Tactics to acquire customers

تاکتیک های افزایش مشتری در کسب‌ و کار اینترنتی – قسمت اول

زمان مطالعه 5 دقیقه
تاکتیکهای افزایش مشتری در کسب‌ و کارهای اینترنتی

یک از روش‌هایی که بسیار از کارشناسان برندسازی و صاحبان کسب و کارهای اینترنتی علاقه بسیاری به آن دارند، روشهای هکری برای ارتقا رتبهسایت در موتور جستجو است. ایده این روش از بازاریابی به این شکل است که شما با صرف کمترین هزینه بیشترین میزان رشد را از ابتدا داشته باشید و ترافیک و فروش صفر خود را به هزارها برسانید.

این مقاله از زبان Andrew Dumont ، موسس وب‌سایت Moz.com روایت می‌شود.

وب‌سایت MOZ اولین پروژه کسب و کار اینترنتی من نیست و در طول پروژه‌های قبلی یکی از اصلی‌ترین سوالات ذهن من این بود که چطور می‌توانم با هزینه کمتر میزان رشد خود را افزایش دهم و همین موضوع دلیلی بود که باعث شد من تصمیم بگریم تا  لیستی از “هک”هایی که طی سالها از آنها استفاده کرده را بیان کنم.همین طور می‌خواستم سایر استارت آپ‌ها را نیز بیان کرده و دیدگاهی همه جانبه در مورد نحوه رشد استارت آپ بیان کنم. در این پست، من  بر لیست اولیه نرم‌افزارها و استارت‌آپ‌های اینترنتی  تمرکز کرده (که بیشترین تجربه را در آن دارم) اما این مقاله را می‌توان برای تمام تجارت‌های آنلاین، بکار برد. همان‌طور که توجه کرده‌اید، من لیست را به دو دسته تقسیم کرده‌ام تا بتوان بهتر بتوانم آن‌ها را اولویت بندی کنم. سرمایه‌گذاری‌های ساده و طولانی مدت، تاکتیک‌های ساده، همان مواردی هستند که باید سریعا دست  بکارشان شوید. سرمایه‌گذاری های طولانی مدت، مواردی هستند که شما باید در آنها ارزیابی انجام دهید. شما باید فکر کنید که این روش‌ها، ارزش سرمایه‌گذاری و زمان را دارند یا خیر، زیرا ممکن است با توجه به شرایط خاص تجارت شما، مناسب نباشند. بگذارید شروع کنیم.

 

روش‌های ساده

۱. پرسش و پاسخ برای کلمات کلیدی طولانی

این یک مورد را از دوست عزیزم، نیل پاتل انتخاب کرده‌ام که از متخصصین سئو و رشد استارت‌آپ است. ایده اولیه استفاده از FAQ (یا فروم پشتیبانی) برای هدف گرفتن فرآیندهای طولانی است، مخصوصا آنهایی که باعث تصمیم به خرید می‌شوند. معمولا در فرآیندهای طولانی، مشتری احتمالی، در اوایل فرآیند طولانی خرید قرار دارد. موضوعات هدف‌مند FAQ با استفاده از تحقیق بر کلمات کلیدی می‌تواند به شما کمک کند تا در بالاترین رتبه برای سوالاتی قرار بگیرید که مشتریان شما در ذهن دارند. وقتی چنین کاری انجام می‌دهید، مطمئن شوید که  FAQ کلید هدایت کننده اقدام به عمل (Call to Action) شفاف برای ثبت نام در محصولات و خدمات شما دارد. و همین‌طور این کار باعث از بین رفتن صفحات و محتوای شاخص گذاری شده شما نمی‌شود. همین‌طور توجه داشته باشید که جامعه شما و کاربرانتان، مدام در حال ایجاد محتوا هستند. ابزارهایی مثل UserVoice و GetSatisfaction پلتفورم‌هایی عالی برای کاربران FAQ شما هستند، زیرا باعث می‌شوند بتوانید از  استایل CSS خودتان استفاده کنید. شرکت نیل به نام، CrazyEgg، یک نمونه عالی از این نوع عملکرد است.  

۲. تماس دستی با مشتری‌های قدیمی

اولین مشتری شما، احتمالا سرسخت‌ترین حامی شما نیز خواهد شد، اما اگر شما به خوبی با آنها رفتار کنید. در 100 مشتری اول، شما باید با هر کدام به طور شخصی تماس داشته باشید. منظور من یک ایمیل از پیش تعیین شده یا یک ایمیل از info شما نیست. منظورم یک ایمیل کاملا شخصی است. این تنها شانس شما برای ایجاد حامیان، بوسیله تشکر کردن از آنها برای ثبت نام است. شما باید به آنها بگوئید، که می‌توانید کمکشان کنید، چه آنها نیاز داشته باشند و چه خیر. این مسئله بسیار ساده و مشخص است. اما هنوز بسیاری از شرکت‌ها، ان را نادیده می‌گیرند.  اگر شما بیش از 100 مشتری (و بودجه مناسب) دارید، نگاهی به سرویس میل چیمپ (MailChi برای ایران) انداخته و فرآیندهای تماس با مشتریان را کمی توسعه دهید. بعد از تنظیم اولین کمپین در میل چیمپ، شما ایمیل زیر را دریافت می‌کنید، که یک هدیه نیز در آن است – یک تی شرت با مارک میل چیمپ

۳. توزیع بین شرکا

برای من عجیب است که چرا شرکت‌های نرم افزاری، از توزیع کار بین شرکا استفاده نمی‌کنند. مفهوم توزیع  بین شرکا، بسیار ساده است. یک پیشنهاد تخفیف برای محصول یا خدماتی که شما در میان شرکا توزیع می‌کنید. ما این کار را در MOZ انجام داده‌ایم، حتی با اینکه آمار بسیار بزرگی است (بیش از 7000 خدمت آزمایشی و 2000 کانورژن پولی در یک سال) توجه داشته باشید که هیچ هزینه‌ای برای این کار لازم نیست، تنها هزینه اجرا بالا می‌رود، زیرا شما باید برای ارائه پیشنهاد به دیگران، هزینه صرف کنید. برای اجرای این امر در تجارت، شما به چند چیز نیاز دارید. اولین چیز، صفحه شرکاست، یک URL که شما می‌توانید، برای هر شریکی که پیشنهاد و شرایط آن را توضیح می‌دهد، ایجاد کنید. سپس از یک پلتفورم برای، عمل کردن به قول خود استفاده کنید. در MOZ، این پلتفورم Perks است، که به ما اجازه می‌دهد علاوه برای ارائه ارزش ویژه به مشتریان، بتوانیم بازاریابی ترکیبی نیز انجام دهیم. در بخش زیر، مثالی از توزیع بین شرکا وجود دارد که ما با بعضی از دوستان خود در WPMU انجام داده‌ایم. 

4. پیگیری بیان نام رقبا

همان‌طور که بسیاری از لینک بیلدرها می‌دانند، یکی از بهترین راه‌های پیدا کردن لینک احتمالی، نظارت بر موقعیت رقبا از نظر بیان شدن نام است. در این زمینه، ما یک (FWE, Fresh Web Explorer) طراحی کرده‌ایم، که به شما کمک می‌کند تا موقعیت برند خود و رقبا را از نظر بیان شدن نام، درک کنید. هر بار بیان شدن نام رقبا، یک فرصت برای شما محسوب می‌شود. یک فرصت برای ایجاد رابطه و لینک. همین طور، شما می‌‌توانید با جستجو کردن مسایل مرتبط در FWE، خبر رسانی نیز انجام دهید. برای مثال، اگر من در صنعت هاستینگ وردپرس بودم، می‌توانستم مواردی مثل “هاستینگ وردپرس”، “توسعه وردپرس” را جستجو کرده و منابعی را پیدا کنم که موضوعات مربوط به محصول من را پوشش می‌دهند – دقیقا مثل شکل زیر.  بگذارید نام  PR102 را انتخاب کنیم.  

5. برنامه‌های ارجاع دو حلقه‌ای یا دابل لوپ

شاید یکی از معروف‌ترین تاکتیک‌ها، استفاده از برنامه ارجاع دو حلقه‌ای است. Dropbox با استفاده از “invite your friends, get free storage (دوستان خود را دعوت کرده و فضای مجانی دریافت کنید)” چنین کاری را انجام داده است. DirectTV در دنیای غیر مجازی، تلویزیون با ارائه 100 دلار به هر کسی که مشتری جدید را ارجاع می‌دهد و 100 دلار تخفیف برای مشتری ارجاع داده شده، چنین کاری را انجام می‌دهد. ساختار می‌تواند هر شکلی داشته باشد. بعضی اوقات، مدل وابسته سنتی، اثر بخشی ندارد. 

یک نکته حرفه‌ای: سعی کنید به راحتی از کاربران خود بخواهید تا اگر از محصولات و خدمات شما راضی هستند، به دوستان خود نیز خبر بدهند. اکثر اوقات، در صورت خوب بودن محصول یا خدمات، نیازی به جایزه دادن نیست.  

6. Haro

اگر خلاصه اخبار برای شما ارسال می‌شد، بهتر از این نبود که حدس بزنید نویسنده چه چیزی را می‌خواسته بیان بکند؟ خب، این دقیقا همان هارو ( Help A Reporter Out) است. هارو توسط پیتر شانکمان ساخته شده و یک ایمیل است که دوبار در روز  ارسال شده و تمام مقالات و نظرات افراد و نویسندگان را در مورد مطالبی که در انتشارات مطرح درج می‌شوند را بیان می‌کند. هارو مجانی بوده و نیاز به چیز دیگری ندارد. همین طور هارو، تنها دلیلی بود که من در وال استریت ژورنال صحبت کردم. پس می‌توانید اثربخشی چنین ابزاری را درک کنید. 

۷. برنامه تأیید شده

لینک بیلدینگ بدون تماس دستی؟ بله لطفا.

بسیار عجیب است که چطور برنامه‌های تأیید شده بدون کاربرد، از پایه‌های بازاریابی محسوب می‌شوند. بعضی از بهترین نمونه‌های برنامه تأیید شده، گوگل آنالیتیک و تویتر هستند. تمامی این برنامه‌ها به نوعی، فرآیند تأیید یا برنامه آموزشی هستند که باعث می‌شوند افراد و شرکت‌ها، پس از انجام فرآیند،  نشان دریافت کرده و آن را در وب سایت خود قرار دهند. همان‌طور که همه می‌دانیم، این نشان‌ها، علاوه بر مفهوم اعتبار، بک لینک به سایتی که دوست دارید نیز محسوب‌ می‌شوند. این مسئله برای متخصصین سئو بسیار مفید است. ما آنقدر این ایده را دوست داریم که ایده اضافه کردن نشان‌های تأیید شده را به لیست پیشنهادی شرکت‌های اضافه کرده‌ایم. 

بخوانید :

تاکتیک های افزایش مشتری در کسب و کار اینترنتی – قسمت دوم

تاکتیک های افزایش مشتری در کسب و کار اینترنتی – قسمت سوم

دیدگاه شما چیست؟