seo content optimization checklist

چک‌ لیست سئو بهینه سازی محتوا

زمان مطالعه 3 دقیقه
چک‌ لیست سئو بهینه سازی محتوا

امروزه تولید محتوای جدید یکی از بهترین راه‌ها، برای دیده شدن توسط مخاطبین است. تولید محتوا مسئله بسیار مهم است و نیازمند صرف زمان و نیروی فراوان، اما در صورتی ساختار نوشتاری و قرارگیری آن در وب‌سایت بهینه‌سازی نشده باشد توسط موتورهای جستجو دیده نمی‌شود و درنتیجه هیچ فایده‌ای ندارد. بهینه‌سازی ساختار متن برای موتورهای جستجو شامل اعمال تغییرات در ساختار نوشتاری متناسب با استانداردهای موتورهای جستجو است.

برای بهتر دیده شدن یک مطلب بخصوص در موتورهای جستجو شما نیاز دارید تا در ساختار متنی خود از کلمات کلیدی استفاده کنید و محل قرارگیری و میزان استفاده از این کلمات کلیدی مسئله‌ای است که میزان تأثیرگذاری این امر را افزایش می‌دهد.
در این مقاله به نکاتی که برای افزایش میزان اثربخشی دیده شدن یک مطلب در موتورهای جستجو دارید می‌پردازیم.

برچسب عنوان محتوا (تایتل تگ‌ها)

تایتل تگ، قطعه کوچکی از متا دیتا است که در حالت عادی کاربر قادر به مشاهده آن نیست اما موتورهای جستجو سیگنال‌های اطلاعاتی را که مربوط به مطلب نوشته‌شده در صفحه موردنظر است، از این تایتل تگ‌ها دریافت می‌کنند. درصورتی‌که شما می‌خواهید ساختار نوشتاری مطالب خود را سروسامان دهید، تایتل تگ یکی از مهم‌ترین موارد است. در تصویر زیر شکل یک تایتل تگ را مشاهده کنید:

به‌طورمعمول، موتورهای جستجو از تایتل تگ یک مطلب برای عنوان گذاری مطالب نمایش داده‌شده در نتایج جستجوی خود استفاده می‌کنند. با توجه به موضوع شما در مورد انتخاب عنوان تایتل تگ مطلب خود بسیار دقیق باشید، زیرا آنچه مخاطبین شما در موتور جستجو می‌بینند همین عنوان است. به‌طورمعمول موتورهای جستجو از 60 کاراکتر اول تایتل تگ برای نمایش استفاده می‌کنند و از رو تا حد امکان سعی کنید تا تایتل تگ خود را کوتاه و صریح انتخاب کنید.‌ سعی کنید آنچه برای معرفی موضوع بیان‌شده توسط صفحه خود نیاز است، در این عنوان بگنجانید.

توضیحات متا محتوای تولیدی (Meta Description)

توضیحات متا بخش طولانی‌تری از اطلاعات متا یک صفحه است. این قسمت از اطلاعات که توسط بازدیدکنندگان قابل‌مشاهده نیست، در ساختار HTMLبه‌صورت زیر است:

موتورهای جستجو از توضیحات متا در نتایج جستجوی خود به‌صورت زیر استفاده می‌کنند:

این روش استفاده به افزایش درک مخاطبین در مورد محتوای موجود در صفحه پیشنهادی توسط موتور جستجو کمک بسیاری می‌کند و علاوه بر آن در بهبود ساختار سئو و جایگاه وب‌سایت در موتورهای جستجو اثر مثبتی دارد. همانند تایتل تگ شما در اینجا با محدودیت تعداد کاراکتر مواجه هستید. البته در توضیحات متا شما تا 160 کاراکتر را می‌توانید استفاده کنید.

کلمات کلیدی متا در محتوا

این بخش از اطلاعات متا مدت‌ها است که دیگر همانند دیگر بخش‌ها بر روی نتایج موتورهای جستجو تأثیری چشمگیری ندارد. درواقع بر اساس گزارش‌های دریافتی از مایکروسافت، استفاده از کلمات کلیدی متا به‌عنوان سیگنالی مبنی بر اسپم بودن محتوای تولیدشده برای موتور جستجوی بینگ است و این موضوع چندان جذاب نیست. از طرفی دیگر زمانی که شما از این امکان استفاده می‌کنید، با توجه به اینکه هرکسی می‌تواند سورس HTML سایت شمارا مشاهده کند، به‌راحتی می‌تواند از کلمات کلیدی بااهمیت برای شما مطلع شود.
پس این قسمت را خالی بگذارید و به آن کاری نداشته باشید.

سربرگ/ سربرگ H1 در محتوا

همانند دیگر بخش‌های ساختار سئو، سربرگ H1 یکی دیگر از المان‌های تگ برای مطالب است. ساختار موجود صفحه مورداستفاده توسط شما تعیین‌کننده محل H1 است. پس با این حساب شما بر روی آن کنترلی ندارید و اگر هم داشته باشید تنها با استفاده از کلمات کلیدی و روش استفاده از آن‌ها در طول متن می‌توانید ساز آن‌ها استفاده کنید.

ساختار متن محتوا

یکی از سخت‌ترین قسمت‌های برای بهینه‌سازی ساختار بخش متن محتوا است. دلیل این موضوع هم زیاد بودن راه‌های استفاده از کلمات کلیدی برای بهبود یا نابود کردن ساختار سئو متن موردنظر است. اولین پیشنهاد ما برای شما، استفاده از کلمات کلیدی به‌صورت کاملاً طبیعی در ساختار متنی است. به یاد داشته باشید که شروع یک متن از پایان آن مهم‌تر است و به همین دلیل تمام تلاش خو را بکنید تا کلمات کلیدی خود را به بهترین شکل ممکن در قسمت‌های اولیه متن تولیدی قرار دهید.
یکی دیگر از موارد موردتوجه در بهینه‌سازی یک متن نوشته‌شده میزان وزن جرمی یک کلمات کلیدی در متن است که به معنی دفعات تکرار یک کلمه کلیدی در طول متن است. افراد مختلف برای این موضوع مقادیر گوناگونی را پیشنهاد می‌کنند که این مقادیر از 3 تا 5 درصد متغیر است. اما نکته اینجاست که این موضوع دیگر یک مسئله مؤثر در ساختار متنی نیست.
اولین اولویت در ساختار سئو پر بازه استفاده از کلمه کلیدی موردنظر تنها برای یک‌مرتبه است. اولویت بعدی استفاده طبیعی از کلمه کلیدی موردنظر در ساختار متن است. آخرین اولویت هم استفاده چندگانه و طبیعی از کلمه کلیدی موردنظر در ساختار متنی است.

لینک دهی در ساختار محتوا

استفاده از هایپر لینک‌های مرتبط با دیگر بخش‌های وب‌سایت و یا وب‌سایت‌های دیگری که دارای مطالب مرتبط با موضوع محتوای شما هستند، باعث ارسال سیگنال‌های بسیار قوی‌تر به ربات‌های مورداستفاده توسط موتور‌های جستجو می‌شود. به خاطر داشته باشید که کلمه مورداستفاده برای ایجاد لینک باید به موضوع صفحه لینک مدنظر مرتبط باشد تا سیگنال ارسالی قوی‌تر شود. حواستان باشد که استفاده بیش‌ازحد از لینک‌های خروجی در ساختار متنی باعث ایجاد اثر برعکس می‌شود.

عنوان صفحه محتوا

درصورتی‌که قادر به تعیین نام صفحه هستید این کار را انجام دهید اما به‌طورمعمول عنوان صفحه از روی H1یا تایتل تگ‌ها برداشته می‌شود.

دیدگاه شما چیست؟