Planning your website for seo optimization

برنامه ریزی برای بهبود کسب و کار اینترنتی

برنامه ریزی حرفه‌ ای برای بهبود کسب و کار اینترنتی – قسمت پنجم

زمان مطالعه 3 دقیقه 8 نوامبر 2019

هر کسب و کار اینترنتی، متناسب با شاخه فعالیت خود، برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو و دیده شدن، کلمات کلیدی و روش‌های بازاریابی خاصی را باید دنبال کند، در این چند مقاله ما قدم به قدم شما را برای پیمودن این مسیر همراهی می‌کنیم.

بخوانید : برنامه ریزی حرفه ای بهبود کسب و کار اینترنتی- قسمت چهارم

۱۰- استفاده مناسب از robots.txt

فایل robots.txt یک فایل متنی است و به موتورهای جستجو این پیام را می‌دهد که اجازه دسترسی به کدام قسمت وب‌سایت شما برای جستجو شدن رادارند. این فایل که robots.txt نام دارد در ریشه یا root سایت شما قرار داده می‌شود.
شاید شما به هر دلیل نخواهید صفحه‌ای از سایت شما جستجو شود (شاید آن صفحه در صورت جستجو شدن توسط موتورهای جستجو برای کاربران قابل‌استفاده نباشد). اگر شما می‌خواهید که مانع جستجو شدن صفحه وب‌سایت خود توسط جستجو گران شوید google webmaster tools به شما کمک خواهد کرد یک فایل robots.txt را با استفاده از ابزار robots.txtgenerator برای وب‌سایت خود بسازید. به یاد داشته باشید اگر سایت شما از زیر دامنه‌ها استفاده می‌کند و شما می‌خواهید که یک صفحه خاص از یک زیر دامنه جستجو نشود شما باید فایل robots.txt جداگانه‌ای برای زیر دامنه خود ایجاد کنید.
برای اطلاعات بیشتر در مورد robots.txt ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از راهنمای webmaster help در مورد نحوه استفاده از robots.txt استفاده کنید.
راه‌های دستی دیگری نیز برای جلوگیری نمایش محتوا در نتایج جستجو وجود دارد مانند افزودن ربات‌های متا تگ noindex و. httaccess برای مراقبت از رمز عبور دایرکتوری‌ها و استفاده از google webmaster tools  برای پاک کردن اطلاعاتی که قبلاً جستجو شده است.

از روش‌های امنیتی بیشتری برای محتواهای مهم و حساس استفاده کنید

وقتی‌که مطالب حساس و محرمانه را به‌وسیله Robot.txt مسدود کردید شما نباید احساس راحتی کنید. این به‌این‌علت است که اگر این url ها به‌جایی در اینترنت لینک شود (مانند لاگ های ارجاعی) موتورهای جستجو حتی با توجه به مسدود شدن url ها می‌تواند به آنها مراجعه کند.
موتورهای جستجوی ناموافق و سرکش که از استانداردهای ربات‌ها پیروی نمی‌کند می‌توانند از ساختار robots.txt  سرپیچی کنند و تمامی مسیرها را بررسی کنند. یک کاربر کنجکاو می‌تواند با امتحان کردن دایرکتوری‌ها مسیر فایل robots.txt و آدرس‌هایی را که شما نمی‌خواهید دیده شوند را حدس بزند.
رمزنگاری کردن محتوا و یا استفاده از مراقبت رمز عبور به‌وسیله.htaccess از راه‌های چاره هستند.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: اجازه دهید نتیجه جستجو مثل صفحات جستجو شوند و در صفحه نتایج جستجو ظاهر شوند. مخاطبان و جستجو گران دوست ندارند از یک صفحه جستجو به صفحه جستجوی دیگری بروند. ایجاد لینک‌های مطالب و کلماتی که توسط جستجوگران جستجو شده است به‌صورت خودکار.

۱۱- از لینک‌های “rel=nofollow” هراس داشته باشید

مبارزه با اسپم‌ها به‌وسیله NoFollow

قرار دادن خصوصیت “rel=nofollow” در یک لینک به گوگل می‌گوید که این لینک مشخص در سایت شما نباید دنبال شود و یا اینکه وب‌سایت شما اعتبار وب‌سایت لینک شده را تائید نمی‌کند.
استفاده از خصوصیت “rel=nofollow” در چه زمانی مفید است؟ اگر وب‌سایت شما دارای وبلاگ و با امکان کامنت گذاری عمومی است لینک هایی که در داخل کامنت ها وجود دارد ممکن است سابقه وب‌سایت شمارا به صفحاتی ببرد که ازنظر شما مورد تائید نیست. قسمت کامنت ها می‌توانند هدف خوبی برای اسپمر ها باشند.

وجود لینک‌های spam در کامنت ها

استفاده از خصوصیت “rel=nofollow” می‌تواند کمک خوبی برای وب‌سایت شما باشد و به شما این اطمینان را بدهد که اعتباری را که با زحمت کسب کرده‌اید به‌وسیله اسپمر ها از بین نخواهد رفت.

تلاش برای کاهش اعتبار وب‌سایت شما با گذاشتن کامنت های اسپم

بهتر است که به‌صورت اتوماتیک خصوصیت “rel=nofollow” را در طراحی وب‌سایت در نظر بگیرید به لینک‌های موجود در صفحات کامنت اضافه کنید. بسیاری از سیستم‌های وبلاگ به‌صورت اتوماتیک از این خصوصیت پشتیبانی می‌کنند.
توجه داشته باشید که این اتفاق ممکن است در هر قسمت از وب‌سایت شما که یک کاربر توانایی ارسال کردن متن و کد html در آن را دارد اتفاق بیافتد. می‌توانید از captchas برای جلوگیری از ربات‌های اسپمر در قسمت کامنت ها استفاده نمایید.


نکته: وب سایت گوگل در قسمت مدیران وب‌سایت (webmaster centeral) امکانات بیشتری را برای مقابله با این اسپم‌ها به شما معرفی خواهد کرد.

استفاده از “rel=nofollow”برای محتوای خاص

محتوایی نوشته‌اید و می‌خواهید یک وب‌سایت را به‌عنوان مرجع در نظر بگیرید اما نمی‌خواهید که شهرت و اعتبار خود را هم در این راه از دست بدهید. برای مثال تصور کنید که شما یک پست وبلاگ نوشته‌اید در موضوع اسپم شدن کامنت ها و شما می‌خواهید یک سایتی را که اخیراً باعث اسپم شدن کامنت های شما شده است معرفی کنید و به سایت‌های دیگر هشدار دهید بنابراین لینک آن را به محتوای خود می‌دهید. چنانچه نمی‌خواهید که اعتبار و شهرت سایت خود را از دست دهید بهترین استفاده از لینک nofollow است.

چگونه تمامی لینک‌های یک صفحه را nofollow کنید؟

استفاده از nofollow برای تمامی لینک‌های موجود در صفحه، اگر می‌خواهید برای تمام لینک‌های صفحه خود از خاصیت nofollow استفاده کنید می‌توانید از این خصوصیت “Nofollow” به‌وسیله متا تگ در head استفاده کنید.

۱۲- از روش‌های صحیح و استاندارد برای تبلیغ وب‌سایت

لینک‌های ورودی به وب‌سایت, Backlinks

گوگل متوجه این موضوع است که شما می‌خواهید دیگران را از زحمت‌های زیادی که برای آماده‌سازی سایت و محتوای آن کشیده‌اید، مطلع کنید. لینک‌های سایت به‌تدریج و از طریق جستجوی محتوا پیدا و کشف خواهند شد. تبلیغ مؤثر مطالب وب‌سایت با سرعت بیشتری به کشف وب‌سایتتان توسط علاقه‌مندان کمک می‌کند. با توجه به مطالب ارائه‌شده در مجموعه آموزش بهینه‌سازی وب‌سایت استفاده افراطی از این مطالب می‌تواند به شهرت و اعتبار وب‌سایت شما لطمه بزند. به یاد داشته باشید که مهم‌ترین نکته در پیشرفت و شناخته شدن یک وب‌سایت نحوه خدمات و مطالب مفید خواهد بود.


برجسته کردن و به رسمیت شناساندن سایت از طریق اطلاعیه‌ها در وبلاگ‌ها

انتشار مطالب در بخش وبلاگ سایتتان به بازدیدکنندگان اطلاع می‌دهد که مطلبی جدید به‌روزرسانی شده است این راه بهترین روش برای معرفی خدمات و مطالب جدید می‌باشد. مدیران وب سایت‌های دیگر که مطالب وب‌سایت شمارا به‌وسیله rss دنبال می‌کنند می‌توانند معرف وب‌سایت شما نیز باشند و بازدید سایت شمارا بالا ببرند. تلاش زیاد برای تبلیغ آفلاین شرکت و یا وب‌سایت می‌توانند مؤثر باشد. برای مثال اگر شما سایت تجاری دارید مطمئن شوید که آدرس وب‌سایت در کارت ویزیت، بالای سربرگ‌ها و در پوسترها و بروشورها درج‌شده باشد شما می‌توانید خبرنامه‌هایی را برای معرفی وب‌سایت خود به مشتریانتان ایمیل کنید و آنها را از مطالب مربوط به شرکت خودتان بر روی وب‌سایت مطلع کنید. اگر محلی را برای شرکت خود در نظر دارید آن را روی نقشه گوگل ثبت کنید.
تبلیغات مؤثر کمک می‌کند تا مطالب وب‌سایت شما دیده شود

اگر محلی را برای شرکت خود در نظر دارید آن را روی نقشه گوگل (google map) ثبت کنید

خدمات رسانه‌های اجتماعی را بشناسید

با خدمات شبکه‌های اجتماعی که باهدف تعاملات و به اشتراک‌گذاری مطالب و سهولت در ایجاد گروه‌هایی از افراد با موضوع مشابه کمک می‌کند آشنا شوید و از آنها در پیشبرد اهدافتان استفاده کنید.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: تلاش برای تبلیغ مطالب خیلی کوتاه جدیدی که ایجاد می‌کنید. ایجاد مطالب غیرکاربردی صرفاً جهت قرارگیری در صفحه‌های نخست موتورهای جستجو. رمزنگاری کردن محتوا و یا استفاده از مراقبت رمز عبور به‌وسیله htaccess.


ایجاد گروه‌هایی از وب سایت‌ها با اهداف و موضوعات مشابه

وب سایت‌های بسیاری با اهداف و محتوای یکسان وجود دارند. ایجاد گروه‌ها از این نوع وب سایت‌های یکسان می‌تواند در پرورش ایده‌های جدید و همچنین پیشرفت اهداف جمعی تأثیر گزار باشد
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: ارسال لینک‌های غیرمفید برای نمایش در و وب سایت که با سایت شما مرتبط هستند. هزینه کردن برای لینک‌های خود در سایت‌های دیگران به هدف افزایش رتبه صفحه به‌جای افزایش ترافیک بازدید. 

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی وجود ندارد شما اولین نفر باشید

دیدگاه شما در مورد این مطلب