاع صبر کنید (این کار ممکن است زمان زیادی طول بکشد) شما دوران با ارزشی را برای ایجاد جذب از دست داده‌اید. پس دست روی دست نگذارید، این مسئله را فراموش نکنید و نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازید.
 

اشتباه دوم: شکست در ایجاد مخاطب

حتی قبل از این که محصولی داشته باشید شما نیازمند مردم هستید. شما نیازمند این هستید که آنچه در حال تولید دارید توسط افراد مختلف تست شود تا بتوانید از بازخوردهای دریافتی برای بهبود خود استفاده کنید. وقتی مسئله جذب سرمایه گذار مطرح می‌شود اطمینان داشته باشید آن‌ها از شما میزان مخاطبان شما را سؤال خواهند کرد. در حقیقت سرمایه گذاران از شما مدرکی برای اثبات ارزشمندی ایده‌های تان می‌خواهند و این مدرک می‌تواند میزان مخاطبان شما باشد. بدون داشتن آمار فروش، تنها چیزی که می‌تواند میزان موفقیت و توان شما را نشان دهد جذب مخاطب می‌باشد.
 

اشتباه سوم: توجه بیش از اندازه به وب سایتتان

این درست است که شما دوست دارید وب سایت یکدست و جذابی داشته باشید ولی توجه بیش از اندازه و خارج از عرف به بعد آنلاین کسب و کارتان خیلی کار درستی نخواهد بود. جمله مشهوری در این مورد وجود دارد که می‌گوید “بی نقص بودن دشمن خوب بودن است”، توجه کنید چیزی که به عنوان یک فروشگاه اینترنتی باید بیشترین تمرکز را روی آن داشته باشید محصولاتتان است، کیفیت محصولات و میزان ارزشمندی آن را افزایش دهید. سعی کنید توجه خود را به ایجاد شهرت و اعتبار برای شرکتتان معطوف کنید. زمانی که شما چیزی تولید می‌کنید که برای مردم جذاب و هیجان انگیز است قطعاً مردم در مورد آن صحبت خواند کرد و این اصلاً مهم نیست که وب سایت شما چه ظاهری داشته باشد.
به جز مورد بالا، سعی در بی نقص عمل کردن در برندینگ نیز در این شرایط کاری بیهوده است و نتیجه آن اتلاف زمان ارزشمند شما به عنوان یک فروشگاه اینترنتی است. بسیاری از شرکت‌ها در طول تکامل خود ممکن است در برخی از اصول خود تغییراتی ایجاد کنند بنابراین همیشه فرصت برای برند سازی دوباره و داشتن یک وب سایت عالی وجود خواهد داشت. در پایان باز ذکر می‌کنیم وب سایت را اولویت خود قرار ندهید.
 

اشتباه چهارم: محتوای کم ارزش

بازاریابی محتوا را حتماً در نظر داشته باشید، این بهترین راه برای الف) داشتن یک سئوی قابل اطمینان و مطلوب ب) توسعه و افزایش میزان اعتبارتان. خودتان را برای ایجاد محتوایی که ارائه دهنده بینش شما و به روز رسانی های شرکتتان باشد آماده کنید. به وسیله کلیدواژه‌ها و به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی، محتوایتان را بهینه سازی کنید.
 

اشتباه پنجم: ایجاد ارتباط بدون داشتن استراتژی

شاید این جمله بسیار پیش پا افتاده باشد “زمان، ثروت است” این مسئله در فشار بالای کار و اوایل راه برای یک فروشگاه اینترنتی کاملاً ملموس خواهد بود. قبل از شروع برقراری ارتباط، از شناخت دقیق اهدافتان اطمینان حاصل کنید تا بتوانید زمانتان را در بهترین جای ممکن صرف کنید. یک فهرست اولویت بندی شده از کسانی که باید با آن‌ها صحبت کنید و بهترین جایی که می‌توانید آن‌ها پیدا کنید، تهیه کنید. ناگفته نماند بهتر است در این فهرست چیزی که قرار است از این تعامل‌ها برای شما حاصل شود ذکر شود. در پایان اطمینان حاصل کنید به تعداد کافی کارت در اختیار دارید یا خیر.
 

اشتباه ششم: قرار دادن اشتباه افراد در پست‌هایشان

پیش از هر سخنی باید باید به شما بگوییم شما نمی‌توانید همه کارها را خودتان به تنهایی پیش ببرید. اشتیاق و تلاش شما ستودنی است اما تبدیل شدن شما به یک فرد همه کاره می‌تواند مانع پیشرفت شما شود. حتی اگر کسب و کارتان کوچک باشد، یک تیم اختصاصی برای بازاریابی استخدام کنید تا شما را در رسیدن به اهداف جذب مشتری‌تان کمک کنند. شما برای راه اندازی یک شرکت نوپا علاوه بر این که وظیفه بزرگی پیش رو خواهید داشت به تخصص نیز نیاز دارید. توجه کنید که کارها را به افراد متخصص و با مهارت در آن کار واگذار کنید به عنوان مثال همه چیز را برای اداره شبکه‌های اجتماعی به یک دانشجوی کارآموز واگذار نکنید زیرا این شبکه‌ها تریبون برند شما هستند.
 

اشتباه هفتم: دید دقیقی به رقابت داشته باشید

به خاطر بیاورید در زمان تحصیل به ما گفته می‌شد ” سرتان روی برگه خودتان باشد” در اینجا نیز مسئله بی شباهت به این جمله نیست. کاملاً طبیعی است که شما علاقه‌مند به برانداز کردن تلاش‌های رقبایتان باشید و یا علاقه‌مند به دانستن بیشتر در مورد به روز رسانی‌های آن‌ها باشید. در اینجا اصلاً قصد نداریم شما را از انجام این کار کاملاً منع کنیم. مشکل اینجاست که اگر شما پیوسته چشمتان به رقبا باشد سرانجام خود را در یک بازی بی فایده گرفتار خواهید یافت. فروشگاه اینترنتی شما مخصوص شماست و ممکن است راه‌هایی که برای دیگران چاره ساز است برای شما بی نتیجه باشد. نکته مهم نوآوری است نه کپی برداری، پس اگر کار خود را اصولی و درست انجام دهید نیازمند این گونه توجه‌ها در رقابت نیستید.
 
در تمامی موارد بالا علاوه بر نکات تئوری نکات عملی فراوانی وجود دارد که در بسیاری از موارد تنها با گذر زمان و کسب تجربه حاصل می‌شود و به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم که در تمامی مراحل برنامه ریزی و اجرای خود از مشاورین با تجربه در این زمینه غافل نشوید و با کسب مشاوره مناسب کسب و کار خود را در تمامی ابعاد به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.

دیدگاه شما چیست؟