Strategies to increase sales on online stores

افزایش فروش و بازدهی فروشگاه اینترنتی – قسمت اول

زمان مطالعه 5 دقیقه
افزایش فروش و بازدهی فروشگاه اینترنتی

در بسیاری از موارد مدیران کسب و کارهای اینترنتی پس از گذشت مدتی متوجه کم بودن نرخ تبادل وب‌سایت خود میشوند. حل این موضوع علاوه بر افزایش میزان ترافیک وب‌سایت باعث افزایش میزان فروش نیز می‌شود. برای افزایش نرخ تبادل، ابتدا باید آنچه از این امر جلوگیری می‌شود را شناسائی کرد و یکی از بهترین روش‌های انجام این کار استفاده از آزمون A/B است.

در این مقاله آنچه ما به برخی از مهم‌ترین مواردی که برای آزمون در الویت قرار دازند را به شما معرفی میکنیم.
 

مزایای آزمون A/B

نکته مهم در هنگام آزمون وب‌سایت این است که هر بار فقط یک آیتم را آزمون کنید یا دقیقا بدانید کدام تغییر بر نتایج موثر بوده. یک شیوه آزمون که به “آزمون A/B” معروف است بدین روش عمل می کند : این آزمون به شما اجازه می دهد که بازدید کنندگان خود را به دو بخش تقسیم نموده و به عنوان مثال یک سرخط را با یک گروه و سرخط دیگر را با گروه دوم (هر دو در یک زمان) آزمون کنید.
این روش یک استراتژی ایده آل برای کسب و کار آنلاین می باشد. اما بویژه برای وب‌سایت های جدید با ترافیک کمتر مناسب است زیرا روشی عالی برای ارائه نتایج صحیح از آزمون را بدون توجه به میزان ترافیک شما فراهم می کند.با نگاهی به مثال ذکرشده توضیح می دهیم که این روش چگونه عمل می کند.
اگر شما اجزا فروش خود را آزمون نمایید باید بهترین و عملی ترین متن فروش خود را استفاده کنید.
برای آزمون یک سرخط جدید برای مثال نیاز دارید صفحه وب دیگری را ایجاد کنید که همپای کارآمدترین صفحه وب شما باشد. اما حاوی یک سرخط جدید باشد. با استفاده از نرم افزار آزمون خاص نیمی از مشتریان خود را به صفحه قدیمی هدایت نموده و نیمی دیگر را به صفحه جدید(در همان بازه زمانی) برای مثال اگر شما دو مشتری به نام باب و جین داشته باشید، نرم افزار آزمون به شما اطمینان می دهد که باب متن فروش A  را میبیند و جین در همان زمان متن فروش Bرا مشاهده می کند. در حالیکه هر دو در یک آدرس هستند. مشتریان دیگر شما هم به همین ترتیب بطور مساوی بین دو متن فروش متفاوت تفکیک می شوند.
اگر به هنگام پیگیری اینکه چه تعداد بازدید کننده به هر صفحه سر زده اند وچه تعداد درخواست فروش دریافت کرده اند کشف نمودید که متن فروش که سرخط جدید است 15 درصد بازدید کننده بیشتری را به خرید ترغیب می کند در خواهید یافت که سر خط جدید موثرتر است. سپس شما می توانید اجزا دیگر متن فروش را یک به یک آزمون نمایید و به تدریج فرآیند فروش خود را متوازن و متعادل نمایید.
نرم افزار این امکان را به شما می دهد که دو متن مختلف را در یک بازه زمانی آزمون کنید.اگر به جای آن شما طول چند هفته یک سرخط را آزمون کنید و سرخط دیگر را در طول هفته دیگر و اگر در یکی از بازه های زمانی تعطیلی وجود داشته باشد چه اتفاقی می افتد؟ یا اگر یک نمایش بزرگ تلویزیونی در طول یکی از این دوره ها رخ دهد ولی در دیگری نه چه می شود؟ هر دو این عوامل بطور چشمگیری نتایج شما را منحرف می کند زیرا در طول این دوره ها ممکن است تعداد کمتری از مردم آنلاین باشند.
اجرای برخی آزمون های پایه با استفاده از نرم افزاری شبیه ذیل آسان است:
Web Trend 7: یک رشته خدمات آزمون در مقابل یک هزینه برای یکبار یا نرخ ماهیانه ارائه می دهد و شما می توانید خدمات آنها را بصورت رایگان جهت یادگیری آزمایش نمایید. Web Trend 7همچنین به شما اجازه می دهد فراتر از آزمون A/B بروید و آزمون موارد دیگر را در یک بازه زمانی شروع کنید. شما در حقیقت می توانید تحصیل کنید که ترکیب چه مواردی (برای مثال ترکیب یک سرخط خاص و درج پیشنهاد و  …) بهتر عمل می کند.
مانندOffermatica ، Web trend 7 به شما اجازه می دهد که آزمون A/B انجام داده و آزمون چند متغیره را اجرا  نمایید. هزینه آن براساس بازدیدکننده می باشد و شما برای اولین بار از طریق نسخه رایگان می توانید خدمات آنها را آزمون نمایید.
Click Track : به شما اجازه می دهد پاسخ های آزمون خود را پیگیری نموده و بفهمید که بازدید کنندگان اهل کجا هستند و اینکه چگونه به وب‌سایت شما دست یافته اند. شما می توانید محصولات نرم افزاری مذکور را بطور رایگان آزمون نموده و سپس براساس نیاز خود هزینه یکبار استفاده یا استفاده ماهیانه بپردازید.

حال نوبت به آزمون‌ها می‌رسد.

آزمون اول:

فقط یک محصول یا سرویس را در صفحه اصلی خود ارائه نمایید

آیا شما تعدادی محصول یا خدمات را روی وب‌سایت خود می فروشید؟ اگر جواب مثبت است پیشنهاد می کنم که امتحان کنید آیا این استراتژی برای شما بهتر است یا خیر ؟ به جای اینکه هر کسی که از وب‌سایت شما بازدید می کند یک رشته وسیعی از محصولات را ارئه دهید ، اگر فقط یک محصول را را پیشنهاد دهید شما در واقع می توانید بروی یکسری فواید کلیدی تمرکز کنید و به همه پرسش ها و تهدیدهایی که بازدید کنندگان احتمالا از محصول شما دارند پاسخ دهید. البته مجبور نیستید از محصولات دیگر دست بکشید . بلکه می توانید از طریق صفحات دیگر وب و یا با پیشنهاد هایی که از طریق پیگیری ارائه می دهید به آنها ارائه کنید.
البته تنها راه حل حصول اطمینان از اینکه آیا این امر در مورد بازدید کنندگان هدف شما موثر خواهد بود آزمون کردن آن می باشد. یک متن فروش برای محصول اخیر خود نوشته و آنرا در صفحه اصلی بگذارید و برای یک هفته یا دو هفته آزمون را در مورد آن اجرا کنید تا متوجه شوید چگونه فروش شما افزایش می دهد.
 
آزمون دوم:

محل درج محتوا را بهینه سازی کنید

مطالب پیشنهادی خود را جهت درج در وب‌سایت را طوری تغییر مکان داده تا جایگاه آن تقویت شده و لیست بزرگتری از مشترکان وفادار تهیه کنید.موارد پیشنهادی شماجهت درج در وب‌سایت ابزار شما برای جمع آوری آدرس ایمیل های مشتریان و تهیه لیست ایمیل ها توسط شما می باشد و به شما اجازه می دهد که دائم با مشتریان خود در تماس بوده و رابطه ای بر اساس اعتماد و و فاداری بین شما ایجاد گشته و محصولات و خدمات خود را به آنها بفروشید.
در صورتی که متن نامه فروشتان طولانی نیست و محصولات متعددی برای فروش ارائه نمی دهید راهکار قرار دادن محصول سفارشی خود در مکانی تا حد امکان ثابت در صفحه اصلی را آزمون کنید.(گوشه چپ بالای صفحه جایی است که چشم بازدیدکنندگان را در اولین نگاه به خود جلب می کند. شما باید قرار دادن محصول سفارشی را در هر جای وب‌سایت امتحان کنید تا همیشه در مقابل چشم بازدید کنندگان وب‌سایت باشد.


آزمون سوم:

استفاده از تبلیغات شناور

همه با  pop-up menu آشنایی دارند. آنها پنجره های کوچکی هستند که حاوی یک سفارش ویژه یا اطلاعات دیگری هستند که وقتی شما از وب‌سایتی بازدید می کنید ناگهان ظاهر می شوند. البته کاربران باید اختیار داشته باشند که آیا تمایل به دیدن این منوها دارند یا خیر.اما اغلب مرور گر ها این منو ها را بلاک کرده و کاربران اطلاعات باارزشی را از دست خواهند داد.اما این تا قبل از زمانی بود که یک فناوری موثری را کشف کنیم  که به شما امکان می دهد آگهی های خود را در قالب منوهای مانند pop-up ارائه داده که در واقع pop-up نبوده و بلاک نخواهند شد.به اینها “Hover Ads” گفته می شود.
در حقیقت زمانی که افزودن آگهی های نیمه پنهان را در وب‌سایت خود آزمون می کنیم فروش ما افزایش میابد.این آگهی ها موثر هستند زیرا حاوی اطلاعات مهم همچون محصول سفارشی یا یکی از تسهیلات کوتاه مدت ویژه شما برابر دیدگان بازدید کننده هدف می باشد.
 
آزمون چهارم :

مزایای مختلف سرخط ها

سر خط شما تاثیر زیادی بروی فروشتان دارد. یک سرخط موفق باید مشکلی که بازدید کننده با آن روبه رو است را بزرگنمایی نموده و بر مزایای اصلی محصول یا خدمات شما در حل آن مشکل تاکید نماید.
سرخط باید مزیت بزرگ محصول و یک راه حل بزرگ برای مشکل ارائه دهد.

دیدگاه شما چیست؟