optimizing a page for search engines

نقشه کلمات کلیدی، سئو و بهینه‌ سازی موتورهای جستجو

زمان مطالعه 5 دقیقه
کلمات کلیدی، سئو و بهینه‌ سازی موتورهای جستجو، قسمت اول

در ساده‌ترین حالت، بهینه‌سازی یک صفحه وب، شامل تغییر یا اضافه کردن کلمات کلیدی مرتبط با یک موضوع معین به یک صفحه، جهت ارسال سیگنالی از سوی صفحه موردنظر برای موتورهای جستجو هست. سادگی این موضوع باعث می‌شود تا بسیاری از افراد دچار اشتباه شوند و این موضوع را با خوردن قرص آسپرین یکسان ببینند و پیش خود بگویند: اگر یکی خوبِ پس دوتا بهترِ.

در پروسه بهینه‌سازی ساختار سئو یک وب‌سایت، تحقیق در مورد کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین بخش‌ها است. این کلمات کلیدی سرنخ‌هایی هستند ک مشتریان واقعی را به سمت محصول شما هدایت می‌کنند.‌ اما در بسیاری از موارد، به خاطر حجم بسیار زیاد کلمات کلیدی جمع‌آوری‌شده در پروسه تحقیق و بررسی بسیاری از افراد نمی‌توانند به شکل صحیح انتخاب خود را انجام دهند. بهترین راه برای جلوگیری از افت بازدهی کاری در این پروسه، گروه‌بندی کلمات و استفاده از نقشه برای ایجاد ساختار کلمات کلیدی است.

دسته‌بندی کلمات کلیدی

در طول پروسه تحقیق و بررسی کلمات کلیدی، الگوها شروع به دیده شدن می‌کنند. کلمات کلیدی متنوعی که استفاده از هر یک از آن‌ها در قالب گروه در ساختار سئو سایت اثرات متنوعی را به دنبال خواهد داشت. ممکن است برای یک شاخه کاری هزاران کلمه کلیدی متفاوت و مؤثر وجود داشته باشد که تمامی آن‌ها دارای اثرات خوبی باشند اما درنهایت، کلماتی استفاده می‌شوند که باریشه و مشخصات اصلی کار و بخصوص محصولات ما سازگاری بیشتری داشته باشند. برای مثال درصورتی‌که در فروشگاه خود شلوار میفروشید، برای کلمات کلیدی شما هزاران انتخاب خواهید داشت اما شما باید با توجه به تمرکز اصلی خود بر روی نوع محصولات از بین تمامی این کلمات کلیدی بهترین گزینه‌های را انتخاب کنید.

برای استفاده از برخی از کلمات کلیدی، شما نیاز به ایجاد برخی خدماتی، که در حال حاضر ارائه نمیدهید داشته باشید. برای مثال شما در فروشگاه خود سرویس تعمیر رایگان شلوار را ندارید اما در صورتی که ارائه این سرویس باعث ایجاد فرصت استفاده از تعداد قابل توجهی کلمه کلیدی موثر شود، شما میتوانید با اضافه کردن این سرویس به خدمات خود، امکان استفاده از این کلمات را برای خود فراهم کنید.

آنالیز کلمات کلیدی

زمانی که کلمات کلیدی را برای کسب و کار مورد نظر خود دسته بندی میکنید، باید به درصدهای خروجی از آنالیز اولیه خود توجه کنید. برای مثال شما در فروشگاه شلوار فروشی دو واژه “شلوار لی” و “شلوار جین” را برای یک دسته از محصولات خود می‌توانید استفاده کنید، اما باکمی بررسی متوجه می‌شوید که واژه “شلوار جین”دارای درصد جستجو بسیار بالاتری نسبت به واژه “شلوار لی” است. بنابراین بهتر است تا شما در ساختار کلمات کلیدی خود در موتون و کلمات کلیدی در ساختار سئو از این واژه استفاده بیشتری داشته باشید.

جاگذاری کلمات کلیدی

زمانی کار شما با دسته‌بندی کلمات کلیدی به پایان رسید، شما نیاز به ایجاد لیست از URLهایی دارید که باید بر روی آن‌ها کارکنید و تغییرات موردنیاز را برای ایجاد ساختاری بهینه بر روی آن‌ها اعمال کنید.
هر URL نیازمند نظام ویژه ساختار کلمات کلیدی است. در صورتی شما در ساختار کلمات کلیدی خود برای هر URL از کلمات تکراری استفاده کنید، در هنگام رتبه گیری در موتورهای جستجو صفحات شما برای دریافت رتبه بالاتر در موتورهای جستجو باید با یکدیگر رقابت کنند. استفاده از کلمات کلیدی متنوع برای هر بخش باعث افزایش میزان شانس شما در پیدا شدن در بین رقبا دارد. درصورتی‌که شما برای دسته‌ای از محصولات خود قادر به پیدا کردن کلمات کلیدی متنوع و جدیدی نیستید باید در بخش تحقیق و دسته‌بندی تلاش بیشتری را به خرج دهید. 

برای مخاطب بنویسید و برای موتورهای جستجوگر سئو کنید

زمانی که شما یک متن را بر اساس فاکتورهای موردنیاز برای ارتقا ساختار سئو و با استفاده تکراری از کلمات کلیدی می‌نویسید، متن شما کاملاً تابلو می‌شود و مخاطبین را از خواندن متن خسته می‌کند. به‌جای اینکه نویسنده‌های خود را به استفاده مکرر از یک سری از کلمات کلیدی در ساختار متنی اجبار کنید به آن‌ها اجازه دهید تا آزادانه متن خود را بنویسند و درنهایت در متن نهائی یک سری از کلمات کلیدی موردنیاز را بدون آسیب زدن به ساختار اصلی متن جایگذاری کنید.
استفاده از کلمات کلیدی باید به‌صورت بهینه و در قسمت‌های مشخصی از متن باشد تا بالاترین میزان بازدهی را در افزایش رتبه در موتور‌های جستجو به دنبال داشته باشد. هرچه میزان قرارگیری و استفاده از کلمات کلیدی بهینه‌تر باشد اصطلاحاً میگویند میزان برجستگی کلمات کلیدی در متن بیشتر است. نقاط برجسته در ساختار متنی برای افزایش بازدهی در موتورهای جستجو به شرح زیر است:
– ابتدای متن: در تولید محتوا متنی، اثر استفاده از کلمات کلیدی در ابتدای متن، اثر بیشتری نسبت به پایان آن دارد.
– اصطلاحات: در طول پروسه پیدا کردن و بررسی کلمات کلیدی مناسب، علاوه بر کلمات شما ترکیب‌های چندکلمه‌ای را نیز در لیست  خود قرار داده‌اید. از این ترکیب‌ها و اصطلاحات، دقیقاً به همان شکلی که استخراج‌شده‌اند استفاده کنید. 

المان‌های برجسته در سئو سایت

– تگ‌های عنوان: مهم‌ترین بخش قابل‌استفاده برای کلمات کلیدی شامل تگ‌های عنوان است که بیشترین اثر را بر روی بازدهی ساختار سئو سایت در بین موتورهای جستجو خواهد داشت. به یاد داشته باشید که شما در تگ‌های عنوان می‌توانید از 65 تا 70 کاراکتر متنی استفاده کنید و بهتر است تا کلمه کلیدی اصلی و مورد هدف را در ابتدای تگ‌های عنوان قرار دهید.
– هدها: اثر هدها در ساختار سئو همانند آنچه درگذشته بوده نیست، اما بااین‌حال استفاده از آن‌ها به‌عنوان تقسیم‌کننده‌هایی برای ساختار متن خالی از لطف نیست و اثر خود را در بهبود ساختار سئو متنی خواهد داشت. برای استفاده بهینه از این هدها، کلمات کلیدی بااهمیت‌تر را در ابتدای هد اول که به‌طورمعمول در بالای صفحه قرار می‌گیرد را قرار دهید.
– لینک‌های داخلی : کلماتی که دارای لینک‌های داخلی هستند دارای همانند یک تیر و دو نشان هستند. این کلمات علاوه بر تأثیر بر روی سئو متنی، به صفحه‌ای که لینک آن را در خوددارند، سیگنالی را ارسال می‌کنند که این سیگنال بر روی رتبه صفحه مور  نظر در موتورهای جستجو اثر مثبت دارد. استفاده از این کلمات کلیدی با لینک‌های داخلی در ساختار بادی‌کپی می‌تواند اثر بسیار مثبتی را در بهبود ساختار سئو هر دو صفحه داشته باشد. به یاد داشته باشید استفاده از عکس‌ها برای ایجاد لینک‌‌های داخلی، به‌اندازه استفاده از متون برای ایجاد آن‌ها اثرگذار نیست، حتی اگر تصویر شما در ساختار خود کلمات کلیدی داشته باشد.
– بادی‌کپی: زمانی که شما در صفحه محصولات خود علاوه بر عکس و عناوین از متونی کوتاه اما کامل برای توضیح محصولات خود استفاده می‌کنید، صفحه شما دارای بادی‌کپی است و استفاده از بادی‌کپی باعث ایجاد قالب متنی کلمات کلیدی شما در صفحه موردنظر می‌شود و این اثر، حتی با تغییر نوع محصولات در صفحه موردنظر ثابت خواهد بود. یکی از کارهای مهمی که مشاورین سئو باید انجام دهند، هماهنگی با گروه طراحی سایت برای ایجاد فضائی برای نوشتن بادی‌کپی در صفحه‌های موردنیاز در وب‌سایت است.
المان‌های متنی قابل‌استفاده دیگری که در ساختار سئو یک صفحه وجود دارند به‌اندازه المان‌های نام‌برده شده در بالا، همانند گذشته اثر چندانی ندارند.‌ برای مثال موتورهای جستجو از کلمات کلیدی متا همانند گذشته استفاده نمی‌کنند و برعکس درصورتی‌که موتور جستجو متوجه شود که بخش کلمات کلیدی متا شما سعی در تکرار بیش‌ازحد یک کلمه کلیدی بخصوص دارید، امتیاز منفی را بری شما در نظر می‌گیرد.
در این میان باوجود اصلی نبودن توضیحات متا مورداستفاده برای هر صفحه، این بخش دارای نقش کلیدی در افزایش بازدهی سئو دارد. زمانی که موتورهای جستجو، صفحات وب‌سایت شما را به‌عنوان نتیجه جستجو به نمایش می‌گذارند، از متون استفاده‌شده در توضیحات متا، برای نمایش توضیحات صفحه شما در صفحه نتایج خود استفاده می‌کنند. تعداد کاراکترهای مورداستفاده در توضیحات متا را حداکثر 180 عدد کاراکتر در نظر بگیرید و از ساختار کلمات کلیدی که در بقیه قسمت‌های سایت استفاده می‌کنید برای این قسمت نیز استفاده کنید تا مخاطبین بجای کلیک بر روی نتایج مربوط به رقبا، بر روی لینک‌های شما کلیک کنند.
 
در اینجا به پایان مقاله سه‌قسمتی بهینه‌سازی ساختار یک صفحه وب‌سایت برای موتورهای جستجو می‌رسیم. با توجه به موارد گفته‌شده در طول این سه قسمت تمامی تلاش خود را برای بهبود ساختار متنی خود بکار بگیرید و درصورتی‌که تجربه‌ای دارید که می‌تواند به افزایش اطلاعات دیگر خوانندگان این مطلب کمکی بکند لطفاً در قسمت‌ نظرات آن را به اشتراک بگذارید. 

دیدگاه شما چیست؟