seo mistakes

5 اشتباه در سئوسایت

زمان مطالعه 3 دقیقه
5 اشتباه در سئوسایت

سئوسایت در موتورهای جستجوگر از موارد بسیار مهم در توسعه وب می باشد. طراحان و توسعه دهندگان وب باید از اشتباهات در بهینه سازی سایت که موتورهای جستجوگر مانند گوگل بر روی آن تمرکز دارند بپرهیزند. استفاده از انبوه کلمات، استفاده از متون نامرئی و انجام ریدایرکت توسط جاوا اسکرپیت از عمده اشتباهات در بهینه سازی سایت و سئو سایت می باشد.

اما اشتباهات دیگری در بهینه سازی و سئوسایت وجود که براحتی قابل پیشگیری است. بیاد داشته باشید که هدف اصلی در بهینه سازی سایت و سئو، دیده شدن در موتورهای جستجوگر و جذب بازدیدکننده از طریق موتورهای جستجوگر می باشد. در اینجا به چند مورد اشتباه دیگر در بهینه سازی سایت و سئو سایت که قابل پیشگیری می باشند اشاره می کنیم :

1- استفاده از منو فلش و جاوا اسکریپت

درسته، استفاده از فلش و جاوا اسکریپت وب سایت شما را زیبا و شیک خواهد ساخت، اما عدم استفاده از اچ تی ام ال بجای آن وب سایت شما را به دو دلیل دور از چشمان موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان نگه خواهد داشت :

  • بازدیدکنندگان و کاربران سراسر اینترنت از مرورگرهای پیشرفته استفاده نمی کنند.
  • بیشتر خزنده ها و Crawler های موتورهای جستجوگر توانایی خواندن لینکهای فلش و جاواسکریپت را ندارند.
  • وب سایت شما باید به گونه ای طراحی شود که قابلیت نمایش به تمام کاربران اینترنت را داشته باشد. همانطور که گفته شد موتورهای جستجوگر توانایی خواندن لینکهای فلش و جاوا اسکریپت را ندارند و آلترناتیو استفاده از منو HTML بهترین گزینه برای پیشگیری از این اشتباه و از دست دادن بازدید کننده می باشد.

یکی از مراحل اصلی در بهینه سازی سایت لینک ها می باشند. شما می خواهید وب سایتی بسازید که هر صفحه از آن به صفحات دیگر از طریق لینک ها و منو ها دسترسی داشته باشد. لینک ها به موتورهای جستجوگر درباره اهمیت صفحات وب توضیح می دهند و به این دلیل است که شما به لینک های داخلی و خارجی در وب سایت نیاز دارید. اگر موتورهای جستجوگر لینکهای فلش و جاوا اسکریپت را نتوانند بخوانند و ترجمه کنند به عملیات بهینه سازی سایت شما آسیب خواهند رساند. برای پیشگیری از این اشتباه می توانید از منوهای HTML استفاده کنید.

2-استفاده از تصاویر در Titles، Heading و متون سایت

از دیگر مراحل بهینه سازی سایت و سئو سایت ساخت کلمات مرئی برای موتورهای جستجوگر می باشد. کلمات می توانند در بدنه متون قرار بگیرند، اما استفاده از کلمات در Title و Heading ها بصورت خاص مورد توجه موتورهای جستجوگر قرار می گیرند. زمانی که شما بجای استفاده از متون در این بخش های مهم ذکر شده از تصاویر استفاده می کنید، شما امتیاز کلمات را از الگوریتم موتورهای جستجوگر حذف کرده اید.

اگر هدف شما طراحی سایتی است که بازدیدکننده را بسوی خود جذب کند این مورد از اساسی ترین موارد می باشد و همچنین اگر در جایی نیاز به استفاده از تصاویر داشتید به خاطر داشته باشید که موتورهای جستجوگر توسط تگ alt قابلیت خواندن آنرا خواهند داشت.

3-استفاده از آدرس های متغیر و کارکترهای نامناسب

بسیاری از وب سایت ها از قابلیت ساخت صفحات داینامیک استفاده می کنند و آدرس صفحات آنها از کارکترهایی همچون “=”، “&” و یا “%” بهره می برد که این آدرس دهی به وب سایت شما در موتورهای جستجوگر آسیب می رساند. بسیاری از موتورهای جستجوگر توانایی پردازش کارکترهای خاص و یا کدهای هگزادسیمال را ندارند.

4- استفاده از  پی دی اف به عنوان صفحه وب سایت

بارها پیش آمده است که طراحان سایت یک پی دی اف (Pdf) را به صفحه وب ملحق می کنند و یا صفحه را با پاورپوینت و یا ورد (MsWord) به نمایش در می آورند. اما به جای اینکار می تواند با ترجمه و تغییر فایل مورد نظر به HTML این فایل را براحتی در صفحه اچ تی ام ال پست کرده و برای دانلود گذاشت.

5- عدم بروز رسانی وب سایت و محتوا

وب سایتهایی که معمولاً بروز رسانی و آپدیت می شوند در موتورهای جستجوگر بیشتر دیده می شوند. موتورهای جستجوگر به نمایش وب سایتهای حاوی محتوای آپدیت شده و صحیح، به جستجوگران خود تمایل دارند. با هر عمل بروز رسانی، شما فرصت خواهید داشت تا یک یا دو کلمه کلیدی خاص را که تا به حال به موتور جستجوگر معرفی نکرده اید معرفی کنید.

با ساخت وب سایتی که ارتباط دوستانه با موتورهای جستجوگر برقرار کند خواهید توانست با تلاش خود افزایش ترافیک سایت خود را در پی داشته باشید.

دیدگاه شما چیست؟