increase youtube followers with social network

سئو وب سایت پارالاکس (تک صفحه ای)

زمان مطالعه 6 دقیقه
سئو وب سایت پارالاکس (تک صفحه ای)

در سال 2013 شاهد افزایش محبوبیت وب سایت های تک صفحه ای بودیم. افراد بیشتری به دنبال طراحی تک صفحه با افکت اسکرولینگ پارالاکس بودند. آیا این مسئله برای سئوسایت و بهینه سازی وب سایت در موتورهای جستجوگر ضرر دارد؟ آیا هنوز می توان به رتبه های بالا در نتایج موتورهای جستجوگر رسید؟ چطور دامنه ای که تنها یک صفحه وب دارد را بهینه سازی می کنید؟

روند موجود

تاریخ تکرار شده است و دوباره وب سایتهای تک صفحه ای بازگشته اند. بخشی از این مسئله به خاطر انفجار فن آوریهای جدید مثل CSS3، جاوااسکریپت، آژاکس و HTML5 است. این توسعه فناوری های جدید به محتوا اجازه می دهند تا بدون نیاز به URL مستقل، به روش های جالب و مدرن نشان داده شوند.
شرکت های جدید طراحی وب سایت عاشق این فرمت پیاده سازی وب بوده واگر ساختار وب سایت حول یک موضوع خاص باشد، به خوبی می توانند از این مدل طراحی استفاده کنند. اگر شما یک محصول یا خدمات را تبلیغ می کنید، مطمئن باشید یکی از بهترین موارد برای طراحی، وب سایت تک صفحه ای محسوب است.
افکت پارالاکس به کاربر اجازه می دهد با دسترسی سریع به بخش های متفاوت یک صفحه، زمان زیادی را صرفه جویی کند و در نتیجه سریعاً و بدون کلیک اضافه به مقصد و هدف خود در پیداکردن محصول یا خدمت برسد.

دلایل عدم استفاده از روش وب سایت های تک صفحه ای پارالاکس چیست؟

دلایل متفاوت برعلیه استفاده از وب سایت تک صفحه ای وجود دارد. شما تنها یک URL خواهید داشت! بنابراین تنها می توانید یک یا دو کلمه کلیدی هدف داشته باشید. در ضمن تنها یک دسته متاتگ دارید که بتوانید آن را آنگونه که می خواهید بسازید و تنها به هدر H1 محدود هستید. شما یک صفحه اصلی بسیار سنگین خواهید داشت. تمامی دارایی های شما در یک فایل بارگذاری می شوند که بعضی اوقات باعث کاهش قابل توجه سرعت بارگذاری صفحه می شود.
یک وب سایت فروشگاه اینترنتی و تجارت الکترونیک بهتر است به هیچ وجه از طراحی تک صفحه ای استفاده نکند. اگر می خواهید برندینگ اینترنتی بر روی یک محصول یا خدمت، این کار با طراحی تک صفحه ای قابل انجام است. در سایت هایی که یک خدمات یا محصول ارائه می کنند، این طراحی می تواند انتخابی قابل انجام باشد. چون در این صورت شما علاوه بر اجازه دسترسی سریع کاربر و مشتری به محصول مورد نظر، می توانید توان متاتگ های تک صفحه خود را بر روی محصول و خدمت ارائه شونده متمرکز کنید.
اگر طراحی مهم ترین المنت باشد، به چندین روش می توانید وب سایت تک صفحه ای راه بهینه سازی کنید.

گوگل چه فکر می کند؟

خب، گوگل چه نظری دارد؟ بر اساس گفته های مت کاتز، گوگل توانایی بیشتری در تفسیر جاوا اسکریپت پیدا کرده است. او توضیح می دهد(در فیلم زیر) “اگر این مسئله برای کاربران مفید است، پس گوگل نیز باید بتواند از آن استفاده کند”. خب، اگر محتوا خوب باشد، شما باید به طرز طبیعی مثل هر سایت دیگری به رتبه های بالا برسید. تنها مشکل این است که شما تنها می توانید در نام برند خود و یک یا دوکلمه کلیدی دیگر رقابت کنید (مگر اینکه بلاگ داشته باشید).

طراحی وبلاگ

اگر طراحی یک صفحه ای دارید می خواهید بیش از یک کلمه کلیدی را هدف بگیرید، بهترین راه داشتن یک بلاگ است. هاست کردن یک بلاگ در همان دامنه به شما اجازه می دهد تا محتوای جدید و مرتبط با اهداف وب سایت خود تولید کنید. بلاگ همین طور به شما اجازه می دهد تا کلمات کلیدی بیشتری را هدف بگیرید.
برای مثال، ممکن است شما وب سایت تک صفحه ای داشته باشید که برای اهداف “بیمه سفر” طراحی شده است. صفحه اصلی می تواند نام برند شما و یک کلمه کلیدی مثل ” بیمه سفر دانشجویی” را هدف بگیرد. شما می توانید از بلاگ نیز برای هدف گرفتن کلمات کلیدی طولانی تر مثل “بیمه سفر برای تعطیلات سالانه شما” استفاده کنید. یک بلاگ را داخل دیرکتوری مثل yourwebsite.com/blog/ (بر خلاف استفاده کردن از ساب دومین مثل blog.yourwebsite.com.) بسازید.

رتبه نویسندگی (authorship)

اگر شما بلاگ دارید، باید حتماً محتوا را به پروفایل گوگل+ اضافه کنید. شما می توانید مقالات بلاگ خود را به اکانت گوگل+ لینک کنید تا قدرت و رتبه نویسندگی شما بالا برود. این کار باعث می شود عکس شما در نتایج جستجو نشان داده شود و این خود به افزایش کلیک کاربر نسبت به نمایش در موتورهای جستجوگر کمک می کند. این باور وجود دارد که هر چه قدرت نویسندگی شما بیشتر باشد، اقتدار شما در اینترنت نیز بالا رفته و گوگل اعتبار بیشتری برای محتوای شما در نظر می گیرد.

صفحات اضافی

شما همیشه می توانید در صورت توسعه خدمات، صفحاتی دیگر را اضافه کنید. مشخص است که این کار باعث می شود طراحی تک صفحه ای شما به هم بریزد، اما تم های jquery و وردپرس زیادی وجود دارند که به شما اجازه می دهند، در آینده صفحاتی را اضافه کنید. اگر شما صفحات بیشتری داشته باشید، می توانید کلمات کلیدی بیشتری را نیز هدف بگیرید.
“رویکرد ترکیبی” نیز بسیار رایج است. صفحه خود را با طراحی پارالاکس نقطه گذاری (Spotify) کنید اما بعضی از لینک های محتوا را مجزا کرده و صفحات استاتیکی بسازید که موضوعی خاص را بیشتر توضیح می دهد. نتیجه چیست؟ یک سایت در آمریکا که هزاران صفحه آن توسط گوگل شاخص گذاری شده است.

تجزیه

یکی دیگر از راه حل ها، تقسیم کردن صفحه اصلی به چندین صفحه متفاوت است. برای این کار، شما باید لینک های خود را به صفحات ثانویه صفحه اصلی خود تنظیم کنید. این کار به شما اجازه می دهد از افکت پارالاکس استفاده کنید، اما باز هم چندین صفحه خواهید داشت. این کار همین طور به شما فرصت می دهد تا کلمات کلیدی متفاوت را درهدینگ ها و متاهای متفاوت در دامنه هدف بگیرید.

موبایل

متاسفانه وب سایت های دارای اسکرولینگ پارالاکس در موبایل ها به خوبی اجرا نمی شوند. برای حل این مسئله، وب مسترها باید مدلی دیگر از سایت را بسازند، یعنی سایتی که مخصوص موبایل طراحی شده است.

سرعت وب سایت

طراحی تک صفحه ای بعضی اوقات باعث کند شدن بارگذاری صفحه اصلی می شود. این مسئله به خاطر وجود مقادیر بسیار زیاد متن، تصویر و فیلم است که در یک فایل جا گرفته است. گوگل از صفحات کند و سنگین متنفر است! زیرا وقتی کاربر از آن بازدید می کند، مدت زمان بسیار زیادی برای لود شدن نیاز دارد. اگر URL شما به زمان زیادی برای بارگذاری نیاز دارد، کاربر تجربه بدی حس کرده و از صفحه خارج می شود.
6 روش اصلی برای بهبود سرعت سایت وجود دارد:

 • یک میزبان و یک سرور یا یک هاست قوی ایرانی و داخلی برای سایت خود انتخاب کنید.
 • مطمئن شوید که سایت با استاندارد های W3C همخوانی دارد.
 • قابلیت فشرده سازی در سایت را با استفاده از Gzip فعال کنید.
 • کچینگ مرورگر را ارتقا دهید.
 • تصاویر را با اسپریت های CSS ترکیب کنید.
 • فایل های جاوااسکریپت و CSS را اکسترنالیزه کنید.

متاتگ ها

یکی از مشکلات طراحی های تک صفحه ای، این است که شما تنها یک دسته متاتگ دارید (مگر اینکه بلاگ داشته باشید). طراحی یک صفحه ای باعث می شود تمام فعالیت های خود را در یک مورد متمرکز کنید و این به معنای یک یا دو کلمه کلیدی است. شما باید تحقیقات کلمات کلیدی کاملی انجام داده و مشخص کنید کدام عبارت برای شما بهتر است. بسیار مهم است که شما از نظر نام برند خود، رتبه بالایی کسب کنید، پس مطمئن شوید که این عبارت درتوضیح و عنوان نیز قرار داده شده اند. از دستورالعمل کلمه پیروی کنید – 65 کلمه برای عنوان (متاتگ تایتل) و 155 کلمه برای توضیح(متاتگ دسکریپشن).

بازاریابی محتوایی

در سئوی مدرن و بازاریابی اینترنتی، رتبه بندی کلمات کلیدی مجزا، اهمیت کمتری پیدا کرده و بازاریابی محتوایی با کیفیت، اهمیت بیشتری پیدا می کند. اگر شما وب سایت تک صفحه ای دارید، باید سرمایه گذاری زیادی در بازاریابی محتوایی داشته باشید. شما نمی توانید روی رتبه بندی کلمات کلیدی مجزا حساب کنید، پس جذب ترافیک و ارجاع یافتن آن مهم ترین عامل خواهد بود.
شما باید محتوای با کیفیتی بسازید که مخاطبین را برای شما جذب کرده و باعث معاملات جدید می شود. اگر شما تنها یک وب سایت تک صفحه ای داشته باشید، شما باید محتوا را از طریق بلاگ یا روش های خارجی به کاربران ارائه کنید. بازاریابی محتوایی می تواند شکل های زیادی را به خود بگیرد که شامل موارد زیر می شود:

 • محتوای بلاگ
 • رشد از طریق ایجاد فضای مسابقه و یا ایجاد دستورالعملی برای اهدای جایزه
 • بازنگری بلاگ نویس ها
 • ارتقای روشهای مبتکرانه در رقابت
 • پرسشنامه های مفید در وب سایت
 • کتاب های الکترونیک
 • FAQ
 • لغت نامه ها
 • مقالات
 • خبرنامه
 • اینفوگرافیک مفید
 • بازاریابی ویدیویی

رسانه های اجتماعی و بازاریابی شبکه های اجتماعی

اگر شما می خواهید وب سایت تک صفحه ای خود را بهینه سازی کنید، باید در رسانه های اجتماعی فعال باشید. شما می توانید نداشتن URL شخصی را با رشد سیگنال های اجتماعی، جبران کنید. گوگل به نفع برندهای بزرگ کار می کند و یکی از بزرگترین راه های نشان دادن ارزش، داشتن دوستان زیاد در رسانه های اجتماعی و بازاریابی شبکه اجتماعی است. برای این موضوع، شما باید به طور مداوم در پروفایل های زیر محتوا تولید کنید تا پیروان شما توسعه پیدا کنند:
• فیس بوک
• تویتر
• یوتیوب
• پین ترست
• گوگل+

گوگل +

اگر وب سایت شما تنها به یک صفحه محدود باشد، شما باید بیشترین استفاده را از پلتفورم های موجود ببرید. حتما در Google+ حضور فعال داشته باشید تا وب سایت شما بتواند در جست و جوهای محلی موفق شود. بسیار مهم است که شرکت شما در گوگل+ اکانت داشته و از آن به عنوان پلتفورم اجتماعی خود استفاده کند. وقتی پروفایل شما اقتدار پیدا کند، لوگوی آن در بخش جست و جوهای برند نیز ظاهر خواهد شد!

نتیجه گیری

وب سایت های تک صفحه ای دارای اسکرولینگ پارالاکس مطمئناً ظاهر بسیار زیبا و چشمگیری دارند. آنها برای تمام سنین جالب به نظر می رسند. اگر شما می خواهید در رتبه های اول کشوری قرار بگیرد، باید مطمئن شوید که استراتژی بازاریابی محتوای شما از دیگران متمایز است. اگر می خواهید در کلمات کلیدی متفاوت رتبه بگیرید، باید به طور منظم، محتوای جدید تولید کنید. این کار را می توان با تنظیم کردن یک بلاگ در دیرکتوری داخل سایت خود مثل yourwebsite.com/blog/ انجام دهید.
اقتدار در رسانه های اجتماعی، بهترین راه برای نشان دادن این مسئله به گوگل است که شما برندی جا افتاده هستید. نویسندگی بهترین راه برای افزایش اعتبار در محتواست.
اگر شما محصولات متفاوتی دارید، مطمئنا طراحی تک صفحه ای برای شما مناسب نیست. اگر شما یک خدمت ارائه می کنید یا می خواهید نام برند شما رتبه پیدا کرده و کلمات کلیدی پایه ای کمی دارید، اسکرولینگ پارالاکس می تواند یکی از گزینه های شما باشد.

دیدگاه شما چیست؟