Planning your website for seo optimization

برنامه ریزی برای بهبود کسب و کار اینترنتی

برنامه ریزی حرفه‌ ای برای بهبود کسب و کار اینترنتی – قسمت اول

زمان مطالعه 5 دقیقه 8 نوامبر 2019

هر کسب و کار اینترنتی، متناسب با شاخه فعالیت خود، برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو و دیده شدن، کلمات کلیدی و روش‌های بازاریابی خاصی را باید دنبال کند، در این چند مقاله ما قدم به قدم شما را برای پیمودن این مسیر همراهی می‌کنیم.

هر کسب و کار اینترنتی، متناسب با شاخه فعالیت خود، برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو  و دیده شدن،  کلمات کلیدی و روش‌های بازاریابی خاصی را می‌طلبد و در این مقاله ما قدم به قدم شما را برای پیمودن این مسیر همراهی می‌کنیم.

به‌طور خلاصه مراحل انجام این کار به شرح زیر است:

 1. ایجاد عنوان صفحات (Page Title) به صورت ویژه، بدون تکرار و صحیح
 2. استفاده از متا تگ‌های توضیحی یا Meta Description
 3. بهبود ساختار لینک‌ها (URL ها)
 4. وب سایت خود را برای بررسی آسان‌تر بهینه سازی کنید
 5. بهینه‌سازی محتوا
 6. تولید و ارائه محتوا و خدمات با کیفیت
 7. انتخاب متن‌های خلاقانه برای متون لینک‌های لنگری
 8. بهینه‌سازی استفاده از تصاویر
 9. استفاده مناسب از robots.txt
 10. از لینک‌های rel=nofollow هراس داشته باشید
 11. از روش‌های صحیح و استاندارد برای تبلیغ وب سایت
 12. ابزارهای رایگان برای مدیران وب سایت

 

۱- ایجاد عنوان صفحات (Page Title) به صورت ویژه، بدون تکرار و صحیح 

با استفاده از تگ عنوان صفحه (page title tag) عنوان صفحات را نمایش دهید.
تگ عنوان به کاربران و موتورهای جستجو می‌گوید که عنوان این صفحه مشخص چیست؟ تگ عنوان title در تگ head در سند HTML قرار می‌گیرد.
عناوین ویژه برای صفحات وب سایت خود ایجاد کنید. صفحات با عناوین همسان در نظر موتورهای جستجو دو صفحه با مطالب یکسان در نظر گرفته می‌شوند. این در صورتی است که امکان دارد دو صفحه با عناوین یکسان دارای مطالب یکسانی نباشند.
محتوایی که در عناوین صفحات ذکر شده است در نتیجه جستجو نمایش داده می‌شوند.
تگ عنوان (title tag) معمولاً در اولین خط در نتیجه جستجوی مرتبط با وب سایت در صفحات نتایج جستجو مشخص می‌شود. کلماتی که در عناوین صفحات قرار می‌گیرد به صورت پر رنگ (bold) در نتایج جستجو مشخص می‌شوند. این حالت به کاربران در تشخیص اینکه صفحه جستجو شده به جستجوی آنها مربوط می‌شود یا خیر کمک می‌کند.
عنوان اولین صفحه از وب سایت ( Index) می‌تواند نام وب سایت یا نام تجاری کار شما باشد و یا شامل اطلاعات مهم دیگر مانند محل فیزیکی شرکت یا مطالب مهم دیگر می‌باشد.
عنوان صفحه اصلی برای سایت مثال ما baseball card site به عنوان نام تجاری و ۳ بخشی که می‌خواهیم بیشتر موتورهای جستجو روی آن تمرکز کنند.
کاربر به جستجوی ( baseball cards) می‌پردازد. صفحه اصلی به عنوان نتیجه جستجو به همراه عنوانی که در خط اول لیست شده است ( توجه داشته باشید کلمه‌ای که کاربر جستجو کرد به صورت پر رنگ (bold) ظاهر می‌شود) مشخص می‌شود.
اگر کاربران روی نتیجه کلیک کنند و صفحه را بازدید کنند عنوان صفحه در بالای مرورگر مشاهده می‌شود.
کاربر کلمه rarest baseball cards را جستجو می‌کند. صفحه داخلی مرتبط سایت به عنوان نتیجه ظاهر می‌شود (عنوان صفحه به صورت ویژه نمایش داده می‌شود).

برنامه ریزی حرفه‌ای برای بهبود کسب و کار اینترنتی - قسمت اول

محتوای صفحات وب را توضیح دهید

عنوانی را برای صفحات وب سایت انتخاب کنید که با موضوعات محتوای صفحه وب ارتباط برقرار کند و محتوای آن صفحه را توضیح دهد
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: انتخاب عنوانی که اصلاً به موضوع مطالب داخل صفحه ارتباطی نداشته باشد. استفاده از عناوین از پیش تعیین شده و مبهم مانند”untitled” و یا “new page1”

برنامه ریزی حرفه‌ای برای بهبود کسب و کار اینترنتی - قسمت اول

ایجاد تگ‌های عنوان ویژه بدون تکرار برای هر صفحه

هر یک از صفحات وب شما باید تگ‌های عنوان ویژه داشته باشند که گوگل فرق یک صفحه را از صفحه دیگر تشخیص دهد.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: استفاده از تگ‌های عنوان یکسان برای همه صفحات وب سایت یا گروهی از صفحات وب سایتتان.

استفاده از عناوین خلاصه ولی توصیفی

عناوین می‌توانند هم خلاصه باشند هم حاوی اطلاعات مفید و مؤثر. اگر عناوین طولانی باشند در نتیجه جستجو بخشی از آن نمایش داده می‌شود.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: استفاده از عناوین طولانی که برای کاربران مفید نیستند.استفاده کردن از لغات کلیدی بدون استفاده در بین تگ‌های عنوان.
 

۲- استفاده از متا تگ های توضیحی یا Meta Description

خلاصه‌ای از مطالب را به صورت متا تگ‌های توضیحی تعیین کنید.
متاتگ های توضیحی به موتور جستجوی گوگل و موتورهای جستجوی دیگر خلاصه‌ای از مطالب آن صفحه را معرفی می‌کند. زمانیکه باید برای عناوین صفحات از یک عبارت کوتاه یا چند لغت استفاده کنیم، می‌توانیم از یک جمله یا یک پاراگراف کوتاه در متا تگ‌های توضیحی استفاده کنیم.
وب مستر گوگل Google Webmaster دارای یک بخش تحلیل محتوایی است که به صورت دستی عمل می‌کند (HTML suggestions)، این بخش به شما درباره هر کدام از توضیحاتی که در متا تگ‌ها می‌تواند قرار گیرد کمک می‌کند، مثلاً کوتاه یا بلند بودن، چندین مرتبه تکرار شدن مطالب (اطلاعات مشابه برای تگ عنوان title نیز نمایش داده می‌شود.). تگ عنوان title مانند متا تگ توضیحی در تگ هد head در سند html شما قرار داده می‌شود.متا تگ های توضیحی( Meta Description) چه هستند؟

متا تگ‌های توضیحی Meta Tag Description دارای اهمیت زیادی در بهینه سازی سایت هستند زیرا ممکن است گوگل آنها را به عنوان گزیده‌ای از سایت شما در نظر بگیرد. توجه کنید از عبارت ممکن است استفاده شد زیرا ممکن است گوگل از مطالب بخش‌های قابل رویت در وب سایت شما، در صورت مواجه شدن با درخواست جستجو توسط کاربران در صورت تشابه درخواست جستجو با مطالب، در نتیجه جستجو استفاده کند.
گوگل به صورت متناوب از توضیحات سایت شما در فهرست پروژه‌های باز Open Directory Project در صورت ثبت سایت خود در آن فهرست، استفاده می‌کند.
افزودن توضیحات متا تگ برای هر صفحه از وب سایت در حالتی که گوگل نمی‌تواند مجموعه‌ای مناسب از مطالب توضیحی را برای استفاده در گزیده سایت در صفحه نتایج جستجو پیدا و انتخاب کند، بهترین راه حل است.
وبلاگ اصلی وب مستر گوگل Webmaster Central Blog Google مطالبی جهت ارتقاء محتوای توضیحی بخش‌های وب سایت شما به همراه روش‌های بهتر و بیشتر استفاده از متا تگ‌های توضیحی، ارائه می‌کند.لغات برگزیده وب سایت در صفحه نتیجه جستجو به صورتBold پر رنگ نمایش داده می شوند. 

این حالت به کاربران این نشانه را می‌دهد که متن داخل صفحه با مطلبی که آنها به دنبالش هستند مطابقت دارد. این بار این مثال نمایان گر گزیده وب سایتی است که در توضیحات متا تگ آن مطالب صفحات داخلی مثلاً شامل بخشی از یک مقاله (که توضیحات متا تگ ویژه دارند) نمایش داده می‌شود.
ابتدای توضیحات متا تگ برای صفحه اصلی وب سایت که یک نگاه مختصر از وب سایت را ارائه می‌کند.
کاربری Baseball Cards را جستجو می‌کند. صفحه اصلی با قسمتی از توضیحات متا تگ که به عنوان گزیده استفاده شده است در صفحه نتیجه ظاهر می‌شود
کاربری Rarest Baseball Cards را جستجو می‌کند یکی از صفحات داخلی با توضیحات متا تگ ویژه به عنوان گزیده، در نتیجه جستجو ظاهر می‌شود.

به صورت متناوب اطلاعات صفحات را خلاصه کنید

توضیحاتی را در متا تگ‌ها بنویسید که هم اطلاع رسانی کند و هم موضوع مورد علاقه کاربران باشد زیرا آنها توضیحات متا تگ را به عنوان گزیده‌ای کوچک در نتایج جستجو می‌بینند.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: استفاده از توضیحات عمومی مانند ” این یک صفحه وب است” یا این صفحه راجع به کارت‌های بیس‌بال است. پر کردن توضیحات فقط با کلمات کلیدی. نوشتن توضیحات متا تگ که ارتباطی به محتوای صفحات ندارد. قرار دادن تمام اطلاعات صفحات در متا تگ توضیحی.

از توضیحات ویژه برای هر صفحه استفاده کنید

داشتن توضیحات متا تگ ویژه هم به کاربران و هم به گوگل به خصوص در هنگام جستجوی دامنه وب سایت شما توسط کاربران که باعث جستجو شدن صفحات زیادی از وب سایت شما می‌شود، کمک می‌کند.
اگر سایت شما هزاران و میلیون‌ها صفحه داشته باشد استفاده از توضیحات متا تگ دست نویس احتمالاً برای شما کاربردی نمی‌باشد. در این حالت باید به صورت اتوماتیک به تولید توضیحات متاتگ بر اساس محتوای هر صفحه بپردازید.
توجه داشته باشید اشتباهات مانند این موارد را انجام ندهید: استفاده از یک متا تگ توضیحی یکسان برای همه صفحات سایت و یا تعداد زیادی از صفحات.

بخوانید :

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی وجود ندارد شما اولین نفر باشید

دیدگاه شما در مورد این مطلب