mobile ecommerce

تجارت الکترونیک از طریق سایت موبایلی

زمان مطالعه 6 دقیقه
تجارت الکترونیک از طریق سایت موبایلی

آمارهای تجارت الکترونیک با استفاده از موبایل ، به قدری شگفت آور است که به تغییر در نحوه کسب و کار شما منجرخواهد شد. برای شما که به تجارت الکترونیک اهمیت می دهید ، مطالعه این مقاله آمار و ارقام جالب توجهی در اختیارتان قرار خواهد داد. خرید از طیق موبایل بسیار گسترده و متداول است. اگر شما تا کنون اقدام به این کار نکرده اید، متاسفانه در حال عقب ماندن از قافله تکنولوژی خواهید بود. امروزه، تمامی فعالیت ها به موبایل ختم می شود.

البته تنها بهینه سازی وب سایت برای موبایل و یا جستجو از طریق موبایل مد نظر نیست، بلکه تمامی فعالیت هائی که از طریق موبایل انجام می شود، از شروع جستجوی کالا تا خرید از وب سایت در این مجموعه قرار می گیرد.

78% از جستجو از طریق موبایل درارتباط با جستجوی یک کسب و کار محلی به منظور خرید است.

یکی از آمار چشم گیر در ارتباط با تحقیقات موبایل، درصد بالای جستجوگرانی است که تبدیل به مشتری وب سایت می شوند. درصد جستجو هائی که به خرید از فروشگاه ها ختم می شود، به پیروزی تجارت الکترونیک از طریق موبایل اشاره دارد. در سایت Comscore این آمارنمایش داده شده است.

به چگونگی تحقق یافتن این امر توجه کنید. برای مثال سه فرد مختلف را در نظر بگیرید که در جستجوی یک بستنی فروشی در حوالی خود هستند. نفر اول از لپ تاپ، نفر دوم از موبایل و نفر آخر از یک تبلت به این جستجو پرداخته اند. کدامیک از آن ها با احتمال بیشتری از یک فروشگاه محلی خرید خود را انجام خواهد داد؟
پاسخ: فردی که جستجو را از طریق موبایلش انجام داده است. کاربران موبایل مهم ترین بخش از مشتریان را تشکیل می دهند. چرا که آنان به احتمال قوی تر به خرید از وب سایت خواهند پرداخت. در حالی که جستجو از طریق موبایل در حال افزایش است، تمرکز بر این بخش از کاربران و تامین خواسته ها و نیازهای آن ها، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
نکات کلیدی:
اگر صاحب کسب و کار محلی هستید، از اینکه جستجوی محلی در وب سایت شما بهینه سازی شده است اطمینان حاصل کنید. اگر صاحب کسب و کار محلی هستید، از اینکه وب سایت شما نسخه موبایل دارد اطمینان حاصل کنید.
به این نکته توجه کنید که مشتریانی که فروشگاه شما را در موبایل خود پیدا کنند، برای خرید کردن اقدام می کنند. برای مثال، اگر یک کاربر، شما را در موبایل خود پیدا کند در ازای پیشنهاد جوایز و هدایا به تبادل اطلاعات با شما خواهد پرداخت و در نهایت، به مشتری وب سایت شما تبدیل خواهند شد.

دو نفر از هر سه مشتری، نسخه موبایلی وب سایت را به استفاده از یک نرم افزار ترجیح می دهند.

بیشتر کاربران تمایل دارند بدون دردسر استفاده از نرم‌افزار، از موبایل استفاده کنند. هنگامی که کاربر مجبور به دانلود اپلیکیشن به منظور جستجو و یا اتمام یک تراکنش باشد، این مراحل را غیر ضروری و طاقت فرسا ارزیابی می کند.

اکثر کاربران انتظار دارند فعالیت های مورد نظرشان را به سرعت و به سهولت و بدون طی کردن مراحل اضافی انجام دهند. اپلیکیشن ها به طور طبیعی، امتیازات و مزایای بیشتری نسبت به استفاده از وب تلفن همراه به طور مستقیم دارند. اما کاربران به منظور دستیابی به راه حلی سریع و آسان و دسترسی مستقیم از طریق سرچ موبایل، تمایلی به استفاده از نرم افزارها ندارند. در سال 2012، مرکز تحقیقات ABI پیش بینی کرد کاربران تلفن های هوشمند در سراسر جهان، نرم افزار های کمتری را دانلود خواهند کرد و کمتر به این کار تمایل نشان خواهند داد.

کاربران موبایل علاقه ای به تبدیل شده به یک مشتری وفادار به برند و یا فروشگاه شما ندارند. آن ها تنها در جستجوی یک پیشنهاد خوب هستند. یک موسسه تبلیغاتی موبایل، بررسی مقایسه ای از میزان دانلودها در زمان اوج خرید قبل از تعطیلات انجام داده است. نتایج گویای این امر است میزان دانلود در پرفروش ترین زمان سال ، کمتر شده است. فروشگاه های لوکال و خرده فروشان باید در انتخاب یک نرم افزار موبایل و یا یک سایت بهینه شده برای موبایل تصمیم گیری کنند.
نکات کلیدی:
توسعه دهندگان وب موبایل با استفاده از خلاقیت خود، می بایست فضائی شبیه به نرم افزار در وب سایت خود ایجاد کنند. مشتریان تنها زمانی به خرید از شما اقدام خواهند کرد ، که خرید از وب سایت آسان تر از دانلود نرم افزار مخصوص باشد. نسخه تلفن همراه یک وب سایت، می بایست برای خرید مشتری اماده شده باشد. یعنی کاربر تلفن همراه باید بدون نیاز به نرم افزار بتواند به مشتری وب سایت تبدیل شود و خرید خود را انجام دهد.

75% از خریداران از طریق موبایل، از کوپن های اینترنتی استفاده می کنند.

با افزایش خرید از طریق موبایل، استفاده از کوپن های کاغذی به حداقل رسیده است. هنگامی که می توان تمام فعالیت ها را به صورت بسیار شیک از طریق موبایل انجام داد، حمل تعداد زیادی برگه به نظر بی دلیل می آید!
صاحبان تجارت الکترونیک از طریق تلفن همراه، به این امر واقف اند که می توانند از کوپن ها استفاده مثبت کنند.افراد تمایل بالائی برای استفاده از تخفیف ها دارند. چرا این امکان از طریق تلفن های هوشمند برای مشتریان فراهم نشود؟ یک بررسی صورت گرفته توسط Key Ring نشان می دهد 75% از کاربران تمایل دارند از کوپن ها استفاده کنند.
اما این کل ماجرا نیست. 80.4% خریداران اقرار کرده اند، اگر فروشندگان اقدام به ارائه پیشنهادات و کوپن های موبایلی دهند، خرید آن ها از وب سایت های آنلاین بهبود پیدا خواهد کرد.
نکات کلیدی:
استفاده از کوپن ها را در برنامه خود قرار دهید. استفاده از کوپن ها یک روش استراتژیک برای ترغیب مشتریان است و هنگامی که به پذیرش برند شما منجر شود اهمیت آن دو چندان می شود. در ارتباط با کوپن ها پنج استراتژی توسط Street Fight Mag پیشنهاد شده است:

  • 1. از تخفیف های ویژه و متنوع استفاده کنید.
  • 2. بر روی تشویق برای خرید بیشتر تمرکز کنید.
  • 3. از بخش بندی های استراتژیک استفاده کنید.
  • 4. مشتریان را از لحاظ موقعیت جغرافی شان مورد هدف قرار دهید.
  • 5. میزان جذابیت پیشنهادات را چک کنید.

3/1 از خرید های اینترنتی از طریق تلفن های همراه هوشمند، در هنگام تعطیلات شب عید سال 2012 انجام شده است.

خرید شب عید در سال 2013 برای افرادی که بر روی خرید از طریق تلفن همراه حساب می کردند، بسیار موثر بوده است. به جای اصطلاح “black friday” عنوان “mobile friday” به پر فروش ترین روز سال اطلاق شد. نزدیک به 40% از خرید ها در بزرگترین روز سال از طریق موبایل انجام شد. جمعه سیاه اصطلاحی سنتی است و به زمانی گفته می شود که خریداران در ساعات مختلف در صف های طولانی در انتظار خرید کالا می باشند. هنگامی که می توان به راحتی در منزل استراحت کرد و به خرید اینترنتی مشغول بود، تحمل ترافیک و دردسر های خرید حضوری از بازار بی مفهوم به نظر می رسد.
Cyber Monday به ارائه روش هائی برای خرید از طریق موبایل در روزهائی همچون”black friday” اقدام کرده است. بنابراین صاحبان کسب و کار به مشتریانی که از طریق موبایل اقدام به خرید می کنند، بهای زیادی می دهند. این روش خرید هر ساله 50% افزایش می یابد.
نکات کلیدی:
درزمان های اوج خرید، کاربران وابستگی خود را برای پیشنهادات موبایلی نشان می دهند. با مشتریان در ارتباط باشید و راه های خرید را برای آن ها هموار کنید. Direct Marketing News فروشندگان را با این جمله آگاه می کند: با ارتباط با این خریداران فرصتی عالی برای فروشندگان زیرک به وجود خواهد آمد که در حال تدارک برای موفقیت در سال های بعدی هستند.

مصرف کنندگان زمان بیشتری را به خرید از طریق موبایل می پردازند تا خرید از طریق کامپیوتر.

طبق گزارشات رسمی Comscore ، خرید آنلاین بیشتر از طریق تلفن همراه صورت می گیرد تا خرید از طریق کامپیوتر

  • 44% از دقایق اختصاص داده شده به خرید، از طریق موبایل اختصاص می یابد.
  • 11% از دقایق اختصاص داده شده به خرید، از طریق تبلت صورت گرفته است.

این امر مشخص می کند بیش از نیمی از زمان اختصاص داده شده به خرید های آنلاین از طریق موبایل و تبلت انجام شده است. مدیر Shop.org نظر خود را در ارتباط با این نتایج این گونه اعلام کرده است: از آنجائیکه مشتریان بیش از نیمی از زمان خود را در سایت های فروشگاهی می گذرانند و این کار را از طریق موبایل و تبلت انجام می دهند، موبایل را نمی توان به عنوان یک وسیله فرعی و جانبی در نظر گرفت . چرا که این وسیله، اکنون به ابزاری تاثیر گذار تبدیل شده است. نکات کلیدی:
تجربه یک خرید را برای کاربران موبایل فراهم کنید که باعث اشتیاق آن ها شود . آمار نشان می دهد که مشتریان تمایل دارند بیشتر از طریق موبایل خود با شما در ارتباط باشند تا از طریق کامپیوتر. هر چه خرید از طریق موبایل را تسهیل کنید به همان میزان فروش نیز تسهیل خواهد شد. اگر چه مشتریان تمایل به جستجو از طریق موبایل را دارند ، اما به کنسل کردن خرید نیز تمایل نشان می دهند. چرا که پروسه خرید در موبایل ها معمولا سخت و طاقت فرساست. با بهبود در روند پرداخت در تلفن همراه، فروشندگان می توانند فروش بیشتری را تجربه کنند.

جمع بندی

متخصصان تجارت الکترونیک، شگفتی بازخورد طراحی سایت تلفن همراه را به هیچ عنوان نادیده نمی گیرند. تقریبا تمامی بررسی ها، گزارشات، آمار‌ها و مقالات منتشر شده در مورد رو به رشد بودن خرید از طریق موبایل متفق القول اند.
البته دانستن این موضوع به تنهائی کفایت نمی کند و می بایست اقداماتی انجام شود.

  1. اولین گام بهینه سازی جستجو از طریق موبایل است. البته می بایست جستجو بر اساس منطقه جغرافیایی را بیش از پیش مهم بدانید.
  2. طراحی سایت موبایل با بهترین تجربه بازدید از وب سایت را برای کاربران فراهم کنید. روند خرید نیز شامل این نکته می شود. می بایست خرید مستقیم از طریق موبایل را برای کاربران فراهم کنید.