negative seo

سئو منفی چیست ؟

زمان مطالعه 3 دقیقه
سئو منفی چیست ؟

بحث های زیادی در جامعه سئو مبنی بر سئو منفی و پتانسیل سئو منفی در ضرر رسانی آن به وب سایت بوجود آمده است. بحث در باب سئو منفی از زمان بروزرسانی الگوریتم پنگوئن در اواسط سال 2012 اوج گرفت. درست همان زمان که بسیاری از وبمسترها این مورد را مد نظر نداشتند یا اصلاً از آن آگاهی نداشتند.

جدیداً متاسفانه روشهای سئو منفی در ایران نیز مورد سو استفاده بعضی از کاربران و سئوکاران قرار گرفته است و امید است با این مقاله به دوستانی که در حفظ وب سایت خود می کوشند کمکی کند.

سئو منفی چیست ؟

سئو منفی مجموعه ای از روشهای مختلف است که توسط رقبای سئو در یک میدان رقابتی برای کاهش رتبه وب سایت رقیب صورت می گیرد. پس از بروزرسانی الگوریتم پنگوئن در سال قبل، وب سایتهایی که لینک های ضعیف و بی کیفیت داشته باشند رتبه خود را در موتورهای جستجوگر از دست خواهند داد، اما این روشی است که توسط بعضی از اشخاص در سئو منفی برای آسیب رسانی به وب سایت رقیب صورت می گیرد.
گوگل برای بسیاری از وب سایتها که قوانین گوگل را نقض نمی کنند در ابزار وبمستر تولز به وبمسترها لینک های غیرطبیعی را گزارش می کند و این می تواند تمرین خوبی برای جلوگیری از سئو منفی باشد. این هشدارها برای محافظت از سایتهایی است که قوانین گوگل را نقض نمی کند و از اقدامات منفی رقبای خود در سئو بی خبرند.

نمونه ای از تکنیک ها در سئو منفی

  • لینک از وب سایتهای با کیفیت پایین : در این روش یک کاربر خرابکار اقدام به دادن لینک های ضعیف و بی کیفیت به وب سایت شما می کند یا در سناریو بدتر حتی با خرید پکیج لینکهای اسپم از سایتهای ارائه دهنده این سرویس به یکباره وب سایت شما را مورد حمله قرار می دهند.
  • آسیب پذیری امنیتی وب سایت : در این روش یک کاربر مخرب که دسترسی به منابع وب سایت شما را دارد با قراردادن متا دیتا روبوت بر روی noindex اقدام به سد کردن راه کرولر های گوگل می کند و در نتیجه هیچ کوئری از گوگل فهرست نخواهد شد و عملاً ارتباط وب سایت شما با موتورهای جستجوگر از بین خواهد رفت.
  • نظرات جعلی : در این روش یک دسته از کاربران خرابکار که رقیب شما هستند، نظرات گسترده ای را به یکباره بر علیه وب سایت شما و لینک های شما ارائه می دهند و به این ترتیب روشی از سئومنفی را شکل می دهند.
  • محتوای تکراری : در این روش رقبای شما با استفاده از این تکنیک در سئو منفی، محتوای وب سایت شما را در چندین وب سایت مختلف کپی می کنند و با محتوای اصلی وب سایت شما بگونه ای گوگل برخورد می کند که انگار به سرقت رفته است. در این حالت گوگل روشهای جریمه سختی را در نظر گرفته است.
  • گزارش سایت اسپم : گوگل به کاربران اجازه می دهد تا وب سایتهایی را که اسپم می دانند گزارش کنند و این رقبای خرابکار را بر این وا می دارد که وب سایت شما را به عنوان اسپم گزارش کنند!

اما آیا واقعاً راهی برای جلوگیری از سئو منفی هست یا خیر؟

خطرناکترین تکنیک در سئو منفی لینک های اسپمی است که به وب سایت شما روانه می شوند. با این حال، طبق آخرین تحقیقات در مورد وب سایتهای بزرگ لینک های اسپم کارایی آنچنانی ندارد، اما در مورد وب سایتهای جدید و وب سایتهایی که رتبه آنچنان ثابتی ندارند، کار خود را بخوبی انجام می دهد و خداحافظی تلخی برای وب سایت شما در یادتان باقی می گذارد.
این مسئله بحث ها و تبادل نظرهای بسیاری را ایجاد کرد که باعث شد گوگل تمرکز خود را بر روی آن بیشتر کند و نرم افزار Disavow Link Tool را در پایان سال 2012 رونمایی کند. این روش به وبمسترهای برای جلوگیری از سئو منفی کمک شایانی می کند.

Disavow Link Tool

این ابزار که دساوو لینک تولز نام دارد در اکتبر سال 2012 توسط گوگل رونمایی شد و به وبمسترها اجازه داد که لینک هایی که وب سایتشان وارد شده اند را به گوگل گزارش کنند تا گوگل آنها را در نظر نگیرد. البته کارایی دیگر این ابزار نیز توان پاکسازی لینک های اسپم است که در تکنیک های غلط لینک بیلدینگ استفاده شده است.

نتیجه :

سئو منفی از روشهای محبوبی است که در مقابل وب سایت های جدید و بدون رتبه ثابت موفق است و پیش زمینه سال 2012 است. حتی اگر تا به حال به وب سایت شما حمله ای نشده است شما باید بعنوان وبمستر از کلیه شرایط و لینک های وب سایت خود مطلع و آگاه باشید و بطور منظم لینک های ورودی و ترافیک وب سایت خود را بررسی کنید تا مبادا اسیر حملات رقبای خرابکار باشید. اگر خدای نکرده وب سایت شما مورد حمله ناگهانی قرار گرفت و رتبه وب سایت شما بیکباره کاهش یافت یادتان نرود که از ابزار Disavow Link حتماً کمک بگیرید.

دیدگاه شما چیست؟