Secrets to get more instagram followers

رازهای افزایش فالوور اینستاگرام

زمان مطالعه 9 دقیقه
رازهای جذب فالوور اینستاگرام

اینستاگرام یکی از جوان‌ترین و بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی برای به اشتراک‌گذاری عکس در جهان است. این شبکه مجازی محبوب در حال حاضر یکی از پرمخاطب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در دنیا است و افراد باانگیزه‌های مختلف در آن فعال هستند.

علاوه بر مردم و کاربران عادی، اینستاگرام برای شرکت‌ها و افرادی که قصد تبلیغات و یا استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای آنلاین مارکتینگ و افزایش فروش کالا یا خدمات خود رادارند، بسیار موردتوجه است. محبوبیت این شبکه به حدی رسیده است که اغلب شرکت‌ها و مؤسسات حتماً یک حساب کاربری اینستاگرام دارند و آن را در کاتالوگ‌ها و تبلیغات خود معرفی می‌کنند. این افراد بیش از سایرین به دنبال فعالیت صحیح و جمع‌آوری مخاطبین بیشتر به‌منظور افزایش دایره‌ی نفوذ و ارتقاء سطح تبلیغات خود هستند.
در ادامه برخی از نکات و روش‌های مهم برای موفقیت در استفاده از اینستاگرام را توضیح می‌دهیم. ولی نکته‌ای که باید پیش از شروع باید به آن توجه کرد، تعریف موفقیت در اینستاگرام است. موفقیت در اینستاگرام به معنی رسیدن به هدف است. این هدف می‌تواند برای کاربران معمولی داشتن یک صفحه‌ی جذاب‌تر و دوستان خوب مجازی باشد و برای یک شرکت و یک بازاریاب در حوزه بازاریابی اینترنتی، افزایش مشتریان بالقوه و دیده شدن بیشتر در بین افراد مرتبط باشد. پس از ابتدا توجه کنید که استفاده از سرویس‌هایی که بدون هیچ منطقی، فقط شمار مخاطبین شمارا زیاد می‌کنند مفید نیست.
 

هدف شما از استفاده از این شبکه چیست؟

اینستاگرام مانند هر شبکه اجتماعی دیگر است و فعالیت در اینستاگرام مانند هر فعالیت منطقی دیگری نیاز به یک هدف و یک دلیل منطقی دارد. همان‌طور که می‌دانید،Instagram یک شبکه‌ی به اشتراک‌گذاری تصویر است و شما می‌توانید دوستان خود را در آن دنبال و یا به‌اصطلاح فالو کنید. دنبال‌کننده‌های شما در اینستاگرام، تعدادی موجودیت بی‌روح و مجازی نیستند که فقط به “تعداد” آن‌ها توجه کنید. آن‌ها انسان هستند و اگر شمارا دنبال می‌کنند، یا شما یا کار و یا حرف‌ها و نحوه‌ی برخورد شما با دیگران را دوست دارند. زمانی که می‌خواهید مخاطبین خود را زیاد کنید اول هدفتان را مشخص کنید. مثلاً شما یک بازاریاب هستید و می‌خواهید از این راه محصول خود را بفروشید. شاید هم دوست دارید که دوستان بیشتری در این شبکه داشته باشید و وقت بیشتری را بگذرانید. درهرصورت اولین گام در موفقیت تعیین هدف است.
افراد مناسب را انتخاب کنید و منتظر آمدن آن‌ها نباشید. افراد را تصادفی و ویروسی به اینستاگرام خود اضافه نکنید. با شبکه‌ی اینستاگرام خود در خصوص موضوعاتی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید و یا از آن سررشته‌ی بیشتری دارید صحبت کنید. در نظرات بیشتر از کلمات استفاده کنید و به‌گونه‌ای رفتار نکنید که انگار یک پیغام را برای همه کپی می‌کنید. از علامت‌ها زیاد استفاده نکنید و در زندگی اینستاگرام خود شبیه یک فرد دوست‌داشتنی باشید تا شبیه به یک ربات یا اسپم بی‌جان و آزاردهنده. افراد متوجه نوشته‌ها و نظرات شما می‌شوند و شمارا تعقیب می‌کنند. همچنین دیگرکسانی که نظرات شمارا می‌خوانند، اگر شمارا آن‌گونه ببینند که با اهداف شبکه آن‌ها سازگار باشد شمارادنبال می‌کنند.
 

محتوای صفحه خود را در یک چهارچوب مشخص قرار دهید

زمانی که صحبت از یک صفحه‌ی خوب اینستاگرام می‌شود کدام صفحه در ذهنتان می‌آید؟ چه چیزی در آن صفحه‌ی اینستاگرام باعث می‌شود که شما آن را به یاد بیاورید؟ چه چیزی باعث می‌شود که شما خارج از صفحه‌ی اصلی اینستاگرام تصمیم بگیرید که صفحه و عکس‌های یک کاربر را در اینستاگرام بررسی کنید و یا آن کاربر را به دوست خود معرفی کنید؟ پاسخ مطمئناً علاوه برعکس خوب و باکیفیت، انسجام صفحه‌ی آن کاربر در اینستاگرام است. کاربران دوست دارند برای ورود به صفحه‌ی شما دلیلی منطقی و قانع‌کننده پیدا کنند. هر چیزی ممکن است مزیت رقابتی شما و نقطه‌ی قوت صفحه شما باشد ولی هر چه باشد نکته اینجاست که کسی از یک صفحه‌ی درهم‌ریخته و آشفته در اینستاگرام خوشش نمی‌آید.

برای مثال اگر فردی به عکس‌های طبیعت بکر علاقه‌مند باشد و شما هم اغلب از مناطق  بکری که روزهای تعطیل به آن‌ها رجوع می‌کنید عکاسی کنید، همه‌چیز برای اینکه فرد موردنظر مخاطب شما شود فراهم است. همچنین دوستان او که به‌احتمال‌زیاد علاقه‌مندان به طبیعت هستند هم به صفحه‌ی شما خواهند آمد و با نیم‌نگاهی به سوابق عکس‌هایتان شمارا دنبال خواهند کرد. ازاینجا به بعد کار شما کمی دشوارتر و پیچیده‌تر می‌شود. شما به‌جز طبیعت‌گردی زندگی دیگری هم دارید و ممکن است بخواهید آن را نیز به اشتراک بگذارید. اینجا است که میزان توانائی و خلاقیت خودش را نشان می‌دهد که شما چگونه موضوع فرعی که به‌احتمال‌زیاد روند طبیعی زندگی است را در کنار قالب اصلی صفحه اینستاگرام خود به کاربران نمایش دهید.
 

کیفیت محتوای اینستاگرام خود را فدای کمیت نکنید

مورد مهم دیگر در استفاده صحیح و پربازده از اینستاگرام، نوع نگاه به این ابزار یا این رسانه است. هرچند برخی از افراد به جنبه‌های هنریاینستاگرامتوجه چندانی ندارند ولی اغلب پذیرفته‌اند که اینستاگرام با سایر شبکه‌های اجتماعی تفاوت دارد. شما ممکن است یک عکس بی‌کیفیت یا یک عکس شکار لحظه را برای توییتر یا فیس‌بوک خود استفاده کنید. اما کاربرد اینستاگرام متفاوت است. باید در انتخاب عکس‌های اینستاگرام به کیفیت توجه ویژه‌ای داشت. افراد در زمان مرور صفحه و انتخاب عکس برای لایک کردن و یا پیدا کردن مخاطبان اینستاگرام برای دنبال کردنمعمولاً به این کیفیت اهمیت می‌دهند.

حتی اگر عکسی را از لحظه‌ای خاص از روزمرگی‌تان انتخاب می‌کنید یا می‌خواهید جای به خصوصی که امروز در آن بوده‌اید را با این عکس ثبت کنید، باید در ارسال آن به صفحه‌ی اینستاگرام کمی دقت کنید. اینستاگرام یک آلبوم از بهترین عکس‌های شما است، نه یک دفترچه خاطرات کودکانه با عکس‌های تک‌شاخ و قلب. در اینجا باید بگویم فعالیت موفق در اینستاگرام یک فعالیت هدفمند است. داشتن تعداد کمتری عکس باکیفیت به‌مراتب موفقیت بیشتری نسبت به‌عکس های زیاد و غیر هنری و بی‌ربط خواهد داشت.
اگر کارشناس تولید محتوا و یا بلاگ هستید و  قرار است که از اینستاگرام برای ترغیب و کشاندن افراد به وبلاگ و یا وب‌سایت موردنظر خود استفاده کنید این نکته را فراموش نکنید: اگر یک رویداد و یا همایش یا هر چیزی که قصد انتقال تصویری آن رادارید، تمام و کمال در اینستاگرام منتشر کنید، دیگر علاقه‌ای برای دوباره دیدن آن در بستر اصلی خود برای مخاطب ایجاد نمی‌شود. سعی کنید فقط مزه‌ی آن را به بازدیدکنندگان بچشانید. این موضوع در راستای اهداف استفاده از اینستاگرام است. اگر هدف خود را بدانید راه و رفتار صحیح را انتخاب می‌کنید.
 

ابزار خوب را فراموش نکنید


همان‌طور که پیش‌ازاین هم اشاره کردم، اینستاگرام مکانی برای نمایش بهترین عکس‌های شما است. اگر می‌خواهید مخاطب اینستاگرام بهترین عکس‌های شمارا ببیند، بهتر است که از  ابزار عکاسی حرفه‌ای‌تر استفاده کنید. چون شما عکس‌های خود را برای قرار دادن در اینستاگرام ثبت می‌کنید دلیل نمی‌شود هنر در عکاسی را نقض کنید و یا اصول را رعایت نکنید. دوربین عکاسی بهتر و عدسی شارپ و باکیفیت درگرفتن عکس باکیفیت عالی بسیار مؤثر است.
در این میان با توجه به پیشرفت‌های روزافزون دوربین‌های موبایل و ارتقاء سخت‌افزار آن تا حد قابل‌قبول و راحتی به اشتراک‌گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی با استفاده از آن‌ها، استفاده از دوربین موبایل برای عکس‌های اینستاگرام می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.
 

از دوربین پیش‌فرض اینستاگرام استفاده نکنید

دلایل مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد که شما گوشی موبایل را به‌عنوان ابزار عکاسی خود برای عکس‌های اینستاگرام انتخاب کنید، اما از دوربین داخلی اینستاگرام استفاده نکنید. دوربین پیش‌فرض اینستاگرام دارای قدرت و کیفیت کمی درزمینهٔپردازش عکس‌های گرفته‌شده است و از همه مهم‌تر دقت و سرعت آن‌هم بسیار کم است. از سوی دیگر اینستاگرام امکانات ویرایش خوبی را پس از گرفتن عکس در اختیار شما می‌گذارد اما بازهم در مقایسه با نرم‌افزارهای تخصصی‌تر برای ویرایش عکس، بسیار محدود و ابتدائی است.
 

ویرایش عکس برای اینستاگرام مهم‌تر از خود عکس است

گرفتن عکس عالی می‌تواند بسیار سخت باشد و زمان و انرژی زیادی را از عکاس می‌گیرد که گاهی موجب کم‌توجهی به مرحله ویرایش عکس‌ها می‌شود. این مرحله آخرین بخش مربوط به‌عکس است که قبل از ارسال عکس به صفحه اینستاگرام خود باید انجام دهید. نکات بسیار زیادی در خصوص ویرایش عکس وجود دارد، از آن جمله می‌توان به حفظ اصالت عکس در ویرایش اشاره کرد که عکاس‌ها حساسیت خاصی بر روی آن دارند. اما باید توجه داشت که یک ویرایش خوب عکس می‌تواند گاهی از یک عکس نه‌چندان شاخص، تصویر جذابی بسازد که نظر مخاطبین را به خود جلب کند.
برای ویرایش تصاویر نرم‌افزارهای بسیار زیادی وجود دارند که شاید بهترین آن‌ها نرم‌افزار معروف PhotoShop باشد. اینستاگرام هم برای خود ویرایشگر داخلی نسبتاً کاملی دارد و از سویی با فراهم کردن تعدادی از فیلترهای از پیش تعریف‌شده کار را برای کاربران خود ساده کرده است ولی همان‌طور که حتماً در صفحات مختلف عکاس‌های حرفه‌ای دیده‌اید تقریباً هیچ‌گاه از فیلترهای اینستاگرام استفاده نمی‌کنند.
بر اساس تجارب افراد حرفه‌ای، کاربران عکس‌هایی را که با فیلترهای آماده‌ی اینستاگرام ارائه می‌شوند دوست ندارند. سعی کنید از اینستاگرام فقط برای برش و تنظیم زاویه عکس استفاده کنید ولی ویرایش عکس را یا به‌صورت حرفه‌ای با فتوشاپ و نرم‌افزارهای مشابه انجام دهید و یا اینکه عکس‌ها را با تدوین کم در اینستاگرام قرار دهید.
 

به زمان‌های طلائی در اینستاگرام دقت کنید

اینستاگرام هم مانند هر شبکه‌ی اجتماعی دیگر دارای قواعد و الگوهایی است که برای موفقیت باید آن‌ها را شناخت و بر اساس آن‌ها برنامه‌ریزی و اجرا کرد. یکی از این قواعد آشنایی با زمان‌های طلایی فعالیت در اینستاگرام است. زمان طلاییدر اینستاگرام زمانی است که اغلب مخاطبین شما در آن زمان آنلاین هستند و امکان بیشتری برای دیده شدن و لایک خوردن برایتان فراهم می‌شود. این زمان در کشورهای مختلف متفاوت است و حتی متناسب با قشری که شما با آن‌ها سروکار دارید متفاوت باشد.

از سوی دیگر عمر مطالب نیز نکته‌ی قابل‌توجهی است. هر کاربر زمانی که اینستاگرام خود را باز می‌کند، وارد صفحه‌یخوراک و یا خانه خودمی‌شود و عکس‌ها را می‌بیند، نظر می‌دهد، لایک می‌کند و به سمت پایین صفحه حرکت می‌کند. معمولاً به متوسط فاصله بین زمان ارسال اولین عکس تا آخرین عکسی که عموم مخاطبین شما در یک‌بار رجوع می‌بینند، عمر مطلب یا Frame Size می‌گویند که مقدار آن تابعی از فاکتورهای متنوع است. اما باید توجه داشته باشید که اگر  روزانه دو یا سه عکس روی اینستاگرام می‌گذارید که طبیعی است، توصیه می‌کنیم این عکس‌ها را در زمان‌های مختلف روز تقسیم کنند. فعالیت بیشتر از دو یا سه عکس در روز صفحه‌ی اینستاگرام شمارا از شکل یک کاربر به یک ربات تبدیل می‌کند.
 

مخاطبین و کاربران دیگر اینستاگرام پیگیر نظرات شما هستند

تنها چیزی که در اینستاگرام باعث افزایش مخاطبین شما می‌شود و افراد زیادی را به صفحه‌ی اینستاگرام شما می‌آورد محتوا و عکس نیست. کاربران دوست دارند تا نظر دیگران را در مورد عکس‌ها و مطالب خود بدانند. همچنین دوست دارند که با دریافت Like متوجه شوند که کدام‌یک از عکس‌هایشان برای شما جذاب بوده است. این کار علاوه بر فراهم آوردن امکان زندگی در اینستاگرام، موجب افزایش مخاطبین شما نیز می‌شود. افرادی را پیدا کنید که سلیقه شما دارند و آن‌ها را در اینستاگرام دنبال کنید. در زیر بعضی از تصاویرشان نظر خود را قرار دهید و اجازه دهید بدانند که چه چیزی از این تصویر باعث شده که شما آن را بپسندید. نقاط قوت را به‌صراحت بیان کنید.
یکی از قابلیت‌های اینستاگرام بخش Following است که به شما نشان می‌دهد آخرین فعالیت‌های دوستان و مخاطبین شما چه بوده است. این راه خوبی برای پیدا کردن افراد بیشتری درزمینه‌یعلایق شماست و احتمالاً می‌تواند شمارا به طیف وسیع‌تری از مخاطبین در اینستاگرام متصل کند. همچنین بخشExplore با توجه به‌عکس مایی که مخاطبین و دوستان شما می‌پسندند و یا عکس‌های داغ تعدادی تصویر به شما نشان می‌دهد که می‌توانید از این روش هم به صفحه کاربران سر بزنید و گروه اینستاگرام خود را بزرگ کنید.
دو نکته در خصوص گذاشتن نظرات و افزودن کاربران وجود دارد که در نوع استفاده‌ی شما از اینستاگرام تأثیر خواهد گذاشت. اول اینکه باور کنید که اگر فقط بر روی اسم کاربران زیادی بروید و دکمه‌ی Follow را بزنید بازخورد خوبی نمی‌گیرید و اگر هم کاربرانی شمارا به‌اصطلاح فالو بک کنند، ارزشی در اینستاگرام برایتان ایجاد نمی‌شود. ارزش کاربران در اینستاگرام به ضریب نفوذ آن‌ها و کاربردی است که می‌خواهند از صفحه بگیرند و نه تعداد مخاطبین. دومین نکته اینکه اگر مانند ربات‌ها عمل کنید کاربران به‌سرعت تشخیص داده و به شما واکنش منفی نشان می‌دهند. صفحه‌ی کاربرانی را که با آن‌ها علایق و سلایق مشترک دارید بازکنید، عکس‌هایشان را باکمی دقت مرور کنید. روی عکس‌ها نظر بدهید و آن‌هایی که واقعاً دوست دارید را لایک کنید. حال اگر به نظرتان ارتباط با این کاربر برایتان جذاب است او را دنبال کنید.
 

با مخاطبین خود در ارتباط باشید

در بخش قبلی گفتیم که ایجاد ارتباط با کاربران بسیار مهم است. حال می‌خواهیم به زمان این ارتباط توجه کنیم. بهتر است زمانی را برای نظر دادن و یا فالو کردن یک کاربر در اینستاگرام انتخاب کنید که خود او در آن زمان در اینستاگرام باشد. تشخیص این کار از روی فعالیت‌های آن کاربر امکان‌پذیر است. برای مثال کاربرانی که دقایقی پیش عکس گذاشته‌اند و یا کاربرانی که با مراجعه به بخش Following مشخص می‌شود که در حال فعالیت در اینستاگرام هستند، بهترین گزینه‌های شما برای ایجاد ارتباط به شمار می‌آیند.
از دیگر راه‌های یافتن افراد فعال مراجعه به بخش کاربرانی است که یک عکس جدید شما و یا دوستانتان را در موضوعی که شما دوست دارید لایک کرده‌اند. این کاربران فعال هستند و احتمالاً علایق مشترک با شما دارند. فقط فراموش نکنید که شما باید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و فقط تعقیب کردن آن‌ها به‌خودی‌خود امتیازی برایتان ایجاد نمی‌کند.
 

تبلیغ کنید اما خود را خفه نکنید

در بحث تبلیغ یک حساب کاربری و معرفی آن به سایرین برای استفاده و پیگیری سه اصطلاح رایج وجود دارد که باید به معانی آن‌ها و تفاوت بینشان توجه کرد.  Promote به معنی ترویج، Shot Out  به معنی معرفی یک حساب کاربری و Over Share به معنی به اشتراک‌گذاری بیش‌ازحد است. هر سه اصطلاح ذکرشده در خصوص معرفی عکس‌ها و تصاویر به کار می‌روند ولی هر یک جایگاه خاصی دارند و نباید اشتباه شوند.

شما می‌توانید به روش‌های مختلفی حساب کاربری اینستاگرام خود را Promote کنید و کاربران برای استفاده از آن ترغیب کنید. برای مثال می‌توانید در ستون کناری بلاگ و یا وب‌سایتتان آدرس اینستاگرام را لینک کنید و یا آدرس صفحه و یا چند عکس خود را در تلگرام برای گروهی از دوستانتان بفرستید یا روش‌های خلاقانه‌ی دیگری که برای افزایش مخاطبین اینستاگرام انتخاب می‌کنید.
اما مراقب Over Share باشید. گاهی برای چشاندن مزه‌ی عکس‌هایتان لازم است تا یکی از آن‌ها را در فیس‌بوک و یا توییتر به اشتراک بگذارید و با افزودن چند خط از کاربران و دوستان خود بخواهید که سری هم به صفحه‌ی شما بزنند. این عمل یکی از فن‌های Promote  کردن است. ولی گاهی کاربران تمام عکس‌های اینستاگرام خود را در توییتر و فیس‌بوک به اشتراک می‌گذارند که موجب پدیده‌ای به نام Over Share می‌شود. اینجا دیگرکسی دلیلی برای آمدن به صفحه‌ی اینستاگرام شما نمی‌بیند و عکس‌هایتان را هرچقدر هم که خوب باشد در همان صفحه‌ها می‌بیند. پس مراقب Over Share باشید.
آخرین مفهوم با عنوان Shot Out به معنی معرفی شدن حساب کاربری شما توسط کس دیگری است. این کار یکی از مفیدترین و مؤثرترین روش‌های افزایش مخاطب است و خود ما نیز بارها و بارها کاربرانی را به این شکل دنبال کرده‌ایم. در این روش کسی که تعداد مخاطبین بیشتری دارد با به اشتراک‌گذاری عکس و یا عکس‌هایی از یک صفحه‌ی دیگر در اینستاگرام از سایر کاربران می‌خواهد تا به صفحه‌ی او سری بزنند و در صورت تمایل او را دنبال کنند. این کار بسته به اثرگذاری شخص مبلغ می‌تواند بسیار مؤثر و کارآمد باشد.
 
درنهایت چیزی که در این نوشته در مورد آن صحبت کردیم به‌عنوان مجموعه روش‌های جذب مخاطب و فعالیت کارآمد در اینستاگرام شناخته می‌شود. اما شاید ما چیزی راز قلم انداخته باشیم. با ما در قسمت نظرات در ارتباط باشید. 

دیدگاه شما چیست؟