perfect backlink

لینک بیلدینگ، دریافت بک لینک با کیفیت

زمان مطالعه 3 دقیقه
لینک بیلدینگ، دریافت بک لینک با کیفیت

یک بک لینک با کیفیت و خوب از 50,000 بکلینک بی کیفیت بهتر است. درست مثل تشابه آن با تمثیل یک دوست خوب و مفید از هزاران دوست غیر مفید برتر است. برای گرفتن یک بک لینک خوب و معتبر شش فاکتور لازم است و گوگل از این شش فاکتور برای اعتبار سنجی قدرت بکلینک ها استفاده می کند.

فاکتورهای لینک بیلدینگ هرگز تغییر نمی کند و همیشه یکسان باقی خواهند ماند. تقریباً می توان گفت گرفتن بکلینکی که هر شش فاکتور را باهم داشته باشد غیر ممکن است اما بهر حال شما نیاز به بک لینک های معتبر و قوی برای هدف گرفتن کلمات کلیدی دارید.

1. قدرت وب سایت

قدرت وب سایت منبع لینک از مهمترین فاکتورهاست. پیج رنگ و رنکینگ وب سایت هدف از مهمترین شناسه های قدرت وب سایت است. اگر شما از وب سایتهای معتبر و قدرتمندی همچون آمازون، یاهو و یا وب سایتهای قوی ایرانی بک لینک داشته باشید، پیج رنک شما افزایش چشمگیری خواهد داشت.

2. پیج رنک (رنکینگ صفحه وب سایت)

یکی از فاکتورهای قدیمی رنک گوگل، گرفتن بکلینک از وب سایتهای پیج رنک بالا است. از زمانی که بیاد داریم هر چه پیج رنک بالاتر در نتیجه بک لینک قویتر خواهد بود. گوگل به تمامی صفحات وب سایت موجود در اینترنت از 0 تا 10 عددی را بعنوان پیجرنک به آن صفحه اختصاص می دهد، همچنین امکان اینکه صفحه وبسایتی دارای پیج رنک N/A باشد نیز وجود دارد و این معمولاً برای وب سایت ها و صفحات جدید اتفاق می افتد.

پیج رنک یک صفحه از وب سایت توسط لینک هایی که به آن صفحه داده شده است کنترل می شود، اگر تعداد کمی وب سایت با پیج رنک 4 به صفحه ای از وب سایتی با پیج رنک 0 لینک دهد در آپدیت و بروزرسانی بعدی پیج رنک گوگل، آن وب سایت با پیج رنک 0 به پیج رنک 3 و حتی در بعضی مواقع که به تعداد کافی لینک به آن داده شود به پیج رنک 4 ارتقا خواهد یافت.

نکته اینجاست که پیج رنک آن دامنه ای که به شما لینک داده است اهمیتی ندارد بلکه پیج رنک و رتبه آن صفحه از آن دامنه اهمیت دارد.

3. نوع وب سایت

گوگل از متریک نوع وب سایت برای محاسبه ارزش و اعتبار یک بک لینک استفاده می کند. به عنوان مثال گوگل می داند که وب سایتهای بوکمارک (Bookmark) به طبع ذاتی خود، هر وب سایتی که در آنجا ثبت شود را لینک خواهد کرد و یا وب سایت هایی مانند دایرکتورهای مقالات، ویکیپدیا و فروم ها به تمام کسانی که در آن ثبت نام کنند لینک خواهد داد. 

گوگل می داند که این نوع از وب سایت ها، گرفتن بک لینک بسیار ساده می باشند بنابراین از دید گوگل لینک های آنها فاقد قدرت و اعتبار می باشند. از طرف دیگر گوگل می داند گرفتن بکلینک از بلاگها، وب سایتهای معتبر و وب سایتهای خبری بسیار دشوار می باشد.

4. ارتباط

از زمان بوجود آمدن پدیده سئو و بهینه سازی وب سایت، ارتباط از مهمترین فاکتورها بوده است. گرفتن بک لینک از وب سایت مرتبط با محتوای مرتبط با کلمه کلیدی مورد نظر، بسیار کارآمد تر از گرفتن بکلینک از محتوای غیر مرتبط می باشد.

بعنوان مثال اگر شما وب سایت فروش لوازم موبایل دارید گرفتن بکلینک از وب سایتهای فروش لوازم موبایل بسیار موثرتر از گرفتن بکلینک از وبسایت فروش لوازم کامپیوتر می باشد.

5. محل قرار گرفتن لینک

محل قرار گرفتن بک لینک شما در وب سایت هدف از فاکتورهای مهم است. با دانستن 4 فاکتور بالا احتمالاً به این فکر هستید که می توان بدنبال وب سایتهای گشت که این 4 فاکتور را دارند و در محل ارائه نظر شما هم پست خود را در آن وب سایت گذاشته و به این صورت از آن وب سایت بک لینک خواهید داشت؟

اما گوگل ! می داند که کسب لینک از طریق کامنت گذاشتن بسیار ساده است در نتیجه آنها را شناسایی می کند و ارزشی برای آن لینک ها قائل نخواهد شد. اما محل های سخت گرفتن بک لینک در بین محل قرارگیری محتوای آن وب سایت می باشد، این لینک ها که در محتوای وب سایت هدف نوشته می شوند بک لینک های متنی (Contexual Backlinks) نامیده می شوند.

زمانی که یک وب سایت به یک عبارت خاص در وب سایتی دیگر لینک می دهد (مثل این) این به این معنی است که به شما یک بک لینک متنی داده است. این لینک های قویترین لینکهایی هستند که شما می توانید از وب سایتی بگیرید، همچنین اگر این بکلینک های متنی در ابتدای پاراگراف باشند که فوق العاده قوی خواهند بود.

6. لینک های خارجی

تعداد لینک های خارجی مستقیماً با قدرت یک وب سایت و پیج رنک آن ارتباط دارد. پیج رنک از توزیع لینک ها در صفحه جان خواهد گرفت پس در نتیجه هر چه لینک های بیشتر باشد از وضعیت بهتری آن صفحه سود خواهد برد. البته تجربه نشان داده است که این فاکتور از فاکتورهای دیگر اهمیت کمتری دارد و صفحات زیادی از وب سایتها هستند که صدها هزار لینک خارجی دارند اما با صفحات دیگر که تنها چند لینک معتبر دارند در نتایج صفحات جستجو موتورهای جستجوگر برابری می کنند.

 در نتیجه بهترین بکلینک ها دارای شاخصه های زیر خواهند بود :

  1. لینک متنی
  2. مرتبط با محتوای صفحه وب سایت
  3. دارای پیج رنک بالا
  4. لینک خارجی معتبر اما کم
  5. از یک وب سایت قوی و پرقدرت