Simple strategies to increase sales or leads

استراتژی‌های افزایش ترافیک فروشگاه‌های اینترنتی – قسمت سوم

زمان مطالعه 3 دقیقه
استراتژی افزایش ترافیک فروشگاه اینترنتی

قانونی نانوشته وجود داره که اگر می‌خواهید در شبکه‌های اجتماعی موفق باشید شما باید خودتان و وب‌سایتتان را فراموش کنید، اگر شما فرد مشهوری هستید اگر بهترین وب‌سایت جهان رادارید اگر ایده‌ای دارید که در هیچ وب‌سایت دیگری پیدا نمی‌شود اینها هیچ‌کدام ملاک‌های اولیه نیستند.

بخوانید : استراتژی های افزایش ترافیک فروشگاه اینترنتی ، قسمت دوم

بخش سوم: شبکه‌های اجتماعی

قبل از هرگونه توضیحی لازم است اولین و مهم‌ترین قانون فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را بدانید.
قانونی نانوشته وجود داره که اگر می‌خواهید در شبکه‌های اجتماعی موفق باشید شما باید خودتان و وب‌سایتتان را فراموش کنید اگر شما فرد مشهوری هستید اگر بهترین وب‌سایت جهان را دارید، اگر ایده‌ای دارید که در هیچ وب‌سایت دیگری پیدا نمی‌شود، این ها هیچ‌کدام ملاک‌های اولیه نیستند!

شما باید یاد بگیرید که از مردم و میان مردم باشید و برای آنها فعالیت کنید. شما باید یاد بگیرید که در شبکه‌های اجتماعی بزرگ یا کوچک بودن مهم نیست آن چیزی که مهم است نحوه‌ی فعالیت شما است. بسته به نوع فعالیت می‌توانید وب‌سایت کوچک خود را به یک وب‌سایت بزرگ در شبکه‌های اجتماعی تبدیل کنید و بالعکس.

استراتژی افزایش ترافیک فروشگاه اینترنتی
استراتژی افزایش ترافیک فروشگاه اینترنتی

۱. فیس‌بوک

بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان فیس‌بوک می‌باشد. که از افراد عادی تا افراد بزرگ سیاسی و اجتماعی در آن فعالیت دارند. نمونه حقیقی اهمیت فیس‌بوک را می‌توان در انتخابات آمریکا مشاهده کرد جایی که باراک اوباما توانست با فعالیت در فیس‌بوک تعداد بسیار زیادی طرفدار پیدا کند همچنین او توانست خود را به جوانان معرفی کند و اهداف خود را در مکانی که بیشتر فعالان آن جوانان هستند بیان کند.
اگر شما شرکت بزرگ یا کوچکی دارید و یا حتی یک وب‌سایت شخصی دارید باید در فیس‌بوک فعالیت کنید. زیرا شبکه‌های اجتماعی بخش جدانشدنی سئو می‌باشند و در سئوی نوین سئو بدون شبکه‌های اجتماعی بی‌معنی می‌باشد.


۲. توییتر

استفاده از این شبکه اجتماعی زیاد میان همه‌ی ایرانیان رایج نیست. اما به جرات می‌توان در صورت استفاده حرفه‌ای از این شبکه تأثیر آن بیشتر از فیس‌بوک است.
یکی از بهترین نکات توییتر این می‌باشد که شما به‌راحتی می‌توانید مخاطب خود را انتخاب کنید یعنی شما اگر فرد خاصی را مدنظر دارید می‌توانید او را Follow کنید و همچنین اگر فرد خاصی هم به موضوع فعالیت شما علاقه‌مند باشد شمارا Follow خواهد کرد. همچنین افرادی که در توییتر حاضر هستند در میان فارسی‌زبانان به یک گروه خاص خلاصه می‌شوند. یعنی گروه خاصی از افراد که اکثر آنها و فعالان وب هستند در توییتر فعالیت متمرکز دارند این خود نشان می‌دهد که هر کلیک بر روی یک لینک شما در توییتر چندین برابر فیس‌بوک ارزش دارد. همچنین نکته‌ی جالب اینجاست که توییتر هرچند که از فیس‌بوک اعضای کمتری دارد و در رقابت با فیس‌بوک عقب‌تر هست اما گوگل به آن صفحه رنک ۱۰ داده است که نشان می‌دهد که یک لینک از این وب‌سایت بااینکه Nofollow هم می‌باشد اما دارای Authority بسیار بالایی می‌باشد.


۳. گوگل پلاس

همه ما میدانیم که قوانین سئو را گوگل تعیین می‌کند خیلی کم پیش میاید که یاهو و بینگ و یا دیگر موتورهای جست‌وجو قوانین جدیدی را اضافه کنند. اما ازجمله قوانینی که بینگ اضافه کرد شبکه‌های اجتماعی بود. زمانی که بینگ به سمت فیس‌بوک رفت و تعداد لا یک‌ها را در نتایج خود دخالت داد باکمی تأخیر گوگل هم به سمت شبکه اجتماعی دیگری رفت که اختصاصی خود بود یعنی گوگل پلاس.
گوگل به‌قدری بر اهمیت شبکه‌های اجتماعی افزود که خیلی‌ها گوگل را متهم کردند که به کاربران امکان انتخاب نمی‌دهد. از زمانی که گوگل پلاس ایجاد شد یکی از مهم‌ترین قوانین سئو، شبکه‌های اجتماعی شد که درصد زیادی از آن را گوگل پلاس تشکیل می‌داد. شما با فعالیت در گوگل پلاس این امکان را برای خود فراهم می‌کنید که شانس کلیک بر روی لینک‌های شما در نتایج ۲ برابر بقیه باشد.


۴. پینترست – Pinterest

رند فیشکین مدیر SeoMoz پیش‌بینی کرده بود که این شبکه اجتماعی در سال ۲۰۱۲ بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی برای اشتراک گذارده‌های تصویر خواهد شد به وب‌سایتی تبدیل خواهد شد به عظمت فیس‌بوک. در این وب‌سایت هم مانند توییتر شما می‌توانید به‌راحتی مخاطب خود را مورد هدف قرار دهید و با مرتب کردن تصاویر در بخش‌های مختلف به بازدیدکننده‌ها نشان دهید که حوزه ی فعالیت شما در چه محدوده‌ای می‌باشد.


۵. اشتراک‌گذاری پیاپی

اگر شما در توییتر فعالیت می‌کنید در بازه‌های زمانی مختلف به‌عناوین‌مختلف پست‌های قبلی خود را دوباره توییت کنید. شاید کمی عجیب به نظر برسد اما کاملاً واضح هست که ما همیشه نمی‌توانیم تمام توییت‌ها را ببینیم شما با تکرار کردن پست‌های خود درواقع به خود این امکان را می‌دهید آن گروه که ممکن است توییت شمارا ندیده باشند آنها هم ببینند.


۶. Social Bookmarking

وب‌سایت‌های Social Bookmarking به وب‌سایت‌هایی گفته می‌شوند که مانند دیگر شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند اما این تفاوت که کاربران می‌توانند پست‌ها و لینک‌های موردعلاقه خود را در اختیار دیگران نیز قرار بدهند. این وب‌سایت‌ها می‌توانند مقدار بسیار زیادی از بازدید را برای شما فراهم کنند. معروف وب‌سایت‌های انگلیسی‌زبان در این مورد Reddit و Digg می‌توان برشمرد در زبان فارسی شبیه‌ترین وب‌سایت‌ها این‌گونه وب‌سایت‌ها بالاترین می‌باشد.


۷. StumbleUpon

StumbleUpon این امکان را فراهم می‌کند که شما دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. شما با ارسال مقاله خود در این وب‌سایت به گونه‌ای پست و دانش خود را با گروه بزرگی از کاربران اینترنت به اشتراک می‌گذارید.StumbleUpon نوعی وبلاگ می‌باشد که کاربران می‌توانند به شما امتیاز مثبت (Thumb Up) یا منفی (Thumb Down) بدهند. یکی دیگر از امکانات این سیستم این می‌باشد که کاربران می‌توانند پست‌های وبلاگ شمارا در وبلاگ خود قرار دهند.

۸. شبکه سازی در شبکه های اجتماعی

فعال بودن در شبکه‌های اجتماعی و به اشتراک گذاشتن لینک‌ها کافی نیست شما باید یاد بگیرید که با بقیه ارتباط برقرار کنید. شبکه اجتماعی بزرگ مانند فیس‌بوک و توییتر بر اساس برقراری ارتباط میان کاربرها بناشده‌اند. اگر شما در فعالیت خود سعی کنید با دیگران ارتباط برقرار کنید باعث می‌شود نه تنها به خودان فرد بلکه به دوستان او هم وب‌سایت و خود را معرفی کنید.


۹. لیندکین

این شبکه اجتماعی زیاد میان کاربران فارسی شناخته‌شده نیست. اما هر وقت اسمی از Social Marketing آورده می‌شود این وب‌سایت جزو اولین وب‌سایت‌هایی می‌باشد که باید دران فعالیت کرد. این وب‌سایت در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۴۰۰ درصد افزایش بازدید از طریق موبایل داشته.


۱۰.مای اسپیس – Myspace

مای اسپیس قبل از فیس‌بوک و توییتر هم محبوب بود اما بعدها با آمدن شبکه‌های اجتماعی جدید این وب‌سایت از مرکز توجه خارج شد و حتی در یک بازه‌ی زمانی افت هم داشت. اما هنوز هم این وب‌سایت مکان عالی می‌باشد برای ایجاد ارتباط با بقیه افراد. سعی کنید از طریق منوی Browse تعداد زیادی دوست برای خود اضافه کنید و سپس لینک وب‌سایت خود را به اشتراک بگذارید.

دیدگاه شما چیست؟