Planning your website for seo optimization

برنامه ریزی برای بهبود کسب و کار اینترنتی

برنامه ریزی حرفه‌ ای برای بهبود کسب و کار اینترنتی – قسمت چهارم

زمان مطالعه 3 دقیقه 8 نوامبر 2019

هر کسب و کار اینترنتی، متناسب با شاخه فعالیت خود، برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو و دیده شدن، کلمات کلیدی و روش‌های بازاریابی خاصی را باید دنبال کند، در این چند مقاله ما قدم به قدم شما را برای پیمودن این مسیر همراهی می‌کنیم.

بخوانید : برنامه ریزی حرفه ای بهبود کسب و کار اینترنتی- قسمت سوم

۷- انتخاب متن‌های خلاقانه برای متون لینک‌های لنگری

متن لینک متن قابل کلیکی است که در بین تگ Anchor، a قرار می‌گیرد و کاربر درنتیجه این متن را خواهد دید و برای رفتن به صفحات موردنظر بر روی آن کلیک می‌نماید. این متن درباره صفحه‌ای که به آن خواهیم رفت به کاربران و ربات‌های گوگل توضیحات اولیه خواهد داد و کمک می‌کند تا محتوای صفحات موردنظر را قبل از ورود به آنها تشخیص دهیم.
لینک‌های صفحات شما ممکن است داخلی باشد (به صفحات دیگری در داخل وب‌سایت شما مرتبط شود) و یا خارجی باشد (به محتواهای دیگری در خارج سایت لینک شود) در همه این حالت‌ها مناسب‌ترین متن لینک، متنی است که باعث راهنمایی و بررسی راحت‌تر کاربران شود.


انتخاب یک متن توصیفی برای لینک

متن لینک باید یک آگاهی مناسب درباره صفحه‌ای که به آن لینک شده است را نمایش دهد.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: نوشتن لغات کلی مانند “Page”،”Article”،”Click Here”، “ادامه مطلب”، “توضیحات بیشتر”، “ادامه”. نوشتن متن‌هایی که خارج از موضوع است یا هیچ ارتباطی به محتوای صفحه لینک شده ندارد. استفاده از URL صفحه به‌عنوان لینک.

استفاده از متن کوتاه

برای متن یک لینک از کلمات کوتاه و کلیدی استفاده نمایید.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:  نوشتن یک متن لینک بلند مانند نوشتن جملات بلند و یا یک پاراگراف کوتاه.

به لینک‌ها شکل و فرم (Style) دهید تا به‌راحتی مشخص شوند

برای کاربران درک کردن فرق مابین متن معمولی و متن لینک را، راحت تر کنید. اگر کاربران لینک‌ها را نبینند مطالب وب‌سایت شما استفاده کمتری خواهند داشت و باید امیدوار بود تا کاربران به‌صورت اتفاقی روی آنها کلیک کنند.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: استفاده از CSS و یا فرمت متنی خاص که ظاهر لینک ها را شبیه متن‌های معمولی کرده و تشخیص آنها را برای مخاطبان سخت می‌کند.

متن لینک‌های داخلی (داخل سایت) را نیز بررسی کنید.

شما معمولاً به لینک کردن متن به خارج از سایت می‌اندیشید اما توجه به متن لینک‌ها در طراحی وب‌سایت برای ارتباط داخلی سایت به کاربران و موتورهای جستجو برای بهتر بررسی کردن سایت شما کمک می‌کند.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: استفاده از لغات کلیدی خارج از موضوع و طولانی برای متن لینک، فقط برای موتورهای جستجو. ایجاد لینک‌های غیرضروری و بیش‌ازاندازه که به بررسی سایت توسط کاربران کمکی نمی‌کند.

۸-  بهینه‌سازی استفاده از تصاویر

اطلاعات مرتبط با هر تصویر توسط alt text قابل‌درک است

تصاویر بخش قابل‌ملاحظه از صفحات وب‌سایت شمارا تشکیل می‌دهند بنابراین بهینه‌سازی تصاویر برای موتورهای جستجو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. توانایی alt در یک تگ img این توانایی را به شما خواهد داد تا یک توضیح و اطلاعات جایگزین برای یک تصویر بنویسید. هنگامی‌که این تصاویر به هر دلیلی در صفحات وب‌سایت شما نمایش داده نشود، این توضیحات جایگزین تصاویر خواهند شد و همچنین این تصاویر توسط موتورهای جستجو خوانده و تحلیل می‌شوند.
هنگامی‌که یک تصویر به‌عنوان یک لینک مورداستفاده قرار می‌گیرد متن‌های نوشته‌شده در alt همانند متن و محتوای تگ از اهمیت خاصی برخوردار خواهند بود و توضیح‌دهنده و نشانگر محتوای صفحه پیوند داده‌شده است.
موتورهای جستجوی تصاویر مانند گوگل (google Image Search) از این توضیحات برای بهبود جستجو استفاده می‌کنند.

تصاویر را در شاخه‌های مخصوص ذخیره کنید و از فرمت‌های استاندارد تصاویر استفاده نمایید

برای ایجاد یک ساختار مناسب و استاندارد، تصاویر خود را در یک شاخه جداگانه ذخیره نمایید و از فرمت‌های استاندارد تصاویر در طراحی وب‌سایت خود استفاده نمایید.

از نام و توضیحات مناسب برای تصاویر خود استفاده کنید

استفاده مناسب از دسته‌بندی‌ها، نام گزاری و استفاده مناسب از توضیحات تصاویر در یک وب‌سایت توسط موتورهای جستجو موردبررسی قرار خواهد گرفت. از نام‌ها و توضیحات کوتاه اما کاربردی استفاده نمایید.
برای نام گزاری تصاویر از یک قاعده ساده پیروی کنید. حرف اول کوچک و در کلمات بعدی از حرف اول بزرگ استفاده کنید مانند نمونه زیر:

homePageBackGround.jpg, productName.gif


توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: استفاده از نام‌های معمولی و عمومی برای تصاویر مانند image.jpg, pic.gif,1.jpg. استفاده از نام‌های بلند و توضیحی. پر کردن توضیحات تصاویر (alt text) توسط کلمات کلیدی و غیر مرتبط و یا استفاده از متن‌های استفاده‌شده در طراحی وب‌سایت به‌عنوان توضیحات در تصاویر.

استفاده از توضیحات تصویر (alt text) زمانی که از تصاویر به‌عنوان لینک استفاده می‌شود

در صورت استفاده از تصاویر برای پیوند به صفحات دیگر، توضیحات متن می‌توانند به موتورهای جستجو به‌عنوان توضیحات و متن لینک کمک کنند. توضیحات تصاویر مشابه توضیحات و محتوای تگ لینک عمل خواهد نمود.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: استفاده از توضیحات بلند به‌عنوان یک حقه (spammy). استفاده از تصاویر به‌عنوان منوها و یا لینک‌های دسترسی مهم در وب‌سایت

استفاده از نقشه تصاویر

نقشه تصاویر (image site map) می‌تواند در وب سایتهای مبتنی بر تصاویر از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار باشد. ربات‌های موتورهای جستجو می‌توانند اطلاعات مناسبی را به‌وسیله این نقشه‌ها به‌دست آورند. این نقشه ازنظر ساختار و نوع همانند نقشه اصلی وب‌سایت با فرمت xml خواهد بود.

۹- استفاده مناسب از تگ‌های عنوان

تگ‌های عنوان برای نمایش مناسب ساختار متن در صفحه به کاربران استفاده می‌شوند و از اهمیت بسیار زیادی در بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو برخوردارند. تگ‌های عنوان دارای ۶ سایز هستند اولین تگ با h1 که مهم‌ترین تگ است شروع می‌شود و به تگ h6 که کم‌اهمیت‌ترین است ختنم می‌شود.
اندازه تگ‌های عنوان از اندازه بقیه متن بزرگ‌تر هستند و استفاده از این تگ برای نشان دادن اهمیت یک عنوان در متن است. مشخص نمودن نکات مهم و عناوین در صفحه و متن باعث راحتی کاربران در خواندن متون و درک درجه اهمیت مطالب می‌شود. در متن‌هایی که دارای دو عنوان می‌باشد استفاده از سایزهای گوناگون عنوان حالت سلسله مراتبی به متن می‌دهد و به کاربران اجازه بررسی راحت‌تر محتوا را می‌دهد.
قبل از استفاده از تگ‌های عنوان سلسله‌مراتب و درجه اهمیت عناوین را مشخص کنید و به‌صورت آبشاری به ترتیب از بالا به پایین از تگ‌های عنوان با سایزهای متفاوت استفاده کنید. استفاده مناسب از این تگ‌ها کمک بسیار زیادی به موتورهای جستجو در شناخت مطالب پراهمیت در محتوا می‌کند.

مهم‌ترین و گویاترین قسمت مطالب را انتخاب کنید

مانند نوشتن عناوین مطالب در یک صفحه بزرگ کاغذ مهم‌ترین مطالب در یک صفحه وب را انتخاب کنید و به‌عنوان سرفصل از آنها استفاده کنید. نوشتن مطالب و اهداف اصلی و فرعی بر روی صفحه کاغذ به شما کمک خواهد کرد که تصمیم بگیرید که از تگ‌های عنوان چگونه استفاده کنید.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: استفاده از متن‌هایی برای عنوان که برای معرفی ساختار کلی صفحه غیرمفید است. استفاده از تگ‌های عنوان درجایی که استفاده از تگ‌های em و strong مناسب‌تر است. استفاده متناوب و زیاد از تگ‌ها با سایزهای مختلف.

استفاده از تگ‌ها به‌صورت محدود

استفاده زیاد از عناوین باعث می‌شود کاربران نتوانند بر روی محتوا تمرکز کنند و بین چند موضوع سرگردان خواهند شد. استفاده بیش‌ازحد و به‌طور یک جا از تگ‌های عنوان می‌تواند در استاندارد وب‌سایت و رتبه در موتورهای جستجو تأثیر منفی داشته باشد. استفاده آگاهانه از تگ‌های عنوان یا سرفصل به همراه متن می‌تواند در میزان موفقیت شما در انتقال درجه اهمیت مطالب و حضورموثر در موتورهای جستجو تأثیر گزار باشد.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: استفاده بیش‌ازحد تگ عنوان در سرتاسر صفحه. به کار بردن تمام متن در تگ عنوان. استفاده از تگ عنوان فقط برای ظاهر متن و نه برای نمایش ساختار و درجه اهمیت متن در صفحه.

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی وجود ندارد شما اولین نفر باشید

دیدگاه شما در مورد این مطلب