Planning your website for seo optimization

برنامه ریزی برای بهبود کسب و کار اینترنتی

برنامه ریزی حرفه‌ ای برای بهبود کسب و کار اینترنتی – قسمت سوم

زمان مطالعه 4 دقیقه 8 نوامبر 2019

هر کسب و کار اینترنتی، متناسب با شاخه فعالیت خود، برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو و دیده شدن، کلمات کلیدی و روش‌های بازاریابی خاصی را باید دنبال کند، در این چند مقاله ما قدم به قدم شما را برای پیمودن این مسیر همراهی می‌کنیم.

بخوانید : برنامه ریزی حرفه ای بهبود کسب و کار اینترنتی- قسمت دوم

۵- بهینه‌سازی محتوا

ایجاد سلسله مراتب صحیح و سهولت در دسترسی به صفحات

حرکت کاربران از صفحات ابتدایی به صفحات داخلی و همچنین حرکت در بین صفحات داخلی را برای کاربران بررسی کنید و سعی کنید راه‌های مناسبی برای سهولت در دسترسی به صفحات دیگر ایجاد کنید
صفحاتی برای بررسی راحت کل سایت در صورت نیاز ایجاد کنید و از آنها به صورت کاربردی در ساختار لینک‌های داخلی خود استفاده کنید.
از انجام دادن موارد زیر اجتناب کنید: ایجاد لینک‌های غیر مرتبط، تقسیم کردن بیش از اندازه محتوای وب سایت به طوری که کاربر برای دسترسی به مطلب مورد نظر خود تعداد زادی کلیک کند.

 از متن‌ها برای راهنمای صفحات و ایجاد لینک به صفحات استفاده کنید

استفاده از متن برای ایجاد مسیرها و لینک‌ها برای حرکت و بررسی صفحات به موتورهای جستجو در درک بهتر و ساده تر شدن جستجوی صفحات برای کاربران کمک می‌کند. بسیاری از طراحان از روش‌های دیگر مانند فلش و یا جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند که موتورهای جستجو نمی‌توانند آنها را بررسی و جستجو کنند و این یک اشتباه بزرگ در بهینه سازی سایت است.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:  استفاده از لینک‌ها و یا مسیر یاب هایی که از دراپ داون، عکس و یا انیمیشن در آنها استفاده شده.
بعضی از موتورهای جستجو نه همه آنها می توانند این لینکهای این چنینی را تشخیص دهند ولی اگر یک کاربر با استفاده از متن این مسیر ها را ایجاد کند دسترسی موتورهای جستجو به سایت آنها بهتر می‌شود.

نقشه سایت HTML و XML را تهیه کنید و در وب سایت خود قرار دهید

یک صفحه نقشه سایت ساده با لینک به همه صفحات و یا صفحات مهم (اگر شما ۱۰۰ ها یا هزاران صفحه دارید) روی وب سایت شما بسیار مفید است. ایجاد فایل نقشه سایت xml بر روی وب سایت باعث می‌شود که موتورهای جستجو سایت شما را بهتر و دقیق‌تر بررسی کنند.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:  بروز رسانی نکردن نقشه سایت و قرار گرفت لینک‌های شکسته در نقشه سایت. عدم دسته بندی صحیح نقشه سایت و ایجاد سردر گمی در کاربران برای استفاده از نقشه سایت.

از یک صفحه ۴۰۴ کاربردی استفاده کنید

کاربران معمولاً با استفاده از دنبال کردن لینک‌های شکسته یا نوشتن آدرس‌های اشتباه به صفحاتی از سایت شما که وجود ندارد وارد می‌شوند، استفاده از صفحات معمولی ۴۰۴ باعث می‌شود که کاربران به صفحات با لینک‌های درست مراجعه کنند. این کار باعث افزایش تجربه کاربر در بررسی صفحات نیز می‌شود. صفحه ۴۰۴ باید شامل لینک به صفحه اصلی و یا صفحه ریشه داشته باشد، به صفحاتی با محتوای مرتبط اشاره کند و یا به محتوای مورد نظر مربوط شود. گوگل می‌تواند شما را در درست کردن یک صفحه ۴۰۴ کمک کند که می‌توانید این صفحه را در وب سایت خود جا گذاری کنید و به صورت اتوماتیک امکانات مفید را به شما نمایش می‌دهد. شما می‌توانید برای پیدا کردن علت نمایش صفحات ۴۰۴ (داده‌ای برای نمایش پیدا نشد) از ابزار گوگل وب مستر استفاده کنید.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:  اجازه دهید که صفحات ۴۰۴ شما در گوگل فهرست شود.
مطمئن شوید که وب سرور شما برای دادن کد وضعیت ۴۰۴ http برای صفحاتی که آدرس آنها وجود ندارد جستجو می‌شود تنظیم شده باشد. استفاده کردن از جملات مبهم مثل پیدا نشد و یا ۴۰۴ و یا هیچ صفحه‌ی ۴۰۴ پیدا نشده است در صفحه ۴۰۴ وب سایت. استفاده از ساختار طراحی متفاوت برای صفحات ۴۰۴ که سازگار با بقیه سایت شما نمی‌باشد.

۶- تولید و ارائه محتوا و خدمات با کیفیت

تولید محتوای درست، مفید و کاربردی

کاربران وقتی محتوای خوب را می‌بینند، می‌شناسند و می‌خواهند دیگران را به سمت آن راهنمایی کنند. این کار از طریق پست‌های وبلاگ‌ها، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، فروم ها و سایر راهکارها قابل اجرا می‌باشد. محور اصلی صحبت ما این است که چه چیزی باعث ساخت و ایجاد اعتبار وب سایت برای کاربران و گوگل می‌شود و به‌دست آوردن این اعتبار به ندرت با نداشتن کیفیت در محتوای وب سایت صورت می‌گیرد. محتوای منحصر به فرد و جذاب و قابل درک و استفاده برای کاربران خود تولید کنید و از رقبای خود پیشی بگیرید.
در مورد لغاتی که کاربر ممکن است برای دست یافتن به محتوای وب سایت شما جستجو کند خوب فکر کنید. کاربرانی که در این مورد تسلط زیادی دارند در مقایسه با کاربرانی که تازه با این موضوع آشنا شده‌اند، از لغات کلیدی متنوعی جهت جستجوی وب سایت مورد نظر خود استفاده می‌کنند. برای مثال یک هوادار قدیمی بیس‌بال ممکن است کلمه nlcs را جستجو کند که حروف اول national leage championship series می‌باشد ولی یک هوادار جدید معمولاً از لغت baseball playoffs استفاده می‌کند. پیشی بینی این تفاوت‌ها در هنگام جستجو و شمارش آنها هنگام نوشتن محتوا (استفاده از عبارت‌های مختلف برای بهینه سازی سایت و آنالیز کلمات کلیدی) نتایج مثبتی را به همراه دارد.
سیستم تبلیغات متنی گوگل Adwords ابزار دستی برای جستجوی لغات کلیدی را آماده کرده است که به کشف متغیرهای لغات کلیدی می‌پردازد و ارزش تقریبی هر لغت کلیدی را برای جستجو بررسی و نمایش می‌دهد می‌کند.
ابزار گوگل وب مستر (Webmaster Tools) مطالب قابل جستجوی خوبی را جهت نمایش وب سایت شما در نتیجه جستجو به شما پیشنهاد می‌کند و این همان چیزی است که بیشترین کاربر را به سایت شما هدایت می‌کند.
تصور کنید خدمات جدید و کاربردی را ارائه کردید که کسی تا به حال پیشنهاد نکرده است. شما می‌توانید راجع به یک بخشی از تحقیقات، یا یک خبر و داستان جدید در عمق تفکر و نیازهای کاربران خود نفوذ کنید. شاید سایت‌های دیگر دارای کمبود منابع یا نیروی متخصص برای انجام این کارها باشند.
تولید محتوای مناسب و کاربردی برای کاربران و مخاطبان وب سایت شما کاری بسیار دشوار و وقت گیر است، و نیاز به تجربه و دانش بالای شما در زمینه ای ان نوع از محتواست. برای ایجاد و تولید یک محتوا (با توجه به نوع خدمات) نیاز به ساعت‌ها مطالعه و تحقیق است. اما به یاد داشته باشید تولید محتوای مناسب یکی از مهم‌ترین دلایل برای بهبود رشد وبلاگ و یا وب سایت شما است. یک اشتباه رایج در بین بسیاری از مدیران وب سایت، استفاده از تکنیک‌های فرعی و پرداختن به فرعیات برای رشد در موتورهای جستجو است (استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی و یا کپی کردن مطالب دیگر سایت‌ها بدون ذکر منبع) که می‌تواند نتایج شما را در موتورهای جستجو به صورت کلی از بین ببرد.

متن‌هایی بنویسید که به راحتی قابل خواندن باشند

کاربران از متونی که خوب نوشته شده باشند و به آسانی بتوانند آن را دنبال کنند لذت می‌برند.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:  نوشتن متونی نا منظم با غلط املایی و غلط قواعدی زیاد. تبدیل متن‌ها به تصویر و استفاده از این تصاویر به جای متون.
کاربران شاید تمایل به کپی و پیست کردن مطلب داشته باشند و همچنین موتورهای جستجو نمی‌توانند آنها را بررسی کنند.

در هنگام نوشتن مطالب به صورت منسجم به موضوع اصلی بپردازید

بسیار مفید است که محتوای مطالب خود را منسجم تر کنید بنابر این کاربران درک بسیار خوبی از شروع یک مطلب و پایان مطلب دیگر دارند. قطع مطالب خود با یک برش منطقی یا دسته بندی آن به کاربران برای پیدا کردن محتوای مورد نظرشان کمک می کند.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: نمایش اطلاعات مختلف در موضوعات گوناگون بدون پاراگراف بندی، عنوان بندی یا دسته بندی.

تولید محتوا به صورت منحصر به فرد و منظم

محتوا و مطالب جدید باعث حفظ کاربر فعلی سایت و همچنین باعث بازدید کاربران جدید می‌شود.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: کپی کردن و استفاده از مطالب یکسان و تکراری در قسمت‌های مختلف وب سایت برای افزایش محتوا. نمایش و ارائه مطالب مشابه در صفحات مجزا. برای کسب اطلاعات بیشتر در این موضوع می‌توانید از راهنمای گوگل استفاده نمایید.

محتوای مطالب خود را برای کاربران بنویسید نه موتورهای جستجو

در صورتی که سایت خود را با مطالبی که مورد نیاز بازدید کنندگان می‌باشد ارائه می‌کنید، مطمئن باشید که سایت شما به راحتی برای موتورهای جستجو قابل دسترسی خواهند بود و معمولاً نتایج مثبتی را به همراه دارد.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید:  وارد کردن لغات کلیدی غیر ضروری برای موتورهای جستجو که برای کاربران غیر کاربردی است. استفاده از متون با غلط املایی مکرر در صفحاتی که ارزش اطلاع 

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی وجود ندارد شما اولین نفر باشید

دیدگاه شما در مورد این مطلب