Planning your website for seo optimization

برنامه ریزی برای بهبود کسب و کار اینترنتی

برنامه ریزی حرفه‌ ای برای بهبود کسب و کار اینترنتی – قسمت دوم

زمان مطالعه 6 دقیقه 8 نوامبر 2019

هر کسب و کار اینترنتی، متناسب با شاخه فعالیت خود، برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو و دیده شدن، کلمات کلیدی و روش‌های بازاریابی خاصی را باید دنبال کند، در این چند مقاله ما قدم به قدم شما را برای پیمودن این مسیر همراهی می‌کنیم.

بخوانید : برنامه ریزی حرفه ای بهبود کسب و کار اینترنتی- قسمت اول

3- بهبود ساختار لینک ها (URL)

آدرس‌های ساده و قابل فهم، نوع مطلب و اطلاعات مربوط به آن را به سادگی بیان می‌کنند.
ایجاد دسته بندی‌ها و نام گذاری مناسب فایل‌ها و سندهای مختلف یک وب سایت به تنهایی برای داشتن یک وب سایت طبقه بندی شده و مناسب کمک نمی‌کند اما می‌تواند منجر به بهتر بررسی شدن اسناد به‌وسیله موتورهای جستجو شود. همچنین می‌تواند به ایجاد URLهای کاربردی و مناسب‌تر برای کاربرانی که می‌خواهند به محتوای صفحات وب سایت شما دسترسی پیدا کنند، کمک کند. بازدید کنندگان با دیدن یک URL طولانی و عجیب که فقط چند کلمه‌ی آن قابل تشخیص است، گیج می‌شوند.

URLها می‌توانند گیج کننده و یا غیر کاربردی باشند. کاربران ممکن است زمان زیادی را صرف خواندن و یا به یاد سپردن URLها و یا لینک کردن مطلبی به آن صفحات، بکنند. همچنین ممکن است آنها اعتقاد به این موضوع داشته باشند که URLها با اهمیت نیستند مخصوصاً وقتی که URLها پارامترهای غیر قابل تشخیصی را نمایش می‌دهند. حتی آنها ممکن است که قسمتی از لینک غیر قابل تشخیص را از لینک اصلی جدا کنند. بعضی از کاربران برای ایجاد لینک به وب سایت شما از URL صفحه به عنوان متن لینک (Text Anchor) استفاده می‌کنند. اگر در URLها از لغات مرتبط با صفحه مورد نظر استفاده شود، بسیار بهتر از ID و یا پارامترهای عجیب به موتورهای جستجو کاربران در مورد معرفی آن صفحه مورد نظر کمک می‌کند.. 

URLها در نتیجه جستجو نمایش داده می‌شوند
به خاطر داشته باشید که URLهای یک صفحه وب زیر عنوان و گزیده سایت در صفحه نتیجه جستجو نمایش داده می‌شوند. لغات در URLها مانند گزیده و عنوان وب سایت در صورت جستجو شدن توسط کاربران به صورت پر رنگ یا bold نمایش داده می‌شوند.
در زیر مثال دیگری از وب سایت آزمایشی ما که لغت جستجو شده آن به صورت bold در URL آن مشخص است و مقاله‌ای را در کارتهای بیس‌بال به ما نمایش می‌دهد، ذکر شده است. استفاده از لغات در URLها باعث جستجوی بیشتر آن در مقایسه با استفاده یک id یا شناسه برای محتوای وب سایت می‌باشد. مانند: 

 www.brandonsbaseballcards.com/article/102125

گوگل در جستجو و بررسی انواع ساختار URLها حتی اگر آنها بسیار پیچیده و عجیب باشند تبحر دارد اما سعی کنید با صرف وقت برای ساختن یک URL ساده به گوگل و کاربران کمک کنید. بعضی از وب مسترها و طراحان وب برای بهینه سازی سایت، URLهایی که به صورت پویا (دینامیک) نوشته شده است را به URLهای ثابت (استاتیک) و قابل درک تبدیل می‌کنند. تا زمانی که گوگل با این کار مشکلی ندارد می‌توان از این روش استفاده کرد. این یک روش پیشرفته است و وقتی به صورت نادرست اجرا شود. ممکن است مشکلاتی در زمینه جستجوی سایت به وجود بیاورد. برای یادگیری بیشتر در مورد ساختار مناسب URLها، توصیه می‌کنیم صفحه راهنمای وب مسترها را در رابطه با URLهای مناسب و کاربردی مطالعه کنید.
URL یک صفحه در سایت baseball card که کاربر ممکن است با آن مشکل داشته باشد.لغت‌های انتخاب شده به موتورهای جستجو و کاربران، درباره محتوای صفحه جستجو شده قبل از کلیک بر روی لینک اطلاع رسانی می‌کند.

کاربر basball cards را جستجو می‌کند. در صفحه اول نتایج، لغت با URL زیر عناوین و گزیده لیست می‌شود.

برنامه ریزی حرفه‌ای برای بهبود کسب و کار اینترنتی - قسمت دوم

از کلمات کلیدی در آدرس صفحات URL استفاده کنید

استفاده از لغاتی مرتبط با محتوا و ساختار سایت، در URLها برای بازدید کنندگان کاربردی‌تر می‌باشد. بازدید کنندگان به راحتی آنها را به خاطر می‌سپارند و با رضایت بیشتری به آنها می‌پیوندند.
از انجام دادن موارد زیر اجتناب کنید: استفاده از URLهای طولانی با پارامترها و شناسه‌های اضافی. استفاده از صفحات با اسامی پیشفرض و طبیعی مانند “page1.html”. استفاده از یک لغت بیش از اندازه مانند “baseball-cards- baseball-cards- baseballcards.htm”
 

ایجاد یک ساختار دایرکتوری ساده

استفاده از ساختار دایرکتوری محتوای شما را سازمان یافته تر می‌کند و بازدید کنندگان به راحتی متوجه می‌شوند که در کدام صفحه از سایت شما هستند. برای نمایش نوع محتوای استفاده شده در URLها سعی کنید از ساختار دایرکتوری استفاده نمایید.
از انجام دادن موارد زیر اجتناب کنید: استفاده از دایرکتوری‌های تو در تو مانند “…/dir1/dir2/dir3/dir4/dir6/page.html”، انتخاب اسامی نامناسب برای دایرکتوریها که هیچ ارتباطی به محتوای آنها ندارد.

یک روش آدرس دهی یکسان را در URLها برای دسترسی به اسناد آماده کنید

برای اجتناب از استفاده بعضی کاربران از یک ساختار URL و استفاده بعضی دیگر از ساختار متفاوت (این کار تقسیم اعتبار محتواها بین URLها می‌باشد) تمرکز بر استفاده از یک نسخه منسجم روی یک ساختار و پیوندهای داخلی صفحات توصیه می‌شود. اگر شما کاربرانی را پیدا کردید که با URLهای متفاوت به یک محتوا دسترسی داشتند، بهترین راه حل جلوگیری و ایجاد انسجام در آدرس‌ها، استفاده از لینک تغییر مسیر ۳۰۱ (redirecting 301) برای اصلاح آدرس‌های صفحات می‌باشد. اگر نتوانید از تغییر مسیر دادن برای اصلاح URLها استفاده کنید، می‌توانید از URLهای متعارف یا از عنصر “rel=canocical” استفاده کنید. این اتفاق اکثراً در مواردی رخ می‌دهد که آدرس صفحاتی از وب سایت شما تغییر می‌کند، و یا نام سند، یا دایرکتوری را تغییر می‌دهید. به این معنی که صفحات قبلی شما توسط موتورهای جستجو شناخته شده‌اند و آدرس آنها تغییر کرده است. این اتفاق در زمانی که از چند دامین برای یک وب سایت استفاده می‌کنید نیز رخ خواهد داد.
از انجام دادن موارد زیر اجتناب کنید: صفحاتی با محتوای یکسان با دسترسی از یک subdomain و دایرکتوری ریشه: “domain.com/page.htm” و “subDomain.com/page.htm”، استفاده از حروف بزرگ و عجیب و غریب برای URLها – بیشتر کاربرد انتظار دارند حروف کوچک را در URLها ببیند که به خاطر ماندن URLها در حافظه کمک می‌کند.

4- وب سایت خود را برای بررسی آسانتر بهینه سازی کنید

این موضوع به موتورهای جستجو در دانستن اینکه کدام محتوا از نظر مدیر وب سایت اهمیت دارد، کمک می‌کند. با وجودی که نتیجه جستجوی گوگل بر اساس سطح و میزان بازدید صفحات لیست می‌شوند اما نقش هر صفحه از وب سایت را برای نمایش هر چه بیشتر نقش آن درک می‌کند و به آن اهمیت می‌دهد. اساس بازدید و بررسی صفحات را بر پایه صفحه اصلی بگذارید (Index or HomePage). تمامی سایت‌ها صفحه اصلی (Home Page) و یا صفحه پایه (ریشه) دارند. صفحه پایه صفحه‌ای است که بازدید کنندگان بیشترین بازدید را آن صفحه دارند و بازدید دیگر صفحات وب سایت را معمولاً از این صفحه شروع می‌کنند. برای طراحی یک وب سایت مناسب از نظر دسترسی به صفحات داخلی به فکر بازدید کنندگانی باشید که از صفحه اصلی به صفحه‌ای که محتوای مشخصی دارد وارد می‌شوند. برای بهینه سازی صفحات وب سایت سؤالات زیر را از خود بپرسید و سعی کنید جواب مناسبی برای آنها پیدا کنید:
– بهترین روش برای دسته بندی خدمات و یا محصولات شما چیست؟
– آیا این نوع دسته بندی‌ها به راحتی در اختیار مخاطبان شما قرار گرفته است؟
– آیا راهی برای بازگشت و انتخاب دیگر مسیرها در صفحات داخلی وب سایت شما وجود دارد؟
– آیا از کلمات مناسبی برای راهنمایی مخاطبان برای انتخاب مسیر استفاده شده است؟
– آیا نقشه وب سایت خود را تهیه کرده‌اید؟

راحتی دسترسی به صفحات با استفاده از راهنمایی موقعیت ( Bread Crumb ) در صفحات

Bread Crumb  یک موقعیت یاب و نمایش دهنده مسیر داخلی برای لینک‌های صفحات در بالای هر صفحه است که به بازدید کنندگان این اجازه را می‌دهد، به راحتی به دیدن صفحات قبلی بپردازند و یا به صفحه اصلی بروند.
در ابتدای تمامی Bredcrumb ها لینک صفحه اصلی وجود دارد و اجزاء دیگر آن به ترتیب نمایش دهنده مسیر طی شده تا صفحه مورد نظر است. این احتمال را برای اینکه بخشی از URL توسط کاربر حذف شود در نظر بگیرید. به این فکر کنید که اگر کاربران بخشی از URL را حذف کند چه اتفاقی می افتد. بعضی از کاربران به طرز عجیبی یک سایت را بررسی می‌کنند و شما باید در این رابطه از آنها پیشی بگیرید. برای مثال کاربران به جای استفاده از لینک مسیر صفحات (Bread Crumb) ممکن است بخشی از URL را به خاطر اینکه محتوای عمومی بیشتری پیدا کنند، حذف کنند. مثلاً ممکن است از لینک: 

 http://www.brandonsbaseballcards.com/news/2010/upcoming-baseball-car-shows.html 

بازدید کنند اما آدرس زیر را در نوار آدرس مرورگر به خاطر اینکه تمام اخبار مربوط به سال ۲۰۱۰ را مشاهده کنند، وارد کنند: 

 http://www.brandonsbaseballcards.com/news/2010 

آیا صفحات وب سایت اجازه نمایش محتوا را در لینک به صورت بالا می‌دهد یا با صفحه ۴۰۴ (“صفحه‌ای پیدا نشد”) مواجه می‌شوند؟ 

در مورد منتهی شدن به یک دایرکتوری بالاتر مانند آدرس زیر چطور؟

 http://www.brandonsbaseballcards.com/news/2010 

دو نوع نقشه سایت (Site Map) تهیه کنید : برای کاربران و دیگری برای موتورهای جستجو

۱- نقشه سایت، یک صفحه ساده است که ساختار وب سایت شما را نمایش می‌دهد و معمولاً شامل یک فهرست بر اساس سلسله مراتب صفحات شما می‌باشد. بازدید کنندگان معمولاً اگر مشکلی در پیدا کردن صفحه مورد نظرشان داشته باشند از این صفحه دیدن می‌کنند. موتورهای جستجو با وجود این صفحه می‌توانند یک بررسی و جستجوی مناسب بر روی تمام سایت شما انجام دهند. این نکته را فراموش نکنید که این صفحات بیشتر برای بازدید کاربران طراحی شده است.
۲- نقشه سایت به صورت فایل xml، (که شما می‌توانید از سایت گوگل قسمت webmaster tools این فایل را دریافت کنید) باعث می‌شود که گوگل صفحات سایت شما را راحت‌تر پیدا و بررسی کند. می‌توانید اطلاعات بیشتر در مورد نقشه سایت در راهنمای گوگل پیدا کنید.

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی وجود ندارد شما اولین نفر باشید

دیدگاه شما در مورد این مطلب