mobile strategy for small businesses

استراتژی موبایل محور سایت در تجارت کوچک

زمان مطالعه 7 دقیقه
استراتژی موبایل محور سایت در تجارت کوچک

وب سایت شما اساسی ترین عنصر در حضور اینترنتی شماست. این همان جایی است که مشتریان با شما تعامل می کنند و بسیار مهم است که وب سایت در دسترس تمامی بازدیدکنندگان قرار داشته باشد، نه تنها کرابران دسکتاپی بلکه کلیه کاربران در اینترنت با هر دستگاهی .

آیا می دانید ؟

 • 25 درصد مصرف کنندگان با استفاده از موبایل خود، خرید اینترنتی انجام می دهند.
 • 69 درصد صاحبان تبلت، هر ماه، یک خرید از تبلت خود انجام می دهند.
 • 77 درصد کاربران تلفن هوشمند، یک محصول یا خدمت را با تلفن خود بررسی کرده اند. تقریباً نیمی از آنها نیز، بعد از تحقیق، خرید انجام داده اند.
 • و موبایل 31 درصد متوسط ترافیک سایت را تشکیل می دهد.

بنابراین من فکر می کنم، هر کسی قبول دارد، تجارت ها باید مبتنی بر موبایل باشند (Mobile-Friendly).


مشکل این است که افراد این کار را به اشتباهی انجام می دهند. حتی برندهای بزرگ نیز اشتباهات بسیار پایه ای انجام می دهند و از همه بدتر، بعضی از شرکت ها هستند که حتی به خود زحمت ساخت، مدل موبایلی وب سایت خود را نداده اند. در واقع، تنها 70 درصد از خرده فروشان برتر حتی وب سایت موبایلی ندارند و وقتی بزرگترین برندها نیز با این مسئله مشکل دارند، چطور تجارت های کوچک، توان مقابله خواهند داشت؟

مایه شگفتی نیست که حضور اینترنتی تجارت های کوچک، بسیار کمتر در دستگاه های موبایل حس می شود. تنها 60 درصد از تجارت های کوچک وب سایت دارند و تنها یک پنجم از آنها، مبتنی بر موبایل هستند. چرا این مقدار بسیار کم است؟ دو دلیل وجود دارد:

 • آنها ارزش مدل وب سایت موبایل را نمی بینند. البته شما می گویید که نشان دادن ارزش بازاریابی موبایلی و حضور اینترنتی مبتنی بر موبایل کار سختی نیست. شما تنها باید به آمار بالا نگاه کنید. همین طور آمار و تحقیقات بسیار دیگری نیز وجود دارند. برای مثال، 84 درصد از تجارت های کوچک توانسته اند با افزایش فعالیت های بازاریابی موبایلی، تجارت خود را رشد دهند.
 • آنها از ارزش آن باخبر هستند، اما نمی دانند از کجا شروع کنند.

به نظر من این دلیل، محتمل تر است. در این مقاله، من سه فاز اصلی شروع کار در بازاریابی موبایلی را توضیح خواهم داد:

 • طراحی سایت مبتنی بر موبایل (یا موبایلی کردن وب سایت قبلی شما).
 • بهتر دیده شدن وب سایت موبایلی: کاری کنید که کرابران موبایلی، شما را راحت تر پیدا کنند.
 • پوشش دادن مشتریان مهم است تا آنها ناچار نشوند برای پیدا کردن شما، به دنبالتان بگردند.

فاز یک: طراحی وب سایت مبتنی بر موبایل

وب سایت شما اساسی ترین عنصر در حضور اینترنتی شماست. این همان جایی است که مشتریان با شما تعامل می کنند و بسیار مهم است که وب سایت در دسترس تمامی بازدیدکنندگان قرار داشته باشد، نه تنها کاربران دسکتاپی بلکه کلیه کاربران در اینترنت با هر دستگاهی دسترسی راحتی به وب سایت شما داشته باشند. 61 درصد از کاربران موبایلی که به سایت های غیر موبایلی وارد می شوند، سریعاً از سایت خارج شده و به سایت رقبا مراجعه می کنند.

سه رویکرد اصلی برای طراحی سایت موبایل محور وجود دارد:

 1. طراحی پاسخگو: شما از یک URL استفاده می کنید، و تمام محتوا HTML یکسان است. شما تنها از CSS های متفاوت برای تنظیم مجدد عناصر صفحه استفاده می کنید تا در اسکرین ها و صفحات نمایش متفاوت قابل خواندن باشند.
 2. رویکرد دینامیک ( به نام طراحی تطابقی یا RESS نیز شناخته می شود): از یک URL استفاده می شود، اما محتوا(HTML) متفاوتی دارد. این محتوا به دستگاه و مرورگر بازدیدکننده بستگی دارد.
 3. طراحی سایت موبایل جداگانه: در این مدل از دومین تفاوت استفاده می شود: یک سایت کاملاً جداگانه با URL متفاوت. هیچ کدام از این رویکردها، بهترین انتخاب محسوب نمی شوند و تصمیم شما باید با توجه به مسایل زیر باشد: هدف شما، توانایی های فنی شما و نیازهای کاربر شما.

هر تجارت، شرایط و مشخصات خود را دارد. شما باید انتخاب خود را در زمان تصمیم گیری بررسی کنید.
البته، تجارت های کوچک که وب سایت کوچک و بودجه کم دارند، بهتر است از تمپلیت های پاسخگو با CMS هایی مثل جوملا یا وردپرس استفاده کنند. نکته نهایی:

یک وب سایت مبتنی بر موبایل، یک استراتژی محسوب نمی شود. این تنها نقطه شروع محسوب می شود. این به شما نشان می دهد برای فاز دوم آماده هستید.

فاز دوم: بهتر دیده شدن وب سایت موبایلی

در این مرحله، شما یک وب سایت مبتنی بر موبایل دارید. حال باید مطمئن شوید که افراد سایت شما را پیدا می کنند. سه تاکتیک برای تأکید در این فاز وجود دارد:

 • سئو موبایل
 • جستجوی محلی مکانی
 • رسانه های اجتماعی

سئو موبایل

اگر شما طراحی پاسخگو داشته باشید، سئو موبایل بسیار ساده است: شما نباید کار اضافی انجام دهید. این بدین خاطر است که HTML ثابت است، و مهم نیست از چه نوع دستگاهی استفاده می کنید.
اگر شما از سیستم دینامیک استفاده کنید، باز هم نیاز به انجام کار بیشتر ندارید: تنها مطمئن شوید که HTTP متفاوت داشته و از هدرهای کاربری استفاده می کنید. این به گوگل نشان می دهد که شما از محتوای متفاوت برای کاربران با دستگاه های متفاوت استفاده می کنید.
اگر سایت موبایلی جداگانه با URL متفاوت دارید، باید کمی بیشتر تلاش کنید. در واقع شما باید فعالیت های سئوی خود را دوباره انجام دهید. شما باید به گوگل نشان دهید که این مدل موبایل سایت شماست و محتوا کپی نشده است.

جستجوی محلی مکانی

وقتی سایت موبایلی خود را بهینه سازی کردید، باید در مورد انواع نتایج جست و جو فکر کنید.
اگر تجارت شما موقعیت فیزیکی و خدمات مبتنی بر موقعیت دارد ( برای مثال، یک لوله کش که به خانه مردم می رود، تنها می تواند یک موقعیت جغرافیایی خاص را کنترل کند) ، باید بیشتر به دنبال جست و جوی محلی باشید.
جست و جوی محلی برای کاربران دسکتاپی بسیار ارزشمند است. اما جست و جوی محلی برای دستگاه های موبایل کوچک نیز بسیار مهم است. در این دستگاه ها، اسکرین بسیار کوچک است.
چندین عامل در رتبه بندی جست و جوهای محلی مهم هستند. البته ما زمان و فضای کافی برای بررسی عمیق آنها را نداریم، اما یک بازنگری سریع شامل موارد زیر می شود:

 • سئو و بهینه سازی سایت داخل صفحه برای شناسایی موقعیت مکانی ( استفاده کردن از کلمات کلیدی شامل مناطق جغرافیایی شما در محتوای داخل صفحه)
 • فهرست های تجارت های محلی: Google+Local یکی از فهرست های بزرگ است، البته فهرست های دیگر شامل Yahoo! Local، Bing Local، Yelpو … می شود.
 • لینک بیلدینگ محلی: دریافت لینک از سایت های محلی( مثلا سایت های اخبار محلی، سایت هیا دولتی محلی، بلاگ های محلی و غیره)
 • بیان “NAP”: مثل لینک های سئو محلی. NAP به هر جایی در وب گفته می شود که تجارت شما با نام، آدرس، و شماره تلفن (Name، Address و Phone) بیان شده است.
 • عکس: شما باید عکس هایی از ورودی و داخل مغازه و محصولات خود داشته باشید. با قرار دادن این عکس ها در پروفایل Google+Local ، این عکسها در صفحات جستجوی Google Maps نشان داده می شوند.
 • داده های دارای ساختار : Place: Schema.org،  hCard Madkup،  KML فایل برای Google Maps
 • پروفایل شبکه های اجتماعی : فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین

استراتژی موبایل محور برای شبکه های اجتماعی

همان طور که بیان شد، رسانه های اجتماعی یکی از کانال های اصلی وب سایت موبایلی و عامل موثر در رتبه بندی جست و جوی محلی محسوب می شود. این کانال در بازاریابی اهمیت ویژه ای دارد و با اینکه این پلتفورم خاص موبایل نیست، 80 درصد از افرادی که روزانه به فیس بوک سر می زنند، با استفاده از موبایل به اینترنت متصل می شوند. تویتر نیز درصدی مشابه از کاربران موبایلی دارد.


بنابراین رسانه های اجتماعی از کانال های اصلی است که کاربران موبایلی می توانند با شما تعامل داشته باشند. البته باید شما عملکرد مناسبی داشته باشید.
اول، به یاد داشته باشید: مسئله مهم صحبت کردن است، نه انتشار خبر.
دوم، از تست “مهمانی شام” استفاده کنید: تست مهمانی شام بدین گونه است، اگر بیان حرفی در مهمانی شام مشکل دارد و به کسی که به تازگی با او ملاقات کرده اید این حرف را بیان نمی کنید، در رسانه های اجتماعی نیز چنین حرفی را بیان نکنید.


در نهایت، اگر شما نگران صحبت های خود هستید، می توانید برای محتوای خود برنامه ای مشخص کرده و تقویم ویرایشی برای اکانت های اجتماعی خود مشخص کنید. (دقیقا مثل بلاگ نویسی) همین طور شما می توانید مقالات بلاگ را از طریق رسانه های اجتماعی نیز ارتقا دهید.
تمامی این مراحل دقیقاً همان قدر برای کاربران موبایل شما مفید هستند که ازکاربران دسکتاپ شما سود می برید. اما نکته زیر خاص کاربران تلفن همراه شماست:
مطمئن شوید که محتوای شما از طریق رسانه های اجتماعی منتشر می شوند که مبتنی بر موبایل هستند. اگر از هر 5 نفر، 4 کاربر از طریق موبایل به اینترنت متصل می شوند و اکانت شما به درستی نشان داده نشده یا کرش می کند، آنها احتمالا مطلب را به اشتراک نخواهند گذاشت. پس کاری کنید که در رسانه های اجتماعی مبتنی بر موبایل، کاربران نمای بهتری از اکانت و محتوای شما ببینند.
حالا چی؟ حالا بخش جذاب شروع می شود.

فاز 3: برقراری ارتباط و پوشش دادن مشتریان در جایی که خودشان قرار دارند.

در این فاز، شما با مشتریان خود در همان جایی ارتباط برقرار می کنید که قرار دارند. پس شما منتظر نیستید، آنها پیش شما بیایند، بلکه آنها پیش شما می آیند.
شما می تواند با ایده های زیر فرآیند جست و جو را به طور کامل ساده کنید.

برنامه ها واپ مختص موبایل

آیا شما به برنامه نیاز دارید؟ احتمالا نه، اگر در مدل تجاری شما، کاربر باید دوباره به سایت شما بازگردد، شما می توانید برای خرید برنامه، هزینه صرف کنید. این مسئله بدین خاطر است که نرم افزار در صفحه اصلی دستگاه موبایل قرار می گیرد و بنابراین به کاربر اجازه می دهد تا مستقیم و بدون استفاده از موتورهای جستجوگر و یا حتی وارد کردن URL، به سایت وارد شود.
دو مدل برنامه وجود دارند:

 1. برنامه های بومی موبایل (IOS، آندروید و غیره)
 2. برنامه های وب (HTML5 – وب سایت شبیه برنامه موبایلی است و از صفحه اصلی اسکرین موبایل می توان به آن وارد شد. ) همان طور که می بینید، هر کدام از این برنامه ها، فواید و ضررهای خود را دارد. در کل، برنامه های عمومی تجربه ای سریعتر و بهتر ارائه می کنند اما خرید و نگهداری از آنها بسیار گران قیمت تر است. یک برنامه وب بسیار ارزان تر است و کار کردن با آن بسیار راحت تر است. اما این برنامه برای استفاده فردی سیستم ها طراحی شده است و این برنامه ها پشتیبانی فنی ندارند.


تمام افراد نمی توانند از برنامه استفاده کنند. اما جالب اینجاست که فروشگاه های برنامه های اپل در حال حاضر تقریبا 775000 برنامه را در خود جای داده است. بنابراین حتی در زمان پشتیبانی فنی برنامه، بازهم تا زمانی که محصولی واقعی و ممتاز نداشته باشید، احتمالاً توجه زیادی به شما نمی شود.

محتوا اختصاصی برای موبایل

توضیح این مسئله کمی سخت است، زیرا می توان هر چیزی را در این حیطه جای داد. شما باید خلاقیت داشته باشید!
بگذارید فرض کنیم که یک کافی شاپ، برنامه ایجاد تعهد را با کارت های خود طراحی کرده است: با خرید 9 کارت، یک قهوه مجانی میل کنید. می توانید یک برنامه متعهدانه طراحی کنید و کارت ها را به صورت مجازی در آن تعبیه کنید. بدین صورت، افراد دیگر نیازی ندارند که کارت های خرید شما را نگه دارند و مغازه می تواند با فرستادن هشدار به کاربران خود اعلام کنندکه چه مقدار کارت خرید داشته و یا اینکه چقدر تا هدیه مجانی خود فرصت دارند. برای مثال، می توانید خبر دهید “بشتابید! شما به کار خود نزدیک شده اید!به زودی می توانید از قهوه مجانی ما استفاده کنید.”


آنها همین طور می توانند پیشنهادادت خاص نیز برای کاربران موبایلی نیز در نظر بگیرند. برای مثال “از اینکه از برنامه موبایل ما استفاده می کنید، متشکریم! برای تشکر شما می توانید در خرید بعدی، 20 درصد تخفیف بگیرید.”
یکی از نمونه های واقعی برای محتوای مختص موبایل، ChaseBank است که به کاربران موبایل اجازه می دهد، از چک های خود عکس گرفته و آن را در حساب خود واریز کنند. مسئله ممتاز در این مثال، این است که این برنامه تنها برای کاربران موبایل طراحی شده است.

ایمیل مارکتینگ

این روش بسیار ساده است.اگر شما از قبل کمپین بازاریابی ایمیلی دارید، مطمئن شوید که از تمپلیت های ایمیل مبتنی بر موبایل استفاده می کنید. 79 درصد صاحبین تلفن های هوشمند، از موبایل برای خواندن ایمیل های خود استفاده می کنند. این درصد بسیار بالاتر از کسانی است که از تلفن برای حرف زدن استفاده می کنند. همین جا متوقف شده و کمی فکر کنید.
ایمیل های شما باید مبتنی بر موبایل باشند. مثال های زیر از ارائه کنندگان خدمات موبایل ارزان قیمت هستند که از تمپلیت های مبتنی بر ایمیل استفاده می کنند:

 • MailChimp
 • Campain Monitor

نتیجه گیری

مهم نیست که شما از تمام موارد بالا استفاده می کنید یا خیر، تنها باید به نکات زیر توجه داشته باشید:
صنعت موبایل بسیار عظیم است و شما به استراتژی موبایل محور نیاز دارید. بنابراین کار خود را با طراحی سایت موبایل شروع کنید!