responsive web design essential 2015

ضرورت طراحی وب سایت رسپانسیو در سال 2015

زمان مطالعه 6 دقیقه
ضرورت طراحی وب سایت رسپانسیو در سال 2015

امروزه جستجو در وب در کنترل تلفن های هوشمند و تبلت ها می باشد. در ابتدای سال 2014، استفاده از اینترنت در دستگاه های موبایل، گوی سبقت را از کامپیوترهای شخصی ربودند. به این خاطر است که داشتن یک وب سایت سازگار با موبایل و همچنین سازگار با انواع دستگاه های همراه امری ضروری است تا وب سایت بتواند خود را با دنیای دیجیتال مدرن وفق دهد.

برای دستیابی به این هدف، ضرورت طراحی وب واکنش گرا یا رسپانسیو احساس می شود و این موضوع به سرعت توانسته است به استانداردی جدید در طراحی و توسعه وب، نمود پیدا کند.

با طراحی رسپانسیو یک گام فراتر از یک وب سایت مخصوص موبایل خواهید بود.  

طراحی رسپانسیو راهکاری برای توسعه وب سایت محسوب می شود که با استفاده از ساختار شبکه بندی شده به نسبت های مختلف و همچنین تصاویر منعطف در کنار پلاتفرم CSS تجربه ای بهینه در انواع دستگاه ها را برای کاربران به وجود می آورد. طراحی واکنش گرا به وضوح مزایائی برای کسب و کارها به همراه دارد و به جای داشتن یک نسخه موبایل به طور مجزا، جایگزین خوبی به شمار می آید. نوع طراحی به گونه ای است که به راحتی به وب سایت شما اجازه می دهد در هر دستگاهی به خوبی نمایش داده شود. این نوع طراحی مجموعه ای از محتویات و کدها را به همراه دارد که به موجب آن در نمایشگرهایی با سایز و رزولوشن گوناگون، بدون هیچ مشکلی نمایش داده می شود. بر خلاف وب سایت هائی که یک نسخه مخصوص موبایل دارند، یک وب سایت واکنش گرا تجربه استفاده از سایتی کامل و پر از اطلاعات را به کاربران ارائه می دهد و انتظار آن ها را از یک کسب و کار خوب تحقق می بخشد.

طراحی رسپانسیو، پاسخگوی انتظارات کاربران است.  

تا چند سال قبل، بر روی وب سایت مخصوص موبایل وجود اطلاعات به تنهائی کافی بود. اما امروزه 85% کاربران معتقدند که نسخه موبایلی یک وب سایت می بایست به خوبی و حتی بهتر از وب سایت اصلی باشد. این بدان معناست که بازدید کنندگان تجربه استفاده از وب بر روی دسکتاپشان را اکنون بر روی موبایلشان می خواهند. این تجربه شامل ناوبری آسان، دسترسی به ابزارهائی نظیر نوار جستجو و یا کارت خرید و همچنین توانائی اعمال فعالیت هائی نظیر خرید و یا پر کردن فرم ها می باشد. از آنجائیکه بازدیدکنندگان فراوانی به بازدید سایت شما از طریق دستگاه های مختلف خواهند پرداخت – برای مثال بر روی دسکتاپ در محل کارشان، بر روی تلفن هوشمند در هنگام صرف نهار و بر روی تبلت در منزل – جالب نخواهد بود اگر هر بار وب سایت شما به حالت متفاوتی نمایش داده شود. یک طراحی واکنش گرا می تواند یافتن، درک موضوع و به اشتراک گذاری محتوای وب سایت شما را برای مشتریان تسهیل کند که این امر به یک تجربه کاربری بهتر و نام تجاری تاثیرگذار تر خواهد انجامید.

طراحی رسپانسیو موجب کاهش میزان خروج از سایت و زمان بارگذاری می شود.  

اگر وب سایت شما به خوبی بر روی دستگاه های موبایل کار نمی کند و کاربران بعد از چند کلید از وب سایت خارج می شوند، نرخ خروج از سایت شما بسیار بالا خواهد بود. هنگامی که گوگل میزان خروج بالائی را شناسائی می کند، امتیاز کیفی پائینتری به سایت اختصاص می دهد و به مراتب، رتبه سایت نیز پائین تر می رود. تمامی این گزینه ها به کاهش یافتن ترافیک وب سایت منجر خواهد شد. یک طراحی واکنش گرا می توان به پائین آوردن نرخ خروج از سایت کمک کند چرا که نمایش سایت شما انعطاف پذیر و در هر دستگاهی ثابت خواهد بود. همچنین، طراحی واکنش گرا کاربران را به آدرس دیگری هدایت نخواهد کرد -کاری که وب سایت های مخصوص موبایل معمولا انجام می دهند- و در نهایت زمان بارگذاری صفحات وب سایت کاهش یافته و متعاقب آن رتبه سایت افزایش پیدا خواهد کرد.

سیاست گوگل در ارتباط با وب سایت های رسپانسیو چیست؟  

اخیرا، گوگل تنظیماتی در ارتباط با وب سایت های سازگار با موبایل انجام داده است. ماه نوامبر سال گذشته، گوگل به نمایش لیبل mobile-friendlyبه عنوان بخشی از نتایج سرچ ها اقدام کرده بود. این کار برای کاربرانی که از طریق تلفن همراه به جستجو پرداخته اند انجام شده بود تا بتواند با سایت های سازگار با موبایل ارتباط برقرار کنند. علاوه بر آن، در 21 آوریل 2015، گوگل به معرفی پلاتفرم Webmasterپرداخت که به موجب آن، سازگاری با موبایل را به عنوان نشانه ای برای افزایش رتبه سایت دانست. حقیقت آن است که گذراندن این تست ها برای سایت های مخصوص موبایل و هم برای سایت های واکنش گرا ضروری است. اگرچه، گوگل مشخصا استفاده از طراحی وب واکنش گرا به جای طراحی سایت مخصوص موبایل را پیشنهاد می دهد. به علاوه، گوگل پیشنهادی به این مضمون نیز ارائه کرده است: بهتر است متخصصان وب و مدیران سایت ها به دنبال بهترین شیوه توسعه و طراحی وب باشند، یعنی ارائه HTML  برای تمامی دستگاه ها و استفاده از media queriesبرای نمایش مناسب در هر دستگاه.

این جمله می تواند راهنمائی برای بازاریابان به شمار آید. به عنوان زیر ساخت طراحی واکنش گرا، استاندارد media queriesقابلیت انعطاف به وب سایت می دهد و اجازه می دهد در هر نمایشگری به خوبی نمایش داده شود.

کاملا واضح است که چرا گوگل طراحی واکنش گرا را به عنوان مرحله مهمی ارزیابی کرده است. هنگامی که گوگل به رتبه بندی وب سایت ها می پردازد، یکی از فاکتورهائی که به آن توجه می کند ترافیک وب سایت است و هر چه ترافیک بالاتر باشد به منزله معتبر بودن وب سایت است. با وجود دو سایت جداگانه مخصوص دسکتاپ و موبایل، این ترافیک بین دو پلاتفرم تقسیم می شود و متعاقب آن اعتبار سایت نیز تجزیه می شود. در نتیجه، گوگل رتبه بالائی به وب سایت شما اختصاص نخواهد داد چرا که به جای چک کردن یک وب سایت می بایست دو وب سایت را چک کند. همچنین، داشتن یک دامنه اصلی بدین معناست که فراهم آوردن صفحات و فایل ها در یک مکان، عمل خزیدن و ایندکس کردن محتوا را برای گوگل و دیگر موتورهای جستجو سهولت می بخشد. از طرفی، مزایای طراحی واکنش گرا برای سرچ های اُرگانیک هم سودمند است و در نهایت به سئو ایده آل نیز خواهد انجامید.

امکان ردیابی آسان تر با استفاده از طراحی رسپانسیو  

وجود نسخه های متعدد برای یک وب سایت،  ارزیابی آماری سایت شما را برای بازاریابان سخت تر می کند. از این رو تصمیمات دقیق کاری را نمی توانید با استناد به این آمار و ارقام اتخاذ کنید. از طرف دیگر، داشتن تنها یک وب سایت واکنش گرا می تواند امکان ردیابی بازدیدکنندگان و ترافیک وب سایت را با توجه به کلیک های دریافتی و بدون اینکه داده ها در دو سایت مجزا قرار گیرند، فراهم کند. این گزینه می تواند گزارشی دقیق از خریداران، بازدید کنندگان، منابع ورود بازدید کنندگان و … را ارائه دهد.

طراحی رسپانسیو یا واکنش گرا، مقرون به صرفه و کارامد است.  

اگر شما به ساخت و یا طراحی مجدد وب سایت خود می اندیشید، حتما متوجه این موضوع شده اید که یک وب سایت کاملا واکنش گرا ممکن است هزینه بیشتری نسبت به وب سایت های مخصوص دسکتاپ یا یک نسخه مخصوص موبایل به طور مجزا داشته باشد. حال آنکه وب سایت واکنش گرا می تواند در هزینه های شما در طولانی مدت صرفه جوئی کند. از آنجائیکه ساختن یک وب سایت واکنش گرا قالب های طراحی جداگانه ای را برای هر دستگاه با سایز های مختلفی را شامل می شود، تنها یک مجموعه از فایل ها و یک مجموعه محتوا می بایست در وب سایت قرار بگیرد. این بدان معنی است که اگر در اینده تمایل داشته باشید محتوای وب سایت خود را به روز رسانی کنید، تنها کافیست در یکی از دستگاه ها این عمل را انجام دهید و در زمان و هزینه های نگهداری وب سایت خود صرفه جوئی کنید. به علاوه، مسائل مربوط به کنترل نسخه ها به کلی حذف می شوند.

انعطاف پذیری وب سایت های رسپانسیو در آینده  

از نقطه نظر صرفه جوئی در هزینه ها، طراحی واکنش گرا یک استراتژی آینده نگر را پیاده سازی می کند که به اندازه کافی قابل انطباق با دستگاه هائی است که در آینده وارد بازار می شوند. سازگاری دارد. این مسئله، یک نقطه ضعف برای سایت های مخصوص موبایل به شمار می آید. هنگامی که دستگاه های جدید به طور مستمر به بازار معرفی شوند، وب سایت واکنش گرا شما به حد کافی سازگار با آن ها خواهد بود.

سازگاری سیستم مدیریت محتوا با وب سایت رسپانسیو

اگر شما در حال ارزیابی سیستم های مدیریت محتوا (CMS)برای استفاده در پروژه وب سایت خود هستید، بررسی کنید که آیا سیستم مورد نظر شما از طراحی واکنش گرا پشتیبانی می کند یا خیر؟ بسیاری از CMSهای برتر نظیرSitefinity ،Kentico و Sitecoreدارای خصوصیاتی هستند که به موجب آن می توانند از طراحی واکنش گرا پشتیبانی کنند. این امکان به توسعه سایت واکنش گرای مقرون به صرفه کمک می کند و همچنین قالب سایت را به منظور توسعه و اعمال تغییرات می توان بهبود بخشید و به یک وب سایت یکپارچه و قابل نمایش برای انواع دستگاه ها دست یافت.

وب سایت رسپانسیو یک امر ضروری است. 

با افزایش استفاده از تلفن های همراه و تبلت ها، از یک کسب و کار انتظار می رود که نه تنها موبایل –دوستانه باشد، بلکه با ظاهری کاربر پسند و ثابت در تمامی دستگاه ها نمایش داده شود. داشتن یک وب سایت واکنش گرا می تواند تجربه کاربری بهتری را برای بازدید کنندگان فراهم کند و اهداف سئو را دنبال کند، همچنین در طولانی مدت می تواند باعث صرفه جوئی در زمان و هزینه ها شود. در نهایت، با طراحی واکنش گرا می توانید از مزایای رقابت با کسب و کار هائی بهره مند شوید که تاکنون در این زمینه سرمایه گذاری نکرده اند.