seo practices setting up a blog

راه اندازی وبلاگ بهترین راه سئو

زمان مطالعه 5 دقیقه
راه اندازی وبلاگ بهترین راهکار سئو

بلاگ در وب سایت، یک نقطه مرکزی است که مخاطبین را به شکل انسانی هدف می گیرد و هدف آن ایجاد سیگنال هایی است که در رسیدن به اهداف سئو و بهینه سازی سایت به شما کمک کرده و از آن حمایت می کند.

یکی از اشتباهاتی که هنوز در بسیاری از وب‌سایت‌های پارسی می‌بینیم، راه اندازی وبلاگ به منظور تولید محتوا بدون توجه به مخاطب و سئو وبلاگ است که باعث می‌شود محتوای تولید شده فاقد اعتبار و سئو باشد که منجر به اشتراک گذاری کمتر و عدم رغبت کاربران به خواندن محتوا و ماندن در وبلاگ می‌شود. چنین محتوایی هیچ‌وقت نمی تواند باعث ارتقا اعتبار و دریافت لینک از دیگر وب سایت‌ها شود. انتشار محتوا بدون استراتژی بازاریابی محتوایی تقریباً بی‌ارزش است.

هدف شما از ساخت یک وبلاگ چیست؟

یکی از بهترین راهکارهای تمرین سئو بدون شک درست کردن وبلاگ و شروع به تولید محتوا با هدف بازاریابی محتوایی است. از اولین مواردی که شما هنگام راه اندازی وبلاگ خود باید در‌نظر داشته باشید، این است که شما به چه چیزی می خواهید برسید و هدف شما از وبلاگ ساختن چیست؟ جواب شما به سوال‌های زیر می تواند راهبردی و موثر باشد.

 • آیا نظرات منفی در مورد برند شما در صفحات نتایج موتورهای جستجوگر (SERP) شما را دچار مشکل خواهد کرد؟
 • اهداف لینک سازی عمیق در صفحات خاصی از وب‌سایت دارید؟
 • می خواهید وبلاگی غیر از برند حال حاضر کسب‌و‌کار خود داشته باشید و یا وبلاگی بسازید که بدون نگاه متعصب به برند شما وظیفه ذاتی خود را ادا کند ؟
 • می خواهید محتوای عمیق و کاربردی تولید کنید؟

راه اندازی وبلاگ

وقتی شما اهداف خود را از درست کردن یک وبلاگ مشخص کردید، در مرحله بعد بایستی محل قرار گرفتن بلاگ را مشخص کنید. آیا شما باید از ساب دایرکتوری استفاده کنید یا از یک ساب دامنه و یا به کل از دامنه‌ای کاملاً جداگانه استفاده می کنید. آیا باید از ساخت یک وبلاگ در بلاگر یا بلاگفا استفاده می کنید یا از سرویس وردپرس؟ بیایید با هم یک بررسی به کلیه نیازهای لازم برای ساخت وبگاه داشته باشیم.

راه اندازی وبلاگ در ساب دایرکتوری

avadis.net/blog

اکثر اوقات پیشنهاد بر راه اندازی وبلاگ در ساب دایرکتوری است. البته متخصصین سئو نظرات متفاوتی دارند، تولید محتوای جدید در دامنه روت کاری بسیار خوب است. راه اندازی یک RSS فید از جدیدترین محتواهای وبلاگ در صفحه اصلی وب سایت روشی مناسب است.
باور دارم که ایجاد محتوا از طریق وب سایت کار بسیار خوبی است، زیرا می توانید بک لینک های عمیقی بدست آورده و در پروفایل لینک های خود تعادل ایجاد کنید. البته هر چه محتوا مرتبط تر با فعالیت برند بهتر!

فواید درست کردن وبلاگ در ساب دایرکتوری

 • تولید محتوای جدید به دامنه اصلی وب سایت
 • توانایی دریافت بک لینک های طبیعی از وب سایت های دیگر
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی و دریافت تاثیر مثبت بر دامنه اصلی

معایب راه اندازی وبلاگ در ساب دایرکتوری

 • لیستی از برند شما در نتایج موتورهای جستجوگر وجود نخواهد داشت، بنابراین توانایی مناسبی در مدیریت لیست نمایشی از برند شما در نتایج وجود نخواهد داشت.
 • قابلیت دریافت بکلینک از ساب دامنه وجود ندارد.

راه اندازی وبلاگ درساب دامنه

blog.avadis.net

به این مثال عالی در رابطه با فواید استفاده از بلاگ در ساب دامنه توجه کنید.
بسیاری از افراد در مدیریت شهرت به مشکل بر می خورند. برای مثال شاید کسی یک نظر منفی را در سایت ها بر علیه برند و یا خدمت شما درج کرده باشد. شما می توانید با ساختن بلاگ در یک ساب دامنه، به صورت مجزا حضور رسمی در اینترنت داشته و فضای بیشتری را در صفحات جست و جوی موتورهای جستجوگر به مالکیت خود در بیاورید.

ساخت بلاگ در زیر دامنه ها باعث می شود تا موتورهای جستجوگر، وبلاگ را به عنوان موجودیتی مجزا برای شرکت شما تلقی کنند و در زمان جست و جوی نام شرکت شما توسط جستجوگران، حضور بیشتری در فضای موتورهای جستجوگر نصیب شما شود و نظرات منفی در مورد شرکت شما در دیگر وب سایتها به رتبه های پایین تری در موتورهای جستجوگر تنزل پیدا کند و احتمال دیده شدن آن کمتر شود.

یکی از فواید داشتن بلاگ در ساب دامنه، این است که شما می توانید از قدرتمندی وب سایت روت خود نیز حمایت کنید. البته این به شرطی است که شما به این قدرت دست پیدا کرده و پست های شما بتوانند بدون نیاز به ایجاد قدرتمندی با استفاده از وب سایت جدید، به رتبه های بالای جست و جو دست پیدا کنند.

فواید راه اندازی وبلاگ درساب دامنه

 •  حضور بیشتر برند در موتورهای جستجو
 • دریافت بک لینک از وب سایت های دیگر، ساب دامنه ها نیز به شکل مشابهی در نظر گرفته می شوند.
 • توانایی برقراری لینک های عمیق با صفحات خاص در وب سایت اصلی در آدرس ریشه
 • به دوش کشیدن قدرت (اتوریته) از پیش ساخته شده دامنه اصلی
 • توانایی هاست شدن در هر جایی را خواهد داشت و این یکی از نگرانی های مهم برای افرادی که سیستم مدیریت محتوای آنها نمی تواند پلتفرم مناسبی برای وبلاگ ساختن و وبلاگ نویسی ارائه کند.

معایب طراحی وبلاگ در ساب دامنه

 •  ایراد اول عمر دامنه است.
 •  محتوایی که موفق می شود و لینک دریافت می کند و عملکرد بهینه سازی شده پیدا می کند، به ارزش اعتبار دامنه اصلی نمی افزاید.

زدن وبلاگ در دامنه جداگانه

yourdomain.com

بعضی از اشخاص دوست دارند راه اندازی وبلاگ شخصی یا عمومی داشته باشند. این وبلاگ ها می توانند وب سایت را کنترل کرده و در همین بین، به طور مستقیم با برند نیز در ارتباط نباشند. آنها می‌خواهند صدای بدون تعصب به برندشان یا حداقل چنین ظاهری داشته باشند. این وبلاگ‌ها می تواند در موقعیت‌های مناسب بک‌لینک های خوب به وب‌سایت اصلی محسوب شود.

من معمولاً از چنین رویکردی حمایت نمی کنم. این مسئله دلایل زیادی دارد اما مهم ترین آنها این است که شما باید تلاش زیادی انجام دهید تا حضور اینترنتی قوی مجزایی ایجاد کرده و قدرت، اعتماد و تعهد در دیگران ایجاد کنید که ارزش آن را ندارد.

فواید ساخت یک وبلاگ در دامنه جداگانه

 •  می‌تواند منابع بدون صدای متعصب در برند ایجاد کرده که به طور اتفاقی در فرصت‌های مناسب با وب‌سایت شرکت در ارتباط است.
 •  اگر محتوا خوب باشد و به منبع مورد احترام در صنعت تبدیل شود، وبلاگ شما می‌تواند به قدرتی بدست پیدا کند که با استفاده از لینک بدون تعصب وب سایت و برند شرکت شما را ارتقا می‌دهد.

معایب ساخت یک وبلاگ در دامنه جداگانه

 •  کسب قدرت و توانایی کسب رتبه مطالب وبلاگ به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد.
 • نمایش خوبی از تفکر و مدیریت شرکت شما داده می‌شود و در این فضا شما اعتبار کمتری خواهید داشت.
 •  اگر شما واقعاْ لینک به وب سایت شرکتی داشته باشید، شما به عنوان شرکت تبلیغاتی در نظر گرفته می شوید که با دریافت پول برای شرکت تبلیغ می کنید و دیگر کسی شما را به عنوان مرجع بدون تعصب رسمی در نظر نخواهد گرفت. البته این مسئله می تواند به عنوان حیله نیز در نظر گرفته شده و عواقبی برای کسب و کار شما بهمراه داشته باشد.

وبلاگ ساختن در سرویس وردپرس

بعضی از شرکت‌های بزرگ از این روش استفاده می کنند چون آسان است. مطمئناً داشتن لینک از وب سایت وردپرس خیلی خوب به نظر می آید، اما این لینک چطور باعث تقویت برند و سایت شما می‌شود و چرا اصلا کسی باید از چنین روشی استفاده کند؟ برای ساخت وبگاه در سایت وردپرس می توانید از اینجا شروع کنید.

آیا مسئله “تفکر رهبری” برای برند شما اهمیت دارد؟ آیا شما محتوای جدید به وب سایت خود اضافه می کنید؟ آیا شما می خواهید توانایی وب سایت خود را تقویت کنید تا در موتورهای جستجو جایگاه بهتری برای برند خود کسب کنید؟ و یا شاید بهتر است شما از یک زیر دامنه استفاده کنید؟

فواید ساخت یک وبلاگ در سرویس های وبلاگ سازی

 •  می توانید از تاکتیک های لینک بیلدینگ بسیار تهاجمی استفاده کرده یا روش های جدید را بدون صدمه زدن به دامنه تست کنید.
 • می توانید لینکی دریافت کنید که از یک دامنه قوی است. البته فراموش نکنید که معیار کیفیت لینک ها به لینک هایی است که از وب سایت ها یا دامنه های مرتبط، قدرتمند و متفاوت وارد می شوند، نه لینک به یک دامنه کار بسیار ساده است. هر کسی می تواند دست به کار شده و همین امروز بلاگ خود را راه بیاندازد.

معایب راه اندازی و وبلاگ ساختن در سرویس های دیگر

 •  محدودیت از نظر طراحی وب سایت و تطبیق با استراتژی برندینگ (نام تجاری)
 •  هر محتوایی که در موتورهای جستجوگر ارتقا داده می‌شود و یا لینک هایی بدست می آورد، هیچ ارزش مستقیمی برای دامنه وب سایت اصلی شرکت شما نخواهد داشت.
 •  ظاهر ضعیف گرافیکی: وبلاگ ها معمولاً ظاهری ضعیف و بنجل دارند. این وبلاگ نماینده مناسبی برای شرکت شما نخواهد بود.

خلاصه

امروزه وبلاگ نویسی به عنوان یکی از بخش‌های الزامی هر برنامه بازاریابی اینترنتی کاملی در نظر گرفته می‌شود. با تولید محتوا با کیفیت تعهد ایجاد کرده و افراد را تشویق کنید تا محتوای ایجاد شده توسط شرکت شما را به اشتراک بگذارند. شما باید با این واقعیت روبرو شوید که تنها تعداد کمی از افراد حاضرند صفحه خدمات و قیمت‌ شرکت شما را به اشتراک بگذارند، چه برسد، به آن لینک هم بدهند!

تولید محتوا در وبلاگ باید به دلایل مناسب انجام شده و در نهایت طراحی و ساخت یک وبلاگ به ترتیبی باشد که به نیازهای مخاطبان کسب و کار پاسخ دهد و در نتیجه نتایج مثبت از آن دریافت شود.