quick easy ways to increase your sites linkability

راهکارهای توسعه لینک بیلدینگ در وب سایت

زمان مطالعه 6 دقیقه
راهکارهای توسعه لینک بیلدینگ در وب سایت

قبل از اینکه به راه ها و روش های سریع لینک بیلدینگ در وب سایت بپردازیم، چه کاری انجام دهیم تا صاحبان وب سایت ها را در امور لینک سازی وب سایتشان سهیم کنیم؟ خب، مشکل بزرگ این جاست. بله، سئو کاران و لینک سازان می توانند این کار را خودشان انجام دهند و هر ماه گزارشات روند لینک بیلدینگ در وب سایت مشتریان را برای آنها ارسال کنند و حتی بعضی از مشتریان خودشان بسیار فعال هستند و خود به خود در امور لینک سازی وب سایت خود سهیم هستند.

البته لینک بیلدینگ می تواند بدون درگیر شدن مشتری نیز به حداکثر موفقیت برسد. منظور من از درگیر شدن، کاری بیش از پرداخت کردن فاکتورهای هزینه سئو و لینک سازی است. زیبایی و جذابیت لینک بیلدینگ این است که کارهای زیادی را می توانید انجام دهید که باعث شود وب سایتهای دیگر به شما لینک دهند و درصد دیده شدن و قابلیت لینک پذیری وب سایت خود را افزایش دهید.
 

لینک ها را می توان از روش های زیر بدست آورد

 • کارت ویزیت فیزیکی و مجازی
 • صحبت کردن در مورد تجارتتان با آشنایان و دوستان. یا صحبت کردن در فضاهای مجازی و با کسانی که تمایل به استفاده کردن از خدمات صنعت شما را دارند.
 • ارسال ایمیل های معرفی برند و درخواست تبادل لینک
 • خوانده شدن محتوای وب سایت شما از طرف بازدیدکننندگان و تماس با شما در اینترنت

کمی زمان صرف کنید و سایت خود را به منبعی موثر و مفید برای کاربران تبدیل کنید. لینک بیلدینگ تنها به انجام کاری گفته نمی شود که سریعاً برای شما تکست لینک یا همان (Anchor Text) به همراه داشته باشد. لینک ها را می توان از 100 راه متفاوت ساخت، که بعضی از آنها هرگز حتی به درستی نیز قابل ردیابی نیستند.
داخل پرانتز باید بگم که انتقال این ایده به ذهن مشتری ای که به لینک نیاز فوری دارد کار بسیار سختی است!
باورتان نمی شود، چند بار به مشتری گفته ام ” اگر یک محتوای درست و حسابی مورد فلان موضوع مرتبط با صنعت بسازید و یا بعد از مدتی کمی تغییر در آن ایجاد کنید تا بازتاب بهتری از اهداف و خواسته های شما داشته باشد، فکر می کنم، نتیجه بهتری بگیریم.” جواب مشتریان معمولاً به این صورت است که ” ساکت باش و تنها لینک بیلدینگ را انجام بده!”.
حالا بگذارید بعضی از روش های سریع در لینک بیلدینگ را بررسی کنیم که هر مشتری می تواند خودش انجام داده و یک گام در مسیر لینک سازی پیش رفته و بتواند قابلیت لینک پذیری سایت خود را افزایش دهد.
شما احتمالاً با استفاده از این روش ها، نمی توانید ره صد ساله را یک شبه بروید، اما این روش ها باعث ارتقای اثربخشی وب سایت شما شده و مشتریان را نیز تحریک می کند! این روشها بسیار سریع و آسان هستند ( به جز چند مورد اول) و شما به راحتی به انجام کارهایی که باعث ارتقای قابلیت لینک پذیری می شوند، عادت خواهید کرد.
اگر از یک نویسنده بپرسید، چه چیزی برای نویسنده شدن لازم است، حتماً به شما می گوید شما باید اول، در هر روز، مدت زمانی را صرف نوشتن کنید تا فقط به این کار عادت کنید و به یکی از سرگرمی های شما تبدیل شود. در زمان لینک بیلدینگ نیز شما باید چنین کاری کنید و اگر این مراحل کاری برای شما عادت شود پس حتماً شما لینک ساز موفقی خواهید شد و نکته کلیدی اختصاص زمانی برای انجام این کار در طول روز است، حتی اگر فقط شما 15 دقیقه زمان بگذارید.
 

اگر زمان لازم را دارید

 • بک لینک های دریافتی وب سایت خود را تحلیل کنید.
 • بک لینک های وب سایت رقبای خود را تحلیل کنید.
 • گوگل آنالیتیک را برای افزایش سرعت سایت را بررسی کنید. این گزینه را می توانید در بخش Behavior>site speed پیدا کنید.

اگر یک ساعت فقط وقت دارید

 • URL های از گوگل آنالیتیک پیدا کنید که در آن بازدیدکننده زمان کمی در سایت یا مدت زمان بازدید دارد و در نتیجه پرش از وب سایت یا Bounce Rate آن صفحه پایین است. ببینید چرا آنها انقدر سریع از وب سایت شما خارج می شوند. آیا محتوای سایت شما در صفحه لندینگ براساس موضوع یا تکست انکور (لینک متنی) بی ربط به نظر می رسد؟ اگر آنها به صفحه فرم تماس صفحه لندینگ شما وارد شده اند و زمان کافی در آنجا صرف نکرده اند، مشکلی نیست، اما اگر آنها در صفحه ای وارد شده اند که شما انتظار دارید بیش از 15 ثانیه در آن بمانند، شما باید محتوای خود را آپدیت کرده و صفحه لندینگ بهتری ایجاد کنید یا اینکه حتی لینک متنی که در آن صفحه وارد کرده اید ناهماهنگ با خواسته کاربر بوده است و در نتیجه نیاز به تغییر متن آن لینک دارید.
 • یک مقاله در بلاگ خود نوشته که مسایل مربوط به صنعت شما، یا اتفاقات بزرگ و غیره را پوشش می دهد و سعی کنید در مقاله خود اخباری بنویسید که واکنش کاربر را برانگیزد!
 • صفحات و مقالات قدیمی سایت خود را مدیریت کنید و ببینید چه چیزی را یک سال پیش نوشته اید و آن را به روز رسانی کنید و به دیگران هم بگویید که پست را بروزرسانی کرده اید.
 • یک پاسخ به مقالات دیگران در بلاگ نوشته و مطلب خود را طی توییت یا ایمیل به آنها اعلام کنید.
 • یک Google Authorship یا نویسندگی گوگل را تنظیم کنید.
 • سایت خود را با یک موبایل و گوشی هوشمند و یا تبلت باز کرده و در آن گشتی بزنید. آیا لینک ها به درستی کار می کنند؟ آیا همه چیز در جای خود قرار گرفته است؟ با توجه به افزایش تعداد کاربران موبایل و دسترسی به اینترنت از طریق موبایل، شما باید مطمئن شوید که سایت شما در این دستگاه به خوبی جواب می دهد.

اگر 30 دقیقه در طول روز زمان دارید

 • اگر قبلاً این کار را نکرده اید، گوگل آنالیتیک را برای وب سایت خود تنظیم کنید.
 • اگر قبلاً این کار را نکرده اید، وب مستر تولز گوگل و وب مستر تولز بینگ را فعال کنید.
 • سایت خود را در google place و bing places ثبت کنید.
 • راهنمای وب مستر گوگل در مورد شماهای لینک را بخوانید.
 • یک پروفایل اجتماعی در شبکه های غیر فعال خود بسازید، اما باید از پیش آماده فعالیت در آن باشید. اگر شما عاشق توییتر هستید اما پروفایل فیسبوک نداشته و می توانید هر دو پروفایل را مدیریت کنید، یک صفحه فیس بوک برای خود بسازید. صفحه شرکت خود را هم در لینکدین بسازید.
 • رتبه بندی خود را چک کرده و ببینید آیا کاربران به نتایج دلخواه خود در وب سایت شما می رسند و یا مشکل از جای دیگر است.
 • لیستی از سایت هایی بسازید که احتمال می دهید با شما همکاری می کنند. سپس وقتی زمان بیشتری داشتید، با آنها تماس بگیرید. در این زمان، اطلاعات اولیه، ایده های شما برای سایت ( مقاله نویسی مهمانی، تبادل لینک، اضافه شدن به صفحه منابع و غیره) را اعلام کنید.
 • ببینید آیا شما ارور 404 دارید و اگر این طور است، لینک های خوبی به صفحات می رسد یا خیر. اگر این طور است آنها را بوسیله ریدرکت 301 به جایی دیگر در سایت (مرتبط ترین صفحه یا صفحه اصلی اگر قابلیت کاربردی زیادی ندارد) منتقل کرده یا صفحه را دوباره بسازید.

اگر 5 تا 10 دقیقه زمان دارید

 • سیستم Google Alerts را برای کلمات کلیدی خود و نام برندهای رقبا فعال کنید. هر وقت زمان داشتید، چند کلمه کلیدی را در این سیستم وارد کنید.
 • با سایت های دارای اقتدار در صنعت مرتبط کاری خود ارتباط برقرار کرده و بپرسید که آیا می توانید در آنها بلاگ نویسی مهمان داشته باشید. بعضی از سایت ها قوانین خاصی برای ثبت مقاله دارند، اما بعضی دیگر بیان می کنند که اصلاً چنین نوع مقالاتی قبول نمی کنند، پس ببینید آیا چنین سیاستی دارند یا خیر، و سپس با آنها تماس بگیرید.
 • از افراد دارای اقتدار و شهرت در صنعت خود بپرسید که آیا می توانید از طرف سایت با آنها مصاحبه کنید. این باعث ایجاد لینک و قابلیت مشاهده شدن می شود زیرا افراد مصاحبه شده نیز دوست دارند مصاحبه های خود را ارتقا دهند.
 • افراد مرتبط با حیطه کاری خود را در توییتر پیدا کرده و آنها را دنبال کنید. Followerwonk یکی از بهترین ابزار برای پیدا کردن این افراد از طریق کلمات کلیدی است البته من خودم تمام این قبیل سایتها رو زیرو رو کردم متاسفانه هنوز نتوستم یه همچین وب سایتی که روی کلمات فارسی و یونیکد خدمات می دهد را پیدا کنم. (اگر دوستان وب سایتی رو می شناسید که این قابلیت را ارائه می دهد لطفاً معرفی کنید.)
 • با دیگران در توییتر تعامل داشته باشید، این شاید بسیار ساده به نظر برسد اما باور کنید، بعد از چنین کاری، از تعداد افرادی که بدون نیت قبلی برای شما توییت کرده و در نهایت به تبادل لینک می انجامد، حتماً شوکه خواهید شد.
 • پست های قدیمی تر که هنوز مرتبط هستند را در شبکه های اجتماعی ارتقا دهید. ( توجه داشته باشید، بعد از نوشتن در مقاله در مورد مسایل ماندگار، احتمال دریافت محتوای مرتبط به موضوع در سایت وجود خواهد داشت)
 • از کسی که به شما لینک جدید داده است، تشکر کنید. از آنها در توییتر، از طریق ایمیل و غیره تشکر کنید. • یک ایمیل به همکاران و دوستان خود فرستاده و از آنها بخواهید در مورد محتواهای متفاوت، ایده های خود را بیان کرده و برای نوشتن مطلب در وب سایتتان داوطلب شوند.
 • از مشتریان و همکاران و دوستان خود سوال در مورد مطالب و مقالات وب سایت سوال بپرسید و حیطه های سوال را حتماً مشخص کنید. بعضی اوقات، وقتی نمی دانم در چه رابطه ای مقاله بنویسم، از بعضی از دوستان لینک ساز خود سوال می کنم و از مشکلات آنها آگاه می شوم. آنها نیز می توانند مسایلی را بیان کنند که شما نادیده گرفته اید، پس شما توانایی حل کردن مشکلات رایج را خواهید داشت.

خلاصه
به یاد داشته باشید فرآیند لینک بیلدینگ بسیار مهم است و بعضی اوقات این فرآیند به زمانی بسیار طولانی نیاز دارد. شاید شما مقاله ای بنویسید که به مدت چند ماه، عملکرد خوبی ندارد، اما ناگهانی کسی آن را خوانده و به شما لینک می کند!
در این مقاله تمام راه های لینک سازی را بیان نکردم. چنین لیستی به زمان بسیار بیشتری نیاز دارد. اما امیدوارم این مقاله بتواند به شما در تشخیص این مسئله کمک کند که تغییرات کوچک می توانند نتایجی بزرگ به همراه داشته باشند! نظر شما در مورد این روش ها چیست؟

دیدگاه شما چیست؟